*

Αποστολέας Θέμα: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών  (Αναγνώστηκε 7149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:20:12 μμ »
Apri, αν αναφέρεσαι σε μένα, εγώ δεν έκανα σύγκριση έτσι στον αέρα. Μίλησα για μισθό σε μία χώρα που έχει πολύ πιο χαμηλό βιωτικό επίπεδο από την Ελλάδα και μίλησα για άτομο που ζει σε αυτή τη χώρα και έχει και εμπειρίες από τη δική μας. Ο θείος μου μένει εκεί 30 χρόνια. Ξέρει τόσο τη νοοτροπία των κατοίκων, όσο και την εκέι ζωή (κόστος, ανάγκες κλπ). Ο μισθός είναι υπέρ-αρκετός! Το ίδο και στο παράδειγμα του Βελγίου που ανέφερα πιο πάνω (τελικά έχω ιντερνατιονα οικογένεια!!!!).
2 χώρες, λοιπόν, τελέιως διαφορετικές, σε άλλες ηπέιρους, όπου οι εκπαιδευτικοί θεωρούνται και είναι καλοπληρωμένοι (για τα εκέι δεδομένα). Στην Ελλάδα, όπως και να το κάνουμε, ειδικά σήμερα, ο εκπαιδευτικός είναι από τους πιο κακοπληρωμένους για τη δουλειά που κάνει. Και όπως και να το κάνουμε δεν καλύπτονται οι ανάγκες του με το μισθό του μόνο (παλιά ήταν αλλιώς τα πράγματα). Και αν θες το βλέπω και προσωπικά που δεν έχω ούτε οικογένεια, ούτε ζω σε μεγάλη πόλη. Ο μισθός φτάνει ίσα ίσα!!!!
Καλά δεν μιλάω για τώρα που είμαι εξωτερικό και ακόμα δεν έχω πάρει το περσινό επιμίσθιο....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:24 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5692
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Οι δάσκαλοι θα παίρνουν μισθούς τραπεζιτών
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:33:37 μμ »
emmaki, δεν αναφερόμουν σ' εσένα ειδικά. Μιλούσα γενικά. Άλλωστε, δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για τις χώρες που αναφέρεις, γιατί ειλικρινά δεν ξέρω και πολλά πράγματα για τη ζωή εκεί. Για το Βέλγιο το μόνο που ξέρω, επειδή συζητούσα με έναν Βέλγο το καλοκαίρι, είναι ότι έχουν λιγότερες αμυντικές δαπάνες και πολύ μικρότερη φοροδιαφυγή (για να μη μιλήσουμε για το δημόσιο χρέος στο οποίο εμείς είμαστε πρωταθλητές), γι' αυτό και το κράτος έχει περισσότερα έσοδα να διαθέσει στους πολίτες.

Παλιά τα πράγματα δεν ήταν πιο εύκολα στην Ελλάδα. Τα περισσότερα μέλη στο σόι μου ήταν ή είναι ακόμη εκπαιδευτικοί. Κάποιοι έζησαν σε πολύ δυσκολότερες εποχές για την Ελλάδα, με πολέμους και μεγάλη φτώχια, δούλευαν πολύ περισσότερες ώρες λόγω έλλειψης εκπαιδευτικών (δεν υπήρχαν τότε οι χιλιάδες αδιόριστοι που υπάρχουν σήμερα) και με πολύ μεγαλύτερες τάξεις (40-50 παιδιών). Πάντα τους άκουγα να λένε ότι θα ήθελαν περισσότερα, ποτέ όμως δεν τους άκουσα να λένε ότι πεινάνε και ότι δεν τους φτάνουν τα λεφτά, για να ζήσουν.

Νομίζω ότι αυτό που προσπαθώ να πω τόση ώρα το συνόψισες με την προτελευταία σου πρόταση. Στην Ελλάδα ο μισθός του εκπαιδευτικού φτάνει ίσα-ίσα. Αυτό ίσχυε από παλιά και δυστυχώς.... συνεχίζει να ισχύει και σήμερα. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να ζήσει (διαφορετικά δεν επιδίωκαν τόσοι άνθρωποι να γίνουν εκπαιδευτικοί), αλλά όχι άνετα, όπως ίσως θα του άξιζε. Μακάρι, κάποια στιγμή αυτό να αλλάξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2009, 12:01:00 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 321

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.