*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγός χρειάζεται βοήθεια δασκάλου!  (Αναγνώστηκε 1092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Νηπιαγωγός χρειάζεται βοήθεια δασκάλου!
« στις: Ιούλιος 18, 2009, 11:21:32 πμ »
Όπως θα γνωρίζετε πλέον εργαζόμαστε σε α' & β' δημοτικού στα ιδιωτικά, ας μην μπούμε στη διαδικασία να συζητήσουμε κατά πόσο οι νηπιαγωγοί έχουν γνώσεις για κάτι τέτοιο ή αν κάνουμε καλά να δεχόμαστε αυτές τις θέσεις! Το πρόβλημα μου είναι το εξής και χρειάζομαι τη βοήθεια δασκάλου οπωσδήποτε : άτυπα θα μου δώσουν την 3η δημοτικού τελικά και δεν μπορώ και να αρνηθώ, μου εξήγησαν τι πρέπει να κάνω από το σχολείο, δεν θεωρώ όμως ότι είναι αρκετό, τα βιβλία είναι καινούρια, δεν είναι αυτά που κι εγώ διδάχθηκα κι έχω πελαγώσει, πρέπει να κάτσω να διαβάσω τον αύγουστο, να πάρω κι βοηθήματα, θα ήθελα όμως και συμβουλές για την 3η δημοτικού, πως θα μπω στην τάξη την 1η μέρα, πως να χειριστώ την ύλη, γενικά τι να κάνω;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγός χρειάζεται βοήθεια δασκάλου!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:34 »

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός χρειάζεται βοήθεια δασκάλου!
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2009, 10:38:14 πμ »
Η τρίτη δημοτικού είναι μια αρκετά δύσκολη τάξη, ειδικά στα μαθηματικά γιατί θα πρέπει να διδάξεις και κλάσματα. Συνεπώς για έσενα που δεν έχεις κάνει διδακτικές, ο κόπος θα είναι πολύ μεγαλύτερος. Χρειάζεται συστηματικό διάβασμα και να οργανώσεις σχέδια μαθήματος. Αφού δεν μπορείς να αρνηθείς, καλό θα ήταν να δουλέψεις λίγο με τα βιβλία τωρα και να συβουλευτεις και τα βιβλια του δασκαλου. Κάποια βοηθήματα θα σε βοηθούσαν και επίσης πολύ καλό site για να παρεις μια ιδεα του τι παιζει απο ασκησεις ειναι το  e-selides.gr. Ευχομαι ολα να πανε καλα και πιστευω πως αν κανεις ολα τα παραπανω θα τα πας περιφημα!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός χρειάζεται βοήθεια δασκάλου!
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2009, 01:04:33 μμ »
Οι γονείς κατά τα άλλα πληρώνουν ιδιωτικό.Εμείς μπορούμε να διδάξουμε τις δύο πρώτες τάξεις αλλά για παραπάνω είναι δύσκολο, τι να λέμε!
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός χρειάζεται βοήθεια δασκάλου!
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2009, 02:52:30 μμ »
titi6984 θα σου έλεγα να λύσεις όλες τις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου για αρχή και των βοηθημάτων που θα επιλέξεις. Ως κολλημένο ον με τα μαθηματικά,παλαιότερα είχα βρει κάποια βοηθήματα μαθηματικών των εκδόσεων "Νικόδημος" ! Δεν ξέρω αν έχουν βγάλει και για τα νέα βιβλία του Δημοτικού αλλά και τα παλιά να βρεις μια χαρα θα οργανώθεις ;)

(Υ.Γ δεν είμαι δασκάλα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγός χρειάζεται βοήθεια δασκάλου!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:34 »

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγός χρειάζεται βοήθεια δασκάλου!
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2009, 05:01:38 μμ »
ευτυχώς ήμουν της θετικής κ αυτός είναι κ ο λόγος που μου έδωσαν την 3η, επειδή έχει πολύ μαθηματικά κ θεωρώ πως είναι από τις πιο δύσκολες τάξεις του δημοτικού, το θυμάμαι κ σαν μαθήτρια που ήμουν δηλαδή! πήρα ήδη βοηθήματα κ καλό μου καλοκαίρι με τόσο διάβασμα που θα ρίξω. Του Σαββάλα τα βοηθήματα μου φάνηκαν καλά-καλύτερα από κάποια άλλα-αν και μου είπαν πως κάθε μέρα θα κάθομαι μετά το σχόλασμα με την ιδιοκτήτρια να ετοιμάζουμε μαζί το μάθημα της επόμενης ημέρας και θα ξέρω έτσι ακριβώς τι θα κάνω και πως. xionati και για α' & β' δημοτικού πάλι δύσκολα είναι γτ κακά τα ψέμματα δεν είμαστε δασκάλες αλλά νηπιαγωγοί αλλά ας όψεται η ανάγκη για δουλειά και μόρια!!!!! εγώ θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ, πάνω απ'όλα για τα παιδάκια γτ δεν θέλω να έχουν κενά εξαιτίας μου!σας ευχαριστώ κ ότι άλλες προτάσεις έχετε να κάνετε είναι ευπρόσδεκτες!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.