*

Αποστολέας Θέμα: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!  (Αναγνώστηκε 39648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 04:19:03 μμ »
σ'ευχαριστώ πολύ!!!
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:15 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 04:23:45 μμ »
σ'ευχαριστώ πολύ!!!

δυστυχώς στον Ιανό δεν μου βγάζει τίποτα απο κιτσαρα. αυτό το biblioasi που βρήκα είναι αξιόπιστο να το παραγγείλω? ξέρετε κάποιο άλλο για να παραγγείλω?
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 04:52:22 μμ »
δυστυχώς στον Ιανό δεν μου βγάζει τίποτα απο κιτσαρα. αυτό το biblioasi που βρήκα είναι αξιόπιστο να το παραγγείλω? ξέρετε κάποιο άλλο για να παραγγείλω?
Aπο οποιοδήποτε ηλεκτρ. βιβλιοπωλείο τα έχει να τα παραγγείλεις! Εννοιείται με αντικαταβολή(να τα πληρώσεις οταν τα παραλάβεις)

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 05:03:42 μμ »
Ευχαριστώ κορίτσια!!!
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:44:15 »

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 01:06:52 μμ »
σ'ευχαριστώ πολύ!!!

δυστυχώς στον Ιανό δεν μου βγάζει τίποτα απο κιτσαρα. αυτό το biblioasi που βρήκα είναι αξιόπιστο να το παραγγείλω? ξέρετε κάποιο άλλο για να παραγγείλω?
Παράξενο γιατί μόλις μπήκα και τα βρήκα. Στην αναζήτηση βαλε πρώτα "ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ" και μετά Κιτσαράς. Εάν δεν τα καταφέρεις και έτσι κάνε αντιγραφή και επικόλληση την παρακάτω διεύθυνση:
http://www.ianos.gr/index.asp?park=aw&key=0054780&au=a

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 02:23:51 μμ »
ευχαριστώ γλυκειά μου...δεν ξέρω γιατι δεν μου το έβγαζε. η τιμή στο biblioasi  είναι για τα 2 βιβλία 10 ευρώ φθηνότερα και με 60 ευρώ αγορά έχεις δώρο τα μεταφορικα... οπότε συμφέρει αν πάρω άλλο ένα που θέλω. αλλιώς θα χρησιμοποιήσω αυτά που μου είπες. ευχαριστώ και πάλι..  :)
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος Vasou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 03:39:58 μμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ....ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΧΤΕΣ ΟΡΚΙΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΑΣΕΠ....ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ?...ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Ο ΑΣΕΠ.....ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ?...ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ?...ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ?.....

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 03:43:34 μμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ....ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΧΤΕΣ ΟΡΚΙΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΑΣΕΠ....ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ?...ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Ο ΑΣΕΠ.....ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ?...ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ?...ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ?.....

Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Και εγώ με την πρώτη πέρασα. Οργάνωσε το διάβασμά σου και όλα θα πάνε καλά.
Υ.Γ. Γράφε με μικρά γράμματα όχι με κεφαλαία.

Αποσυνδεδεμένος magku

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 11:41:44 μμ »
Έχω ξεκινήσει κι εγώ να διαβάζω για ΑΣΕΠ. Όσες έχετε πετύχει πώς μου προτείνετε να οργανώσω το διάβασμά μου και ποιά βιβλία να διαβάσω ώστε να τα αγοράζω λίγα λίγα και να μη μου πέσουν όλα μαζί από πλευράς διαβάσματος;
Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 04:44:02 μμ »
Καλησπέρα σε όλες/όλους! Κατ' αρχάς καλή αρχή σε όσους ξεκίνησαν από τώρα το διάβασμα. Θα προτείνω κάτι που ακολούθησα κι εγώ μετά από συμβουλή ατόμου που εμπιστεύομαι απόλυτα στο θέμα ΑΣΕΠ. Ξεκίνησα με το ΔΕΠΠΣ και τον Οδηγό της νηπιαγωγού που είναι τα σίγουρα-όχι μόνο από άποψη θεμάτων, αλλά και από άποψη λογικής που πρέπει να ακολουθήσεις για να δώσεις απάντηση σε οποιαδήποτε ερώτηση σου πέσει. Από εκεί και πέρα, οργάνωνα στο χαρτί πολύ συχνά δραστηριότητες για ότι θέμα μου κατέβαινε στο κεφάλι. Αυτό με βοήθησε να κρατήσω επαφή και παράλληλα να ξέρω ακριβώς ποιά βήματα θα ακολουθήσω όταν μου ζητηθεί να σχεδιάσω-περιγράψω μία δραστηριότητα στο διαγωνισμό. Από εκεί και πέρα διάβασα μόνο βιβλία που τα θέματα τους με ενδιέφεραν. Προσωπική καθαρά άποψη, να μην αναλωθείτε και χαλάσετε χρόνο, διάθεση και κυρίως φαιά ουσία στην απομνημόνευση θεωρειών και θεωρητικών, γιατί αφ' ενός αν δεν τα συνδέσετε με την πράξη δεν πρόκειται να σας μείνουν τόσες πληροφορίες στο μυαλό και αφ' ετέρου, αν πέσουν τέτοιες ερωτήσεις, το πιθανότερο είναι να αφορούν μόνο δυο-τρεις πολλαπλών επιλογών. Εννοείται πως χρειάζεται να ξέρουμε τις θεωρίες στη βάση τους, αλλά μη σκάσετε κιόλας αν δε θυμάστε π.χ. ποιό πείραμα έκανε ο Piaget για να ανακαλύψει ότι τα παιδιά στην προσχολική ηλικία χαρακτηρίζονται από εγωκεντρισμό. Καλή αρχή και πάλι! :)
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 01:27:58 μμ »
Έλα ντε... Πριν φύγω από τη σχολή, παρέδωσα την πρακτική μου σε cd στους καθηγητές μου επειδή θεωρήθηκε καλή... Και στον ΑΣΕΠ φτυσμένη... Τι να πω ??? ??? ???... Ε λοιπόν ξέρετε κάτι; Έτσι μου ρχεται να φτιαξω ένα χώρο στο διαδίκτυο και να εκθέσω τη δουλειά μου στην κρίση τη δική σας, στην κρίση οποιουδήποτε. Να δω βρε αδερφέ, τι δεν πάει καλά με μένα. Τι δε βρήκαν, δεν είδαν οι καθηγητές μου, τι ν' αλλάξω...  ??? ??? ???

Μια εικασία είναι οτι επειδή στον ασεπ παίζουμε με τον χρόνο, πρέπει να οργανώσουμε απο την αρχή κάτι πολύ καλά. Δεν έχουμε χρόνο για διορθώσεις. Μπορεί άλλα να έχουμε στο μυαλό μας και άλλα να καταλαβαίνει αυτός που διαβάζει το κείμενο.
 Στο λέω γιατί και γω  το ίδιο πρόβλημα έχω, άλλο να έχεις χρόνο να συντάξεις και να οργανώσεις το κείμενο και άλλο να σαι με το ρολόι στο χέρι.
Αυτό που σκοπεύω να κάνω είναι να γράψω πολλές δραστηριότητες πριν πάω να δώσω. Με ότι άσχετο θέμα μου έρχεται στο μυαλό ή πρακτικές που μας έχουν βάλει..

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 05:30:58 μμ »
ξεκινησατε διαβασμα ε?
κι εγω το σκεφτομαι να το κανω
μια γνωστη μου μου ειπε οτι θα γινει ο ασεπ αρχες 2010 ισχυει ?
πολυ θα το θελα ! δεν αντεχω να περιμενω ξανα εναν ακομη χρονο εχω δωσει 3 φορες !
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 05:46:01 μμ »
ξεκινα το όποτε εσυ νιωσεις οτι μπορεις να το κανεις. αρχες 2010? δεν νομιζω, αλλα Νοεμβριο-Δεκεμβριο 2010 πολυ πιθανον.
καλη δυναμη σε ολους....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 06:41:45 μμ »
Έλα ντε... Πριν φύγω από τη σχολή, παρέδωσα την πρακτική μου σε cd στους καθηγητές μου επειδή θεωρήθηκε καλή... Και στον ΑΣΕΠ φτυσμένη... Τι να πω ??? ??? ???... Ε λοιπόν ξέρετε κάτι; Έτσι μου ρχεται να φτιαξω ένα χώρο στο διαδίκτυο και να εκθέσω τη δουλειά μου στην κρίση τη δική σας, στην κρίση οποιουδήποτε. Να δω βρε αδερφέ, τι δεν πάει καλά με μένα. Τι δε βρήκαν, δεν είδαν οι καθηγητές μου, τι ν' αλλάξω...  ??? ??? ???

Δε σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με σένα επειδή δεν πέρασες. Η πραγματική σου αξία σαν εκπαιδευτικός δεν κρίνεται σε καμία περίπτωση απ' τον ασεπ! Ξέρω άτομα που έχουν πολλές ελλείψεις σαν εκπαιδευτικοί και πέρασαν και το αντίθετο. Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν τις 3 προηγ φορές που έδινα. Τι κάνω λάθος άραγε; Φταίει η δομή, η έκφραση το περιεχόμενο τι;  Φέτος τα κατάφερα χωρίς να αλλάξω τίποτα στον τρόπο σκέψης και γραφής μου. Η μόνη διαφορά ήταν ότι διάβασα πολύ λίγο. Μόνο οδηγό και ΔΕΠΠΣ. Στον ασεπ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η τύχη. Αυτό κατάλαβα. Είχα πάει πολύ απογοητευμένη και όλοι μου έλεγαν δεν θα γράψεις έτσι που το αντιμετωπίζεις... Οπότε κατάλαβα και αυτό: Μην ακούς κανένα!  ;) ;D


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162207
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.