*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 18405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 12:26:52 μμ »
Ψάχνω τον πίνακα με τα οραγνικά κενά για τα Πειραματικά σχολεία που γράφει στην εγκλυκλιο ότι έχει επισυναφθεί μαζί με την εγκύκλιο. Γιατί δεν τον βρίσκω?? Τον έχει βρει κανείς άλλος??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 05:55:33 μμ »
Έχω μια ερώτηση:
η εγκύκλιος αναφέρει πως για να μπορέσεις να κάνεις αίτηση μετάθεσης στα πειραματικά απαιτείται 5ετής διδακτική εμπειρία. Αυτό σημαίνει πως η χρονιά που ήμουν αποσπασμένη σε γραφείο δευτεροβάθμιας δε μετράει για διδακτική εμπειρία; Αναφέρεται αποκλειστικά σε 5 χρόνια στην τάξη;
Αν διανύω τώρα τον 5ο διδακτικό μου χρόνο (δεν τον έχω ήδη συμπληρωμένο δλδ) μπορώ να κάνω τώρα αίτηση ή πρέπει να περιμένω για του χρόνου;
Και κάτι ακόμη: η διδακτική εμπειρία σε ΑΕΙ (που μου έχει αναγνωριστεί - αν και δε μετράει στα μόρια δυσμενών συνθηκών παρά μόνο στα μόρια των υπηρετήσεων) μετράει για τη συμπλήρωση της 5ετίας;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 07:07:09 μμ »
η εγκύκλιος αναφέρει πως για να μπορέσεις να κάνεις αίτηση μετάθεσης στα πειραματικά απαιτείται 5ετής διδακτική εμπειρία. Αυτό σημαίνει πως η χρονιά που ήμουν αποσπασμένη σε γραφείο δευτεροβάθμιας δε μετράει για διδακτική εμπειρία;
Όχι δε μετράει.
Αν διανύω τώρα τον 5ο διδακτικό μου χρόνο (δεν τον έχω ήδη συμπληρωμένο δλδ) μπορώ να κάνω τώρα αίτηση...;
Μπορείς.
Και κάτι ακόμη: η διδακτική εμπειρία σε ΑΕΙ (που μου έχει αναγνωριστεί - αν και δε μετράει στα μόρια δυσμενών συνθηκών παρά μόνο στα μόρια των υπηρετήσεων) μετράει για τη συμπλήρωση της 5ετίας;
Μάλλον ναι, αλλά ρώτα το καλύτερα.

Βέβαια έχει υπόψη σου πως η αίτηση για πειραματικό θέλει αυξημένα ακαδημαϊκά προσόντα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 12:11:36 πμ »
Παράθεση
Βέβαια έχει υπόψη σου πως η αίτηση για πειραματικό θέλει αυξημένα ακαδημαϊκά προσόντα.

Δηλαδή φτάνει το διδακτορικό, το δεύτερο πτυχίο ή το δεύτερο μεταπτυχιακό ή στα ειδικά προσόντα εντάσσεται και το "σπρώξιμο";

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 05:55:41 πμ »
Δηλαδή φτάνει το διδακτορικό, το δεύτερο πτυχίο ή το δεύτερο μεταπτυχιακό ή στα ειδικά προσόντα εντάσσεται και το "σπρώξιμο";

Κάνε την αίτηση και θα δεις. Τι έχεις να χάσεις; Αν έχεις "σπρώξιμο" χρησιμοποίησε το. Για να έχεις ίσους όρους ανταγωνισμού!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 16, 2011, 10:16:51 μμ »
Μπορεί κανείς να πει τι ακριβώς είναι ένα πειραματικό σχολείο όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών, και τον τρόπο λειτουργίας γενικότερα;
Σε ποιά σημεία διαφέρει; κάνουν άλλα βιβλία; άλλη ύλη; τι ακριβώς παίζει; Γιατί τόσος θόρυβος για τα πειραματικά;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 16, 2011, 10:42:09 μμ »
τα πειραματικά είναι πρότυπα σχολεία γιαυτό και εκεί πηγαίνουν εκπ/κοί με αυξημένα τυπικά προσόντα ( μεταπτυχιακά, επιμορφώσεις κτλ). Οι μαθητές φοιτούν μετά απο κλήρωση. Τα πειραματικά έχουν διαφορετικά βιβλία - κάτι σαν πιλοτικά προγράμματα - και οι εκπ/κοί εχουν διαφορετικό ωράριο απο τους υπολοίπους. ( λιγότερο διδακτικό αλλά απλωμένο υποχρεωτικά εργασιακό....και κει, δεν κάνεις το τρίωρο και φεύγεις....μπορεί να έχεις πρώτη με τρίτη ώρα μάθημα μετά δύο ώρες κενό και μετά πάλι μάθημα. Τα πειραματικά διέπονται απο διαφορετικό κανονισμό λειτουργίας. Τα κριτήρια για μετάθεση βρίσκονται στην εγκύκλιο μεταθέσεων.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 17, 2011, 03:01:45 μμ »
Από ότι ξέρω μετράνε:
1) Διδακτορικό. Αν έχεις "καπελώνεις" όλους τους άλλους που δεν έχουν και ας έχουν περισσότερα μόρια από σένα.
2) Μεταπτυχιακό.  Αν έχεις "καπελώνεις" όλους τους άλλους που δεν έχουν (και εννοείται δεν έχουν και διδακτορικό) και ας έχουν περισσότερα μόρια από σένα.
3) Λοιπές επιμορφώσεις
4) Μόρια

Το προφανές που είναι το βίσμα, το παραλείπω....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 17, 2011, 03:45:15 μμ »


Το προφανές που είναι το βίσμα, το παραλείπω....
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D   +++++++++++++++++++++++++
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 18, 2011, 09:17:48 πμ »
Διαφορετικά βιβλία; και με τις πανελλήνιες τι γίνεται; ή αφορά μόνο τις μικρότερες τάξεις;

Αποσυνδεδεμένος smev

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 18, 2011, 10:37:42 πμ »
 Δεν ισχύει ότι υπάρχουν διαφορετικά βιβλία ή προγράμματα στα  πειραματικά σχολεία. Μειωμένο ωράριο υπάρχει μόνο για τους εκπαιδευτικούς στα  πειραματικά γυμνάσια και λύκεια και όχι  στα δημοτικά. 

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 18, 2011, 01:13:23 μμ »
Έχει κάποιος ακούσει περιπτώσεις βίσματος; Δηλαδή να μπήκε χωρίς μεταπτυχιακό ενώ άλλοι που είχαν δεν μπήκαν ή να είχε διδακτορικό και να απορρίφθηκε;

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:55:17 μμ »
Έχει κάποιος ακούσει περιπτώσεις βίσματος; Δηλαδή να μπήκε χωρίς μεταπτυχιακό ενώ άλλοι που είχαν δεν μπήκαν ή να είχε διδακτορικό και να απορρίφθηκε;

Στις μεταθέσεις τα κριτήρια είναι ξεκάθαρα και τέτοιες κραυγαλέες περιπτώσεις δεν έχουν ακουστεί, τουλάχιστον απ' όσο ξέρω. Στις αποσπάσεις όμως που ίσχυε το γνωστό καθεστώς, το "μέσο" έδινε κι έπαιρνε, καθότι τα συγκεκριμένα σχολεία ήταν και περιζήτητα λόγω του μειωμένου ωραρίου. Βέβαια, για να μην είμαι απόλυτη, αυτό συνέβαινε στη δική μου περιοχή όπου ένα κανονικό Γυμνάσιο βαπτίστηκε στα χαρτιά πειραματικό χωρίς να αλλάξει τίποτα στο καθεστώς λειτουργίας του.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις σε Πειραματικά Σχολεία
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 19, 2011, 01:30:22 μμ »
Δεν ισχύει ότι υπάρχουν διαφορετικά βιβλία ή προγράμματα στα  πειραματικά σχολεία. Μειωμένο ωράριο υπάρχει μόνο για τους εκπαιδευτικούς στα  πειραματικά γυμνάσια και λύκεια και όχι  στα δημοτικά.

μα για αυτόν ακριβώς τον λόγο ονομάζονται Πειραματικά - γιατί πρώτα σε αυτά περνάνε νέες μεθοδολογίες, προγράμματα, βιβλία κα. Επομένως, όταν λέμε διαφορετικά βιβλία εννοούμε οτι πρώτα εκει δοκιμάζονται "πειραματίζονται" αν θες οι νέες εκδόσεις και εκδοχές και κατόπιν περνάνε και στα υπόλοιπα σχολεία της χώρας.
Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά λοιπον προηγουμένως
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 573

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.