*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 6226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 11:43:02 μμ »
Να αλλάξει το ποσοστό για αρχή από 60% σε 80%..έπρεπε ήδη να είχε γίνει..και σιγά σιγά όλο..μετά εύκολα αναπληρωτές,ωρομίσθιοικλπ,κλπ από τους επιτυχόντες..όλα γίνονται mimelismoni...θέλει αγώνα όμως για να γυρίσει ο ήλιος από την άλλη πλευρά...
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 09:09:39 πμ »
Υπαρχουν πολλοι που ειναι κατα του ΑΣΕΠ γιατι δεν θελουν να κουραστουν ιδιαιτερα και γιατι εχουν τον "τροπο"τους,ωστοσο οσοι εχουμε προσπαθησει με μονο οπλο μας τονΑΣΕΠ ,και μαλιστα πολλες φορες, ειμαστε ακομα περισσοτεροι.Ας οργανωθουμε με αιτηματα υπερ του ΑΣΕΠ οπως 3 φορες επιτυχοντες=διοριστεοι και σταδιακηκαταργηση του 40 τοις εκατο οπως ειχαν πει αρχικα με τη θεσπιση του ΑΣΕΠ.Τα παραθυρα πρεπει να κλεισουν.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 09:29:48 πμ »
κατ'αρχας συμφωνω με το σκεπτικο και τις προτασεις της elranna.

Μηπως θα επρεπε να διεκδικησουμε μεσα σε ολα αυτα, που σιγουρα θα χρειαστουν χρονο και ...χρημα,και τουτο:
ποιο δηλαδη?
δηλαδη,κατι το απολυτα εφικτο και λογικο και δικαιο. να αλλαξει ο τροπος εξετασης και ποσοστου στα μαθηματα του ασεπ. και εξηγουμαι:
η ειδικη διδακτικη που θεωρειται απο ολους και ειναι το κυριο και σηματικο μαθημα κλειδι γαι το διορισμο να παψει να εχει βαρυτητα 30% στη συνολικη βαθμολογια του 100%, γιατι η βαθμολογηση του ειναι απολυτα υποκειμενικη και ο παραγοντας τυχη δρα καταλυτικα. θα μπορουσε να εχει 20%,ας πουμε.
επισης, αντι των τριων γνωστικων αντικειμενων να εξεταζομαστε (για φιλολογους μιλαω τωρα) σε 2 κατ επιλογην. δεν ειναι δυνατον τωρα πλεον που η υλη δεν μενει μονο στα σχολικα να φορτωνομαστε με τοσο ογκο εξεταστεας υλης! θεωρω οτι η επιλογη 2 απο τα 3 αντικειμενα ειναι μια σωστη προταση και καπως βολικη μιας και δεν εχουμε μονο μας κυριο μελημα και εγνοια ξυπναμε κοιμομαστε τον ΑΣΕΠ! πολλοι απο μας για να μη πω ολοι μας ασχολουμαστε και με αλλα πραγματα ή καποιοι εχουν οικογενεια δικη τους κλπ κλπ.


CHRISOULA, για βαλε μπροστα μετα τις εκλογες να μας δωσουν την υλη. αντε το εχουν παρακανει....
ειναι που ειναι τεραστια, τη δινουν και μεσα στο καλοκαιρι, τι να προλαβει κανεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2009, 09:34:06 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nafe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 07:06:07 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα Μάρκο. Ο διαγωνισμός έχει γίνει πλέον βραχνάς και το χειρότερο είναι δύσκολο να εναρμονιστεί με τη καθημερινότητα του καθενος..όταν υπαρχουν βιοποριστικά προβλήματα, όταν είσαι αναγκασμένος να κάνεις 2 δουλειές για να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις μιας οικογένειας, ο όγκος της ύλης του ασεπ μοιάζει απλα με το κερασάκι στη τούρτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 07:50:18 μμ »
και να προσθεσω και τουτο: 3 επιτυχιες=διορισμος δεν ειναι ευκολο να θεσπιστει. αλλα ακομα και ετσι να γινει, πιστευετε οτι δεν θα δυσκολεψουν ακομα περισσοτερο τον διαγωνισμο ωστε ελαχιστοι να πετυχαινουν? συνεπως, μη τραβαμε στα ακρα το σχοινι γιατι αυτοι που θα πεσουν θα ειμαστε εμεις. Νομιζω οτι αλλου ειναι η λυση: ολοημερα, μικρες ταξεις σε αριθμο μαθητων κλπ κλπ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 08:03:31 μμ »
Εμπρός για ολοήμερα γυμνάσια!

Θέλω να προσθέσω το εξής: Διεκδικήθηκε και κερδήθηκε από κάποιους -και κατά τη γνώμη μου, δίκαια- ο διορισμός με 24μηνο+επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Τότε, όμως δεν υπολογίσαμε ότι αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα 2 πράγματα. Πρώτον, την αύξηση δυσκολίας των θεμάτων του ΑΣΕΠ, έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν λιγότεροι αυτοί με επιτυχία στον ΑΣΕΠ και δεύτερον, μείωση των θέσεων που προκηρύσσονται για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Κάγκελο μείναμε όταν είδαμε τις 480 θέσεις για τον ΑΣΕΠ του 2009. Η διεκδίκηση του αιτήματος για διορισμό όσων έχουν τρεις επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, θεωρώ ότι θα έχει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Μεγαλύτερη δυσκολία στα θέματα και τσεκούρωμα στη διόρθωση και ακόμα μεγαλύτερη μείωση των διορισμών μέσω του διαγωνισμού.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 08:06:49 μμ »
συμφωνω κι επαυξανω!!το πασοκ και οχι μονο εχει μιλησει για ολοημερα σχολεια (προσοχη παγιδα:οχι συγκεκριμενα ολοημερα γυμνασια)

ΟΛΟΗΜΕΡΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΤΩΡΑ, ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ!
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 08:09:40 μμ »
την Παρασκευή το πρωί στις συκιές θεσσαλονίκης έγινε παρέμβαση από 15
> περίπου ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς το πρωί στις 9, κατά τον αγιασμό
> σχολείου της περιοχής όπου παρεβρίσκοταν ο πρόεδρος του πασοκ και η
> αννα διαμαντοπούλου. σηκώθηκε πανό κατά την ομιλία του παπανδρέου το
> οποίο και παρέμεινε καθόλη την ομιλία του και έγραφε: "κατάργηση της
> ωρομισθίας. μαζικοί διορισμοί. όχι στην ελαστική εργασία. πρωτοβουλία
> ωρομισθίων εκπαιδευτικών"
>
> μια πολύ εικόνα μπορείτε να έχετε στα πρώτα 20-30 δευτερόλεπτα του
> παρακάτω video:
> http://www.youtube.com/watch?v=P0MitLz8ABY
> (αν βρει κανείς κάτι άλλο ας το στείλει)
>
> Έπειτα πλησιάσαμε τους δύο, τους δώσαμε το πανελλαδικό ψήφισμα και
> ρωτήσαμε τι θα γίνει με την ωρομισθία.
> Ο παπανδρέου είπε πως "το ξέρω το πρόβλημα" ενώ η διαμαντοπούλου
> επανέλαβε και πάλι πως "θέση του πασοκ είναι η κατάργηση της
> ωρομισθίας"
> ----------------------------------------------------------------
> Συνάδελφοι ενημερώστε μας για τις αποφάσεις της συνέλευσης της Αθήνας
>
> ΝΕΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ "ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
> ΑΒΘΜΙΑς, ΒΘΜΙΑς"ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 18:00 ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΗΣ
> ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ, ΕΡΜΟΥ 23 ΜΕ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
>
> ενημερώστε όσους ωρομίσθιους έρχεστε σε επαφή
> (μέσα στη μέρα θα ενημερωθείτε κ για το κείμενο που γράφτηκε μετά την
> προηγούμενη συνέλευση (4/9) με το οποίο απαιτούμε την άμεση πρόσληψη
> όλων των ωρομισθίων εκπαιδευτικών)
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 09:58:01 μμ »
Εμπρός για τον ολοκληρωτικό ευνουχισμό των επιτυχόντων ΑΣΕΠ!
Όλοι οι ωρομίσθιοι να διοριστούν άμεσα!
ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. να κυβερνάνε πάντα, να φτιάχνουνε ρυθμίσεις, να διορίζουν όλους τους έχοντες έστω και μισή ώρα προϋπηρεσία, που, ως γνωστόν, αποτελεί το ύψιστο κριτήριο αξίας εκπαιδευτικού έργου!
Άχ, ρε Ελλάδα με τους Ελληνάρες σου!
 

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:08:09 μμ »
Εμπρός για ολοήμερα γυμνάσια!

Θέλω να προσθέσω το εξής: Διεκδικήθηκε και κερδήθηκε από κάποιους -και κατά τη γνώμη μου, δίκαια- ο διορισμός με 24μηνο+επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Τότε, όμως δεν υπολογίσαμε ότι αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα 2 πράγματα. Πρώτον, την αύξηση δυσκολίας των θεμάτων του ΑΣΕΠ, έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν λιγότεροι αυτοί με επιτυχία στον ΑΣΕΠ και δεύτερον, μείωση των θέσεων που προκηρύσσονται για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Κάγκελο μείναμε όταν είδαμε τις 480 θέσεις για τον ΑΣΕΠ του 2009. Η διεκδίκηση του αιτήματος για διορισμό όσων έχουν τρεις επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, θεωρώ ότι θα έχει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Μεγαλύτερη δυσκολία στα θέματα και τσεκούρωμα στη διόρθωση και ακόμα μεγαλύτερη μείωση των διορισμών μέσω του διαγωνισμού.

elranna μου, το ειχα επισημανει και μαλιστα βρεθηκα αντιμετωπος με τους 24μηνιτες που κτυπουσαν παλαμακια και με ταρατατζουμ. και εγω ελεγα  πως φυσικα εχουν δικιο, αλλα ανοιγουν οι ασκοι του Αιολου (οαεδιτες, 3τεκνοι κλπ κλπ) και ουτε σε αυτο διαψευστηκα.


> > Ο παπανδρέου είπε πως "το ξέρω το πρόβλημα" ενώ η διαμαντοπούλου
> επανέλαβε και πάλι πως "θέση του πασοκ είναι η κατάργηση της
> ωρομισθίας"
> ----------------------------------------------------------------
>

ναι, τους πιστεψαμε τωρα!!! γιατι δεν τα εκαναν 5 χρονια πριν?  καλα δεν το ξερετε οτι "ουδεις εχασε ....ΤΑΖΟΝΤΑΣ"
μακαρι να βγω ψευτης αλλα παλι σε 2 χρονια τα ιδια θα συζηταμε και δεν ξερω και για ποσα χρονια ακομα.
δεν φταινε αυτοι, πλην εμεις που τους ψηφιζουμε. αυτοι μας βλεπουν μονο ως μια ψηφο τιποτε αλλο. αυτη ειανι η αξια μας γιαυτους.Αλεκαρα μου, ποιος σε ακουει? ειμαστε μαζοχιστες τελικα. καλα μας κανουν!!!!!!!!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:20:37 μμ »
Εμπρός για ολοήμερα γυμνάσια!

Θέλω να προσθέσω το εξής: Διεκδικήθηκε και κερδήθηκε από κάποιους -και κατά τη γνώμη μου, δίκαια- ο διορισμός με 24μηνο+επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Τότε, όμως δεν υπολογίσαμε ότι αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα 2 πράγματα. Πρώτον, την αύξηση δυσκολίας των θεμάτων του ΑΣΕΠ, έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν λιγότεροι αυτοί με επιτυχία στον ΑΣΕΠ και δεύτερον, μείωση των θέσεων που προκηρύσσονται για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Κάγκελο μείναμε όταν είδαμε τις 480 θέσεις για τον ΑΣΕΠ του 2009. Η διεκδίκηση του αιτήματος για διορισμό όσων έχουν τρεις επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, θεωρώ ότι θα έχει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Μεγαλύτερη δυσκολία στα θέματα και τσεκούρωμα στη διόρθωση και ακόμα μεγαλύτερη μείωση των διορισμών μέσω του διαγωνισμού.

elranna μου, το ειχα επισημανει και μαλιστα βρεθηκα αντιμετωπος με τους 24μηνιτες που κτυπουσαν παλαμακια και με ταρατατζουμ. και εγω ελεγα  πως φυσικα εχουν δικιο, αλλα ανοιγουν οι ασκοι του Αιολου (οαεδιτες, 3τεκνοι κλπ κλπ) και ουτε σε αυτο διαψευστηκα.


> > Ο παπανδρέου είπε πως "το ξέρω το πρόβλημα" ενώ η διαμαντοπούλου
> επανέλαβε και πάλι πως "θέση του πασοκ είναι η κατάργηση της
> ωρομισθίας"
> ----------------------------------------------------------------
>

ναι, τους πιστεψαμε τωρα!!! γιατι δεν τα εκαναν 5 χρονια πριν?  καλα δεν το ξερετε οτι "ουδεις εχασε ....ΤΑΖΟΝΤΑΣ"
μακαρι να βγω ψευτης αλλα παλι σε 2 χρονια τα ιδια θα συζηταμε και δεν ξερω και για ποσα χρονια ακομα.
δεν φταινε αυτοι, πλην εμεις που τους ψηφιζουμε. αυτοι μας βλεπουν μονο ως μια ψηφο τιποτε αλλο. αυτη ειανι η αξια μας γιαυτους.Αλεκαρα μου, ποιος σε ακουει? ειμαστε μαζοχιστες τελικα. καλα μας κανουν!!!!!!!!!!!
εν-νο- ει-ται!
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:35:19 μμ »
Tι ωραιος που ειναι ο ΑΣΕΠ !!!πως μου αρεσει η διαδικασια αυτη! με εξιταρει! μου ανεβαζει τη λιμπιντο! με κανει αλλον ανθρωπο!
πως να σας το πω?.... ξυπναω, φτιαχνω καφε,αναβω τσιγαρο και καθομαι απεναντι απο τη βιβλιοθηκη μου και χαιρομαι να βλεπω τα βιβλια του ΑΣΕΠ !! ειναι σαν να μου μιλανε:"Μαρκο, ελα, πλησιασε μας,σκονη δεν προλαβαινουμε να πιασουμε, μη φοβασαι,καθαρα θα μεινουν τα χερια σου και αμα μας ανοιξεις αιφνης το πνευμα σου θα αποκτησει μια σπιρταδα,εναν οιστρο. θα γινεις ενας Κακριδης, ενας Μαρωνιτης ρε παιδι μου!!!
θα ψηλωσεις (μεταφορικα το θα ψηλωσεις, γιατι φτανει οσο μποι εχω,δεν θελω παραπανω).
αντε βρε, ψηφισε παλι τους "μεγαλους" γαιτι τι θα γινουμε εμεις εδω?
απο την αλλη, σε βιβλιοπωλειο δεν πατας που δεν πατας παρα μονο οταν ειναι για να αγορασεις βιβλια για τον ασεπ.
τι θα γινουν οι εκδοτικοι οικοι? θα κλεισουν? τωρα που ο τοπος ζει μια αλλη εκδοτικη ανθηση τυπου Βενετιας?
πως θα πλουτισουν πουλωντας ελπιδες τα φροντιστηρια (να παλι, 4 νεα φροντιστηρια ΑΣΕΠ ανοιξαν- το πηραν μυρωδια οτι εδω ειναι το ....ψωμι πολεμοχαρη φυλη μου!)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:37:33 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 10:03:50 πμ »
Θεωρώ ότι εμείς οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ πρέπει να διεκδικήσουμε (τα κεκτημένα εννοείται). Αυτό που βλέπω είναι να καθόμαστε με τα χέρια σταυρωμένα. Παιδιά, δεν κάνουμε ΤΙΠΟΤΑ ανταλλάσσοντας απόψεις στο φορουμ. Όλοι οι έχοντες προϋπηρεσία διεκδίκησαν, έστειλαν παντού αιτήματα και κέρδισαν. Εμείς τι κάνουμε; Ας βομβαρδίσουμε με μηνύματα ΥΠΕΠΘ, ΑΣΕΠ και ΟΛΜΕ. Τώρα -εν όψει προεκλογικής περιόδου- θα μας ακούσουν. Μετά θα κλείσουν οι πόρτες. Διάβασα στο φόρουμ του  αλφαβίτα (το μεταφέρω με επιφύλαξη, καθώς δεν ξέρω αν ισχύει σίγουρα) ότι οι απόφοιτοι "Ελληνικού Πολιτισμού" του Ανοιχτού Παν/μίου ήδη έστειλαν τα αιτήματά τους στο ΥΠΕΠΘ, για να λογίζονται ως φιλόλογοι. Διεκδικούν και επαναλαμβάνω : εμείς καθόμαστε με τα χέρια σταυρωμένα!!! Η λύση 3 επιτυχίες ΑΣΕΠ = διορισμός πιστεύω ότι είναι σωστή και πρέπει να το διεκδικήσουμε. Ως πότε θα διαβάζουμε και ως πότε θα αισθανόμαστε ανασφάλεια;! Αν δώσουμε 1-2 φορές ακόμα (αν φυσικά είμαστε επιτυχόντες), θα κερδίσουμε με την αξία μας το διορισμό. Ξέρω ότι δεν είναι η ιδανική λύση, αλλά όλοι με την προϋπηρεσία, την οποία αρκετοί απέκτησαν με βύσμα (ΟΑΕΔ, Σιβιτανίδειος, ΠΔΣ, Σχολεία Β΄ευκαιρίας κ.λπ) βολεύτηκαν μια χαρά, χωρίς να ιδρώσουν και να παλέψουν διαβάζοντας για ΑΣΕΠ.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικοί και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 01:04:48 μμ »
klasikos, να μου επιτρεψεις να εχω αντιθετη αποψη σε μερικα απο τα λεγομενα σου. καταρχας, κατανοω την αγανακτηση σου, η οποια ειναι των περισσοτερων απο εμας. θα σταθω στο εξης: μη νομιζει κανεις απο εμας οτι αυτοι που διοριζονται (24μηνιτες για παραδειγμα) δεν παλεψαν με ασεπ  μεχρι και 3-4 ακομα και 5 φορες! αυτοι δεν ανοικουν στα λεγομενα "παραθυρα". και γενικα ειμαι αντιθετος με καθε ειδους παραθυρα αλλα ποτε με αυτους που τα διεκδικουν. σ'αυτο συμφωνουμε.
η δικη μου η θεση ειναι η εξης:(την εχω διατυπωσει παμπολλες φορες,αλλα εσυ νεος εισαι και θα το ξαναπω) ολοι με ασεπ χωρις παραθυρα τυπου (40μηνο-30μηνο-24μηνο-3τεκνοι-οαεδιτες-εκκλησιαστικων-σιβιτανιδικων κλπ κλπ) και βεβαια οι πρωτες κατηγοριες που ανεφερα αντιμαχονται τις δευτερες λεγοντας,δικαια, οτι εδωσαν ασεπ και διοριστηκαν καποτε με βαση την υπηρεσια τους. Ομως, και οι αλλοι εχουν δικιο, γιατι ολοι εχουμε δικαιωμα στην εργασια. δεν φταινε οι καθηγητες ομως αλλα οι πολιτικες των κυβερνησεων. τωρα, το να προστεθει μια ακομα κατηγορια αυτη των 3 επιτυχιες=διορισμος, δεν λεει και πολλα στο ηδη υπαρχουν συστημα. ομως διαιωνιζουμε την κατασταση. αυτο που τελικα θα πρεπει να διεκδικησουμε ειναι καταργηση ολων των κατηγοριων διορισμου και διορισμος μονο με βαση τις θεσεις που προκηρυσσονται μεσω διαγωνισμου ασεπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2009, 02:02:59 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 284
Σύνολο: 287

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.