*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)  (Αναγνώστηκε 57422 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 04:37:58 μμ »
Παιδιά θα με ενδιέφεραν θέματα από τις εξετάσεις του μεταπτυχιακού Λογοθεραπεία - Συβμουλευτική του ΠΤΔΕ Αθήνας .
Και μία ερώτηση: Είναι σίγουρο ότι οι επόμενες εξετάσεις στο μεταπτυχιακό θα γίνουν το 2011;;;

Ναι, οι εξετάσεις γίνονται ανα 2 χρόνια και οι τελευταίες έγιναν το 2009.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 04:41:55 μμ »
Γνωρίζει κανείς πόσα είναι τα δίδακτρα για το μεταπτυχιακό;

http://web.cc.uoa.gr/ptde/metaptyxiaka.htm
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 04:47:00 μμ »
Ευχαριστώ  :)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 06:04:57 μμ »
συναδελφοι ανοιγω ξανα το θεμα γιατι εχω τις ακολουθες αποριες..!
λοιπον, απο τα ιδιωτικα ιεκ μια βεβαιωση σπουδων 1 ετους στην λογοθεραπεια τι επαγγελματικα δικαιωματα σου δινει? εχω πει πως εγω εχω ηδη σεμιναριο στην ειδικη αγωγη 1 ετους αναγνωρισμενο και θελω και κατι παραπανω να κανω στον τομεα υης λογοθεραπειας που μου αρεσει αρκετα.ομως,απο τα ιδιωτικα ιεκ τι δικαιωματα μπορουμε να εχουμε στον χωρο της λογοθεραπειας ιδιωτικα , αλλα και δημοσια? αναγνωριζεται στον ιδιωτικο τομεα? αν η βεβαιωση ειναι edexel οπως ειπωθηκε, τοτε τι σημαινει πως ειναι αναγνωρισμενο απο την ευρωπη και στον ιδιωτικο τομεα εχουμε δικαιωμα να το ασκησουμε αν θελουμε?και τελος, υπαρχει καποιος απο εσας που εχει παρακολουθησει καποιο προγραμμα εκμαθησης σε ιδιωτικο ιεκ στον τομεα αυτο? και αν ναι, τοτε ποιο ιεκ ηταν και ποιες οι εμπειριες του? γενικα για λογοθεραπεια εχω ψαξει για ιεκ και ολο και κατι βρισκω, αλλα εχω μια καχυποψια γυρω απο το θεμα των ιεκ και της αναγνωρισης του χαρτιου που παιρνεις στο τελος...αν καποιος ξερει περισσοτερα ας μας πει...θα με βοηθουμε πολυ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 06:15:17 μμ »
Kανένα επαγγελματικό δικαίωμα. Και είναι λογικό...ένα πιστοποιητικό απο ιδιωτικό φορέα τι δικαιώματα να σου δίνει;;(τα edexel είναι πιστοποιητικά)
Στον ιδιωτικό τομέα δεν βλέπω καμια αναγνώριση ουτε των κολλεγιακών προγραμμάτων 4ετούς φοίτησης, πολυ περισσότερο ενός πιστοποιητικού. Γνώμη μου επειδή είμαι στο χώρο: μην σπαταλίσεις τα χρήματα σου σε κάτι τέτοιο.
Αν το αποφασίσεις να σπουδάσεις λογοθεραπεία (που είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό και δύσκολο αντικείμενο) οι επιλογές που έχεις είναι πολύ συγκεκριμένες εντός και εκτός Ελλάδας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2011, 06:54:30 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 07:28:59 μμ »
δεν σκεφτομαι να σπουδασω λογοθεραπεια!σπουδασα φιλολογια και μου φτάνει!απλα, επειδη μου αρεσει ο χωρος της λογοθεραπειας, διοτι μετα απο το σεμιναριο ειδικης αγωγης και τα οσα εχω κανει στον χωρο της ειδικης, αναπτυχθηκε μια συμπαθεια και προς αυτον τον τομεα. κυριως το κανω για μενα. ομως επειδη τα χρηματα ειναι καμποσα (600) θα ηθελα να ξερω αν περαν των γνωσεων που θα παρω(αν παρω βεβαια) υπαρχεικαι καποια αναγνωριση στον ιδιωτικο και δημοσιο τομεα. δλδ στον ιδιωτικο τομεα θα μπορω να προσφερω και καποιες λογοθεραπευτικες ασκησεις σε μαθητες μου, συν το γεγονος παντα πως ξερω απο ειδικη και λογω του σεμιναριου, της νοηματικης, της μπλειλ και ολων αυτων που εχω ή δεν θα μπορω ουτε εκει να το χρησιμοποιησω εφοσον θα ναι παρανομο? δεν ξερω πώς λειτουργουν τα πραγματα στα ιεκ, ποιο ειναι το επιπεδο εκει και τι χρησιμοτητα εχουν τα χαρτια που εκει δινουν...λογικαι για να παρακολουθουν καποιοι αυτα τα προγραμματα , σε κατι τους χρησιμευει υποθετω, αλλα σε τι??? ???

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 07:39:59 μμ »
Tα προγράμματα αυτά (τα ετήσια με το πιστοποιητικό) αποτελούν ουσιαστικά το πρώτο έτος των κολλεγιακών προγραμμάτων. Δηλ τα παρακολουθούν όσοι έχουν σκοπό να συνεχίσουν στα κολλεγιακά προγράμματα. Αυτή είναι η χρησιμότητα τους
λογοθεραπευτικες ασκησεις σε μαθητες μου
Αν δεν σκέφτεσαι να σπουδάσεις λογοθεραπεία δεν μπορείς να ασχοληθείς με τη θεραπεία του λόγου αλλά με αυτό που σπούδασες ;) Δεν υπάρχουν ασκήσεις, υπάρχει αξιολόγηση και θεραπευτική παρέμβαση που την κάνει ο ανάλογος ειδικός.
Ειδικά εσύ που είσαι της Β/βαθμιας τι λ/θ να κάνεις σε αυτές τις ηλικίες;

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 07:55:36 μμ »
μαλιστα...καταλαβα αρκετα και σε ευχαριστω! απλα δεν εχεις καταλαβει μαλλον τους σκοπουςμου... εσυ ειπες πως εισαι του χωρου.δλδ εισαι λογοθεραπευτης? αν ναι, χαιρομαι γιατι θα με κατατοπισεις σιγουρα!
αυτο που λεω ειναι οτι δεν εχω σκοπο να γινω λογοθεραπευτρια ουτε ιδιωτικα , ουτε δημοσια.απλα θα ηθελα να ασχοληθω περαιτερω με τον τομεα αυτο, να μαθω 5 πραματα παραπανω για να στο πω πιο απλα ,για εμενα κυριως. επειδη λογω του σεμιναριου εχω δουλεψει σε ενταξη και επειδη εχω και μαθητες με προβληματα λογου, θα ηθελα μεσω αυτου του προγραμματος να αποκτησω περισσοτερες γνωσεις για να χειριζομαι αυτα τα παιδια λιγο καλυτερα.παρεμβαση δεν κανω και ουτε εχω σκοπο. εχω δωσει ασεπ στον τομεα μου και μεχρι περυσι δουλευα σε σχολειο.δεν σκοπευω λοιπον ιδιωτικα να ΄ κλεψω ΄ τον τιτλο του λογοθεραπευτη μααα και να θελα ξερω καλα πως δεν γινεται μεσω του ιεκ. οσον αφορα τις ασκησεις , και τωρα σε μαθητες μου με δυσλεξια κανουμε και ασκησεις βελτιωσης του γραπτου λογου(ορθογραφιας, βελιωσης γραμματων κα) και αυτο τους βοηθαει πολυ. τα οσα ρωταω τωρα για τα δικαιωματα ειναι αλλο θεμα...απλα λεω μηπως με καποιον τροπο συνδυασω το τερπνο με το οφελιμο.για αυτο ρωταω αν υπαρχει καποια αναγνωριση. περαν του τι θα κανω εγω το χαρτι, θελω να ξερω και πώς λειτουργουν αυτα τα πραγματα στον ιδιωτικο τομεα. πχ καποιος με να ετος μοναχα σαν αυτο ανοιγει γραφειο ή μπορει να δουλεψει καπου ως λογοθεραπευτης ή βοηθος? ενημερωτικα τα ρωταω αυτα. οχι για αλλο λογο.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 08:06:24 μμ »
Δεν φοβάμαι μην (μου) κλέψεις τον τίτλο. Απλά ήθελα να σου εξηγήσω οτι δεν θα χρησιμοποιήσεις κάπου αυτό το "χαρτί" στον ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα, έφοσον ρωτάς και αυτό. Δεν ανοίγεις γραφείο με ένα πιστοποιητικό και αν θα σε πάρει κάποιος για βοηθό είναι στην κρίση του. Συνήθως στην Ελλάδα δεν έχουν βοηθούς στις θεραπείες παρα μόνο αν πρόκειται για περιστατικά με αυτισμό (και για συγκεκριμένο πρόγραμμα επικοινωνίας) ή εγκεφαλικές παραλύσεις, ημιπληγίες  κτλ όπου εκεί παίρνουν φοιτητές για άσκηση που εκτελούν και χρέη βοηθού.

Σαφώς και αν θέλεις εσυ να μάθεις περισσότερα πράγματα για το λόγο γενικότερα μπορείς να πας σε ένα απο αυτά. Απλά θερωρώ οτι είναι σωστό εγω να σε πληροφορήσω για πράγματα που γνωρίζω.

Τώρα όσον αφορά τη δυσλεξία κανονικά δεν είναι αντικείμενο του λόγοθεραπευτή αλλά του ειδικού παιδαγωγού.

Αυτά απο μένα. Καλό βράδυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2011, 08:15:43 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Kyri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 08:55:13 μμ »
Για το μεταπτυχιακό που λέτε, τα δίδακτρα είναι 600 ευρώ το εξάμηνο, οποτε 2400 τα 2 έτη.
Για αυτή τη χρονιά όμως λόγω οικονομικής κρίσης κάνανε έκπτωση στους φοιτητές 200 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 02:40:44 μμ »
οσον αφορα τους μαθητες μου , ως ειδικη παιδαγωγος και φιλολογος  κανουμε αυτες τις ασκησεις ουτως ή αλλως. ομως νομιζω(μπορει να κανω και λαθος πως ο λογοθεραπευτης ειναι ο καταλληλοτερος για την βελτιωση της αναγνωσης και της γραφης). Ωστοσο , μου κανει εντυπωση που οι λογοθεραπευτες στην ελλαδα δεν ασχολουνται καθολου με τον γραπτο λογο και την βελτιωση αναγνωσης... τελος παντων, εψαξα και εγω και εξακολουθω να μην βρισκω κατι αξιολογο στον τομεα αυτο που στην ελλαδα ειναι παρα πολυ πισω γενικοτερα και στα τει και στα ιεκ και παντου. ειδικα για το ιεκ που βρηκα κατι ενδιαφερον αρχιακα(ετσι πιστευα), δεν εχουν καν αναλυτικο οδηγο σπουδων.οταν ρωτησα για περαιτερω πληροφοριες αναφορικα με τον τροπο διεξαγωγης του προγραμματος, τον αριθμο και το ειδος των εργασιων, την πρακτικη ασκηση, ακομα και την ειδικοτητα και το ονομα του επιβλεποντα, δεν ηταν σε θεση να μου απαντησουν σε τιποτε απο ολα αυτα. το μονο που ξερανε ειναι πως το κοστος θα ταν 600 ευρω και πως θα μου εστελναν αναλυτικες πληροφοριες μετα την εγγραφη η οποια βεβαια θα συνοδευοταν με την καταθεση των 300 ευρω...
... τελος παντων, εννοειται πως το επιπεδο στα ιεκ ειναι κατω του μετριου κατα πολυ και πραγματικα και μετα και απο δικη μου ερευνα δεν προκειται να ριξω το επιπεδο σπουδων μου εκει τη στιγμη που εχω βγαλει ενα απο τα πιο αξιολογα πανεπιστημια.
. μακαρι να υπηρχε καποια δωρεαν επιμορφωση για οσους ενδιαφερονται στην ειδικη αγωγη απο το δημοσιο αλλα πού??? δυστυχως υπαρχουν ανθρωποι που νοιαζονται ομως το κρατος εχει την ταση να μας ποδοπαταει και μαζι με εμας και τις οικογενειες των παιδιων που εχουνα αναγκη απο ειδικη αγωγη και βοηθεια. κyri εγω δεν αναφερομαι σε αυτο το μεταπτυχιακο που λες.αναφερομαι σε ενα ετησιο μεταπτυχιακο προγραμμα απο καποιο ιεκ(που δεν θα θελα να αναφερω) που σου δινειστο τελος καποιο χαρτι βεβαιωσης σπουδων, εξειδικευσης, παρακολουθησης, εκπαθησης...ουτε και αυτοι ξερουν τι...για αυτο αποτανθηκα εδω για να δω αν αυτα τα χαρτια εχουν και καποια αναγνωριση καπου διοτι 600 ευρω ειναι αρκετα χρηματα...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 04:28:40 μμ »
μακαρι να υπηρχε καποια δωρεαν επιμορφωση για οσους ενδιαφερονται στην ειδικη αγωγη απο το δημοσιο αλλα πού??? δυστυχως υπαρχουν ανθρωποι που νοιαζονται ομως το κρατος εχει την ταση να μας ποδοπαταει και μαζι με εμας και τις οικογενειες των παιδιων που εχουνα αναγκη απο ειδικη αγωγη και βοηθεια.

Vania μου υπάρχουν πάρα πολλά μεταπτυχιακά και σε όλες τις πόλεις σχεδόν της Ελλάδας επάνω στην ειδική αγωγή που μπορεί κάποιος να αφιερώσει χρόνο και χρήμα για να εξειδικευτεί στην ειδική αγωγή και να έχει και τυπικά τα προσόντα να παρέχει υπηρεσίες που θα βελτιώσουν τις όποιες δυσκολίες αντιμετωπίζουν οι μαθητές του. Δωρεάν επιμόρφωση δυστυχώς δεν υπάρχει και φέτος μάλιστα έκλεισαν και τα διδασκαλεία...

οσον αφορα τους μαθητες μου , ως ειδικη παιδαγωγος και φιλολογος  κανουμε αυτες τις ασκησεις ουτως ή αλλως. ομως νομιζω(μπορει να κανω και λαθος πως ο λογοθεραπευτης ειναι ο καταλληλοτερος για την βελτιωση της αναγνωσης και της γραφης). Ωστοσο , μου κανει εντυπωση που οι λογοθεραπευτες στην ελλαδα δεν ασχολουνται καθολου με τον γραπτο λογο και την βελτιωση αναγνωσης... ,

Εχεις ήδη μεταπτυχιακό στην ειδική κ δεν κατάλαβα εγω καλα;

Εχω έχω τις ακριβώς αντίθετες πληροφορίες οτι δηλ οι λογοθεραπευτές στην Ελλάδα (στον ιδιωτικό τομέα) συνηθίζουν να ασχολούνται με ειδικές μαθησιακές δυσκολίες που είναι κομμάτι της ειδικής αγωγής. Φυσικά και θα μπορούσαν να ασχοληθουν οι λ/θ και με αυτό αλλά χρειάζεται επιπλέον εξειδίκευση σε αυτό το κομμάτι μέσω μεταπτυχιακών κτλ που οι περισσότεροι λ/θ δεν έχουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2011, 06:19:05 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 05:30:40 μμ »
εχω ηδη σεμιναριο, νοηματικη και μπρειλ  , γεγονος που τουλαχιστον μεχρι στιγμης μου δινει το δικαιωμα να λεγομαι ειδικη παιδαγωγος βασει νομου,αλλα δεν ξερω προς τι αυτη η ερωτηση??αυτο το ειπα και παραπανω αν διαβασες προσεκτικα τα μηνυματα μου....
 κοιτα να δεις, δεν ξερω αν εισαι λογοθεραπευτρια ή κατι αλλο γιατι και εγω δεν εχω πολυκαταλαβει, αλλα εγω δεν εχω κατι με τους λογοθεραπευτες.απλα λεω πως το επιπεδο σπουδων τους ειναι χαμηλο και αυτο που προσφερουν επισης χαμηλο. οσον αφορα το οτι υπαρχουν μεταπτυχιακα σε ολη την ελλαδα προφανως δεν το χεις ψαξει καλα. διοτι εγω που ειμαι απο κρητη, δεν υπαρχει τιποτε. η αθηνα και η θεσσαλονικη δεν ειναι ολη η ελλαδα... ;)
τελος, οσον αφορα τους ειδικους παιδαγωγους και τους λογοθεραπευτες και εδω σε πιανω τελικα  λιγο αδιαβαστη ή λιγο ανενημερωτη , διοτι οι λογοθεραπευτες ασχολουνται με  την βελτιβωση και θεραπεια του λογου και οχι με τις μαθησιακες δυσκολιες στο συνολο τους οπως λες. αυτο που  λεω  ειναι πως ενω η δουλεια τους ειναι πολυ συγκεκριμενη, δεν την κανουν καλα, οι περισσοτεροι τουλαχιστον...
οπως και να χει, ευχαριστω για τις πληροφοριες!καλο απογευμα

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Λογοθεραπεία και Συμβουλευτική (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 07:20:06 μμ »


οσον αφορα τους μαθητες μου , ως ειδικη παιδαγωγος και φιλολογος  κανουμε αυτες τις ασκησεις ουτως ... ,

δεν νομίζω όλοι όσοι έκαναν το σεμινάριο, που πραγματικά είναι πλέον παααααάαρα πολλοί, να λογίζονται ως ειδικοί παιδαγωγοί  :-X :-X :-X

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 709
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.