*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες 2010  (Αναγνώστηκε 51851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 12:43:15 μμ »
εσύ συνάδελφε όταν έδωσες πανελλήνιες η αναβαθμολ'ογηση επιτρεπόταν?
ότι ίσχυε τότε ισχύει και τώρα!δηλαδή γραπτά πανελλαδικών και διαγωνισμών ΑΣΕΠ μπορείς να τα δεις αλλά όχι να τα αναβαθμολογήσεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:37:28 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 01:16:22 μμ »
Τι γίνετε όμως π.χ. αν ένας διορθωτής μετρήσει λάθος το σύνολο των μονάδων;

Και κάτι άσχετο τώρα. Όταν έδωσα εγώ εξετάσεις ίσχυε η επετηρίδα για τους εκπαιδευτικούς τώρα δεν ισύει τίποτε συγκεκριμένο....

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 09:00:06 μμ »
sikat, εάν ένας διορθωτής αθροίσει λάθος τις μονάδες, θα βγει τέτοια διαφορά με τον άλλο βαθμολογητή που όταν ανοιχτεί το γραπτό θα τον καλέσουν να το ξανακοιτάξει. Δεν παίζει δηλαδή να μην το πιάσουν το λάθος.

Απορώ όμως, πώς μπορεί κάποιος να γνωρίζει ότι έχουν προστεθεί λάθος οι μονάδες; Αφού δεν αναφέρεται πουθενά ο βαθμός ανά θέμα, μόνο ο συνολικός!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 02:46:51 μμ »
Έχεις δίκαιο daffyduck δεν σκέφτηκα ότι αναλυτική βαθμολογία δεν φαίνεται στο γραπτό που μπορεί να δει ο ενδιαφερόμενος μαθητής. Η ερώτηση η αρχική ήταν αν γίνεται αναβαθμολόγηση. Από τις τοποθετήσεις σας καταλαβαίνω πως δεν γίνεται. Η ερώτηση που έκανα είναι και ερώτηση προς εμένα, μαθητή που συμμετείχε στις εξετάσεις ομογενών. Επίκαιρη δηλαδή ερώτηση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:37:28 »

Αποσυνδεδεμένος ioulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 05:22:46 μμ »
Ξερει κανεις, ποτε περιπου αρχιζουν? Ακουσα 25/5.ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος konstantina_ena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 10:29:22 μμ »
καλησπέρα σας!!! :)ειμαι καινούργια στο φορουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας!!!
Μετά απο πολλά χρόνια πήρα απόφαση να ξαναδώσω πανελλήνιες!!!Είμαι 29 ετών και ξεκίνησα να διαβάζω τώρα για την τεχνολογική κατευθυνση!!Θα ήθελα να με βοηθείσετε λίγο με την ύλη!!!Διαβάζω για αρχή, αρχές οικονομικης θεωρίας και θα ήθελα να μου πεί κάποιος που ξέρει την ύλη ποιές σέλίδες αφαιρούνται!!!Απ'οτι ειδα ειναι οι σελίδες 13-15,66-72,102-103,109 εωσ τελος....

Σας ευχαριστώ πολύ


Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 09:00:55 πμ »
Συγχαρητήρια για την απόφασή σου και καλή επιτυχία!

Η ύλη για το μάθημα ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ είναι η εξής:

Από το βιβλίο «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας» της Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου των Λιανού Θ., Παπαβασιλείου Α. και Χατζηανδρέου Α. έκδοση Ο.Ε.Δ.Β. 2009.

Κεφ. 1:      Βασικές Οικονομικές Έννοιες, εκτός των παραγράφων 6 και 13.
Κεφ. 2:    Η ζήτηση των αγαθών.
Κεφ. 3:    Η παραγωγή της επιχείρησης και το κόστος, εκτός των παραγράφων 5, 6, 7, 8 και 9 που   
                αναφέρονται στο κόστος παραγωγής.
Κεφ. 4:    Η προσφορά των αγαθών.
Κεφ. 5:    Ο Προσδιορισμός των τιμών, εκτός της παραγράφου 6.


Και για τα υπόλοιπα μαθήματα οι σύνδεσμοι υπάρχουν εδώ:
http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/ejetastea-ylh-panellhnies.html

Αποσυνδεδεμένος konstantina_ena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 11:22:15 μμ »
αχ agatha μου σε ευχαριστω πάρα πολύ αν και δεν ξέρω αν θα προλάβω να βγάλω όλη την ύλη γιατί έχω ξεκινήσει τώρα και νοιώθω ότι είναι λίγο αργά!!!!Αν δεν περάσω πάω θα ρποσπαθήσω  του χρόνου πάλι!!Την ύλη την έχω βρεί απλά με έχει πιάσει ανασφάλεια και φοβάμαι ότι μπορεί να μην βγάζω τις σωστές παραγράφους!!!!Φοβάμαι οτι θα διαβάσω λάθος και θα πάω άσχετη μέσα σε σχετικούς.Στο σχολείο δεν με βοήθησαν καθόλου αντιθέτως μάλιστα μου έδωσαν μισά βιβλία!!! θα σου ήταν εύκολο να μου το γράψεις τις  σελίδες?Μου φαίνεται πολύ λίγη η ύλη για πανελλήνιες!!!Το μάθημα αρχές οικονομικλης θεωρίας είναι το αντίστοιχο το οποίο έδινα εγώ τότε πολιτική οικονομία!!!!Η ύλη μας ήταν  απίστευτη καμία σχέση με τώρα!!!!Το καλό είναι ότι την θυμάμαι πολύ καλά!!!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ώρα που δαπάνησες για εμένα και την βοήθεια σου!!!

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 05:13:57 μμ »
konstantina_era κατ' αρχάς ψυχραιμία γιατί ακούγεσαι ήδη τρομερά αγχωμένη! Ηρεμία νομίζω χρειάζεται και θα τον βρεις το ρυθμό σου και μη σε πιάνει πανικός! :)
Τραγικό πάντως το γεγονός ότι ρώτησες σε σχολείο και δε βρέθηκε κανένας να σε βοηθήσει...  >:(

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με την ύλη σε σελίδες. Δεν είμαι της αντίστοιχης ειδικότητας και επιπλέον στο σχολείο μας δεν υπάρχει καθηγητής που να διδάσκει το συγκεκριμένο μάθημα ώστε να ρωτήσω (2 μαθητές στην τρίτη λυκείου και κανείς δεν το έχει επιλέξει!). Ελπίζω να απαντήσει κάποιος συνάδελφος πιο κατατοπισμένος.
Μην ξεχνάς ότι το σύστημα των εξετάσεων έχει αλλάξει πολύ από τότε που έδωσες, τα μαθήματα έχουν αυξηθεί, οπότε δε μου φαίνεται και παράλογο να μην είναι τεράστια η ύλη.

Μην αγχώνεσαι και για οποιαδήποτε απορία έχεις εδώ είμαστε, υπάρχει πληθώρα εξυπηρετικότατων εκπαιδευτικών σε αυτό το forum ;)
Καλό διάβασμα

Αποσυνδεδεμένος konstantina_ena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 03:16:09 μμ »
Αχ agatha μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! ;)Η αλήθεια είναι ότι έχω αχγος γιατί άρχισα αργά το διάβασμα και αυτό είναι πολύ αρνητικό γιατι φοβάμαι την φυσική και τα μαθηματικά!!!Φυσική μάλιστα δεν θυμάμαι τίποτα σε αντίθεση με αρχές οικονομικής θεωρίας και μαθηματικά που θύμάμια τα πάντα!!!Ελπίζω να πάω να γράψω και να μην ντραπώ αν δεν τα καταφέρω με την φυσική!!!Απο την άλλη το σχολείο μου δεν μου έδωσε καν όλα τα βιβλία μου έδωσε μόνο 4 και μου λείπουν και η ονομασία για το βιλίο της πληροφορικής,οικονομίας και διοίκησης και στατιστικής!!!
Αν γνωρίζει κανείς τον ακριβή τίτλο για να πάω να τα αγοράσω θα με υποχρεώσει ειλικρινά!!!Αλήθεια αν γράψω καλά σε όλα τα μαθήματα και φυσική δεν γράψτω τίποτα περνάω πουθενά?
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.Σε ευχαριστώ agatha μου πάρα πολύ και κυρίως για την εμψύχωση!!!! :D :o
Και για να σου πω την αλήθεια το σκεφτόμουν χρόνια και ντρεπόμουν να πάω να δώσω!!!Τώρα ελπίζω να μην κολώσω και να φτάσωστη πόρτα του σχολείου μην πάει και το διάβασμα χαμένο!!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 04:50:52 μμ »
Εννοείται να πας να δώσεις, όσο διάβασμα και να έχεις προλάβει να κάνεις. Μη σου πω ότι σίγουρα θα είσαι και καλύτερα προετοιμασμένη από αρκετούς υποψηφίους που φοιτούν στην τρίτη λυκείου.  :-X

Το βιβλίο για την 'Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον' είναι αυτό:
http://www.pi-schools.gr/content/index.php?lesson_id=1&ep=67&c_id=273
Από αυτή τη σελίδα μπορείς να το κατεβάσεις και σε ηλεκτρονική μορφή.

Το βιβλίο για τα 'Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής' μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:
http://www.pi-schools.gr/content/index.php?lesson_id=12&ep=93

Το τελευταίο μάθημα είναι το 'Αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων'. Δε βρήκα κάτι χρήσιμο στο παιδαγωγικό ινστιτούτο.
Πάντως αν πας σε κάποιο καλό βιβλιοπωλείο και ζητήσεις τα σχολικά βιβλία για τα μαθήματα αυτά, θα ξέρουν ποια είναι, λογικά δε θα χρειαστείς τους ακριβείς τίτλους.

Επίσης, ίσως να σε βοηθήσει και η παρακάτω διεύθυνση
http://www.ypepth.gr/efarmoges/themata.php
από την οποία μπορείς να κατεβάσεις τα θέματα από τις πανελλήνιες εξετάσεις των προηγούμενων ετών.

Και να μην ντρέπεσαι καθόλου. Ίσα ίσα που θα έπρεπε να σου δίνουμε και συγχαρητήρια για την απόφαση! :)

Αποσυνδεδεμένος konstantina_ena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 12:01:14 πμ »
α ρε κοριτσάκι σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ απο τα βάθη της καρδιάς μου ειλικρινά για τα καλά σου λόγια και την εμψύχωση και για την βοήθεια σου πάνω απ'ολα!!!!Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ να είσαι καλά ειλικρινά!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος konstantina_ena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 28, 2010, 03:25:06 πμ »
Καλησπέρα σας!!!Μένω πειραιά και θα ψάχνω καθηγητή για να μου κάνει μαθήματα μαθηματικών.Ας μου στείλετε στο mail μου k_kaf2@yahoo.gr.Agatha μου μήπως είσαι καθηγήτρια μαθηματικών?

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 28, 2010, 10:35:31 πμ »
Konstantina_era, σου έστειλα mail στο yahoo σου. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161192
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 725
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 706
Σύνολο: 735

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.