*

Αποστολέας Θέμα: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού  (Αναγνώστηκε 39178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 09:39:42 μμ »
Είμαι ωρομίσθια και πήρα πρωινό Δημοτικό. Αύριο θα πάω πρώτη φορά και θα πάρω και τα βιβλία. Αφού δεν υπάρχουν Cds (όπως είπατε) πιστεύετε ότι θα προλάβω να κάνω κανένα reader με κασσέτα για να κάνουν και λίγο listening; Ως τώρα ήμουν σε ολοήμερα και γυμνάσιο και δεν ξέρω τίποτα από πρωινό δημοτικό. Κανένα tip για ο,τιδήποτε πιστεύετε ότι θα μου είναι χρήσιμο (σαν "πρωτάρα" που είμαι); Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:48:45 »

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 02:16:31 μμ »
panickos είναι πολύ καλή η ιδέα σου για τα reader, τωρα αν θα προλάβεις να βγάλεις την ύλη είναι αλλο θέμα. Τα βιβλία είναι αρκετά πυκνογραμμενα ειναι αλήθεια κ εμένα μου πήρε μιαμιση βδομαδα για το lesson 1 του unit 1!!!! Πάντως εγώ θα προτιμούσα να κανω κατι διαφορετικό κ επικοδομητικο (οπως τα reader) παρά να εστιάσω την προσοχή μου ντε κ καλά στο να τελειώσω το βιβλίο. Μπορείς να καθιερώσεις μια ώρα την εβδομάδα γι αυτό ή αν είναι μικρά τα reader ακόμα κ μια ώρα κάθε 15. αν το εφαρμώσεις τελικά θα ήθελα να μας ποστάρεις πως πήγε. καλή αρχή με τα μικρούλια  ;D
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 11:00:59 μμ »
Στα ΠΕΚ η σύμβουλος μας είχε πει ότι μπορούμε να χρησιμοποιούμε κι άλλα μέσα για να επιτεύξουμε τους στόχους (κοινώς την "ύλη") της κάθε τάξης και ότι δεν χρειάζετε να εμμένουμε στο "βιβλίο" "γραμμικά" και κάνοντας όλες τις δραστηριότητες. Βέβαια τότε ήταν και εποχή  Fun way, αλλά φαντάζομαι ότι πάντοτε πρέπει να προσαρμόζουμε τη διδασκαλία μας στο επίπεδο της κάθε τάξης και ίσως να μην επιμένουμε τόσο σε λεπτομέρειες.

Αυτό το λέω γιατί διάβασα για τη μιάμιση εβδομάδα στο Lesson 1 που έγραψες kleotsi, κι επειδή έχω πάθει το ίδιο ακριβώς...αναρωτιέμαι πως θα καταφέρουμε να κάνουμε τα projects σε κάθε κεφάλαιο και να βάζουμε διαγωνίσματα και να βγάλουμε την ύλη στον χρόνο που έχουμε. Μάλλον πρέπει να μην είμαστε τόσο αναλυτικές??? ???
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:48:55 μμ »
αχ τι να πω βρε παιδί μου!? ???
μήπως παίρνουμε κ καμιά κατευθυντήρια γραμμή από πουθενά? μας έχουν βάλει στον αυτόματο πιλότο!!! ούτε οι σύμβουλοι ασχολούνται μαζί μας γιατί οι περισσοτεροι (αν οχι όλοι) είναι της δευτεροβάθμιας  >:(
τεσπα...εγώ θα το συνεχίσω ετσι λίγο ακόμα (μέχρι Δεκέμβρη ας πούμε) κ αργότερα βλέπω πως θα πορευτώ......
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:48:45 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 08:40:45 μμ »
Πράγματι, παιδιά, προσπάθησα να βγάλω πρόγραμμα κ δεν τα κατάφερα. Ελπίζω από βδομάδα να καταφέρω κάτι γιατί περνάει ο καιρός, μπήκα και αργά στην τάξη.... Πήρα σήμερα στο Υπουργείο. Υπήρχε πρόβλημα με cds και teacher's books αλλά άρχισε η σταδιακή διανομή τους. Τώρα, εγώ που είμαι σ'ένα χωριουδάκι της Χαλκιδικής, να μην περιμένω φέτος, ε; :-\

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 08:22:55 μμ »
Πήρα σήμερα στο Υπουργείο. Υπήρχε πρόβλημα με cds και teacher's books αλλά άρχισε η σταδιακή διανομή τους. Τώρα, εγώ που είμαι σ'ένα χωριουδάκι της Χαλκιδικής, να μην περιμένω φέτος, ε; :-\
αχ τέλεια...αφού ξεκίνησε η διανομή κάτι είναι κ αυτό....
για να δούμε σε ποιά θα έρθει πρώτα, σε σένα στο χωριό της Χαλκιδικής ή σε μένα στο χωριό της Μεσσηνίας? ;D
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 09:07:44 μμ »
Κλεότσι μην μου πεις ότι είσαι Δώριο-Κοπανάκι!  :D
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 09:20:01 μμ »
όχι....Κορώνη-Χαρακοπιό είμαι...τέρμα κάτω ;)
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:06:48 μμ »
Εγώ προ διετίας είχα διοριστεί Δώριο-Κοπανάκι και πέρασα τέλεια!  ;D
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:47:02 μμ »
είναι σιγουρο πως διανέμονται τα καινουρια βιβλία στο δημοτικό?γιατί εμας στην τετάρτη δημοτικού που πηγα  για πρωινό ωρομίσθια μόνο τα  fun way είχαν στην αποθήκη τους κ απ'οτι κατάλαβα αυτά θα διδάξουμε κ φετος

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 09:11:07 πμ »
οχι βρε αφου αλλαξαν για ολη την Ελλαδα
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος bittersweet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:16:46 πμ »
Καλημερα!!Ειμαι ωρομισθια σε πρωινο σχολειο και θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με την διδασκαλια του λεξιλογιου.Εσεις πως δινετε το λεξιλογιο στους μαθητες για να το μαθουν??Τους δινετε το λεξιλογιο καθε μαθηματος σε φωτοτυπια, γραφετε τις λεξεις στον πινακα και τα παιδια τις αντιγραφουν??Σκεφτομαι να κανω το πρωτο για να μην χανουμε και χρονο και για να μην γινονται και λαθη...Τι λετε??Υποθετω δεν διδασκουμε ΟΛΕΣ τις αγνωστες λεξεις που υπαρχουν στο κειμενο μονο αυτες που ειναι σχετικες με το θεμα του μαθηματος...?? και οσον αφορα στη γραμματικη σκεφτομαι να κανω το ιδιο ουτως ωστε να εχουμε χρονο στην ταξη για ασκησεις κατανοησης και παραδειγματα.Ολες οι συμβουλες δεκτες...Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 04:51:04 μμ »
Καλημερα!!Ειμαι ωρομισθια σε πρωινο σχολειο και θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με την διδασκαλια του λεξιλογιου.Εσεις πως δινετε το λεξιλογιο στους μαθητες για να το μαθουν??Τους δινετε το λεξιλογιο καθε μαθηματος σε φωτοτυπια, γραφετε τις λεξεις στον πινακα και τα παιδια τις αντιγραφουν??Σκεφτομαι να κανω το πρωτο για να μην χανουμε και χρονο και για να μην γινονται και λαθη...Τι λετε??Υποθετω δεν διδασκουμε ΟΛΕΣ τις αγνωστες λεξεις που υπαρχουν στο κειμενο μονο αυτες που ειναι σχετικες με το θεμα του μαθηματος...?? και οσον αφορα στη γραμματικη σκεφτομαι να κανω το ιδιο ουτως ωστε να εχουμε χρονο στην ταξη για ασκησεις κατανοησης και παραδειγματα.Ολες οι συμβουλες δεκτες...Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Πέρσυ στο Γυμνάσιο είχαμε Companion αλλά φέτος μόνο η 3η έχει. Εγώ προς το παρόν τις γράφω στον πίνακα και τις αντιγράφουν μιας και έτσι πιστεύω θα τις μάθουν πιο εύκολα. Τους βάζω να υπογραμμίζουν τις άγνωστες όταν διαβάζω το κείμενο πρώτη φορά. Αλλά σήμερα είδα ότι εκτός του ότι τρώμε πολύ χρόνο, κάποιοι μαθητές είναι αργοί με αποτέλεσμα να παίρνω τα τετράδιά τους και να τις γράφω εγώ. :P Μάλλον κι εγώ θα τις προετοιμάζω απ'το σπίτι αλλά το πρόβλημά μου είναι πόσες και ποιες λέξεις να διαλέξω. :-\ Κάποιος να βοηθήσει σ'αυτό;  :(

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: καινούρια βιβλία αγγλικών δημοτικού
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 08:29:23 μμ »
Κορίτσια με τα Fun Way είχα κάνει δικό μου companion, δηλαδή είχα γράψει τις λέξεις όλων των κεφαλαίων και τους τις έδινα σε φωτοτυπίες γιατί έτσι δεν χάναμε χρόνο. Ωστόσο, τότε δούλευα σε μικρότερα σχολεία και άρα οι φωτοτυπίες δεν ήταν πολλές. Φέτος που είμαι σε 12θεσιο και έχω 2 τμήματα από είκοσι μαθητές σε κάθε τάξη καταλαβαίνετε ο όγκος των φωτοτυπιών θα ήταν πολύ μεγάλος. Έχουμε ξεκινήσει γράφοντάς τες στον πίνακα γιατί έτσι οι μαθητές ασχολούνται και περισσότερο, ωστόσο ναι ο χρόνος που χάνεται είναι πολύτιμος...

Όσο για το πόσες λέξεις...η σύμβουλος στα ΠΕΚ είπε 7-8 το πολύ. Στις μεγαλύτερες τάξεις (Ε-ΣΤ) βάζω 15-18 maximum, αλλά δεν ζητώ αντιγραφή πια. Τις μαθαίνουν μόνοι τους οι μαθητές. Στην Δ' πιστεύω φαίνεται ποιες λέξεις πρέπει να μάθουν κάθε φορά. Αυτές που ζητούν οι ασκήσεις κι είναι γύρω στις 7-8. Τώρα στις άλλες τάξεις, δεν επιμένω σε όλες τις λέξεις των κειμένων αλλά επιλέγω τις λέξεις που έχουν σχέση με το θέμα του κεφαλαίου που κάνουμε και που βλέπω να ανακυκλώνονται σε ασκήσεις και self-evaluation tests.

Όσο για τη γραμματική...πολύ απλοϊκά την παρουσιάζουν λες και δεν τρέχει και τίποτε, ή είναι ιδέα μου? Αλλά να μου πεις τουλάχιστον έχει Grammar section σε αντίθεση με τα Fun way...Οπότε ας μην παραπονιέμαι!

Οποιαδήποτε αντίθετη γνώμη είναι δεκτή, εξάλλου new on the block είμαι κι εγώ.  ;D
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 659
Σύνολο: 667

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.