*

Αποστολέας Θέμα: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 53602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 08:31:36 πμ »
οταν βγαινει ΑΔΑ που σε προσλαμβανει η Α Εβρου και θες εσυ να επαναπροσληφθεις απο την Β Αθηνας
στην ουσια αλλος εργοδοτης, δεν υπαρχει προβλημα?
Πιθανον εσυ να μην εχεις προβλημα, αλλα γραφειοκρατικο προβλημα υπαρχει και μαλιστα τεραστιο.
Επισης οταν εσυ εισαι ΠΔΕ και ο αλλος ΕΣΠΑ πως θα κανεις την αλλαγη?
Θα υπογραφεις εσυ στα παρουσιολογια του ΕΣΠΑ αντι του αλλου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:36 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 10:07:52 πμ »
Καλησπέρα καλή τοποθέτηση σε όλους τους αναπληρωτές σήμερα και αύριο!  Είμαι Πε03 πλήρους στο Καρπενήσι αν ενδιαφέρεται κανείς συνάδελφος για αμοιβαία ανταλλαγή ας μου στείλει μνμ. Δε ξέρω αν γίνεται,  αλλά αν γίνεται ας το προσπαθήσουμε.

Μπορείς εντός Περιφέρειας . Πχ είσαι Καρπενήσι και εγώ Εύβοια (Στερεά Ελλάδα και οι δύο μας ) . Τα βρήκαμε λοιπόν εμείς οι δύο . Πάς εσύ στο Λούκυ και εγώ στο Μήτσο ( Δντες των 2 ΔΔΕ)  ,δίνουν το ΟΚ και μετά πάτε στο Χρηστάρα
(Περιφερειακός Δντης Στερεάς Ελλάδας) και βαράει μια τζίφρα φαρδιά - πλατιά και είστε και οι 2 αναπληρωτές ευχαριστημένοι . Νομιμότατο και ηθικό . Αλλά δεν αποκαλείται αμοιβαία μετάθεση γιατί δεν είσαι μόνιμος .
Μπορείς την ενέργεια αυτή να την κάνεις και μόνος σου ( άρα δεν χρειάζεσαι τον 2ο αναπληρωτή) .

Και κατά 2ον εάν έχεις κονέ τον Κωστάκη ( Βλέπε Υπουργός)  κάνεις μια αναφορά και πας όπου θες σε όλη την Ελλάδα με μια τζίφρα μόνο ( αλλά Υπουργική τζίφρα ) .  Νομιμότατο .
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2018, 11:05:31 πμ από dimitris75 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 02:33:40 μμ »
Δεν ισχύουν αυτά. Ξέρω περίπτωση συναδέλφου που είχε προσληφθεί στην Α Λέσβου και ήθελε να μετακινηθεί στην Β Λέσβου (ανήκουν στην ίδια ΔΔΕ) όπου υπήρχε ήδη λειτουργικό κενό! Παρόλο που το προσπάθησαν και από την Διεύθυνση Εκπαίδευσης, το υπουργείο δεν ενέκρινε αυτή τη μετακίνηση.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 04:31:32 μμ »
Δεν ισχύουν αυτά. Ξέρω περίπτωση συναδέλφου που είχε προσληφθεί στην Α Λέσβου και ήθελε να μετακινηθεί στην Β Λέσβου (ανήκουν στην ίδια ΔΔΕ) όπου υπήρχε ήδη λειτουργικό κενό! Παρόλο που το προσπάθησαν και από την Διεύθυνση Εκπαίδευσης, το υπουργείο δεν ενέκρινε αυτή τη μετακίνηση.

Κι εγώ γνωρίζω περίπτωση, στην οποία αναπληρωτές σε διαφορετικούς νομούς στην ίδια περιφέρεια είχαν συμφωνήσει να μετακινηθούν αμοιβαία και το υπουργείο αρνήθηκε κατηγορηματικά, αναφέροντας συγκεκριμένα ότι πρόκειται για καταστρατήγηση των πινάκων. Με απλά λόγια, αν υπάρχει αναπληρωτής που προσλήφθηκε σε προηγούμενη φάση, είχε δηλώσει κάποιον από τους 2 νομούς, δεν τους έπιασε και βρέθηκε μακριά, αδικείται σε τέτοια περίπτωση.

Η μόνη περίπτωση που επιτρέπεται μετακίνηση αναπληρωτή εντός περιφέρειας είναι μόνο αν για κάποιο λόγο, είτε λόγω λάθους είτε γιατί επιστρέφει μόνιμος και καλύπτεται το λειτουργικό κενό, βρεθεί υπεράριθμος στο νομό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:36 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 05:02:16 μμ »
Ότι λέει ο Dimitris 7 ισχύει. Επιτέλους ξυπνήστε.... Τα βύσματα πηγαίνουν όπου θέλουν ανοίξτε τα μάτια σας κ τ αυτιά σας να μη σας πιάνουν κορόιδα.....ξέρω άτομο που για οικονομικούς λόγους άλλαξε περιοχή εντός περιφέρειας λες κ εμάς μας τρέχουν από τα μπατζάκια μας. Αισχος
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 06:24:32 μμ »
Ότι λέει ο Dimitris 7 ισχύει. Επιτέλους ξυπνήστε.... Τα βύσματα πηγαίνουν όπου θέλουν ανοίξτε τα μάτια σας κ τ αυτιά σας να μη σας πιάνουν κορόιδα.....ξέρω άτομο που για οικονομικούς λόγους άλλαξε περιοχή εντός περιφέρειας λες κ εμάς μας τρέχουν από τα μπατζάκια μας. Αισχος

Τοτε ας απαντήσουμε σωστά....
Δεν επιτρέπεται σε καμιά περίπτωση εκτός αν έχεις βύσμα...
Να ξέρει και ο καθενας να κάνει τα κουμαντα  του,
Αν δεν έχει βύσμα να μην ψάχνει άδικα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 06:28:41 μμ »
Ότι λέει ο Dimitris 7 ισχύει. Επιτέλους ξυπνήστε.... Τα βύσματα πηγαίνουν όπου θέλουν ανοίξτε τα μάτια σας κ τ αυτιά σας να μη σας πιάνουν κορόιδα.....ξέρω άτομο που για οικονομικούς λόγους άλλαξε περιοχή εντός περιφέρειας λες κ εμάς μας τρέχουν από τα μπατζάκια μας. Αισχος

Και γιατί δεν έγινε καταγγελία;

Αποσυνδεδεμένος Μαρθα91

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 09:26:50 μμ »
Ειμαι νηπιαγωγός ειδικής π60...   Τοποθετήθηκα στην Αττική γ´Ενδιαφερομαι για αμοιβαία σε οποιαδήποτε περιοχή απο Θεσσαλία και πάνω ..

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 09, 2018, 09:41:36 μμ »
Και γιατί δεν έγινε καταγγελία;
Μαλλον γιαρι υπαρχει νόμος.
Άρθρο 11 παρ. 2 περ. 11 του ν. 4229/2014.
Το άρθρο 11 ορίζει:
Αναπληρωτές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης πλήρους ή μειωμένου ωραρίου που
προσλήφθηκαν στο πλαίσιο συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων ΕΣΠΑ, είναι δυνατόν να διατεθούν με απόφαση Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης εντός της Περιφέρειας, ή με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων σε άλλη περιφέρεια από αυτή που τοποθετήθηκαν για την κάλυψη επειγουσών και άμεσων αναγκών του ίδιου ή άλλων συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων ΕΣΠΑ, με τη σύμφωνη γνώμη των ιδίων και των αρμοδίων περιφερειακών διευθυντών.

Υπαρχουν πολλες πλεον περιπτωσεις αναπληρωτων που τους μετακινησαν, ειχα κρατησει και αρχειο  τις πρωτες μετακινησεις ενα διαστημα, στην αρχη πριν τρια χρονια, μετα εγιναν τοσες μετακινησεις που δεν ειχε νοημα. Μαλιστα τοτε, για λογους υγειας, ειχε μετακινηθει αναπληρωτης που προσληφθηκε στην γενικη  εκπαιδευση στο νομο φλωρινας, στην θεσσαλονικη σε αλλο προγραμμα στην ειδικη αγωγη.

Αποσυνδεδεμένος celtic77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ70 (Δασκάλων) & ΠΕ11 (Φυσικής Αγωγής).
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 12, 2019, 08:53:25 πμ »
Ενδιαφέρομαι για αμοιβαία μετακίνηση. Ειμαι αναπληρωτής ΠΕ70 νόμο Αρκαδίας και επιθυμώ μετακίνηση Α Δωδεκανήσου.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαία ανταλλαγή αναπληρωτών
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 12, 2019, 10:49:21 μμ »
Ενδιαφέρομαι για αμοιβαία μετακίνηση. Ειμαι αναπληρωτής ΠΕ70 νόμο Αρκαδίας και επιθυμώ μετακίνηση Α Δωδεκανήσου.

Πόση προϋπηρεσία έχεις αγόρι μου;;;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.