*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011  (Αναγνώστηκε 254932 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #714 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:12:27 μμ »
Να ρωτήσω κάτι:
αν δηλώσω ΑΜΩ π.χ. 10 περιοχές και βάλω τικ το τετραγωνάκι που λέει ότι δέχομαι ΑΚΩ για όλες τις περιοχές, τότε θεωρείται ότι αυτές τις 10 περιοχές που δήλωσα ως ΑΜΩ τις έχω δηλώσει και ως ΑΚΩ;

To βιογραφικό σημείωμα για τα εκκλησιαστικά λύκεια το υποβάλλω υποθέτω σε περίπτωση που με καλέσουν και όχι μαζί με την αίτηση;
Επιστολή από ιερέα κάνει ή θέλει επίσκοπο;
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:54:35 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #715 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:16:31 μμ »
το κουτάκι σε καλύπτει για όλες τις περιοχές για ΑΚΩ... Η παγίδας είναι μήπως σε φωνάξουν πρώτα ΑΜΩ και μετά πάνε άχρηστες όλες οι υπόλοιπες περιοχές που δήλωσες μαζί με το κουτάκι... Την κουβαλάς στην καμπούρα σου την περιοχή μεχρι το τέλος της χρονιάς και αν είσαι τυχερός και το νόμισμα κάτσει όρθιο και καλέσουν στην διεύθυνση που εργάζεσαι αναπληρωτή και δεν προηγείται κανένας και ο ερμής δεν είναι ανάδρομος... γίνεσαι αναπληρωτής!!!
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #716 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:20:37 μμ »


To βιογραφικό σημείωμα για τα εκκλησιαστικά λύκεια το υποβάλλω υποθέτω σε περίπτωση που με καλέσουν και όχι μαζί με την αίτηση;
Επιστολή από ιερέα κάνει ή θέλει επίσκοπο;
 
Μαζί με την αίτηση- δήλωση υποχρεωτικά και βιογραφικό σημείωμα και προαιρετικά συστατική επιστολή από προσωπικότητα του χώρου της Ορθοδοξίας

Αλλά
Ολα θα παιχτούν στην αξιολόγησή  από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης

Να ρωτήσω κάτι:
αν δηλώσω ΑΜΩ π.χ. 10 περιοχές και βάλω τικ το τετραγωνάκι που λέει ότι δέχομαι ΑΚΩ για όλες τις περιοχές, τότε θεωρείται ότι αυτές τις 10 περιοχές που δήλωσα ως ΑΜΩ τις έχω δηλώσει και ως ΑΚΩ;
 
Αν δηλώσεις ονομαστικά τα ΑΜΩ  έχεις πιθανότητες να πας σε κάποιο απο αυτά, αλλά με το ναι σε ολα μπορει να βρεθείς οπουδήποτε


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2010, 04:24:20 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #717 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:26:40 μμ »
αν  ο ερμής δεν είναι ανάδρομος... γίνεσαι αναπληρωτής!!!

Σίγουρα για κάποιους δεν θα είναι  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:54:35 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #718 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:29:05 μμ »
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πάντως να διακινδυνεύσεις να δηλώσεις μόνο ΑΚΩ δεν λέει. Εγώ δεν έχω μόρια πολλά και στην ειδικότητα μου δεν πήραν πολλούς αναπληρωτές πέρυσι, άρα καλύτερα να δηλώσω υποχρεωτικά ΑΜΩ κάποιες περιοχές και να βάλω τικ στο τετραγωνάκι που λέει ναι σε όλες τις περιοχές για ΑΚΩ;

A και κάτι ακόμα:

Αν ο κανονικός παίρνει 1200 ευρώ για 21 ώρες ο μειωμένος θα πάρει μέχρι το μέγιστο των 15 ωρών 857 ευρώ. Το θέμα είναι ότι θα του δίνεται η δυνατότητα να συμπληρώνει 15 ώρες, θα είναι καλυμμένος δηλαδή ότι θα κάνει σίγουρα 15 ώρες ή θα είναι πολύ λιγότερες;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2010, 04:37:53 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #719 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:35:23 μμ »
Εχω αντίθετη άποψη
Δεν διακινδυνεύω τον  ΑΜΩ  σε κάποιο απομακρυσμένο μέρος έστω και με 15 ώρες αλλά ουτε και στον νομό μου τον οποίο προτιμώ να δηλώσω για ωρομισθία
Προσωπικά δεν μπορώ και δεν θέλω να υποβάλλω το παιδί μου  και γενικότερα την οικογένεια μου σε αυτή την ταλαιπωρία

Με τα περσινά δεδομένα  , θα έβαζα ναι σε ολα , τώρα οχι που κλειδώνουν και οι πίνακες
Οτι μόρια πάρουμε θα μας χρειαστούν οταν με το καλό διοριστούμε

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #720 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:40:01 μμ »
Το νομό σου γιατί θα τον δηλώσεις μόνο ως ωρομίσθια και όχι ώς ΑΜΩ; Δεν θα πέρνεις πιο πολλά αν σε καλέσου ΑΜΩ από ωρομίσθια;

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #721 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:43:00 μμ »
Βρε παιδιά,
 στην σελίδα 15 - 16 γράφει τα εξής:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όσοι προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου θα μπορούν να συμπληρώνουν το ωράριό τους (μέχρι και 15 ώρες) με ώρες ωρομισθίας  για το κανονικό πρόγραμμα, την Π.Δ.Σ και το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο (για τις ειδικότητες που απασχολούνται σ’ αυτό) στο ίδιο ή άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής. Παράλληλα, εφόσον προκύψει κενή θέση για πρόσληψη αναπληρωτή με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή και την έχουν δηλώσει στην αίτησή τους, θα μπορούν να καταλαμβάνουν τη θέση αυτή, στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον από άλλον υποψήφιο που προηγείται στην σειρά κατάταξης.

Εφόσον λοιπόν μία περιοχή την έχουμε δηλώσει και ΑΜΩ + ΑΚΩ και δουλεύουμε αρχικά ως ΑΜΩ, αν προκύψει και κενό ως ΑΚΩ και είμσστε ψηλά στην σειρά στον πινακά τότε ή θα προσληφθούμε ως ΑΚΩ και θα αφήσουμε το ΑΜΩ, είτε θα συμπληρώσουμε ωράριο για είμαστε ΑΚΩ!!

Ποιός θα μας φάει ώρες αν είναι πιο κάτω στον πίνακα?
Δεν γράφει πουθενά ότι θα προσδληφθεί άλλος κάτω από εμάς αν έχουμε προσληφθεί ως ΑΚΩ αρχικά!!

Και κάτι άλλο επίσης:

Μπορούμε να δηλώσουμε 20 περιοχές ΑΚΩ και επίσης τις ίδιες 20 ως ΑΜΩ;
Δηλαδή σύνολο 40??

Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #722 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:50:18 μμ »
Δεν μου εξασφαλίζει κανένας  οτι ως ΑΜΩ  θα έχω τον μέγιστο αριθμό ωρών
, αλλά ουτε και ως ωρομίσθια οτι θα μείνω μόνο με 4 ώρες.
Ενα ωρομίσθιος μπορει να φτάσει μεχρι 10-11 ώρες.Υπάρχει και η ΠΔΣ.
Θα πάρει  ΑΜΩ  και για την πδσ??

Και το πιο βασικό με ΑΜΩ  μπορει να με κόψει απο ΑΚΩ  που θα το έχω μετά στην α'ιτηση

Τα παραπανω είναι προσωπική εκτίμηση  και έτσι το σκέφτομαι εγω, χωρις να σημαίνει οτι είναι και η πιο σωστή σκέψη


Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #723 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:51:03 μμ »

Μπορούμε να δηλώσουμε 20 περιοχές ΑΚΩ και επίσης τις ίδιες 20 ως ΑΜΩ;
Δηλαδή σύνολο 40??

Φυσικά και μπορείς ...δηλώνουμε 20 το πολύ ΑΚΩ και 20 το πολύ ΑΜΩ.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #724 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:54:59 μμ »
Mπερδέματα φουλ.

Μπορεί να μου πει κάποιος: ένας, εγώ δηλαδή, που δεν έχει πολλά μόρια και δεν έχει πρόβλημα να πάει οπουδήποτε, και του αρκούν 800 ευρώ να ζήσει, τι συμφέρει να κάνει;
Nα δηλώσει παντού ΑΜΩ και ΑΚΩ; Γιατί σε περίπτωση που τον πάρουνε ΑΜΩ, αν δεν μπορεί να συμπληρώσει τις 15 ώρες ακριβώς, για να πληρώνεται 850 ευρώ περίποου, μιας και η προκήρυξη λέει ΜΕΧΡΙ 15 ΩΡΕΣ, τότε δεν συμφέρει με τίποτα να δηλώσει παντού.

Η λογική πάντως δεν λέει ότι μάλλον φέτος θα πάρουν πιο πολλούς ΑΜΩ από ΑΚΩ μιας και του συμφέρει οικονομικά λόγω0 κρίσης;

AMΩ-ΑΚΩ ΚΑΙ ΑΜΟΚ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2010, 04:58:21 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #725 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:57:42 μμ »

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όσοι προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου θα μπορούν να συμπληρώνουν το ωράριό τους (μέχρι και 15 ώρες) με ώρες ωρομισθίας  για το κανονικό πρόγραμμα, την Π.Δ.Σ και το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο (για τις ειδικότητες που απασχολούνται σ’ αυτό) στο ίδιο ή άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής. Παράλληλα, εφόσον προκύψει κενή θέση για πρόσληψη αναπληρωτή με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή και την έχουν δηλώσει στην αίτησή τους, θα μπορούν να καταλαμβάνουν τη θέση αυτή, στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον από άλλον υποψήφιο που προηγείται στην σειρά κατάταξης.

Εφόσον λοιπόν μία περιοχή την έχουμε δηλώσει και ΑΜΩ + ΑΚΩ και δουλεύουμε αρχικά ως ΑΜΩ, αν προκύψει και κενό ως ΑΚΩ και είμσστε ψηλά στην σειρά στον πινακά τότε ή θα προσληφθούμε ως ΑΚΩ και θα αφήσουμε το ΑΜΩ, είτε θα συμπληρώσουμε ωράριο για είμαστε ΑΚΩ!!

Ποιός θα μας φάει ώρες αν είναι πιο κάτω στον πίνακα?
Δεν γράφει πουθενά ότι θα προσδληφθεί άλλος κάτω από εμάς αν έχουμε προσληφθεί ως ΑΚΩ αρχικά!!


[/quote]


Πες ότι με φωνάζουν στη Β' Θεσσαλονίκης ως ΑΜΩ, παραδίπλα από τη σπίτι μου γιατί θέλω Α' Θεσ. Πηγαίνω γιατί αν αρνηθώ διαγράφομαι από τον πίνακα, σωστά?

Λοιπόν προκύπτει κενό πλήρους αναπληρωτή στην Ά Θεσ. που ήταν η πρώτη μου επιλογή, εγώ ομως καρφώνομαι στη Β΄θεσ και θα γίνω αναπληρώτρια μόνο στην περίπτωση που προκύψει πλήρες ωράριο και δεν προγείται άλλος....

 Στη Α΄Θεσ τελικά πηγαίνει κάποιος 20 θέσεις μετά από εμένα παρόλο που προηγούμουν και ήμουν πρώτη στη σειρά...

 
Το θέατρο του παραλόγου.... να τους πάμε καζάνια για το μαγείρεμα γιατί οι κατσαρόλες δεν μας χωρούν όλους μέσα!!!!
Βρε παιδιά,
 στην σελίδα 15 - 16 γράφει τα εξής:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2010, 05:08:57 μμ από ΠΕ01 »
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #726 στις: Ιούνιος 25, 2010, 04:59:19 μμ »
Δεν μου εξασφαλίζει κανένας  οτι ως ΑΜΩ  θα έχω τον μέγιστο αριθμό ωρών
, αλλά ουτε και ως ωρομίσθια οτι θα μείνω μόνο με 4 ώρες.
Ενα ωρομίσθιος μπορει να φτάσει μεχρι 10-11 ώρες.Υπάρχει και η ΠΔΣ.
Θα πάρει  ΑΜΩ  και για την πδσ??


Και το πιο βασικό με ΑΜΩ  μπορει να με κόψει απο ΑΚΩ  που θα το έχω μετά στην α'ιτηση

Τα παραπανω είναι προσωπική εκτίμηση  και έτσι το σκέφτομαι εγω, χωρις να σημαίνει οτι είναι και η πιο σωστή σκέψη

Πολύ σωστή σκέψη και προσωπική εκτιμηση ,θα είναι δύσκολο να φτανει κάποιος 15ώρες.

Εγω έχω καταλάβει πως ο ωρομίσθιος δεν θα ξεπερναει τις 4ώρες. Ο έχων απο 5-15 ώρες στην εγκύκλιο παρουσιάζεται ως ΑΜΩ.
"Σελ.3:

   δ. Στις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 5 του ίδιου νόμου ορίζεται ότι αν για οποιαδήπο-τε αιτία απουσιάζουν από σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης εκπαιδευτικοί ή δημιουργηθούν έκτακτα λειτουργικά κενά κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους, προσλαμβάνονται, με αίτησή τους, προσωρινοί αναπληρωτές εκπαιδευτικοί με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου. Αν οι προβλεπόμενες από το πρόγραμμα ώρες διδασκαλίας και ασκήσεων στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης ή περιοχής μετάθεσης είναι περισσότερες από τέσσερις και λιγότερες από δεκαέξι και δεν δικαιολογούν το διορισμό μόνιμου εκπαιδευτικού, προσλαμβάνονται προσωρινοί αναπληρωτές εκπαιδευτικοί με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας. "
Οσο για το αν μόνο ο ΑΜΩ θα μπορεί να πάρει ΠΔΣ ,αληθεια αναρωτιέμαι..


Φυσικά γράφω ότι έχω καταλάβει ως τώρα...συγχωρείστε μου την όποια παρανόηση ..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Ωρομισθίων-Αναπληρωτών 2010 - 2011
« Απάντηση #727 στις: Ιούνιος 25, 2010, 05:04:19 μμ »
Mπερδέματα, σπαζοκεφαλιές και κάψιμο εγκεφαλικών κυττάρων. Καλύτερα να έβαζαν εξετάσεις ΑΣΕΠ με μαθηματικές εξιισώσεις, παρά αυτό το πράγμα 

Μπορεί να μου πει κάποιος: ένας, εγώ δηλαδή, που δεν έχει πολλά μόρια και δεν έχει πρόβλημα να πάει οπουδήποτε, και του αρκούν 800 ευρώ να ζήσει, τι συμφέρει να κάνει;
Nα δηλώσει παντού ΑΜΩ και ΑΚΩ; Γιατί σε περίπτωση που τον πάρουνε ΑΜΩ, αν δεν μπορεί να συμπληρώσει τις 15 ώρες ακριβώς, για να πληρώνεται 850 ευρώ περίποου, μιας και η προκήρυξη λέει ΜΕΧΡΙ 15 ΩΡΕΣ, τότε δεν συμφέρει με τίποτα να δηλώσει παντού.

Η λογική πάντως δεν λέει ότι μάλλον φέτος θα πάρουν πιο πολλούς ΑΜΩ από ΑΚΩ μιας και του συμφέρει οικονομικά λόγω0 κρίσης;

AMΩ-ΑΚΩ ΚΑΙ ΑΜΟΚ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161416
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.