*

Αποστολέας Θέμα: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία  (Αναγνώστηκε 34225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #210 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 04:08:36 μμ »
Από τη στιγμή που διορίστηκες ήδη, αφού δεν έχεις ο ίδιος έννομο συμφέρον, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι νομικά. Πρέπει να ενεργήσει (επί του συγκεκριμένου) όποιος θίγεται άμεσα. Αυτό νομίζω ότι ισχύει.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #211 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 04:40:49 μμ »
Από τη στιγμή που διορίστηκες ήδη, αφού δεν έχεις ο ίδιος έννομο συμφέρον, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι νομικά. Πρέπει να ενεργήσει (επί του συγκεκριμένου) όποιος θίγεται άμεσα. Αυτό νομίζω ότι ισχύει.

Ακόμη και έτσι να είναι αφορά όλους τους υπόλοιπους φιλολόγους που πέρσι είχαν από 11 έως 19 μόρια και δεν τους πήραν αναπληρωτές για να πάρουν αυτά τα 17.6 μόρια που πήρε ο κύριος Τ. Γ. Σε προσωπικό επίπεδο άφησα το διορισμό μου για τη δεύτερη χρονιά συνεπώς είμαι ακόμη άμεσα θιγόμενος.

Γνωρίζει κάποιος λοιπόν τι διαδικασία απαιτείται για καταγγελία και που γίνεται; Επίσης για να ρωτήσω πως πήρε κάποιος ύποπτα μόρια τηλεφωνώ στο υπουργείο ή σε δευτεροβάθμια; κλπ κλπ

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #212 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 09:49:44 μμ »
Ρώτησε τον κύριο, ονομαστικά, σε αυτό το φόρουμ, να μας εξηγήσει με ποια διαδικασία προσλήφθηκε και κατέγραψε τα μόρια προϋπηρεσίας και υποσκέλισε συναδέλφους του.
"Κύριε ...(όνομα-επίθετο),  με ποια διαδικασία προσληφθήκατε;"

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:05:17 μμ »
Από τη στιγμή που διορίστηκες ήδη, αφού δεν έχεις ο ίδιος έννομο συμφέρον, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι νομικά. Πρέπει να ενεργήσει (επί του συγκεκριμένου) όποιος θίγεται άμεσα. Αυτό νομίζω ότι ισχύει.

Ακόμη και έτσι να είναι αφορά όλους τους υπόλοιπους φιλολόγους που πέρσι είχαν από 11 έως 19 μόρια και δεν τους πήραν αναπληρωτές για να πάρουν αυτά τα 17.6 μόρια που πήρε ο κύριος Τ. Γ. Σε προσωπικό επίπεδο άφησα το διορισμό μου για τη δεύτερη χρονιά συνεπώς είμαι ακόμη άμεσα θιγόμενος.

Γνωρίζει κάποιος λοιπόν τι διαδικασία απαιτείται για καταγγελία και που γίνεται; Επίσης για να ρωτήσω πως πήρε κάποιος ύποπτα μόρια τηλεφωνώ στο υπουργείο ή σε δευτεροβάθμια; κλπ κλπ

Ευχαριστώ

Καλησπέρα!

Εγώ προσωπικά για παρόμοια περίπτωση έκανα ένσταση στη Δευτεροβάθμια ,η οποία και απεστάλη στο Υπουργείο Παιδείας.Έχουν περάσει σχεδόν δύο μήνες και απάντηση δεν πήρα ακόμη.Η περίπτωση ήταν αρκετά τρανταχτή και πιθανόν και δάκτυλος κάποιου Υπουργού. Αλλιώς δεν μπορώ να την εξηγήσω. Θα περιμένω λίγο ακόμη και μετά θα πάρω τηλέφωνο στο Υπουργείο.Λογικά είναι υποχρεωμένοι, βάσει νόμου, να απαντήσουν.Είμαι περίεργη να δω τι δικαιολογία θα σκαρφιστούν οι ξεδιάντροποι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος cycle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:37:23 μμ »
Όλοι στην ένσταση vs ΟΑΕΔιτών!  ::)
Καλησπερα και απο μενα . Περσι προς το τελος Μαιου με καποιον συναδελφο απο Κοζανη οπου το θεμα των οαεδιτων ειχε παρει διαστασεις , μαθαμε οτι θα γινει δικαστηριο εις βαρος του υπ. παιδειας για την προσληψη τους καθως και για την ενταξη τους στους πινακες.Ενω ειμασταν ετοιμοι και μεις να στειλουμε τα χρηματα στο δικηγορο που ειχε αναλαβει την αγωγη , μαθαμε οτι ηδη εκρεμμει δικη επι του θεματος. φυσικα επειδη ζουμε στην Ελλαδα το δικαστηριο θα γινει του χρονου. Φυσικα και θα διοριστουν καποιοι του κλαδου φετος.Αυτοματα βεβαια αποκτουν δικαιωματα και εφοσον θα διοριστουν φετος η προυπηρεσια θα μετραει. Επειδη η συνηθεια μου καλησε ως μικροβιο απο περσι κυριως να παρακολουθω τους πινακες, φετος διαπιστωσα οτι εβλεπα σε μας στον κλαδο των φιλολογων πολλα αγνωστα ονοματα σε ψηλες θεσεις. Τα μορια τους δεν ηταν απο ασεπ ουτε ανηκαν σε ειδικη κατηγορια . φυσικα και δεν εχω το χρονο να κανω καταμετρηση αυτων των ονοματων , αλλα το νουμερο που αναφερετε (80),αν θυμαμαι καλα ειναι και ο αριθμος εναντιον των οποιων θα γινοταν και η αγωγη. Δεν ξερω αν και ποσο σας κατατοπισα .

Αποσυνδεδεμένος konpap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 11:25:01 πμ »
Για να γίνει το σύστημα πιο δίκαιο, και να μην εμφανίζονται αλεξιπτωπιστές θα πρέπει να εντάσσονται στον πίνακα αναπληρωτών ωρομισθίων μόνον όσοι έχουν μία τουλάχιστον επιτυχία στον ΑΣΕΠ, και τα μόρια προϋπηρεσίας όλων να μετρούν μετά την πρώτη επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 05:40:46 μμ »
Από τη στιγμή που διορίστηκες ήδη, αφού δεν έχεις ο ίδιος έννομο συμφέρον, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι νομικά. Πρέπει να ενεργήσει (επί του συγκεκριμένου) όποιος θίγεται άμεσα. Αυτό νομίζω ότι ισχύει.

Ακόμη και έτσι να είναι αφορά όλους τους υπόλοιπους φιλολόγους που πέρσι είχαν από 11 έως 19 μόρια και δεν τους πήραν αναπληρωτές για να πάρουν αυτά τα 17.6 μόρια που πήρε ο κύριος Τ. Γ. Σε προσωπικό επίπεδο άφησα το διορισμό μου για τη δεύτερη χρονιά συνεπώς είμαι ακόμη άμεσα θιγόμενος.

Γνωρίζει κάποιος λοιπόν τι διαδικασία απαιτείται για καταγγελία και που γίνεται; Επίσης για να ρωτήσω πως πήρε κάποιος ύποπτα μόρια τηλεφωνώ στο υπουργείο ή σε δευτεροβάθμια; κλπ κλπ

Ευχαριστώ


Με αφορά και εμένα αμεσα το θέμα αυτο..θέλω να κινηθώ νομικά εναντίον υπευθύνων χωρίς να ξέρω εναν επιτυχή τρόπο..
Με δύο επιτυχίες στο διαγωνισμό του Ασεπ (την πρώτη φορά για λίγο δε διορίστηκα, τουτεστιν ότι είχα καλά μόρια) και τα τελευταία δύο χρόνια προύπηρεσια από ωρομισθία (και σε μακρινή περιοχή μάλιστα,παρά το γεγονός ότι είχα πιστεύω τα μόρια για πλησιέστερη τοποθέτηση) δεν καταφέρνω να γίνω καν αναπληρώτρια!!Πάντοτε για λίγο!!..για πδς ούτε λόγος..
Το ρουσφέτι πάει σύννεφο αφού βλέπω ότι πάντοτε ξεφυτρώνουν άτομα με αδικαιολόγητες προϋπηρεσίες και πάντοτε πολύ πιο μπροστά από μένα..
Συγκεκριμένα υπάρχει άτομο στον πίνακα των φιλολόγων που ενώ την προηγούμενη χρονιά είχε περίπου ίδια μόρια με μένα φέτος έχει δέκα+ επιπλέον και δεν έχει επιτύχει ούτε στον τελευταίο αλλἀ ούτε και στον προτελευταίο διαγωνισμό..από ότι είδα στον πίνακα δεν ανήκει σε κάποια ειδικη κατηγορία και το έτος κτήσης του πτυχίου θα δικαιολογούσε μόρια από την τελευταία 6ετία μόνο (τρεις διαγωνισμοί δηλαδή εκ των οποίων οι δύο δίνουν στο άτομο αυτό 0 μόρια) Ο νοών νοείτω..

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:36:24 μμ »
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (23/09/09) ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟΥ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

 

         

          Την Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2009 στις 10.00 πραγματοποιήθηκε συγκέντρωση διαμαρτυρίας του Συντονιστικού Ωρομισθίων Εκπαιδευτικών στα γραφεία της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας με κύρια αιτήματα:

 

- Μόνιμους μαζικούς διορισμούς στο δημόσιο σχολείο. Κατάργηση των ελαστικών μορφών εργασίας. Όχι στην ωρομισθία.

- Έγκαιρη πρόσληψη αναπληρωτών και ωρομισθίων όπου αυτό είναι αναγκαίο με σκοπό να καλύψουν πραγματικά έκτακτες αλλά πάγιες ανάγκες και όχι κενά μόνιμων που το ΥΠΕΠΘ επιλέγει να «σπάει».

-  Άρση του ασυμβίβαστου.

- Άμεση αποπληρωμή όλων των μισθών. Αύξηση της ωριαίας αποζημίωσης. Πλήρη ασφαλιστικά και συνδικαλιστικά δικαιώματα για όλους.

- Κατάργηση όλων των ρουσφετολογικών τρόπων πρόσληψης. Η Π.Δ.Σ. να ξεκινήσει άμεσα με προσλήψεις από τον ενιαίο πίνακα.

                       Έλεγχος όλων των κατοχυρωμένων προϋπηρεσιών.
 

          Στο κάλεσμα του Συντονιστικού των Ωρομισθίων ανταποκρίθηκαν δεκάδες ωρομίσθιοι καθώς και αδιόριστοι συνάδελφοι, μέλη της Πανελλήνιας Ένωσης Αδιόριστων Εκπαιδευτικών. Την κινητοποίηση στήριξε με απόφασή της η ΟΛΜΕ, ενώ μέλη τoυ ΔΣ τόσο της ΟΛΜΕ όσο και της ΔΟΕ συμμετείχαν με την παρουσία τους.

 

          Ωστόσο, ιδιαίτερα αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η παρουσία αστυνομικού χωρίς διακριτικά στο ισόγειο του κτιρίου της διεύθυνσης, ήδη από τα πρώτα λεπτά της κινητοποίησης, ο οποίος ‘ανάρτησε’ τα διακριτικά του όταν στο χώρο έκαναν την εμφάνισή τους άλλοι τρεις αστυνομικοί. Μετά από έντονη παρέμβαση των διαδηλωτών στον προϊστάμενο της διεύθυνσης, οι αστυνομικοί αναγκάστηκαν ν’ αποχωρήσουν.

 

          Κατά τη διάρκεια της συγκέντρωσης υπήρξε απόφαση συμβολικού αποκλεισμού της διεύθυνσης για μία ώρα, ενώ αντιπροσωπεία των διαδηλωτών συναντήθηκε με την διευθύντρια εκπαίδευσης Πολυξένη Ζαβού-Ράδου στην οποία μετέφερε τα αιτήματα του Συντονιστικού. Η διευθύντρια δήλωσε αναρμόδια σε κάποια θέματα, αλλά και σε αυτά που παραδέχθηκε ότι εμπίπτουν στις αρμοδιότητές της έδωσε προκλητικές απαντήσεις.


Συγκεκριμένα, σε ερώτηση σχετικά με τους λόγους καθυστέρησης της καταβολής των δεδουλευμένων των περίπου 5.000 συναδέλφων που εργάζονται στην Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη, απάντησε ότι τώρα έχει ξεκινήσει η διαδικασία προκειμένου σε 15 ημέρες να αρχίσουν να πληρώνονται οι συνάδελφοι για τον περσινό Σεπτέμβρη και Οκτώβρη! Όσο για την αλλαγή στον τρόπο πρόσληψης στην Π.Δ.Σ., παρά το ότι είναι στην αρμοδιότητά της να παρέμβει, δήλωσε ότι δεν προτίθεται να κάνει κάτι τέτοιο κι ότι θα εφαρμόσει τις εντολές που θα έρθουν από το ΥΠΕΠΘ.

         

          Εδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση για την ΠΔΣ, «οι ωρομίσθιοι καθηγητές προσλαμβάνονται από τη διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με βάση τους πίνακες ανά ειδικότητα που έχουν καταρτίσει οι διευθυντές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ύστερα από εισήγηση του Προϊστάμενου Γραφείου, όπου υφίσταται, για τις σχολικές μονάδες του Γραφείου του».

          Γίνεται λοιπόν φανερό πως είναι στην ευχέρεια των διευθυντών εκπαίδευσης να βασιστούν στους πίνακες αναπληρωτών-ωρομισθίων για τις προσλήψεις της ΠΔΣ και να κάμψουν έτσι το προτεινόμενο από το ΥΠΕΠΘ ρουσφετολογικό και πελατειακό σύστημα πρόσληψης. Όπου αυτό δε συμβαίνει είναι γιατί οι διευθυντές εκπαίδευσης απλώς επιθυμούν να διαιωνίζουν την ομηρία των χιλιάδων ωρομίσθιων συναδέλφων και να εξαργυρώσουν έτσι τις ελπίδες τους για ‘μια θέση στον ήλιο’.

          Για μια ακόμη φορά η πολιτική εξουσία υιοθετεί τακτικές ψυχολογικής και οικονομικής τρομοκρατίας των νέων εκπαιδευτικών που μόνο στόχο έχουν να αποδυναμώσουν το εκπαιδευτικό κίνημα και να υποβαθμίσουν ακόμη περισσότερο το δημόσιο σχολείο. Απέναντι σε τέτοιες τακτικές διανθισμένες και από την αναβίωση πρακτικών αστυνομοκρατίας , εμείς απαντάμε δυναμικά και αγωνιστικά. Δηλώνουμε απερίφραστα πως θα συνεχίσουμε να διεκδικούμε: κατάργηση των ελαστικών μορφών απασχόλησης στο δημόσιο σχολείο, μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους.

 

*Σχετικά με την άρνηση παραχώρησης της αίθουσας συνεδριάσεων της ΔΟΕ για την πραγματοποίηση της πρόσφατης ανοιχτής συνέλευσης του Συντονιστικού, θέμα για το οποίο έγινε λόγος σε προηγούμενο δελτίο, πρέπει να σημειώσουμε ότι η καταγγελία από μέρους μας αφορά τις δύο παρατάξεις της ΠΑΣΚ και ΔΑΚΕ και όχι συνολικά το ΔΣ της Ομοσπονδίας.

 

Όλοι στις επάλξεις του αγώνα!

Όλοι στους Συλλόγους Εκπαιδευτικών Π.Ε. και τις ΕΛΜΕ!

 

 

Κολοτούρου Ευγενία, 6974431517 veniak75@gmail.com

Κουράκης Νίκος 6932594899  kourakisnikos@gmail.com

Κατσούλας Στάθης 6972411061  statkats@gmail.com

Μάστορη Γαρυφαλλιά 6936371092  gmastori@yahoo.gr

Σερβετάς Γιώργος 6972282956  greathbum@gmail.com

Κυπρίδου Χριστίνα 6974901134  christinakyp@yahoo.gr

Σωτηρίου Ελένη 6944346740  eleni_sotiriou@yahoo.gr

Μπαρούτας Γιώργος 6978258546  gbarou@gmail.com

Γεροντέλη Τζέλα 6945837406  tzelager@yahoo.com

Γιαννακάκη Μαρία 6977910013  margian1gr@yahoo

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #218 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 12:02:33 πμ »


        Φίλοι μας  ,  ειλικρινά ,  είναι απίστευτα τα όσα παίζονται ΄τα τελευταία χρόνια και φέτος δυστυχώς, και με την ''εκκλησιαστική εκπαίδευση''

    Όχι μόνο με τα  δήθεν    ''νόμιμα ρουσφετολογικά παράθυρα '' αλλά και με τις  ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ , ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΤΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ

   ( ΕΝΙΑΙΩΝ - ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΩΝ )  '' κατ' εξαίρεση   ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ ,   ως Αναπληρωτών ,  χθεσινών πτυχιούχων  ακόμη και του 2008 ,όλων

    των ειδικοτήτων , για   Βελλά -  Αργυρόκαστρο , και μοριοδοτήσεις της τάξεως των 16,9 μορίων το χρόνο !!!! , και μόνιμο διορισμό με το 30

    -μηνο μέσα σε  ΔΥΟ  ΧΡΟΝΙΑ  !!!!  ,και βέβαια χωρίς ΑΣΕΠ ....



     Επικοινωνούμε  άμεσα   με  μηνύματα  για    ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ και  ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ - ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΕΩΝ

     αλλά και για την  ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΤΟΥ ΥΠΕΠΘ...





Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #219 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 05:03:33 μμ »


        ΣΑΝ   ΧΑΡΤΙΝΟΣ   ΠΥΡΓΟΣ   ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ ΟΛΕΣ  ΟΙ   ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ.....

         Περισσότερα προς το παρόν με προσωπικά Μυνήματα.
         

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #220 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 09:48:18 μμ »
Η επιμονή του xristi φέρνει αποτελέσματα.

Θα υπάρξει επιτέλους η διαφάνεια και η, όσο το δυνατόν, αξιοκρατία στις προσλήψεις και στους διορισμούς;

Επιτρέψτε μου να είμαι ακόμα επιφυλακτικός.

Ιδού το στοίχημα για τη νέα πολιτική ηγεσία.


Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Παράξενες προϋπηρεσίες στους πίνακες και καταγγελία
« Απάντηση #221 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 10:40:10 μμ »

   Όσοι εύλογα ρωτούν ,άν θα γίνουν προσφυγές μέσω δικηγόρων, ας γνωρίζουν ότι δεν χρειάζεται κανένας δικηγόρος, ούτε έξοδα, αρκούν οι

   γραπτές -ομαδικές ενστάσεις μας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.