*

Αποστολέας Θέμα: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???  (Αναγνώστηκε 53241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eviges

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 22, 2009, 03:59:48 μμ »
και εμενα χθεσ με καλεσαν για δουλεια σε ΚΔΑΠ,απο 1η σεπτεμβρη και δεν ξερω τ να κανω!εχω 21.6 μορια και μαλλον παω αναπληρωτρια τ χρονου.να δεχθω τ θεση και αν δεν με καλεσαν αναπληρωτρια επειδη θα φαινεται οτι δουλευω σαν ΠΕ νηπιαγωγοσ?ειμαι κατα καταμπερδεμενη!οποιοσ ξερει κτ παραπανω ασ βοηθησει!!

και μια γνωστη μου δουλευε περσι κανονικα σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο σαν νηπιαγωγος και την καλεσανε σαν αναπληρωτρια. δηλ. σε καλανε οταν ερθει η σειρα σου. απο κει και περα ή δεχεσαι ή αρνεισαι στελνοντας βεβαια τα δικαιολογητικα που δειχνουν πως δουλευεις αλλου και παιρνεις κανονικα την προϋπηρεσια(αυτο ισχυει βεβαια για τα ιδιωτικα νηπιαγωγεια, για τα ΚΔΑΠ δεν γνωριζω αν ειναι το ιδιο) η συμβαση ειναι για 2 χρονια; γιατι αμα ειναι για 1 χρονο δεν εχεις προβλημα... καπου διαβασα βεβαια στο φορουμ οτι επειδη τα ΚΔΑΠ ανηκουν Στο δημο εννοειται πως θα παραιτηθεις και θα πας αναπληρωτρια.. ας απαντησει βεβαια με σιγουρια καποια που γνωριζει περισσοτερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:06:44 »

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 22, 2009, 07:23:19 μμ »
δε θα δουλευω 8 ωρες. 5,5 ωρες θα δουλευω. κανονικα ναι εννοειται και δικαιουσαι τα νομιμα. μετα ομως ειναι και η συμφωνια που κανεις με το καθε αφεντικο. τι σου προσφερει για να παρεις τη δουλεια
να το ψαξεις λιγο το θεμα αν οντως θα αναγνωριστει η προυπηρεσια γιατι εγω την χρονια που μας περασε δουλευα 5,5 ωρες και επαιρνα 550 σε παιδικο που υπαγονταν στο υπουργειο προνοιας. κατι δεν μου κολλαει... καλη τυχη και καλη αρχη στην δουλεια σου.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 22, 2009, 09:12:06 μμ »
Όσο για τη θέση συνοδού, είναι δύσκολη και ψυχοφθόρα δουλειά. Εκτός από τη συνοδεία, συνήθως υποχρεώνεσαι να βοηθάς τις νηπιαγωγούς και να κάνεις όλη τη χαμαλοδουλειά (παιδιά στην τουαλέτα, χειροτεχνίες και γενικά οτιδήποτε θέλει χρόνο αλλά δεν έχει καμία σχέση με την εκπαίδευση).

μην πτοείστε. Τα κάναμε όλοι όσοι ήμασταν στον ιδιωτικό. Και είναι ένα πολύ καλό μάθημα για τον μετέπειτα διορισμό, όταν θα είστε μόνες μέσα σε μια τάξη με 22 παιδιά και θα πρέπει να τα προλαβαίνετε ΟΛΑ + τη διδασκαλία γιατί θα είστε μόνες στην τάξη. Δυστυχώς, όλα αυτά ΕΧΟΥΝ σχέση με την εκπαίδευση έτσι όπως παρέχεται στο Δημόσιο. Και εύχομαι ολόψυχα σε όλες καλή πειτυχία στην αναζήτηση. Η δική μου εμπειρία λέει ότι η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό, υπο οποιεσδήποτε συνθήκες προσφέρει πολλά πράγματα:

1) εμπειρία (βασικό)

2) υπευθυνότητα και πειθαρχία σε σχέση με τον εαυτό μας, αλλά και σε σχέση με τα παιδια γιατι α)Αν δεν μπει κάτω από το "ζυγό" του ιδιωτικού, και μπει στο δημόσιο κατευθείαν (πχ στα 22), τις περισσότερς φορές ο εκπαιδευτκός παραμένει αιώνιος "φοιτητής" που από την ασφάλεια του σπιτιού και το χαρτζιλίκι του μπαμπά μεταπηδά στην ασφάλεια του Δημόσιου και το χαρτζιλίκι του Υπουργείου και β) ο ιδιωτικός ακόμα και με σκληρή μέθοδο σου μαθαίνει ότι τα παιδιά αλλά και οι γονείς είναι οι δυσκολότεροι "πελάτες", και χρειάζονται ιδιαίτερη μεταχείριση.

3) ευγνωμοσύνη (για το γεγονός του διορισμού - όταν  θα έρθει)   ;D ;D ;D ;D


και αλλα πολλά!!! Καλό κουράγιο και πάλι. Υπομονή και επιμονή.  και εύχομαι γρήγορα να γίνουμε συνάδελφοι και στο Δημόσιο!!

4) διάθεση για προσφορά  (επειδή οι εργοδοτες στο ιδιωτικό συχνά σε καπελώνουν, η ελευθερία κινήσεων και αποφάσεων στο Δημόσιο εκτιμάται περίπου ώς θεόσταλτο δώρο)   ;) ;)
 
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 22, 2009, 10:59:33 μμ »
selas στο μοναδικό πράγμα που θα διαφωνήσω μάζί σου είναι στο κομμάτι του αν μπεις στα 22 θα σαι σαν αιώνιος φοιτητής. θεωρώ ότι η πειθαρχία και η υπευθυνότητα είναι και στον άνθρωπο. ίσως προσωπικά με έχει βοηθήσει η εμπειρία μου και στις κατασκηνώσεις, αλλά σε πληροφορώ ότι δεν έχω δουλέψει ποτέ σε ιδιωτικό, αλλά πρώτη χρονιά αναπληρώτρια, ήμουν πολύ πιο υπεύθυνη από την ίδια την προισταμένη, κυρίως όσον σφορά τις εκδρομές ή ακομά και θέματα που έπρεπε να συζητηθούν με τους γονείς και ας είχε πολλά χρόνια προυπηρεσίας ηεν λόγω κυρία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:06:44 »

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 23, 2009, 09:49:36 πμ »
Ο ιδιωτικός τομέας είναι μεγάλο σχολείο. Αν περάσεις από αυτή τη φάση και διοριστείς στο Δημόσιο αποκτάς υπευθυνότητα και ζήλο. Είναι γεγονός ότι αυτοί που έχουν δουλέψει μόνο στο Δημόσιο (χωρίς να έχουν περάσει από τον ιδιωτικό τομέα), έχουν διαφορετική νοοτροπία.Βρίσκονται αν θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω σε πιο COOL κατάσταση.
Προσωπικά εύχομαι σε όλους καλή δουλειά και να περάσει η χρονιά ευχάριστα΄γιατί το καλό εργασιακό περιβάλλον βοηθά!! :D :D :D




































Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 23, 2009, 10:03:48 πμ »
σαφώς και ο ιδιωτικός τομέας είναι και πιο δύσκολος και πιο απαιτητικός, ίσως και πιο απάνθρωπος. αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν κάποιος δεν περάσει από εκεί, δεν είναι υπέυθυνος ή πειθαρχημένος. θεωρώ ότι αυτό είναι κομμάτι του χαρακτήρα του καθενός. αν δηλαδή κάποια κοπέλα βρεθεί μόνη της σε ένα νηπιαγωγείο, χωρίς δεύτερο τμήμα και με 20-25 παιδιά, δεν θα πρέπει να είναι υπέυθυνη; εκεί είναι που θα ζοριστεί, χωρίς να έχει βοήθεια από κάπου αλλού, καθώς θα πρέπει να αναλάβει και χρέη προισταμένης. λίγες είναι οι περιπτώσεις, από κοπέλας, που πήγανε πρώτη χρονιά αναπληρώτριες, χωρίς να έχουν δουλέψει ξανά και βρέθηκαν σε τέτοια θέση;

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 23, 2009, 06:55:53 μμ »
Αχ. Το περίμενα ότι θα παρεξηγηθώ... :-\ Δεν εννοούσα ότι αν δεν έχεις δουλέψει στο ιδιωτικό τότε θα είσαι υποχρεωτικά ανώριμος.

σαφώς και ο ιδιωτικός τομέας είναι και πιο δύσκολος και πιο απαιτητικός, ίσως και πιο απάνθρωπος. αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν κάποιος δεν περάσει από εκεί, δεν είναι υπέυθυνος ή πειθαρχημένος. θεωρώ ότι αυτό είναι κομμάτι του χαρακτήρα του καθενός. αν δηλαδή κάποια κοπέλα βρεθεί μόνη της σε ένα νηπιαγωγείο, χωρίς δεύτερο τμήμα και με 20-25 παιδιά, δεν θα πρέπει να είναι υπέυθυνη; εκεί είναι που θα ζοριστεί, χωρίς να έχει βοήθεια από κάπου αλλού, καθώς θα πρέπει να αναλάβει και χρέη προισταμένης. λίγες είναι οι περιπτώσεις, από κοπέλας, που πήγανε πρώτη χρονιά αναπληρώτριες, χωρίς να έχουν δουλέψει ξανά και βρέθηκαν σε τέτοια θέση;

εννοείται ότι είναι θέμα ανθρώπου πάνω από όλα. Και δόξα το θεό, ακόμα και οι νέοι συνάδελφοι, αλλά και οι φοιτητές πάνε για το πτυχίο με επίγνωση της ευθύνης τους ως νηπιαγωγοί. Ασε που και εγώ όταν πήγα πρώτη φορά αναπληρώτρια μετά από 2 χρόνια ιδιωτικό, και μαλιστα σε θεση προϊσταμένης σε ένα ερείπιο, το ίδιο βάρος ευθύνης ένοιωθα με όλους τους συναδέλφους. Καμία διαφορά.;)

Οπότε, μη με παρεξηγείτε για ατό που είπα. Απλά θεωρώ ότι το ιδιωτικό σε κάνει να εκτιμάς τα λεφτά που βγάζεις περισσότερο από ότι το Δημόσιο (γιατί στον ιδιωτικό δυστυχώς δεν υπάρχει αναλογία κούρασης-χρημάτων, εγώ η ίδια 300 ευρώ το μήνα έπαιρνα για 7,5 ώρες δουλειά τη μέρα, ενώ στο Δημόσιο σαφώς περισσότερα χωρίς να με πιέζει το άγχος, η τρεχάλα, και ο εργοδότης,και ο πελάτης και δεν ξέρω και εγώ ποιός) αλλά και σε κάνει περισσότερο ώριμο σε σχέση με τις επιλογές σου, τις κινήσεις σου, τον τρόπο που κινείσαι σαν επαγγελματίας ( ο εργοδότης που λέγαμε, οι πελάτες κτλ). Κακά τα ψέμματα, το Δημόσιο είναι πραγματικα πολύ χαλαρουίτα σε σχέση με τον ιδιωτικό.

selas στο μοναδικό πράγμα που θα διαφωνήσω μάζί σου είναι στο κομμάτι του αν μπεις στα 22 θα σαι σαν αιώνιος φοιτητής. θεωρώ ότι η πειθαρχία και η υπευθυνότητα είναι και στον άνθρωπο. ίσως προσωπικά με έχει βοηθήσει η εμπειρία μου και στις κατασκηνώσεις, αλλά σε πληροφορώ ότι δεν έχω δουλέψει ποτέ σε ιδιωτικό, αλλά πρώτη χρονιά αναπληρώτρια, ήμουν πολύ πιο υπεύθυνη από την ίδια την προισταμένη, κυρίως όσον σφορά τις εκδρομές ή ακομά και θέματα που έπρεπε να συζητηθούν με τους γονείς και ας είχε πολλά χρόνια προυπηρεσίας ηεν λόγω κυρία.

είδες που συμφωνούμε?  :D :P :-* 8)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 23, 2009, 10:04:58 μμ »
μα ναι, δεν συντρέχει λόγος να παρεξηγηθείς, ούτε υπάρχει καμία αντιπαράθεση εδώ, απλά το διόρθωσα κάπως γιατί ακουγόταν πολύ μονόπλευρο.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 24, 2009, 01:54:47 μμ »
μα ναι, δεν συντρέχει λόγος να παρεξηγηθείς, ούτε υπάρχει καμία αντιπαράθεση εδώ, απλά το διόρθωσα κάπως γιατί ακουγόταν πολύ μονόπλευρο.

σωστα. :)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 24, 2009, 08:30:18 μμ »
και δεν χτυπαει το τηλεφωνο......

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 24, 2009, 08:56:36 μμ »
και δεν χτυπαει το τηλεφωνο......

+1 :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 25, 2009, 04:23:29 μμ »
Αύριο όλες Φανουρόπιτα!  :)

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 25, 2009, 04:33:48 μμ »
Κορίτσια έχω την συνταγή.Εαν θέλετε πείτε μου και την έγραψα!!!
Πριν πάω για πρώτη φορά αναπληρώτρια η μητέρα μου από το άγχος είχε φτιάξει Φανουρόπιτα και είχε ονειρευτεί ότι δούλευα σε σχολείο. Τον Οκτώβριο με κάλεσαν!!!!


Αποσυνδεδεμένος june 23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 25, 2009, 08:57:49 μμ »
λοιπον πηρα τηλ στην πρωτοβαθμια και ρωτησα αν μπορω να φυγω, οταν με το καλω με καλεσουν για αναπληρωτρια, απο τα ΚΔΑΠ και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα μιασ και δεν θα παιρνω μορια και οτι θα πρεπει να δωσω προσοχη στην συμβαση που θα υπογραψω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.