*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 125272 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:30:49 μμ »
να μη παει και να ζητησει το κρυφο σχολειο να γινει φανερο και μετα να κανουν δηλωση εκ νεου. δε παιζουμε. Διαφανεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:39:17 »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:41:02 μμ »
Και εγώ δεν είμαι σίγουρη! Υποθέτω ότι θα τοποθετηθεί πρώτος αυτός που προηγείται με βάση όσα ειπώθηκαν παραπάνω (πρώτα βάσει κοινωνικών κριτηρίων και μετά βάσει σειράς στον πίνακα) και ο τελευταίος θα περιμένει κενό.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:48:39 μμ »
Κάτι σχετικό:

Πιθανόν να μην προβλέπεται από το νόμο τέτοια περίπτωση. Ο δικός μας ο διευθυντής της βθμιας μας είπε ότι όσοι περισέψετε πιθανόν να πάτε σε διπλανό νομό (τυγχάνει να είναι πιο μακρινός).  Άκουσα επίσης ότι για να μην υπάρχουν γκρίνιες ο διευθυντής (δηλ. το ΠΥΣΔΕ) στέλνει τους τελευταίους (αργότερα) σε πιο μακρινά σχολεία όσο αυτό είναι δυνατό...

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:51:27 μμ »
Και εγώ δεν είμαι σίγουρη! Υποθέτω ότι θα τοποθετηθεί πρώτος αυτός που προηγείται με βάση όσα ειπώθηκαν παραπάνω (πρώτα βάσει κοινωνικών κριτηρίων και μετά βάσει σειράς στον πίνακα) και ο τελευταίος θα περιμένει κενό.
Χμ αυτό μάλλον τιμωρία αποτελεί τότε.Λογικό θα έβρισκα να επιλέξει να παραμείνει χωρίς σχολείο προσωρινά αυτός που έχει τα περισσότερα κοινωνικά κριτήρια ή πιο γενικά αυτός που έχει το πάνω χέρι στην κατάταξη παίρνοντας φυσικά το ρίσκο να του τύχει ακόμη χειρότερο σχολείο μετά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:39:17 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:52:46 μμ »
Κάτι σχετικό:

Πιθανόν να μην προβλέπεται από το νόμο τέτοια περίπτωση. Ο δικός μας ο διευθυντής της βθμιας μας είπε ότι όσοι περισέψετε πιθανόν να πάτε σε διπλανό νομό (τυγχάνει να είναι πιο μακρινός).  Άκουσα επίσης ότι για να μην υπάρχουν γκρίνιες ο διευθυντής (δηλ. το ΠΥΣΔΕ) στέλνει τους τελευταίους (αργότερα) σε πιο μακρινά σχολεία όσο αυτό είναι δυνατό...
εκτός και αν αυτός που περισσεύει είναι κάποιος εκλεκτός....!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:56:08 μμ »
αν υπάρχει κενό νόμου δεν το αποκλείω..Να σου πω και μία σημαντική λεπτομέρεια ακόμη. Ο διεθυντής μας δεν υπέγραψε την πρόσληψή μας!

Αποσυνδεδεμένος sunflower

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 05:43:25 μμ »
Στην τοποθέτηση αναπληρωτών μετράνε πρώτα τα κοινωνικά κριτήρια και όταν αυτά συμπίπτουν μετράει η σειρά στον πίνακα αναπληρωτών. Αν δεν έχει μείνει κενό της επιλογής σου ή γενικά όποιο κενό σε τοποθετούν με απόφαση του ΠΥΣΔΕ όπου υπάρξει ανάγκη.

Καλησπέρα Tonik
Μήπως ξέρεις αν αυτό αναφέρεται κάπου ρητά;;

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 07:12:17 μμ »
Στην τοποθέτηση αναπληρωτών μετράνε πρώτα τα κοινωνικά κριτήρια και όταν αυτά συμπίπτουν μετράει η σειρά στον πίνακα αναπληρωτών. Αν δεν έχει μείνει κενό της επιλογής σου ή γενικά όποιο κενό σε τοποθετούν με απόφαση του ΠΥΣΔΕ όπου υπάρξει ανάγκη.

Καλησπέρα Tonik
Μήπως ξέρεις αν αυτό αναφέρεται κάπου ρητά;;

Καλησπέρα! Δες την απάντηση 7 στη σελίδα 1 του τόπικ απο την tempelina, είναι απόσπασμα του νόμου που αναφέρεται στην τοποθέτηση των αναπληρωτών. Αν βρω ποιος συγκεκριμένα είναι, θα επανέλθω... αλλιώς ας βοηθήσει κάποιος άλλος...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος sunflower

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:06:11 πμ »
3. Η τοποθέτηση των προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε σχολικές μονάδες γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από δήλωση των προσλαμβανομένων για την τοποθέτησή τους στα λειτουργικά κενά. Κατά την τοποθέτηση αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών σε σχολεία της ίδιας περιοχής διορισμού από υποψηφίους του πίνακα A λαμβάνoνται υπόψη τα κριτήρια του άρθρου 138, παρ. 1, περίπτωση γ του Ν. 2725/1999. Κατά την τοποθέτηση σε σχολεία της διεύθυνσης εκπαίδευσης των προερχομένων από τον πίνακα B προτιμώνται κατά σειρά:

α) οι γονείς τεσσάρων παιδιών, που είναι ανήλικα ή σπουδάζουν ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία,

β) οι πάσχοντες από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία,
γ) οι γονείς με τρία ή δύο ή ένα παιδί,
δ) οι έγγαμοι χωρίς παιδιά και

ε) οι έχοντες τα περισσότερα μόρια. Μεταξύ των ανηκόντων στην ίδια κατηγορία, που προέρχονται από τον πίνακα B προτιμώνται οι έχοντες και εντοπιότητα.

[u]Καλησπέρα Tempelina
Αυτό σε ποιο νόμο αναφέρεται; (πέρα από το
ν 2725 που βλέπω). Και ποιος είναι ο πίνακας Α και Β;


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:09:13 πμ από sunflower »

Αποσυνδεδεμένος sunflower

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:10:13 πμ »
Στην τοποθέτηση αναπληρωτών μετράνε πρώτα τα κοινωνικά κριτήρια και όταν αυτά συμπίπτουν μετράει η σειρά στον πίνακα αναπληρωτών. Αν δεν έχει μείνει κενό της επιλογής σου ή γενικά όποιο κενό σε τοποθετούν με απόφαση του ΠΥΣΔΕ όπου υπάρξει ανάγκη.

Καλησπέρα Tonik
Μήπως ξέρεις αν αυτό αναφέρεται κάπου ρητά;;


Καλησπέρα! Δες την απάντηση 7 στη σελίδα 1 του τόπικ απο την tempelina, είναι απόσπασμα του νόμου που αναφέρεται στην τοποθέτηση των αναπληρωτών. Αν βρω ποιος συγκεκριμένα είναι, θα επανέλθω... αλλιώς ας βοηθήσει κάποιος άλλος...
,


Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:31:31 πμ από sunflower »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:29:39 πμ »
Μπορεί να υπάρχει κρυφό κενό μπορεί κι όχι, δεν είναι σίγουρο! Γνωστή μου φιλολογο την προσελάβαν περυσι κι όταν παρουσιαστηκε στη βθμια μαζί με τους άλλους που προσελαβαν, της είπαν "μα τι έστειλε το υπουργείο 7 φιλολογους εμείς 6 θελαμε". Τελικά για να βγουν ώρες την τοποθέτησαν σε 2 σχολεία όπου οι υπόλοιποι φιλολογοι άφησαν από καποιες ώρες τους αναγκαστικά για να πάρει κι αυτή ώρες.
 Όλοι γκρινιαζαν γιατί είχαν το άγχος ότι οι ώρες τους ήταν λιγοτερες από το κανονικό και μπορεί αν παρουσιαζόταν κενο αργότερα να τους εστελναν να συμπληρώσουν ωράριο κάπου μακριά, αλλά τελικά μέχρι τη λήξη της σχολ. χρονιάς δούλεψαν όλοι χωρίς πρόβλημα αν και με μειωμενο ωράριο!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:33:17 πμ »
mathstavros, δεν ξέρω αν σε βοηθήσει στην απόφασή σου, αλλά θα σου καταθέσω τη δική μου παρ'ολίγον τραυματική εμπειρία.
Κληθήκαμε σε ένα νομό 10, αν θυμάμαι καλά αναπληρωτές. Με βάση τα μόρια ήμουν γύρω στη μέση, αλλά επέλεγα τελευταία λόγω κοινωνικών κριτηρίων. Δε μας έδωσαν κενά, αλλά δηλώσαμε τα σχολεία που επιθυμούσαμε, έτσι στα τυφλά. Μας τοποθέτησαν, παρουσιάζομαι στο σχολείο στον αγιασμό, γίνεται κατανομή, πάω την επόμενη μέρα και μου λένε, ξέρεις, αλλάζεις σχολείο και πας σε ΕΠΑΛ. Κάγκελο εγώ, ζητάω άδεια από το διευθυντή, πάω στον προϊστάμενο της ΔΔΕ και ρωτάω τι συμβαίνει και γιατί. Τι είχε γίνει; 1 τρίτεκνη, βύσμα του κε*@τά, επειδή το σχολείο που επέλεξε δεν έβγαλε τελικά κενό , έκανε ένσταση εναντίον της δικής μου τοποθέτησης ως τελευταίας. Οπότε, θα μου έπαιρνε τη θέση. Για καλή μου τύχη, η κοντέσσα, δεν ήθελε ΓΕΛ, αλλά ένα άλλο σχολείο. Έβαλε λοιπόν, ΤΕΡΑΣΤΙΟ πολιτικό μέσο και έδιωξαν τελικά τη συνάδελφο που είχαν τοποθετήσει εκεί και την πήγαν στα ΕΠΑΛ (της χρύσωσαν μάλιστα το χάπι μειώνοντάς της το ωράριο), πήγε η κοντέσσα στη θέση της και εγώ παρέμεινα στο σχολείο μου. Όλα αυτά στα γράφω, για να σου πω ότι η κάθε ΔΔΕ πράττει κατά το δοκούν και για να μην απορήσεις αν τελικά σου συμβεί κάτι αντίστοιχο.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:53:28 πμ »
Για ποια κριτήρια ρε παιδιά μιλάτε; Eδώ το Υπουργείο έχει σκιστεί στις αποσπάσεις προκειμένου αν μπορεί να μειώσει στο εκάχιστο δυνατόν τους αναπληρωτές και θα κοιτλαξουν και κριτήρια;

Eγώ με όλες αυτές τις αποσπάσεις απογοητεύτηκα, δεν βλέπω πλέον να παίρνουν αναπληρωτές. Τα κενά που έδωσε το Υπουργείο στη δημοσιότητα ουσιαστικά προσπαθεί άμεσα με το νέο κύκλο αποσπάσεων να τα καλύψει με μονίμους.

Δεν πάνε στο βρόντο λέω εγώ

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:12:59 πμ »
Για ποια κριτήρια ρε παιδιά μιλάτε; Eδώ το Υπουργείο έχει σκιστεί στις αποσπάσεις προκειμένου αν μπορεί να μειώσει στο εκάχιστο δυνατόν τους αναπληρωτές και θα κοιτλαξουν και κριτήρια;

Τι εννοείς, συνάδελφε; Πώς αλλιώς, δηλαδή, να κάνουν αυτές τις λίγες, έστω, τοποθετήσεις ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 242
Σύνολο: 243

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.