*

Αποστολέας Θέμα: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 13201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 24, 2010, 11:01:49 μμ »
εγώ γιατί δεν βρήκα κάτι τέτοιο που λές? εσύ έκανες κάτι τέτοιο ή το άκουσες από κάποιον? τελοσπάντων για την ειδική αγωγή εύχομαι ασεπ και γρήγορα και τα σεμινάρια να μείνουν ως σεμινάρια ως γνώση ως οτι κάποιος την ψάχνει περισσότερο κλπ και όχι για διορισμό. αλλά έως τότε συμφωνώ οτι από το να σε καλούν απο τον γενικό πίνακα προτιμώ τα σεμινάρια! κάτι θα πήρε όποιος πήγε δεν μπορεί!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:26 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 24, 2010, 11:08:54 μμ »
εγώ γιατί δεν βρήκα κάτι τέτοιο που λές? εσύ έκανες κάτι τέτοιο ή το άκουσες από κάποιον? τελοσπάντων για την ειδική αγωγή εύχομαι ασεπ και γρήγορα και τα σεμινάρια να μείνουν ως σεμινάρια ως γνώση ως οτι κάποιος την ψάχνει περισσότερο κλπ και όχι για διορισμό. αλλά έως τότε συμφωνώ οτι από το να σε καλούν απο τον γενικό πίνακα προτιμώ τα σεμινάρια! κάτι θα πήρε όποιος πήγε δεν μπορεί!
Τι ακριβώς δεν βρήκες? Τα σεμινάρια ειδικής αγωγής είναι αυτή τη στιγμή το μοναδικό προσόν στους πίνακες αναπληρωτών, γενικής και ειδικής αγωγής, το οποίο μπορούσε να αποκτηθεί απλά πληρώνοντας. Δεν υπήρξε καμία αξιολογική διαδικασία για να μπεις σε αυτά, ούτε για να πάρεις το πτυχίο. Απλά αν είχες να πληρώσεις έμπαινες και τελικά έπαιρνες το χαρτί. Και ως γνωστόν πολλοί δεν πάτησαν καν, απλά πλήρωσαν τα χρήματα που τους ζητήθηκαν και πέρασαν στο τέλος να πάρουν τη βεβαίωση. Μια καλοστημένη επιχείρηση δηλαδή, που πάτησε στην ανάγκη ανέργων για δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 24, 2010, 11:12:32 μμ »
εγώ γιατί δεν βρήκα κάτι τέτοιο που λές? εσύ έκανες κάτι τέτοιο ή το άκουσες από κάποιον? τελοσπάντων για την ειδική αγωγή εύχομαι ασεπ και γρήγορα και τα σεμινάρια να μείνουν ως σεμινάρια ως γνώση ως οτι κάποιος την ψάχνει περισσότερο κλπ και όχι για διορισμό. αλλά έως τότε συμφωνώ οτι από το να σε καλούν απο τον γενικό πίνακα προτιμώ τα σεμινάρια! κάτι θα πήρε όποιος πήγε δεν μπορεί!
Τι ακριβώς δεν βρήκες? Τα σεμινάρια ειδικής αγωγής είναι αυτή τη στιγμή το μοναδικό προσόν στους πίνακες αναπληρωτών, γενικής και ειδικής αγωγής, το οποίο μπορούσε να αποκτηθεί απλά πληρώνοντας. Δεν υπήρξε καμία αξιολογική διαδικασία για να μπεις σε αυτά, ούτε για να πάρεις το πτυχίο. Απλά αν είχες να πληρώσεις έμπαινες και τελικά έπαιρνες το χαρτί. Και ως γνωστόν πολλοί δεν πάτησαν καν, απλά πλήρωσαν τα χρήματα που τους ζητήθηκαν και πέρασαν στο τέλος να πάρουν τη βεβαίωση. Μια καλοστημένη επιχείρηση δηλαδή, που πάτησε στην ανάγκη ανέργων για δουλειά.
ας είναι έτσι που το λές! στο υπόλοιπο που λέω τι λες?

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 24, 2010, 11:17:35 μμ »
εγώ γιατί δεν βρήκα κάτι τέτοιο που λές? εσύ έκανες κάτι τέτοιο ή το άκουσες από κάποιον? τελοσπάντων για την ειδική αγωγή εύχομαι ασεπ και γρήγορα και τα σεμινάρια να μείνουν ως σεμινάρια ως γνώση ως οτι κάποιος την ψάχνει περισσότερο κλπ και όχι για διορισμό. αλλά έως τότε συμφωνώ οτι από το να σε καλούν απο τον γενικό πίνακα προτιμώ τα σεμινάρια! κάτι θα πήρε όποιος πήγε δεν μπορεί!
Τι ακριβώς δεν βρήκες? Τα σεμινάρια ειδικής αγωγής είναι αυτή τη στιγμή το μοναδικό προσόν στους πίνακες αναπληρωτών, γενικής και ειδικής αγωγής, το οποίο μπορούσε να αποκτηθεί απλά πληρώνοντας. Δεν υπήρξε καμία αξιολογική διαδικασία για να μπεις σε αυτά, ούτε για να πάρεις το πτυχίο. Απλά αν είχες να πληρώσεις έμπαινες και τελικά έπαιρνες το χαρτί. Και ως γνωστόν πολλοί δεν πάτησαν καν, απλά πλήρωσαν τα χρήματα που τους ζητήθηκαν και πέρασαν στο τέλος να πάρουν τη βεβαίωση. Μια καλοστημένη επιχείρηση δηλαδή, που πάτησε στην ανάγκη ανέργων για δουλειά.
ας είναι έτσι που το λές! στο υπόλοιπο που λέω τι λες?
Το υπόλοιπο που λες θα είχε νόημα αν όντως ίσχυε. Γνωρίζεις όμως καλά ότι μόνο μία μικρή μειοψηφία τα παρακολούθησε για επιπλέον κατάρτιση και εξειδίκευση. Η μεγάλη πλειοψηφία τα πλήρωσε για να βρει δουλειά σε ένα ειδικό σχολείο και να φύγει από την ανεργία, όπως της είχαν τάξει. Κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:26 »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 24, 2010, 11:37:44 μμ »
όχι δεν κάνεις λάθος! αλλά δεν βρίσκω το κακό! πέρυσι με κάλεσαν και εμένα για ωρομίσθιο στην ειδική 2 φορές χωρίς να είμαι σε κανέναν πίνακα. φυσικά επειδή ήταν μακριά τις απέρριψα! θα ήμουν καλύτερος από κάποιον που είχε εκείνη την περίοδο μια ιδέα παραπάνω από εμένα?
και απο την δική μου εμπειρία με τα σεμινάρια βγήκα κερδισμένος. δε με νοιάζει αν δεν με βοηθήσουν σε διορισμό αλλά δεν είδα αυτό το χάος του πληρώνω και τέλος που περιγράφεις! πάντως είναι υπέρ στον ασεπ και τέλος στα σεμινάρια...αλλά ως τότε τα προτιμώ!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 24, 2010, 11:49:44 μμ »
όχι δεν κάνεις λάθος! αλλά δεν βρίσκω το κακό! πέρυσι με κάλεσαν και εμένα για ωρομίσθιο στην ειδική 2 φορές χωρίς να είμαι σε κανέναν πίνακα. φυσικά επειδή ήταν μακριά τις απέρριψα! θα ήμουν καλύτερος από κάποιον που είχε εκείνη την περίοδο μια ιδέα παραπάνω από εμένα?
και απο την δική μου εμπειρία με τα σεμινάρια βγήκα κερδισμένος. δε με νοιάζει αν δεν με βοηθήσουν σε διορισμό αλλά δεν είδα αυτό το χάος του πληρώνω και τέλος που περιγράφεις! πάντως είναι υπέρ στον ασεπ και τέλος στα σεμινάρια...αλλά ως τότε τα προτιμώ!
Εσύ μπορεί να κρατάς μια πιο συνειδητοποιημένη στάση, αλλά το θέμα είναι γενικότερο. Υπήρξαν άνθρωποι με οικογένειες και υποχρεώσεις που πήραν δάνεια για να πληρώσουν τα σεμινάρια, με την ελπίδα να επαληθευτούν οι προσδοκίες που σκόπιμα τους καλλιέργησαν, ότι δηλαδή θα βρουν δουλειά. Αλλά πόσοι πια να απορροφηθούν όταν πολύ γρήγορα οι πίνακες ξεχύλισαν από σεμιναριουχούς, εφόσον τα σεμινάρια ξεφύτρωναν σαν τα μανιτάρια σε όλη την Ελλάδα από τους πιο απίστευτους φορείς;
Δεν είναι δυνατόν με τις ευλογίες του ίδιου του κράτους να στήνεται μια τόσο εκτεταμένη επιχείρηση εκμετάλλευσης της απελπισίας των ανέργων.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 24, 2010, 11:53:39 μμ »
εγώ γιατί δεν βρήκα κάτι τέτοιο που λές? εσύ έκανες κάτι τέτοιο ή το άκουσες από κάποιον? τελοσπάντων για την ειδική αγωγή εύχομαι ασεπ και γρήγορα και τα σεμινάρια να μείνουν ως σεμινάρια ως γνώση ως οτι κάποιος την ψάχνει περισσότερο κλπ και όχι για διορισμό. αλλά έως τότε συμφωνώ οτι από το να σε καλούν απο τον γενικό πίνακα προτιμώ τα σεμινάρια! κάτι θα πήρε όποιος πήγε δεν μπορεί!
Τι ακριβώς δεν βρήκες? Τα σεμινάρια ειδικής αγωγής είναι αυτή τη στιγμή το μοναδικό προσόν στους πίνακες αναπληρωτών, γενικής και ειδικής αγωγής, το οποίο μπορούσε να αποκτηθεί απλά πληρώνοντας. Δεν υπήρξε καμία αξιολογική διαδικασία για να μπεις σε αυτά, ούτε για να πάρεις το πτυχίο. Απλά αν είχες να πληρώσεις έμπαινες και τελικά έπαιρνες το χαρτί. Και ως γνωστόν πολλοί δεν πάτησαν καν, απλά πλήρωσαν τα χρήματα που τους ζητήθηκαν και πέρασαν στο τέλος να πάρουν τη βεβαίωση. Μια καλοστημένη επιχείρηση δηλαδή, που πάτησε στην ανάγκη ανέργων για δουλειά.

Δεν ξέρω γιατί αλλα αυτο που περιγράφεις μου θυμίζει περισσότερο λήψη μεταπτυχιακού, με τη διαφορά οτι είναι ακριβότερο γι΄αυτό δεν 4πλασιαζεται ομως σίγουρα πολ/ζεται ο κόσμος που το αποκτά. Και μην ξεχνάς οι φίλοι μας οι βαλκάνιοι με ενα καλό μακσίσι στο στέλνουν και κορνίζα στο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:34:40 πμ »
Ατυχής η συγκριση με τα μεταπτυχιακά καθώς αυτά έχουν συγκεκριμένη διαδικασία επιλογής για να μπεις, εξετάσεις στα μαθηματα και τα εργαστήρια και εκπόνηση διπλωματικής εργασίας για να αποφοιτήσεις. Επίσης διδάσκοντες και πρόγραμματα σπουδών εγκρίνονται και επιβλέπονται από το Υπουργείο. Γινόταν κάτι από όλα αυτά με τα σεμινάρια;

Αποσυνδεδεμένος christina_k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 26, 2010, 04:24:58 μμ »
Ένα σεμινάριο, πάντως, είναι καλύτερο από το καθόλου σεμινάριο... όπως θα γινόταν αν δεν είχαν πραγματοποιηθεί!

Προτού δεχθώ πυρά, σημειώνω ότι εντάχθηκα στους πίνακες λόγω Μεταπτυχιακού.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 26, 2010, 04:40:43 μμ »
Επειδή η τσουβαλοποίηση καλά κρατεί από κάποιους, ας μάθουν να μην είναι απόλυτοι στις απόψεις τους.

Ξέρω πολλά άτομα που παρακολουθήσαν σεμινάριο ειδικής, ναι το παρακολούθησαν και έμαθαν πράγματα τα οποία αν τους προσλάβουν θα τους βοηθήσουν.

Ότι και να λέτε το κάθε άτομο είναι ξεχωριστό. Μπορεί έτσι όπως εξελίχθηκε το πράγμα να μην πήγαινε καλά αλλά όχι να ρίχνουμε στην πυρά συναδέλφους.

Άντε και καλό διορισμό σε όσους περιμένουν για αναπληρωτές !

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγη και τεχνικές ειδικότητες
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 26, 2010, 05:25:40 μμ »
Δεν κατηγόρησε κανείς συναδέλφους, αλλά αυτούς που τους εκμεταλλεύτηκαν για να τα τσεπώσουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159623
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.