*

Αποστολέας Θέμα: Τιμη για εργασια  (Αναγνώστηκε 6095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Τιμη για εργασια
« στις: Ιούλιος 21, 2009, 11:26:34 πμ »
Εδω και δυο χρονια που δουλευω σε ενα φροντιστηριο κανω εργασιες διαφορες,οπως προπτυχιακες πτυχιακες,για το ΕΑΠ οτι ναναι δηλαδη αρκει να ειναι οικονομικης φυσεως. Ζηταω και παιρνω 15 ευρω την σελιδα για προπτυχιακες και διαφορες εκτος πτυχιακων που ανεβαινει η τιμη στα ουρανια.
Τις τελευταιες μερες ηρθα σε επικοινωνια με ανθρωπους που εχουν μια ιστοσελιδα που ασχολειται με εργασιες,με σκοπο την συνεργασια. Ολα καλα απο το τηλεφωνο. Μου εστειλαν δυο μαιλ χθες. Στο ενα μου ζητουν να λυσω δυο μεγαλα θεματα με 4 ερωτηματα το καθενα ,διοικητικης λογιστικης. Τα λυνω ανετα μεσα σε μια ωριτσα. Γραφει ο τυπος: Επειδη θεωρητικα ειναι η αρχη της συνεργασιας δεν υπαρχει αμοιβη........και σκαω στα γελια...... αλλα φτανω στις παρακατω γραμμες του μηνυματος και μου κοβεται το γελιο,συνεχιζει και γραφει , αλλα επειδη οι εργασιες ειναι μεγαλες θα σου δωσω 25 ευρω για την καθεμια...!!!...Μεγαλη προσβολη,ετσι το πηρα.
Δευτερο μαιλ.ζητα να κανω μια εργασια για το ΦΠΑ 50 σελιδων και μου δινει 350 ευρω.7 ευρω ανα σελιδα.......

 Για μ@λ@κες ψαχνουν ολοι 'η μου φαινεται.....?????
θα κατσω να ξεστραβωθω να γραψω 50 ολοκληρες καθαρες σελιδες για 350?????

παρακαλω την γνωμη σας.
ζηταω πολλα ?????
ΥΓ. ειμαι απο τους πιο φτηνους στην αγορα,γιατι απο συναδελφους εχω ακουσει οτι παιρνω και λιγα.
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμη για εργασια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:11 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τιμη για εργασια
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 21, 2009, 09:37:01 μμ »
Εγώ δεν θα σχολιάσω το αν είναι καλή η τιμή που πάιρνεις ή όχι. Απλά θα γράψω την άποψη μου για τις εργασίες. Είμαι κατά του να γίνεται η εργασία από κάποιον άλλο. Θεωρώ ότι έτσι υποβαθμίζεις τον εαυτό σου, την επιστήμη σου, το πανεπιστήμιο, τους άλλους φοιτητές, τον καθηγητή που θα βαθμολογήσει.....
Θα προτιμούσα, αν ήταν να κάνω μάθημα σε φοιτητές, να τους βοηθάω να βρούμε βιβλιογραφία, να συζητήσουμε το πώς θα προσεγγίσουν το θέμα, να γράψουν την εργασία και μετά να την διορθώσουμε μαζί.
Μάλιστα έχω αρνηθεί και συνεργασία με φροντιστήριο όπου μου ζητούσαν τη συγγραφή εργασιών και μάλιστα με πολύ καλή αμοιβή, ακριβώς γιατί το θεωρώ κοροϊδία.

Δεν θέω να σε κ΄ρινω γι΄αυτό που κάνεις. Απλά εκφράζψ τη γνώμη μου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος stellakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμη για εργασια
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 21, 2009, 09:54:24 μμ »
Συγνώμη που θα σου πω το αυτονόητο αλλά αυτούς που "βοηθάς"  έναντι αμοιβής (που δεν υπάρχει αξία στην γνώση) κάποτε θα σου πάρουν την δουλειά και θα τους βρεις μπροστά σου. Αυτοί είναι οι έξυπνοι της υπόθεσης και εσύ η χαζή. Σύνελθε! Κάνε φροντιστήρια με αμοιβή αλλά όχι να τους δίνεις μασημένε ι τροφή!   Όσο για αυτούς που σου στέλνουν email   σου ζητούν αυτό το ποσό γιατί θα ζητήσουν ο τριπλό από τον ενδιαφερόμενο.           

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμη για εργασια
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 21, 2009, 09:58:09 μμ »
ξεκινα μεταπτυχιακο!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμη για εργασια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:11 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμη για εργασια
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2009, 05:38:10 μμ »
Παραβλέποντας το γεγονός ότι είναι παράνομο.. θεωρώ ηθικά απαράδεκτο να γράφονται εργασίες για τρίτους. Δυστυχώς αυτά γίνονται και στο εξωτερικό (ακόμα και με διδακτορικά), αλλά έχουν πάει και φυλακή κάποιοι (στο εξωτερικό πάλι). Για μένα αρκεί και μόνο ότι είναι ηθικά απαράδεκτο, και οι προηγούμενοι ανέλυσαν επαρκώς τους λόγους.
Μην κάνουμε για τα λεφτά τα πάντα.. (πρέπει να) υπάρχουν και κάποια όρια ηθικής  >:(
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμη για εργασια
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 22, 2009, 09:58:19 μμ »
ωχ αμαν στην ειπαμε ολοι ευγενικα...εμεις βλεπεις οι εκπαιδευτικοι ειμαστε νομιμόφρονες πολυ.... ;D ;D ;
δεν βλεπω να παιρνεις απαντηση στο ερωτημα σου!!! :(
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Απ: Τιμη για εργασια
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 23, 2009, 08:08:26 μμ »
βρε παιδια

αμα το πιασουμε ηθικα το πραγμα βρωμαει απο το κεφαλι,τι να πρωτοπει κανεις....

το θεμα ειναι αλλο, η τιμη που παιζει.

το κανω καθαρα για οικονομικους λογους,λετε να εχω ορεξη να γραφω 100σελιδα?
εχω παρει μεχρι τωρα πολλα πτυχια για τον καθενα που πληρωνει.
καποιος ειπε οτι αυτοι θα παρουν πτυχιο και θα τους βρω μπορστα μου.αρχικα δεν θα ειναι ανταγωνιστες στη συγγραφη γιατι δεν ξερουν να γραφουν και επειτα αν δεν το κανω εγω θα το κανει καποιος αλλος.
 εδω αλλοι πληρωνουν για να περασουν μαθημα,αλλοι χωνονται στα κομματα και μετα γινονται λεκτορες.τι να λεμε τωρα.
απο τιμη ξερει κανεις?????
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Απ: Τιμη για εργασια
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 23, 2009, 09:29:53 μμ »
ξεκινα μεταπτυχιακο!!!!!!!!!!!!!!!!!
.....το εχω σκεφτει αλλα δεν αξιζει καποιο εδω στο βολο.ορεξη εχω να φανε και οι κοτες.
φραγκα δεν παιζουν επισης πολυ σημαντικο,χιχιχιχιχι.....
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Τιμη για εργασια
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 23, 2009, 10:29:12 μμ »
Ελένη, δεν βλέπω κάτι ανήθικο. Δουλεύεις και πληρώνεσαι για τον κόπο σου. Και καλά κάνεις!

Τώρα για την τιμή, όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Κτύπα ψηλά. Δες τι θα απαντήσουν. Αν δεν βρούνε άλλον πιο φτηνά θα πάρεις τη δουλειά.

Με το καλό!


Αποσυνδεδεμένος unsettled

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμη για εργασια
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 23, 2009, 11:16:59 μμ »
Αν θέλεις να γράφεις μια ζωή εργασίες για άλλους τότε δε θα τους βρεις μπροστά σου.
Αν όμως θελήσεις να βρεις δουλειά σε ένα λογιστικό γραφείο ή σε μία εταιρία τότε σίγουρα θα τους βρεις μπροστά σου.
Σαν προϋπηρεσία σε ένα βιογραφικό για μία εταιρία θα γράψεις ότι έκανες εργασίες για φοιτητές; Δεν το νομίζω. Θα ξεκινάς επομένως με τις ίδιες πιθανότητες με κάποιον για τον οποίο έχεις κάνει εργασία, άσχετα αν εσύ είσαι αστέρι στο αντικείμενό σου και ο άλλος δεν ξέρει την τύφλα του.

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμη για εργασια
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 24, 2009, 02:34:23 πμ »
Νομίζω πως την απάντηση την έχεις δώσει μόνη σου.Αν αισθάνεσαι ότι σε εκμεταλλεύονται ή ότι ψάχνουν για μ@@@@ς και σε αναγκάζουν να παίζεις αυτό το ρόλο, σταμάτα να τον υποδύεσαι.Για το ηθικό μέρος δεν θα σχολιάσω..δεν ανήκω στον κλάδο σου, αλλά αν βρισκόμουνα στη θέση να κάνω εργασία κάποιου για πτυχίο, πιστεύω πως πρώτα απ' όλους θα έτσουζε εμένα..γνωρίζοντας πως χαρίζω σ΄έναν άσχετο το χαρτί για το οποίο κόπιασα.Και να σου πω και κάτι?Σ' αυτές τις περιπτώσεις βάρα στο κεφάλι.Ξέρω πως μιλάμε για φοιτητές, και δεν έχουν πολλά χρήματα, κλπ κλπ, αλλά αφού θέλουν κάτι έτοιμο χωρίς να ξενυχτήσουν, ας πληρώσουν μαζί και τα δικά σου ξενύχτια όχι μόνο για να τους γράψεις ό,τι γράφεις, αλλά και το ΦΠΑ του κόπου σου στη σχολή.Τέλος, μη χαρίζεσαι στους μεσάζοντες, βρες τρόπο να έρχονται κατευθείαν σ' εσένα.Φιλιά!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2009, 02:38:22 πμ από tinkerbel! »
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.