*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες  (Αναγνώστηκε 38945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 07, 2015, 11:15:39 πμ »
Επειδή είδα ότι το θέμα "ξαναζωντάνεψε" μετά από πολύ καιρό, θα ήθελα να προσθέσω κάποια θεματογραφία που θεωρώ εξαιρετικά αξιόλογη. Δεν πρόκειται για 1 βιβλίο αλλά για μια σειρά 4 τόμων (δεν ξέρω - μιας και έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ - αν ο συγγραφέας έχει εκδώσει και άλλους, το είχε όμως κατά νου).
Πρόκειται για τη σειρά "Αττική πεζογραφία" του Γεωργ. Ανδρ. Καρατσώλη. Οι δύο πρώτοι τόμοι (εκδόσεις "Κλεινίας", 1990 και 1991) περιέχουν θέματα από τον Πλάτωνα, τον Θουκυδίδη και τον Δημοσθένη (190 θέματα ο πρώτος τόμος, 193 ο δεύτερος), ενώ οι δύο τελευταίοι τόμοι (εκδόσεις "Θεάγης", 1993 και 1994) περιέχουν θέματα από τον Λυσία, τον Ισοκράτη και τον Αισχίνη (212 θέματα ο πρώτος τόμος και 213 ο δεύτερος). Ο Καρατσώλης πραγματεύεται τα θέματά του με έναν μάλλον πρωτότυπο τρόπο: προηγείται η "δομή περιόδου", όπου ο συγγραφέας κάνει λόγο για τις δευ/σες προτάσεις του κειμένου, και ακολουθεί η "δομή πρότασης", όπου αναφέρεται στις συντακτικές σχέσεις των όρων της κάθε πρότασης. Δεν κάνει πλήρη συντακτική ανάλυση, γιατί θεωρεί - δικαίως - περιττό να αναφερθεί σε αυτονόητα πράγματα. Στο τέλος του κάθε τόμου, μετά την πραγμάτευση αυτή, υπάρχουν οι μεταφράσεις των θεμάτων, που έχουν το πλεονέκτημα ότι ξεφεύγουν από τις "χωλές" κατά λέξη μεταφράσεις άλλων συγγραφέων και δίνονται σε ζωντανή και εύληπτη νεοελληνική. Αλλά και στην πραγμάτευση των συντακτικών φαινομένων διαπιστώνει κανείς μερικές φορές ότι ο Καρατσώλης εκφράζει μια προσωπική άποψη που δεν συμφωνεί με τις καθιερωμένες. Σπεύδω να προσθέσω ότι πουθενά στα βιβλία δεν υπάρχει θεωρία Συντακτικού ή Γραμματικής. Τα βιβλία - είναι φανερό - απευθύνονται σε συναδέλφους φιλολόγους και όχι σε μαθητές.
Συνιστώ ανεπιφύλακτα τη σειρά αυτή στους συναδέλφους, αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος ότι εξακολουθεί να υπάρχει στα ράφια των βιβλιοπωλείων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2015, 11:21:07 πμ από Sali »
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:03 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 07, 2015, 12:25:53 μμ »
Eχω τους 2 πρώτους τόμους και είναι πραγματι οπως τα λες Sali.
Δεν ξερω τί αποψη έχεις εσυ, αλλά θεωρώ πως του Τζουγανάτου είναι ΄"λίγο" καλύτερη.
Αρκετες θεματογραφίες έχω, άλλες με πλήρη συντακτική ανάλυση, αλλες με πολλα μόνο σχόλια και αρκετες με μεταφραση "ξύλινη". Απο μεταφραση αξίζουν αυτή που λες και του Μπαχαράκη.

Επειδή είμαι στην δουλειά δεν μπορώ να σας αναφέρω δυό θεματογραφίες που δεν ακουγονται πολύ αλλά που άξιζει να τις έχει κανείς.
Το βραδάκι θα επανέλθω πανω σε αυτό για πληροφορίες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 07, 2015, 07:35:13 μμ »
1. Γεωργίου Σακελλαριάδη "Ερωταπαντήσεις Γραμματικής - Συντακτικού και Θέματα Αρχαίας Ελληνικής Θεματογραφίας" εκδ. Σμυρνιωτάκης
* προσοχή κυκλοφορει και άλλη του ιδιου συγγραφέα από τις εκδόσεις Σαββάλας, με τίτλο " Επιλεγμένα Θέματα Αρχαίων Ελληνικών" (δεν είναι όμως τόσο "καλή" σε οργανωση και μεθοδολογία όπως η αρχική- προσωπική άποψη)

2. Εμμ.Μ.Παπαδάκη, "Ερμηνευτική Μέθοδος Αρχαίου Ελληνικού Κειμένου", εκδ. ΔΙΚΤΗ, (περιέχει τα στάδια επεξεργασίας, την πορεία δηλαδή, του αρχαίου Ελληνικού κειμένου, ως την ολοκληρωμένη ερμηνεία) Ακόμα, 12 θέματα με υποδειγματική επεξεργασία, β) 20 με επεξεργασία σε ερωτηματική μορφή κ.α.

Μια απορία: γιατί οι νέες εκδόσεις είναι επί το πλήστον χειρότερες των προηγούμενων, δεν μπορω να το εξηγήσω.
Εχω στην βιβλιοθήκη μου αρκετά παλιά βιβλία σε αρχαία, λατινικά και ιστορία που οι νέες εκδόσεις δεν αντέχουν στην σύγκριση!
Προχειροδουλειά,ισως? τι να πω!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Συνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 07, 2015, 07:41:43 μμ »
Eχω τους 2 πρώτους τόμους και είναι πραγματι οπως τα λες Sali.
Δεν ξερω τί αποψη έχεις εσυ, αλλά θεωρώ πως του Τζουγανάτου είναι ΄"λίγο" καλύτερη.
Την έχω κι εγώ τη θεματογραφία του Τζουγανάτου, Μάρκο. Τη θεωρώ εξαιρετική, επίσης, αλλά δεν την ανέφερα, γιατί είναι πασίγνωστη θεματογραφία και "σταθερή αξία" στον "κόσμο" των θεματογραφιών· πιστεύω πως πρέπει να βρίσκεται και αυτή στη βιβλιοθήκη κάθε φιλολόγου. Το μόνο της μειονέκτημα είναι ότι από τα 210 σχολιασμένα θέματα ο Τζουγανάτος έχει μεταφράσει μόνο τα 65 πρώτα.
Ένα αναμφισβήτητο πλεονέκτημα της θεματογραφίας Καρατσώλη είναι ότι οι 4 τόμοι αυτής της σειράς προσφέρουν στον φιλόλογο λίγο πάνω από 800 σχολιασμένα και μεταφρασμένα θέματα. Δεν ξέρω αν άλλη θεματογραφία έχει πετύχει αυτόν τον στόχο.
Επίσης (για όποιον ενδιαφέρεται) θα ήθελα να προσθέσω ότι στη σημαντική συγγραφική παραγωγή του Καρατσώλη συμπεριλαμβάνονται, σχολιασμένα και μεταφρασμένα, τα εξής έργα: (α) οι Επιστολές του Ισοκράτη· (β) ο Αιγινητικός και ο Τραπεζιτικός του Ισοκράτη· (γ) οι λόγοι του Δημοσθένη Υπέρ Μεγαλοπολιτών, Περί της Ροδίων ελευθερίας, Περί της Ειρήνης· (δ) τα Προοίμια του Δημοσθένη (όλα στις εκδόσεις "Θεάγης").
Αρκετες θεματογραφίες έχω, άλλες με πλήρη συντακτική ανάλυση, αλλες με πολλα μόνο σχόλια και αρκετες με μεταφραση "ξύλινη". Απο μεταφραση αξίζουν αυτή που λες και του Μπαχαράκη.
Μάρκο, επειδή είμαι ευχαριστημένος από τις θεματογραφίες που έχω - κυριότατα από αυτές των δύο συγγραφέων που αναφέραμε - δεν έχω ιδέα για ό,τι νέο υπάρχει στον τομέα αυτόν εδώ και μία πενταετία. Μπορείς να μου συστήσεις μερικές;

Υ.Γ. Μόλις τώρα, Μάρκο, είδα το νέο σου post. Του Παπαδάκη τη δουλειά την έχω κι εγώ, και νομίζω πως πρόκειται για σπουδαίο βιβλίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2015, 07:44:30 μμ από Sali »
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:03 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 07, 2015, 07:47:46 μμ »
Βεβαίως φίλε. Εχω ηδη αναφέρει πιο πανω (κοιταξε,παρακαλώ, αν εχεις χρόνο και τις προηγούμενες σελίδες). Για συντομία όμως θα αναφερω -προτείνω μία ακομα (αν και εχω πανω από 25 ),
είναι, καινουρια αυτή τη φορά, του Αντωνη Σαχπεκίδη " Αρχαία Ελληνική Θεματογραφία" ,εκδοσεις ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2015, 07:51:28 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΗΙΕΡΟΜΝΕΜΟΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιμὴν πέφυκε πᾶσι παιδεία βροτοῖς
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:56:22 μμ »
Έχει κανείς/καμία σας τη "Δομή της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας (Συντακτικό)" του Β. Μανδηλαρά; Αν ναι, μπορεί να μου πει τις εντυπώσεις του/της; Γενικά, έχω διαβάσει ότι είναι αρκετά καλό, αν και δεν έχει πολλά παραδείγματα, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου που το έχει στη βιβλιοθήκη του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2015, 05:08:21 μμ από EY-άγγελος »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 08, 2015, 10:12:23 μμ »
Μια καλή θεματογραφία είναι του Αναγνωστόπουλου.Μπορείτε να της ρίξετε μια ματιά.

Αποσυνδεδεμένος ΗΙΕΡΟΜΝΕΜΟΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιμὴν πέφυκε πᾶσι παιδεία βροτοῖς
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 08, 2015, 11:17:22 μμ »
Μια καλή θεματογραφία είναι του Αναγνωστόπουλου.Μπορείτε να της ρίξετε μια ματιά.
Σ' ευχαριστώ για την πρότασή σου, αλλά το παραπάνω για το οποίο ενδιαφέρομαι είναι Συντακτικό και όχι Θεματογραφία.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 08, 2015, 11:33:46 μμ »
Τότε το συντακτικό του Ασωνίτη-Αναγνωστόπουλου ή του Μπαχαράκη ή της Μπίλλα, όχι το σχολικό αλλά αυτό του εμπορίου.Τέλος του Πασχαλίδη με αρκετές ασκήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2015, 11:46:11 μμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος ΗΙΕΡΟΜΝΕΜΟΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιμὴν πέφυκε πᾶσι παιδεία βροτοῖς
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 09, 2015, 12:23:20 πμ »
Εξαιρετικά και τα τρία. Αν όμως διαβάσεις προσεκτικότερα τα άνωθι γραφόμενά μου, θα δεις πως με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο συντακτικό του Μανδηλαρά, καθηγητή κλασικής φιλολογίας του Παν/μίου Ιωαννίνων (αν δεν κάνω λάθος).

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 09, 2015, 09:36:53 πμ »
Εξαιρετικά και τα τρία. Αν όμως διαβάσεις προσεκτικότερα τα άνωθι γραφόμενά μου, θα δεις πως με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο συντακτικό του Μανδηλαρά, καθηγητή κλασικής φιλολογίας του Παν/μίου Ιωαννίνων (αν δεν κάνω λάθος).
Τώρα το πρόσεξα. Το αγνοώ εντελώς. Στο κλασικό ΑΠΘ είχαν μοιράσει Jean Humbert αλλά δεν μπορώ να πω ότι με κάλυψε.Δεν ξέρω ειλικρινά. Καλή αναζήτηση. :)

Αποσυνδεδεμένος ΗΙΕΡΟΜΝΕΜΟΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιμὴν πέφυκε πᾶσι παιδεία βροτοῖς
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 09, 2015, 02:21:09 μμ »
Βέβαια κανένα ελληνόγλωσσο / ξενόγλωσσο συντακτικό δεν μπορεί να παραβγεί σε πληρότητα αυτό των Kuehner-Gerth (για όσους γνωρίζουν καλά γερμανικά), το οποίο επανεκδίδεται αυτό το Σεπτέμβρη για κάθε ενδιαφερόμενο http://www.amazon.de/gp/product/3534267346?colid=2QR4LY64J16VB&coliid=I2PBRLY12XKSS3&ref_=wl_it_dp_o_pC_nS_ttl

Anemona ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου  :)

Συνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 09, 2015, 05:59:50 μμ »
Βέβαια κανένα ελληνόγλωσσο / ξενόγλωσσο συντακτικό δεν μπορεί να παραβγεί σε πληρότητα αυτό των Kuehner-Gerth (για όσους γνωρίζουν καλά γερμανικά), το οποίο επανεκδίδεται αυτό το Σεπτέμβρη για κάθε ενδιαφερόμενο http://www.amazon.de/gp/product/3534267346?colid=2QR4LY64J16VB&coliid=I2PBRLY12XKSS3&ref_=wl_it_dp_o_pC_nS_ttl

Anemona ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου  :)

Βαγγέλη, έχεις απόλυτο δίκιο για το Συντακτικό των Kuehner-Gerth. Το έχω σε ηλεκτρονική μορφή (στην παλαιά έκδοση), όπως και τη Γραμματική του. Δεν ξέρω Γερμανικά, αλλά με τη βοήθεια της γυναίκας μου - που ξέρει καλά - βγάζω νόημα. Βέβαια, υπάρχει και η μεταφρασμένη στα ελληνικά (σε "βαριά" καθαρεύουσα) δεύτερη έκδοση του Συντακτικού αυτού από τον Ευστ. Σταθάκη, σε 2 τόμους από τις εκδόσεις "Δωδώνη". Απ' το ολότελα...
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται και το Συντακτικό του Eduard Schwyzer, που έχει μεταφραστεί στα ελληνικά και αυτό (εκδόσεις Παπαδήμα, 2002). Με ξενίζει κάπως ο τρόπος πραγμάτευσης του υλικού, ίσως όμως και να φταίει η μετάφραση.
Όσο για το Συντακτικό του Μανδηλαρά, το έχω και αυτό, και μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές έχει κάποιο ενδιαφέρον. Μιλάω με επιφυλάξεις, γιατί σε μερικά σημεία ο Μανδηλαράς κάνει κάποιες εύστοχες παρατηρήσεις, ενώ αλλού μου φαίνεται λειψό. Σίγουρα όμως δεν χάνει κανείς να το έχει στη βιβλιοθήκη του.
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος weissheit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 25, 2023, 04:04:49 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα, εφόσον υπάρχουν ήδη τόσα σχετικά. Ψάχνω ένα βοήθημα με αδίδακτα κείμενα για τα αρχαία κατεύθυνσης της β' λυκείου. Υπάρχει κάποιο που δουλεύετε στην τάξη και είστε ικανοποιημένοι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.