*

Αποστολέας Θέμα: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 12655 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 17, 2009, 02:41:04 μμ »
Αλλη μια ερωτηση. Μεταθεση παιρνεις για περιοχη η για σχολειο; Δηλαδη αν παρει καποιος οργανικη στη Συρο, κανει αιτηση για μεταθεση σε συγκεκριμενο σχολειο π.χ. Παρο, ή είσαι Κυκλάδες και κάνεις μετάθεση πάλι για...Κυκλάδες κι απλά περιμένεις να σου δώσουν οργανική αλλού; Με τη δεύτερη περίπτωση δεν είναι παρακινδυνευμένο; Θέλω να πω, τι γίνεται αν σε διώξουν από το ένα σχολείο της Σύρου και σε πάνε σε άλλο σχολείο πάλι στη Σύρο; Δε δηλώνεις ακριβώς σε ποιο σχολείο θέλεις να πας;
Irene.a τα έχεις λίγο μπερδέψει. Όταν κάνουμε αίτηση για μετάθεση πάμε από την μια περιοχή στην άλλη. Αν έχουμε οργανική σε ένα σχολείο και θέλουμε να φύγουμε για να πάμε σε κάποιο άλλο της ίδιας περιοχής τότε κάνουμε αίτηση βελτίωσης. ΠΧ οι Κυκλάδες στη β'θμια χωρίζονται σε 4 περιοχές (Α, Β, Γ, Δ Κυκλάδες). Έστω ότι διορίζεσαι στην Γ Κυκλάδων, μετά την ορκωμοσία κτλ θα κάνεις αίτηση τοποθέτησης, κι έστω ότι σε τοποθετούν σε κάποιο σχολείο της Νάξου, λέμε τώρα, Βίβλο, την πρώτη χρονιά δεν έχεις οργανική όπως και κανένας νεοδιόριστος, μόλις έρθει ο καιρός των μεταθέσεων εσύ μπορείς είτε να ζητήσεις μετάθεση για να πάς σε μια άλλη περιοχή (Α, Β, Δ) των Κυκλάδων και ταυτόχρονα να ζητήσεις οριστική τοποθέτηση. Αν δεν πάρεις μετάθεση αλλά παραμείνεις στη Νάξο, μετά τις μεταθέσεις και αφού βγούν τα οργανικά κενά και υπάρχει οργανικό κενο στην ειδικότητά σου και κυρίως εκεί που θέλεις, ζητά την οργανική που σε ενδιαφέρει. Αν δεν καταφέρεις να πάρεις οργανικό κενό η Δ/νση θα σε τοποθετήσει εκεί που έχει ανάγκη. Το σε ποιό σχολείο θα πάρεις αν πάρεις οργανική έχει να κάνει με το πόσοι άλλοι και με τι μόρια ζητούν το ίδιο οργανικό κεινό.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 17, 2009, 02:41:56 μμ »
Αλλη μια ερωτηση. Μεταθεση παιρνεις για περιοχη η για σχολειο; Δηλαδη αν παρει καποιος οργανικη στη Συρο, κανει αιτηση για μεταθεση σε συγκεκριμενο σχολειο π.χ. Παρο, ή είσαι Κυκλάδες και κάνεις μετάθεση πάλι για...Κυκλάδες κι απλά περιμένεις να σου δώσουν οργανική αλλού; Με τη δεύτερη περίπτωση δεν είναι παρακινδυνευμένο; Θέλω να πω, τι γίνεται αν σε διώξουν από το ένα σχολείο της Σύρου και σε πάνε σε άλλο σχολείο πάλι στη Σύρο; Δε δηλώνεις ακριβώς σε ποιο σχολείο θέλεις να πας;

Η μετάθεση γίνεται από περιοχή σε περιοχή, π.χ. από Β΄Λακωνίας στη Γ΄Κυκλάδων.
Η "εσωτερική μετάθεση", δηλαδή από σχολείο σε σχολείο της ίδιας περιοχής (εφόσον κάποιος έχει οργανική θέση) λέγεται βελτίωση θέσης.

Το Νοέμβριο γίνονται αιτήσεις για:
α) μετάθεση από περιοχή σε περιοχή
β) βελτίωση θέσης (από σχολείο σε σχολείο της ίδιας περιοχής, για όσους έχουν οργανική)
γ) οριστική τοποθέτηση (για όσους παραμείνουν στην ίδια περιοχή και δεν έχουν οργανική).

Μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση και για το α) και για το β) (ή για το α) και το γ), αν δεν έχει οργανική).
Να έχεις υπ' όψιν σου, πάντως, ότι την πρώτη χρονιά δεν παίρνεις οργανική, αλλά τοποθετείσαι προσωρινά σε κάποιο σχολείο (εκτός αν διοριστείς ονομαστικά σε δυσπρόσιτο για δύο χρόνια, οπότε παίρνεις οργανική). Άρα το Νοέμβριο κάνεις αίτηση για το α) ή για το γ) ή και για τα δύο.

edit: Με πρόλαβε η mat. Τα πράγματα είναι έτσι όπως τα έγραψε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2009, 02:44:23 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 17, 2009, 02:58:30 μμ »
Ουπς! Μια κεραμιδα επεσε στο κεφαλι μου!!!

Συγνωμη αν σας ταλαιπωρησω παλι λιγο, ευχαριστω για τις απαντησεις και την κατανοηση.

1. Φετος διοριζομαι ή του χρόνου (είμαι οριακά κάτω από τους μισούς). Τι εννοείτε δεν παίρνω οργανική; Η οργανική δίνεται τη δεύτερη χρονιά; Δηλαδή μπορεί να με στείλουν σε σχολείο που θέλω και τελικά να φύγω την άλλη χρονιά χωρίς να το ζητήσω;; Αίτηση για οριστική τοποθέτηση κάνουν όλοι για τη δεύτερη χρονιά που είναι διορισμένοι;

2. Έστω ότι γίνεται ένα θαύμα και πάω κατευθείαν εκεί που θέλω, αφού έχω κάνει την αίτηση τοποθέτησης. Τι κινήσεις κάνω για να μείνω εκεί και να πάρω οργανική; (λογικά όπου με στείλουν δε θα υπάρχει οργανική;)

3. Δηλαδή από νησί σε νησί σε Αβάθμια κάνω βελτίωση θέσης και συγχρόνως οριστικής τοποθέτησης;

4. Άρα όλοι οι νεοδιόριστοι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν αίτηση για οριστική τοποθέτηση τη 2η χρονιά; Και τα κενά είναι τα ίδια με αυτά που βγαίνουν για μεταθέσεις;

5. Ποιοι προηγούνται, αυτοί που έρχονται από άλλη περιοχή ή αυτοί που κάνουν "βελτίωση θέσης";

6. Ισχύει το ίδιο με τα μόρια; Μετράς μόρια για να προηγείσαι στο πού θα πάρεις οργανική;

7. Λογικά δηλώνεις συγκεκριμένα σχολεία για οριστική τοποθέτηση. Δηλώνεις πολλά σε σειρά προτίμησης ή ένα κι αν σου τύχει καλώς;

Αυτά...προς το παρόν!

Και πάνω που είχα χαρεί ότι τα είχα ξεμπερδέψει!!! ;D ;D ;D :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 17, 2009, 03:05:49 μμ »
Γιατι στην εγκυκλιο μεταθεσεων δε βλεπω τιποτα για βελτιωση θεσης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 17, 2009, 03:17:08 μμ »
Ουπς! Μια κεραμιδα επεσε στο κεφαλι μου!!!

Συγνωμη αν σας ταλαιπωρησω παλι λιγο, ευχαριστω για τις απαντησεις και την κατανοηση.

1. Φετος διοριζομαι ή του χρόνου (είμαι οριακά κάτω από τους μισούς). Τι εννοείτε δεν παίρνω οργανική; Η οργανική δίνεται τη δεύτερη χρονιά; Δηλαδή μπορεί να με στείλουν σε σχολείο που θέλω και τελικά να φύγω την άλλη χρονιά χωρίς να το ζητήσω;; Αίτηση για οριστική τοποθέτηση κάνουν όλοι για τη δεύτερη χρονιά που είναι διορισμένοι;

Οργανική θέση παίρνεις στο τέλος της πρώτης χρονιάς (για τη δεύτερη). Όπως σου έγραψα παραπάνω, αίτηση για οριστική τοποθέτηση θα κάνεις το Νοέμβριο της πρώτης χρονιάς (χωρίς να δηλώσεις ακόμα σχολείο). Τον Μάιο θα βγουν τα οργανικά κενά και τότε θα δηλώσεις σχολεία.
Ναι, υπάρχει πιθανότητα να μην είσαι στο ίδιο σχολείο τη δεύτερη χρονιά, γιατί μπορεί να μην υπάρχει σε αυτό οργανικό κενό ή, αν υπάρχει, να το πάρει κάποιος με περισσότερα μόρια από σένα.

Παράθεση
2. Έστω ότι γίνεται ένα θαύμα και πάω κατευθείαν εκεί που θέλω, αφού έχω κάνει την αίτηση τοποθέτησης. Τι κινήσεις κάνω για να μείνω εκεί και να πάρω οργανική; (λογικά όπου με στείλουν δε θα υπάρχει οργανική;)

Θα κάνεις τα παραπάνω, δηλ. αίτηση οριστικής τοποθέτησης το Νοέμβριο. Την πρώτη χρονιά δεν καλύπτεις οργανικό κενό, αλλά λειτουργικό, δηλαδή αναπληρώνεις κάποιον που έχει οργανική σε αυτό το σχολείο, αλλά έχει πάρει απόσπαση ή άδεια.

Παράθεση
3. Δηλαδή από νησί σε νησί σε Αβάθμια κάνω βελτίωση θέσης και συγχρόνως οριστικής τοποθέτησης;

Όχι, δεν κάνεις και τα δύο. Την πρώτη χρονιά σε αφορά μόνο η οριστική τοποθέτηση. Η βελτίωση θέσης δεν αφορά τους νεοδιόριστους.

Παράθεση
4. Άρα όλοι οι νεοδιόριστοι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν αίτηση για οριστική τοποθέτηση τη 2η χρονιά; Και τα κενά είναι τα ίδια με αυτά που βγαίνουν για μεταθέσεις;

Δες παραπάνω για το πότε γίνεται η αίτηση οριστικής τοποθέτησης. Οι μεταθέσεις αφορούν ολόκληρες περιοχές, όχι συγκεκριμένα κενά.

Παράθεση
5. Ποιοι προηγούνται, αυτοί που έρχονται από άλλη περιοχή ή αυτοί που κάνουν "βελτίωση θέσης";

Οι αιτήσεις συνεξετάζονται, αλλά όπως σου είπα, η βελτίωση θέσης δε σε αφορά προς το παρόν.

Παράθεση
6. Ισχύει το ίδιο με τα μόρια; Μετράς μόρια για να προηγείσαι στο πού θα πάρεις οργανική;

Ναι.

Παράθεση
7. Λογικά δηλώνεις συγκεκριμένα σχολεία για οριστική τοποθέτηση. Δηλώνεις πολλά σε σειρά προτίμησης ή ένα κι αν σου τύχει καλώς;

Μπορείς να δηλώσεις μόνο ένα. Αλλά αν το θέλει και κάποιος άλλος με περισσότερα μόρια, θα το πάρει αυτός. Σε αυτή την περίπτωση, θα πας σε όποιο κενό έχει απομείνει. Αν έχουν μείνει περισσότερα από ένα, θα σε καλέσουν πάλι να τα δηλώσεις με σειρά προτίμησης. Αλλιώς θα σε στείλουν όπου θέλουν αυτοί.

Παράθεση
Αυτά...προς το παρόν!

Και πάνω που είχα χαρεί ότι τα είχα ξεμπερδέψει!!! ;D ;D ;D :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 17, 2009, 03:23:58 μμ »
10.000.000.000.000 ευχαριστω(δεκα τρις ειναι!), σε τρελανα αλλα με βοηθησες απιστευτα, να'σαι καλα!

Κατι ακομα. Σε περιπτωση που τελικα παρω αδεια ανατροφης φετος (το σκεφτομαι γιατι αν φετος παω καπου βολικα, μπορει να τη "φυλαξω" για του χρονου αν με στειλουν αλλου) κανω τις ιδιες κινησεις σαν να ημουν στο σχολειο, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 17, 2009, 03:27:30 μμ »
Κατι ακομα. Σε περιπτωση που τελικα παρω αδεια ανατροφης φετος (το σκεφτομαι γιατι αν φετος παω καπου βολικα, μπορει να τη "φυλαξω" για του χρονου αν με στειλουν αλλου) κανω τις ιδιες κινησεις σαν να ημουν στο σχολειο, έτσι;

Ναι  :)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 17, 2009, 03:40:22 μμ »
Αυτη ηταν η πιο συντομη και πιο σημαντικη απαντηση!  ;) Ευχαριστω για ολα!   ;D :-*

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 07, 2009, 08:08:01 πμ »
Στη Ββαθμια θεωρουνται τελειως διαφορετικες περιοχες οι Α, Β, Γ, Δ Κυκλαδων; Απαιτειται δηλαδη μεταθεση η βελτιωση θεσης;;
Δεν εβγαλε Γ Κυκλαδων για φετος...

Επισης, διαβασα καπου οτι βγαινουν πιο πολλες και καλες θεσεις τη 2η χρονια, ισχυει; Γιατι δε μου φαινεται λογικο...

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 07, 2009, 08:48:30 πμ »
Βρείτε στο Χάρτη της Ελλάδας όλες τις περιοχές Διορισμού που σας ενδιαφέρουν : www.sunfiles.org

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 07, 2009, 09:22:49 πμ »
Καλημέρα. Με θέση 416 λέω να μην κάνω τα χαρτιά μου φέτος.Λογικά δε θα φτάσουν τόσο χαμηλά έτσι δεν είναι? Δεν έχω κάποιο πρόβλημα αν τα κάνω του χρόνου, σωστά? Ξέρετε μήπως κάποιο τηλ. του Υπουργείου - που να απαντάει - για να το σιγουρέψω?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Farfallina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π70 ƸӜƷ
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 07, 2009, 09:32:07 πμ »
Καλημέρα. Με θέση 416 λέω να μην κάνω τα χαρτιά μου φέτος.Λογικά δε θα φτάσουν τόσο χαμηλά έτσι δεν είναι? Δεν έχω κάποιο πρόβλημα αν τα κάνω του χρόνου, σωστά? Ξέρετε μήπως κάποιο τηλ. του Υπουργείου - που να απαντάει - για να το σιγουρέψω?


Καλημέρα!Τι εννοείς 416????Και σκέφτεσαι να μην κανεις?? Εγω είμαι γυρω στο 800 και θέλω να κάνω για μήπως!!

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 07, 2009, 09:46:04 πμ »
Καλημέρα. Με θέση 416 λέω να μην κάνω τα χαρτιά μου φέτος.Λογικά δε θα φτάσουν τόσο χαμηλά έτσι δεν είναι? Δεν έχω κάποιο πρόβλημα αν τα κάνω του χρόνου, σωστά? Ξέρετε μήπως κάποιο τηλ. του Υπουργείου - που να απαντάει - για να το σιγουρέψω?

Rwxanh μου κανε τα χαρτιά σου  ,δεν χανεις τιποτα,ποτε δεν ξερεις,η ελπιδα πεθαίνει τελευταία!!δηλωσε κ κανένα δυσπρόσιτο,κ ό,τι γίνει!!!
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος Farfallina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π70 ƸӜƷ
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 07, 2009, 09:49:40 πμ »
Μα δεν έχει πολύ καλές πιθανότητες αφού θα πάρουν 805???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 611

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.146 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.