*

Αποστολέας Θέμα: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα  (Αναγνώστηκε 24399 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 21, 2009, 09:24:49 μμ »
H Μικρή Πόρτα της Ξ.Καλογεροπούλου κάθε χρόνο διοργανώνει σεμινάρια θεατρικής αγωγής για εκπαιδευτικούς. Όποιος ενδιαφέρεται, ας δει εδώ λεπτομέρειες: http://www.portatheatre.gr/greek/seminars.htm
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:57:52 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 21, 2009, 10:15:20 μμ »
H Μικρή Πόρτα της Ξ.Καλογεροπούλου κάθε χρόνο διοργανώνει σεμινάρια θεατρικής αγωγής για εκπαιδευτικούς. Όποιος ενδιαφέρεται, ας δει εδώ λεπτομέρειες: http://www.portatheatre.gr/greek/seminars.htm

πολυ καλο !!! χρησιμο και ενδιαφερον!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 21, 2009, 10:18:17 μμ »
λοιπόν εγώ μιλάω σοβαρά τώρα σκεφτόμουν να κάνουμε κάποιο θετρικό στο σχολείο πέρσυ αλλά με αποθάρρυναν λέγοντας μου ότι εφόσον δε ξέρω σκηνοθεσία κλπ μη το επιχειρήσω γιατί θα απογοητευτώ. Σοβαρά ρωτάω πως μπορώ να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου, ξέρετε κάποιο β ιβλίο που θα μου έδινε κατευθύνσεις αν χρειαστεί στο μέλλον να ανεβάσουμε κάποιο θεατρικό στο σχολείο
α! ξέχασα ότι δεν είμαι σε Αθήνα και άρα απέχω από τα θεατρικά εργαστήρια

υγ τέτοιο ταλέντο και κρυμμένο δεν το περίμενα ;) ;)Μάρκο ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 21, 2009, 10:55:57 μμ »
Αν και δεν έχω καμία σχέση με το θέατρο, (από σπόντα το μάτι μου πήρε την εν λόγω συζήτηση), απορώ γιατί δεν εχει γίνει καμια αναφορά στο "Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση"...

Απλά τυχαίνει να το έχω υπόψη μου, όχι ότι ασχολούμαι με το θέατρο. Αλλά σαν εκπαιδευτικοί αν σας αρέσει το θέατρο είστε υποχρεωμένοι νομίζω να το γνωρίζετε!

Ρίξτε λοιπόν μια ματιά εδώ http://www.theatroedu.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:57:52 »

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 21, 2009, 11:02:07 μμ »
κι εγω εχω τετοιες ανησυχιες!Μαλιστα λιγο πριν δωσω πανελληνιες ειχα δηλωσω οτι θα γινω ηθοποιος!Μετα προσγειωθηκα αλλα το μικροβιο κυκλοφορει ακομα μεσα μου απο τις οποιες εμπειριες.Παρηγοριεμαι γιατι για να κανεις ενδιαφερον μαθημα σε ταξη πρεπει να δινεις κατι απο σοου!!!Παντως ενας απο τους λιγους που θα ηθελα να βρισκομαι σε σχολειο ειναι οτι μπορεις να παρεις τετοιου εδους πρωτοβουλιες.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 21, 2009, 11:03:56 μμ »
Ενδιαφερουσα πληροφορια.Ευχαριστουμε!
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 21, 2009, 11:18:39 μμ »
Αeee,καλο θα ηταν να μας πεις για τι ηλικιας παιδια μιλαμε.
Το να προχωρησεις απευθειας σε σχεδιασμο παραστασης,οντως ειναι παρακινδυνευμενο και για τον εκπαιδευτικο και για τα παιδια...
Αν εισαι φιλολογος,μια καλη αρχη μπορεις να κανεις με τη δραματοποιηση κειμενου,χρησιμοποιωντας καποιο κειμενο απο αυτα που διδασκεις στα Νεα Ελληνικα.Στην πορεια μπορεις να οργανωσεις και ενα εργαστηριο γραφης(ασκηση στον θεατρικο τροπο γραφης).Η θεατρικη παρασταση ειναι δικοπο μαχαιρι.Θελει προσοχη στην επιλογη του κειμενου και αρκετες ωρες προετοιμασιας,που δεν ξερω αν ειναι ευκολο να διατεθουν στο σχολειο.Η γνωμη μου παντως ειναι οτι ειναι καλυτερο να ξεκιναει κανεις με ασκησεις εν ειδει θεατρικου παιχνιδιου και να κρινει στην πορεια αν μπορει να οδηγηθει στη δημιουργια παραστασης.Ισως να φταιει και το γεγονος οτι η παρασταση αντιμετωπιζεται δυστυχως στερεοτυπικα απο πολλους εκπαιδευτικους  στα πλαισια σχολικων εορτων,επετειων κ.τ.λ.

Ενα καλο βιβλιο που κυκλοφορει στα ελληνικα ειναι του Brian Wooland "H διδασκαλια του δραματος στο δημοτικο σχολειο".Αν και αναφερεται στο αγγλικο δημοτικο κυριως,εχει τεχνικες και μεθοδους που μπορουνε να εφαρμοστουνε και σε παιδια μεγαλυτερης ηλικιας και μπορεις να παρεις γενικα πολυ χρησιμες ιδεες.
Υπαρχει βιβλιογραφια,αλλα δεν ξερω τι μπορεις να βρεις στο μερος που βρισκεσαι.Ισως στο σχολειο σου να υπαρχει καποιο βιβλιο του Θ.Γραμματα.Για αρχη ειναι μια χαρα.Επισης κατι που μπορεις να βρεις στα βιβλιοπωλεια ειναι και "Η Τεχνη του δραματος στην Εκπαιδευση",που δινει πρακτικα και μεσα απο κειμενα κατευθυνσεις για ολες τις βαθμιδες της εκπαιδευσης.Αν χρειαστεις κατι,μου λες...

Αν και κυριως αυτο που χρειαζεται κανεις για να ασχοληθει με το θεατρο στο σχολειο νομιζω οτι ειναι μια καλη ιδεα,μερακι και διαθεση επικοινωνιας με τα παιδια...
Ελπιζω να βοηθησα καπως...

Με αυτα και με αυτα θυμηθηκα και το διαβασμα για ασεπ.Ποτε επιτελους θα δεησουνε να βγαλουνε αυτα τα αποτελεσματα και για εμας???(Κλαψ-κλαψ) ??? :-\ ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2009, 11:38:30 μμ από millhaven »

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 21, 2009, 11:25:48 μμ »
*Kαι η ιστοσελιδα που προτεινε ο/η killbill,βοηθαει,ιδιως αν δεν εχεις ευκολη προσβαση σε βιβλιογραφια.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 21, 2009, 11:50:48 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα πραγματικά.
Ευκαιρία να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί. Τι πρέπει να γνωρίζει κάποιος (κάποια βιβλιογραφία πχ ή κάτι άλλο) για να μπορεί να διδάξει έστω σε ικανοποιητικό βαθμό το μάθημα επιλογής της Θεατρολογίας στην Α' Λυκείου; Έχω τη γνώμη ότι μόνο του το σχολικό βιβλίο δεν φτάνει , χρειάζεται κάτι παραπάνω , έτσι ώστε και οι μαθητές να  μην το μετανιώσουν  που επέλεξαν το μάθημα , αλλά και ο καθηγητής να αισθάνεται ότι μπορεί να προσφέρει  και όχι ότι  συμπληρώνει απλώς το ωράριό του.

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 22, 2009, 12:07:20 πμ »
Syrrahm,εξυσες πληγες τωρα.
Το συγκεκριμενο μαθημα συνηθως το διδασκουνε οι φιλολογοι ως δευτερη αναθεση.Φετος θα μπουνε οι πρωτοι 12 θεατρολογοι,που λογικα και  θα τους ανατεθει η διδασκαλια του μαθηματος.
Δυστυχως,προκειται για ενα πολυ προχειρο βιβλιο με πολλα λαθη.Πιο προσεγμενο ειναι το βιβλιο για τον καθηγητη,που δινει και περισσοτερα στοιχεια για την Ιστορια του Θεατρου σε καθε εποχη και εχει και πιο πληρη αποσπασματα θεατρικων εργων.Απ'ο,τι ξερω ομως ελαχιστοι το εχουνε αυτο το βιβλιο.
Επειδη το μαθημα ειναι επιλογης και εχεις πολυ λιγες ωρες στη διαθεση σου,η προσωπικη μου αποψη ειναι να χρησιμοποιει κανεις το βιβλιο μονο ως μπουσουλα.Γιατι επιχειρει να καλυψει το διαστημα απο την αρχαιοτητα ως το συγχρονο θεατρο,κατι που ειναι ανεφικτο.Επομενως,καλυτερο θα ηταν να αναφερθεις σε συγκεκριμενες ιστορικες φασεις του θεατρου,δινοντας στα παιδια περισσοτερα εργα της συγκεκριμενης περιοδου,προβαλλοντας παραστασεις η κινηματογραφικες μεταφορες απο το να προσπαθησεις να καλυψεις ολοκληρη την υλη.
Εχει και ενα πρακτικο κομματι στο τελος καθε ενοτητας,που εκει ιδιως θελει πολλη προσοχη.Γιατι αν πας απλα να εφαρμοσεις στην ταξη ο,τι λεει(χωρις να εχεις τουλαχιστον διαβασει κατι παραπανω),θα πεσει πολυ γελιο!
Παντως αν το παρει κανεις ζεστα και ψιλοασχοληθει,νομιζω οτι ως αντικειμενο παρουσιαζει αρκετο ενδιαφερον ακομα και για εκπαιδευτικους αλλων ειδικοτητων...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2009, 12:14:20 πμ από millhaven »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 22, 2009, 12:32:33 πμ »
Σ' ευχαριστώ millhaven για την απάντηση, έδωσες κάποιες ιδέες!
Το βιβλίο καθηγητή προσπάθησα να το βρω, δεν τα κατάφερα όμως. Στη σελίδα του ΠΙ υπάρχει δυστυχώς μόνο το εξώφυλλό του, όχι όμως και το περιεχόμενό του.
Τις δύο από τις 3 χρονιές που ήμουν σε Λύκειο είδα ότι υπήρχαν τμήματα Θεατρολογίας, στο ένα σχολείο μάλιστα υπήρχαν 2 τμήματα, πράγμα που σημαίνει ότι είναι ένα μάθημα,ένα αντικείμενο που ενδιαφέρει τα παιδιά και θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται αναλόγως. 12 θεατρολόγοι δεν ξέρω πώς θα συμπληρώνουν 21 ώρες, υποθέτω όμως ότι ίσως προσληφθούν από καλλιτεχνικά σχολεία, μιας και εκεί θα υπάρχουν περισσότερες ώρες διδασκαλίας θεάτρου ενδεχομένως.
Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το θέατρο στα σχολεία ενδιαφέρει πολύ και εκπαιδευτικούς  άλλων ειδικοτήτων -πλην φιλολόγων- παρ' ότι δεν το έχουν ως ανάθεση και αυτό τους το ενδιαφέρον το δείχνουν έμπρακτα , όπως στη συμμετοχή τους σε θεατρικές ομάδες .

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 22, 2009, 12:34:13 πμ »
Βοηθητικα και αν εχει κανεις το κουραγιο μπορει να χρησιμοποιησει για την Ιστορια Θεατρου
1.Για το παγκοσμιο θεατρο την Ιστορια της Ph.Hartnoll.Ειναι μεταφρασμενο,οχι χαωτικο και σχετικα ευληπτο.Απο αυτο μπορει κανεις να βρει και αντιπροσωπευτικους συγγραφεις και εργα της καθε εποχης.
2.Για το ελληνικο θεατρο,θα προτεινα την Ιστορια του Σπαθη(δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να βρεθει στο εμποριο) η του Γραμματα (για καποιον που ειναι διατεθειμενος να ασχοληθει περισσοτερο).Για τους συγγραφεις και τα εργα ισχυει το παραπανω.
Ελπιζω να μην σας αγχωσα...

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 22, 2009, 09:13:24 μμ »
Γεια Χαρα 8)
Επειδη παρατηρω εναν θεατρικο οιστρο τις τελευταιες ημερες και για να μην φορτωνουμε το θεμα της "Μουσικης",προτεινω ο,τι εχει να κανει με θεατρο απο παραστασεις εως Μουσικη να μπαινει εδω.Για να τιμησω λοιπον και τον ιδρυτη του topic,το ανερχομενο ταλεντο που ακουει στο ονομα Μarkos ;) :P,ξεκιναω εγω,παραθετοντας καποια αποσπασματα απο ενα αγαπημενο μου θεατρικο εργο,του πιο αγαπημενου μου(πολλη αγαπη επεσε... ::))συγγραφεα.
P.S-Σε ο,τι αφορα το θεατρο στην εκπαιδευση,η κουβεντα μπορει να συνεχιστει και οπου μπορω να φανω χρησιμη,θα το κανω ευχαριστως.

Samuel Beckett-"Οι ευτυχισμενες μερες"(Happy Days)-1961

Ο Σάμουελ Μπέκετ σημείωνε για τις «Ευτυχισμένες μέρες»: «Η δοκιμασία της αμφιβολίας ήταν μια δραματουργική ευκαιρία που δεν έπρεπε να χάσω, αλλά ούτε και να εμπλακώ με το να τη λύσω και να τα θαλασσώσω. Αυτό αισθάνθηκα, εν πάση περιπτώσει. Ξέρω ότι τα πλάσματα της φαντασίας υποτίθεται πως δεν έχουν μυστικά από τους συγγραφείς που τα πλάθουν, αλλά φοβούμαι ότι τα δικά μου είναι λιγάκι αλλιώς».

http://www.youtube.com/watch?v=BGS5GqlwIuA (Aπο την παρασταση που εδωσε το εθνικο θεατρο της Αγγλιας το 2007 στην Επιδαυρο σε σκηνοθεσια D.Waner) .Κατα τη γνωμη μου μια πολυ συγκινητικη παρασταση)

http://www.youtube.com/watch?v=w0e-ulwCL5U  (Το trailer της παραστασης στην Αγγλια)

Και 2 αποσπασματα αλλων παραστασεων...

http://www.youtube.com/watch?v=ZboDOEH9HpM

http://www.youtube.com/watch?v=aoib80_CnIk

Ο Μπέκετ εκμυστηρεύεται στην ηθοποιό Brenda Bruce πως κατέληξε να γράψει τις Ευτυχισμένες Μέρες:

«Σκέφτηκα, λοιπόν, ότι το πιο τρομερό πράγμα που θα μπορούσε να σου συμβεί θα ήταν το να μην σου επιτρέπεται να κοιμάσαι, κάθε φορά που θα πήγαινε να σε πάρει ο ύπνος να ακούγεται ένα δυνατό καμπάνισμα κα να πετάγεσαι ? να βουλιάζεις ζωντανός στο χώμα και να’ ναι γεμάτο μυρμήγκια ? και ο ήλιος να λάμπει αδιάκοπα, μέρα και νύχτα, και να μην υπάρχει ούτε ένα δέντρο ….να μην υπάρχει σκιά, τίποτα, κι εκείνη η καμπάνα να σε ξυπνάει όλη την ώρα και να μην έχεις υπάρχοντα, μερικά πράγματα μόνο για όλη σου η ζωή…και σκέφτηκα, ποιος θα μπορούσε να το αντιμετωπίσει αυτό, να το υπομείνει μάλιστα τραγουδώντας. Μονάχα μια γυναίκα».

*Για το ιδιο το εργο δεν γραφω κατι,γιατι οι αποψεις ειναι τελειως υποκειμενικες.Ελπιζω τα αποσπασματα να σας παρακινησουνε να το διαβασετε και να το δειτε καποια στιγμη(οσοι δηλ.δεν το εχετε ηδη κανει).

Τελος,παραθετω κατι πολυ ωραιο που εχει γραφτει για τον Beckett...
"Δεν πιστευει στον Θεο,ωστοσο θεωρει πως η αποφαση Του να μην υπαρξει συνιστα το μεγαλυτερο αμαρτημα".
Ο Αντ.Μπερτζες για τον Μπεκετ(*Βritannica)

Αν σας αρεσει η ιδεα,την συνεχιζετε...
 8)





Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Θεατρική Ομάδα - Θεατρικά δρώμενα
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 22, 2009, 09:20:40 μμ »
Εντάξει, αλλά θα συνεχίζουμε να βάζουμε τραγούδια που έχουν σχέση με το θέατρο στο τόπικ της μουσικής   :P

 

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.