*

Αποστολέας Θέμα: Συναισθήματα νεοδιόριστων πριν την αναχώρηση  (Αναγνώστηκε 19348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συναισθήματα νεοδιόριστων πριν την αναχώρηση
« στις: Αύγουστος 10, 2009, 08:55:09 μμ »
Συνάδελφοι μέχρι να μάθουμε πού τελικά διοριζόμαστε ,σκέφτηκα να ανταλλάξουμε απόψεις για το πώς νιώθουμε λίγο πριν φύγουμε...εγω προσωπικά εχω ακούσει διαφορα απο γνωστους που με  αποκαλούν αχάριστη,γιατί λίγο προβληματίζομαι για το πού θα παω ,ενώ εχω λύσει το βασικό πρόβλημα της ζωής μου!Και έχουν δίκιο..ωστόσο μια πίκρα την εχω που θα αποχωριστώ αγαπημένα πρόσωπα,μόνο εγώ ειμαι η "αχάριστη" της υπόθεσης ή υπάρχουν κ άλλοι; ;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2012, 08:03:34 μμ από para5 »
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 10, 2009, 09:28:21 μμ »
Κοίτα μια "αχαριστία" την έχουμε όλοι!!! :)
Από κει και πέρα είναι λογικό να μας προβληματίζει η τοποθέτηση αφού κατά 80% θα πάμε στην άλλη άκρη της Ελλάδας.
Εγώ προσωπικά το βλέπω σαν μια εμπειρία που έχει πολλά να μας διδάξει, γι αυτό και δεν θα πρέπει να μας πιάνει πανικός!!!
Οτι είναι να γίνει θα γίνει και με καλή διάθεση (πάντα) όλα θα πάνε καλά!!!
Good luck σε όλους-ες
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος asyria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 10, 2009, 09:43:34 μμ »
Κοίτα μια "αχαριστία" την έχουμε όλοι!!! :)
Από κει και πέρα είναι λογικό να μας προβληματίζει η τοποθέτηση αφού κατά 80% θα πάμε στην άλλη άκρη της Ελλάδας.
Εγώ προσωπικά το βλέπω σαν μια εμπειρία που έχει πολλά να μας διδάξει, γι αυτό και δεν θα πρέπει να μας πιάνει πανικός!!!
Οτι είναι να γίνει θα γίνει και με καλή διάθεση (πάντα) όλα θα πάνε καλά!!!
Good luck σε όλους-ες
καλο το θεμα οντως υπαρχουν παραξενα συναισθηματα αλλα ας το δουμε ψυχρα επαγγελματικα
εκτος εαν θελουμε να καλυψουμε αδυναμιες μας και το βολεμα μας
εγω που δουλεψα σε αποκρημνες περιοχες......(δεν εχω τιποτα με τους τοπους) τις συνηθισα
επιτελους δικαιωνονται οι κοποι μας....
ψηλα το κεφαλι και μην λεμε οτι θελουμε
ειναι ομορφα να αισθανεσαι οτι οι κοποι μας δικαιωνονται....
γιαυτο.......
κερναω αποψε εγω...........
ναμαστε καλα εμεις και τα παιδια μας για οσες εχουνε βεβαια

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 10, 2009, 09:46:21 μμ »
Ευαγγελία εξαιρετικό το θέμα που άνοιξες! Προσωπικά από την αρχή που έμαθα ότι διορίζομαι, είχα ανάμεικτα συναισθήματα. Περνώντας ο καιρός και 'ζυγίζοντας' τα πράγματα, κατέληξα ότι το μόνο που πρέπει να κάνω, είναι να ευχαριστώ τον Θεό που με αξίωσε να ασχοληθώ τόσο νωρίς με αυτό που αγαπάω τόσο πολύ. Βέβαια δε σας κρύβω, ότι περνώντας οι μέρες η αγωνία έχει αρχίσει να χτυπάει κόκκινο και διάφορα πράγματα, όπως τι συνθήκες θα βρω εκεί που θα πάω, πως θα με αντιμετωπίσουν και διάφορα άλλα, μου στερούν λίγο από τον ύπνο μου. Όμως προσπαθώ να συνεφέρω τον εαυτό μου και να γεμίσω με καλή διάθεση για να τα βρω κι εκεί καλά! Και καλά να μην είναι εδώ που τα λέμε, ε, που θα πάει ένας χρόνος είναι... θα περάσει :)! Καταλήγοντας και για να μη σας κουράζω, είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθανόμαστε στεναχώρια, ίσως και λίγο φόβο. Επειδή διοριστήκαμε, δεν παύουμε να είμαστε άνθρωποι με συναισθήματα που κακά τα ψέμματα δεν σβήνουν με έναν διορισμό. Αυτό που προσπαθώ να κάνω, είναι να εστιάσω στα θετικά και να το διασκεδάσω όσο πιο πολύ μπορώ! Μόνο που σκέφτομαι τις φατσούλες και κυρίως τα ματάκια των παιδιών που θα συναντήσω, μου φεύγουν όλα! Και μην ξεχνάμε πως η πόλη μας και οι πραγματικοί μας φίλοι θα είναι πίσω και θα μας περιμένουν. Τους άλλους δεν τους έχουμε ανάγκη ;)!
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 10, 2009, 09:59:21 μμ »
Ευαγγελία εξαιρετικό το θέμα που άνοιξες! Προσωπικά από την αρχή που έμαθα ότι διορίζομαι, είχα ανάμεικτα συναισθήματα. Περνώντας ο καιρός και 'ζυγίζοντας' τα πράγματα, κατέληξα ότι το μόνο που πρέπει να κάνω, είναι να ευχαριστώ τον Θεό που με αξίωσε να ασχοληθώ τόσο νωρίς με αυτό που αγαπάω τόσο πολύ. Βέβαια δε σας κρύβω, ότι περνώντας οι μέρες η αγωνία έχει αρχίσει να χτυπάει κόκκινο και διάφορα πράγματα, όπως τι συνθήκες θα βρω εκεί που θα πάω, πως θα με αντιμετωπίσουν και διάφορα άλλα, μου στερούν λίγο από τον ύπνο μου. Όμως προσπαθώ να συνεφέρω τον εαυτό μου και να γεμίσω με καλή διάθεση για να τα βρω κι εκεί καλά! Και καλά να μην είναι εδώ που τα λέμε, ε, που θα πάει ένας χρόνος είναι... θα περάσει :)! Καταλήγοντας και για να μη σας κουράζω, είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθανόμαστε στεναχώρια, ίσως και λίγο φόβο. Επειδή διοριστήκαμε, δεν παύουμε να είμαστε άνθρωποι με συναισθήματα που κακά τα ψέμματα δεν σβήνουν με έναν διορισμό. Αυτό που προσπαθώ να κάνω, είναι να εστιάσω στα θετικά και να το διασκεδάσω όσο πιο πολύ μπορώ! Μόνο που σκέφτομαι τις φατσούλες και κυρίως τα ματάκια των παιδιών που θα συναντήσω, μου φεύγουν όλα! Και μην ξεχνάμε πως η πόλη μας και οι πραγματικοί μας φίλοι θα είναι πίσω και θα μας περιμένουν. Τους άλλους δεν τους έχουμε ανάγκη ;)!


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 10, 2009, 10:01:40 μμ »
πραγματικά με καλύψανε ολα οσα ειπατε!!τα ιδια νιώθω κ εγω κ αυτό ειναι πολυ παρηγορητικό!!αν μην τι άλλο,τουλαχιστον οπου πάμε ,θα συναντήσουμε ανθρώπους που θα είναι στην ίδια φαση με εμας..μακάρι να συναντηθούμε κιολας μερικοί απο εδω!! :-* :-* :-*
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος GEORZET

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 10, 2009, 10:26:42 μμ »
Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη όχι μόνο για το γεγονός οτι διορίζομαι αλλά και για την ευκαιρία που μου δίνεται να γνωρίσω άλλους  τόπους,άλλους ανθρώπους, νέες προκλήσεις, παρόλες τις δυσκολίες που ενδεχόμενα θα παρουσιαστούν.
Πίσω από την αγωνία του πόσο μακρια θα βρεθώ δεν σας κρύβω οτι υπάρχει μια κρυφή χαρά για το άγνωστο...παρόλο που δεν θα ήθελα με τίποτα να μένω μακριά από τον άντρα μου( φρεσκοπαντρεμένη γαρ).  
Ευχομαι σε όλους τους νεοδιόριστους να απολάυσουμε αυτή την εμπειρία και την πορεία ζωής που το επάγγελμα του εκπαιδευτικού προσφέρει!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 10, 2009, 10:57:36 μμ »
Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη όχι μόνο για το γεγονός οτι διορίζομαι αλλά και για την ευκαιρία που μου δίνεται να γνωρίσω άλλους  τόπους,άλλους ανθρώπους, νέες προκλήσεις, παρόλες τις δυσκολίες που ενδεχόμενα θα παρουσιαστούν.
Πίσω από την αγωνία του πόσο μακρια θα βρεθώ δεν σας κρύβω οτι υπάρχει μια κρυφή χαρά για το άγνωστο...παρόλο που δεν θα ήθελα με τίποτα να μένω μακριά από τον άντρα μου( φρεσκοπαντρεμένη γαρ).  
Ευχομαι σε όλους τους νεοδιόριστους να απολάυσουμε αυτή την εμπειρία και την πορεία ζωής που το επάγγελμα του εκπαιδευτικού προσφέρει!

Μα ακριβώς τα ίδια να νιώθω;;;  ;D
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:01:44 μμ »
Θυμήθηκα το επεισόδιο από τα φιλαράκια με το γάμο του Τσάντλερ,όπου ανακάλυψε η Ρέιτσελ ότι είναι έγκυος.
Συγκεκριμένα τη σκηνή στο μπάνιο που είναι οι 3 φίλες μαζεμένες και περιμένουν το αποτέλεσμα του τεστ εγκυμοσύνης,τον τρόπο που σκαρφίστηκε η Φοίβη,για να το πει στη Ρέιτσελ.

Ας δοκιμάσουμε να το κάνουμε κι εμείς,να δούμε ποια θα ήταν τα συναισθήματα αν ήμασταν σε διαφορετική θέση.

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:55:24 μμ »
Θυμήθηκα το επεισόδιο από τα φιλαράκια με το γάμο του Τσάντλερ,όπου ανακάλυψε η Ρέιτσελ ότι είναι έγκυος.
Συγκεκριμένα τη σκηνή στο μπάνιο που είναι οι 3 φίλες μαζεμένες και περιμένουν το αποτέλεσμα του τεστ εγκυμοσύνης,τον τρόπο που σκαρφίστηκε η Φοίβη,για να το πει στη Ρέιτσελ.

Ας δοκιμάσουμε να το κάνουμε κι εμείς,να δούμε ποια θα ήταν τα συναισθήματα αν ήμασταν σε διαφορετική θέση.



και αν ... λέω αν κάποιος δεν έβλεπε φιλαράκια??? ;D ;D ;D ;D ;D
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:57:52 μμ »
Υπάρχει τέτοιο άτομο?
Πάντως το σταρ τα παίζει εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον κάθε Σαββατοκύριακο στις 15:45.

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:19:29 πμ »
Υπάρχει τέτοιο άτομο?
Πάντως το σταρ τα παίζει εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον κάθε Σαββατοκύριακο στις 15:45.


χαχαχχαχ κι όμως υπάρχει!!!Ζήτημα να έχω δει 5 επεισόδια μόνο!!!
Sex and the city μόνο!!! ;D ;D ;D
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:21:34 πμ »
Να σου πω,στην αρχή το έβλεπα,αλλά μετά βαρέθηκα τις γεροντοκόρες που σνομπάρουν τις παντρεμένες με παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ...
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:27:40 πμ »
Να σου πω,στην αρχή το έβλεπα,αλλά μετά βαρέθηκα τις γεροντοκόρες που σνομπάρουν τις παντρεμένες με παιδιά.


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.