*

Αποστολέας Θέμα: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!  (Αναγνώστηκε 67225 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 01:58:17 πμ »
παιδια για ανατολικη μακεδονια κ θρακη δεν βγηκαν ετσι?καλα κοιταω η εχασα τπτ??
δεν βλέπω τπτ. Η δυτική ΜΑκεδονία είναι αύριο αλλά ανατολική τπτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:58:55 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 12:31:17 μμ »
και ποτε καλουν για τα ΣΔΕ;καπου στα κοντα ή ισως και από το νέο έτος;η φάση θα είναι μια ή πολλές;

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 01:15:31 μμ »
και ποτε καλουν για τα ΣΔΕ;καπου στα κοντα ή ισως και από το νέο έτος;η φάση θα είναι μια ή πολλές;

Λογικά Οκτώβριο θα πρέπει να ξεκινήσουν τα μαθήματα.
Θα βγουν οι πίνακες με τα μόρια, μπορεί να βγουν για κάθε περιφέρεια ξεχωριστά. Θα γίνουν οι ενστάσεις, και μετά τους οριστικούς πίνακες θα αρχίσουν να καλούν.
Το πότε ακριβώς όμως είναι άγνωστο..

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 03:06:55 μμ »
Όταν σε κάποιες περιφέρειες (Α. Μακεδονία- Θράκη) έχουν ανακοινώσει συνεντεύξεις ακόμη και για 1η Οκτωβρίου και μετά θα πρέπει να βγουν οι προσωρινές πίνακες, να γίνουν οι ενστάσεις και να βγουν στη συνέχεια οι οριστικοί πίνακες, έχω την εντύπωση ότι οι προσλήψεις θα γίνουν μετά τις εκλογές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:58:55 »

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 04:09:01 μμ »
Μετά από πόσες μέρες αφού γίνουν οι συνεντεύξεις, βγαίνουν οι πίνακες;

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 04:31:23 μμ »
 ;D ;D ;D ;D πείτε ρε παιδιά κανα πικάντικο από τις συνεντευξεις να γελάσουμε!!!
[/quote]

Αυτό που έχω να σας αφηγηθώ δεν είναι απ' τις συνεντεύξεις αλλά απ' τον προθάλαμο του γραφείου των συνεντεύξεων και δεν είναι για γέλια αλλά μάλλον για κλάματα. Βγαίνει, λοιπόν, απ' τη συνέντευξη  μια υποψήφια για ΣΔΕ και λέει σ' αυτούς που περιμένουν απ' έξω: ""Αφήστε παιδιά με δυσκόλεψαν λίγο γιατί δεν ήταν σίγουροι αν είχα το δικαίωμα  να υποβάλλω υποψηφιότητα, επειδή δουλεύω σε κάποια υπηρεσία. Όταν τους διαβεβαίωσα ότι το είχα, με ρώτησαν πως θα μπορούσα να διδάξω στα ΣΔΕ αφού οι ώρες συμπίπτουν με τη δουλειά μου και τους απάντησα ότι θα έπαιρνα ειδική άδεια απ' την υπηρεσία μου. Επειδή, όμως, επέμεναν μήπως υπήρχε πρόβλημα ασυμβίβαστου, τους τόνισα ότι σε κάθε  περίπτωση δεν έχω κανένα πρόβλημα να δουλεύω  στα ΣΔΕ χωρίς να πληρώνομαι!!!" Όταν δε μια "αφελής" συνάδελφος τη ρώτησε και γιατί να το κάνεις αυτό, απάντησε με τη μεγαλύτερη φυσικότητα: "μα για τα μόρια φυσικά".

Στην εποχή που ζούμε δεν σχολιάζουμε πια το γεγονός ότι κάποιος που δουλεύει (όπως φάνηκε απ' τις διατυπώσεις της) σε μόνιμη δουλειά πλήρους απασχόλησης δεν νοιώθει κανένα ηθικό κώλυμα να διεκδικεί  θέση εργασίας από ανέργους ή ημιαπασχολούμενους (και κακοπληρωμένους) συναδέλφους. Η συντριπτική πλειοψηφία από εμάς εγκρίνει απόλυτα το δικαίωμα τους καθενός να επιδιώκει όσο το δυνατό μεγαλύτερο εισόδημα με κάθε τίμημα (ηθικό ή άλλο). Αλλά να φτάνει κάποιος (που επαναλαμβάνω έχει δουλειά) στο σημείο να λέει ότι προκειμένου να πάρει τη δουλειά (και τα μόρια, κυρίως αυτά) δέχεται να δουλέψει αμισθί, αυτό ξεπερνάει κάθε όριο ανοχής, νομίζω. Μετά διαμαρτύρονται  συνάδελφοι σε άλλο thread του φόρουμ ότι το ΙΔΕΚΕ καθυστερεί την πληρωμή τους. Μα, χάρη τους κάνει που τους πληρώνει, αφού υπάρχουν άλλοι που προσφέρονται αμισθί. Έτσι που έχουμε καταντήσει θα μας άξιζε νομίζω να αποφασίσει το ΥΠΕΠΘ ότι θα πρέπει οι ωρομίσθιοι που θεμελιώνουν προυπηρεσία για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση να πληρώνουν για κάθε ώρα που διδάσκουν (5 € την ώρα ας πούμε για αρχή, για μην τους έρθει βαριά). Υπάρχει, μετά απ' αυτά, κανείς που να πιστεύει ότι δεν έχουμε βάλει και εμείς οι εργαζόμενοι το χεράκι μας για τη δημιουργία του εργασιακού Μεσαίωνα που ζούμε στις μέρες μας. Ελικρινά, συνάδελφοι, πιστεύετε ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να βγάζει κάποιος αξιοπρεπώς το ψωμί του και αξίζει τον κόπο να υφίσταται όλες αυτές τις ταπεινώσεις, τις ταλαιπωρίες, τους εξευτελισμούς  και πολλά άλλα για να έχει πιθανότητες  να προσληφθεί σε μερικά χρόνια ως μόνιμος στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 04:39:41 μμ »
Καλησπερα και απο μενα...μια ερωτηση παιδια...φανταζομαι οτι μπορουμε να κανουμε εσωτερικη μετεγραφή..έτσι δεν είναι?? ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 07:27:48 πμ »
Αυτό το διάβασα σε ένα άλλο forum σχετικό με τις συνενετεύξεις ΙΔΕΚΕ  ;D

Όταν πέρασα από μία παρόμοια συνέντευξη, σε άλλη δομή εκπ/σης ενηλίκων μας είχαν όλους μαζεμένους απ' έξω, άτομα διαφόρων ειδικοτήτων, χωρίς να ξέρουμε καν πότε θα ξεκινήσει η συνέντευξη. Όταν με το καλό άρχισε, ρωτούσαμε τον καθένα που έβγαινε πώς πήγε. Οι περισσότεροι λέγανε ότι τους ρώτησαν γενικά πράγματα που αφορούσαν την ειδικότητά τους, π.χ. κοινωνιολόγοι για τις κοινωνικές δομές, ψυχολόγοι για την εξέλιξη της ψυχολογίας και τη δουλειά που έχουν στις μέρες μας κλπ.
Μπαίνω και γω λοιπόν άνετη, διότι όχι να το παινευτώ, αλλά στην ειδικότητά μου είμαι αστέρι και γίνεται ο εξής διάλογος, μετά τα τυπικά περί ταυτοποίησης προσωπικών στοιχείων:
_ Και από που είστε;
_ Από ...
_ Α, στο χωριό σας έχει παράξενους ανθρώπους, το έχετε παραμελήσει πολύ!
_ Τυχαίνει να είναι χειμάζουσα κοινότητα, οπότε από τη στιγμή που ο κόσμος δεν μένει εκεί δεν ξέρω αν αξίζει να επενδύσει χρήματα φτιάχνοντας ένα χώρο στον οποίο τελικά δεν θα αξιοποιήσει ποτέ!
_ Ωραία, και τώρα η κυρίως ερώτηση: Τι γνώμη έχετε για το γάμο;
_ ... (κάγκελο εγώ!, τα περί χολεστερίνης, ζαχάρου κλπ που ετοιμαζόμουν να πω έγιναν ένας κόμπος μέσα μου!). Μιλάτε με ένα μονογαμικό άτομο, απάντησα τελικά, οπότε πιστεύω ότι ο γάμος φέρνει ισορροπία σε ένα ζευγάρι, ειδικά μετά από μακρόχρονη σχέση ...
_ Δηλαδή, τι θέλετε να πείτε, εγώ που δεν είμαι παντρεμένος και είμαι σ' αυτήν την ηλικία (45-50 υπολόγισα εγώ από μέσα μου) είμαι ανισόρροπος;
ντριιιν, χτυπά το τηλέφωνο, ουφ λέω από μέσα μου, ευτυχώς, με το μαλάκα που μπλέξαμε! Αφού μιλάει με τις ώρες και εμένα μ' έχει φάει η αγωνία για το πότε θα φύγω από κει, τελικά το κλείνει και συνεχίζει:
_ Δεν μου απαντήσατε, με θεωρείτει ανισόρροπο;
_ Ναι, του απαντώ, με όλο το θάρρος
_ Ευχαριστώ, μου λέει, τελειώσαμε!
Οι δύο κυρίες δίπλα του, οι οποίες καθόλη τη διάρκεια κοιτούσαν τα χαρτιά μου και κρατούσαν κάποιες σημειώσεις μου χαμογέλασαν διάπλατα! Τι ειρωνία, σκέφτηκα από μέσα μου!
Βγαίνω έξω λοιπόν και λέω, πάει και αυτό, το χάσαμε, πάμε γι' άλλα! Δεν θα το πιστέψετε όμως, πήρα 19 στη συνέντευξη, ήμουν πρώτη (έτσι κι αλλιώς, λόγω των υπολοίπων τυπικών προσόντων) και έγινα εκπαιδεύτρια σε εκείνο το πρόγραμμα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2009, 07:29:32 πμ από vecchiarella »

professor

  • Επισκέπτης
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 08:01:39 πμ »
τελικά το κλείνει και συνεχίζει:
_ Δεν μου απαντήσατε, με θεωρείτει ανισόρροπο;
_ Ναι, του απαντώ, με όλο το θάρρος
_ Ευχαριστώ, μου λέει, τελειώσαμε!
Οι δύο κυρίες δίπλα του, οι οποίες καθόλη τη διάρκεια κοιτούσαν τα χαρτιά μου και κρατούσαν κάποιες σημειώσεις μου χαμογέλασαν διάπλατα! Τι ειρωνία, σκέφτηκα από μέσα μου!
Βγαίνω έξω λοιπόν και λέω, πάει και αυτό, το χάσαμε, πάμε γι' άλλα! Δεν θα το πιστέψετε όμως, πήρα 19 στη συνέντευξη, ήμουν πρώτη (έτσι κι αλλιώς, λόγω των υπολοίπων τυπικών προσόντων) και έγινα εκπαιδεύτρια σε εκείνο το πρόγραμμα!

μαλλον οι κυριες σε εσωσαν!Η και ο ιπποτισμος του κυριου

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:30:26 πμ »
τελικά το κλείνει και συνεχίζει:
_ Δεν μου απαντήσατε, με θεωρείτει ανισόρροπο;
_ Ναι, του απαντώ, με όλο το θάρρος
_ Ευχαριστώ, μου λέει, τελειώσαμε!
Οι δύο κυρίες δίπλα του, οι οποίες καθόλη τη διάρκεια κοιτούσαν τα χαρτιά μου και κρατούσαν κάποιες σημειώσεις μου χαμογέλασαν διάπλατα! Τι ειρωνία, σκέφτηκα από μέσα μου!
Βγαίνω έξω λοιπόν και λέω, πάει και αυτό, το χάσαμε, πάμε γι' άλλα! Δεν θα το πιστέψετε όμως, πήρα 19 στη συνέντευξη, ήμουν πρώτη (έτσι κι αλλιώς, λόγω των υπολοίπων τυπικών προσόντων) και έγινα εκπαιδεύτρια σε εκείνο το πρόγραμμα!
Εγω προσωπικά δεν ξέρω αν θα απαντούσα έτσι.Μπορεί και να μην του απαντούσα καθόλου.Αλλά μου έκανε εντύπωση γι'αυτό σας το μετέφερα ;D

μαλλον οι κυριες σε εσωσαν!Η και ο ιπποτισμος του κυριου


Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 10:57:24 πμ »
Αυτό το διάβασα σε ένα άλλο forum σχετικό με τις συνενετεύξεις ΙΔΕΚΕ  ;D

Όταν πέρασα από μία παρόμοια συνέντευξη, σε άλλη δομή εκπ/σης ενηλίκων μας είχαν όλους μαζεμένους απ' έξω, άτομα διαφόρων ειδικοτήτων, χωρίς να ξέρουμε καν πότε θα ξεκινήσει η συνέντευξη. Όταν με το καλό άρχισε, ρωτούσαμε τον καθένα που έβγαινε πώς πήγε. Οι περισσότεροι λέγανε ότι τους ρώτησαν γενικά πράγματα που αφορούσαν την ειδικότητά τους, π.χ. κοινωνιολόγοι για τις κοινωνικές δομές, ψυχολόγοι για την εξέλιξη της ψυχολογίας και τη δουλειά που έχουν στις μέρες μας κλπ.
Μπαίνω και γω λοιπόν άνετη, διότι όχι να το παινευτώ, αλλά στην ειδικότητά μου είμαι αστέρι και γίνεται ο εξής διάλογος, μετά τα τυπικά περί ταυτοποίησης προσωπικών στοιχείων:
_ Και από που είστε;
_ Από ...
_ Α, στο χωριό σας έχει παράξενους ανθρώπους, το έχετε παραμελήσει πολύ!
_ Τυχαίνει να είναι χειμάζουσα κοινότητα, οπότε από τη στιγμή που ο κόσμος δεν μένει εκεί δεν ξέρω αν αξίζει να επενδύσει χρήματα φτιάχνοντας ένα χώρο στον οποίο τελικά δεν θα αξιοποιήσει ποτέ!
_ Ωραία, και τώρα η κυρίως ερώτηση: Τι γνώμη έχετε για το γάμο;
_ ... (κάγκελο εγώ!, τα περί χολεστερίνης, ζαχάρου κλπ που ετοιμαζόμουν να πω έγιναν ένας κόμπος μέσα μου!). Μιλάτε με ένα μονογαμικό άτομο, απάντησα τελικά, οπότε πιστεύω ότι ο γάμος φέρνει ισορροπία σε ένα ζευγάρι, ειδικά μετά από μακρόχρονη σχέση ...
_ Δηλαδή, τι θέλετε να πείτε, εγώ που δεν είμαι παντρεμένος και είμαι σ' αυτήν την ηλικία (45-50 υπολόγισα εγώ από μέσα μου) είμαι ανισόρροπος;
ντριιιν, χτυπά το τηλέφωνο, ουφ λέω από μέσα μου, ευτυχώς, με το μαλάκα που μπλέξαμε! Αφού μιλάει με τις ώρες και εμένα μ' έχει φάει η αγωνία για το πότε θα φύγω από κει, τελικά το κλείνει και συνεχίζει:
_ Δεν μου απαντήσατε, με θεωρείτει ανισόρροπο;
_ Ναι, του απαντώ, με όλο το θάρρος
_ Ευχαριστώ, μου λέει, τελειώσαμε!
Οι δύο κυρίες δίπλα του, οι οποίες καθόλη τη διάρκεια κοιτούσαν τα χαρτιά μου και κρατούσαν κάποιες σημειώσεις μου χαμογέλασαν διάπλατα! Τι ειρωνία, σκέφτηκα από μέσα μου!
Βγαίνω έξω λοιπόν και λέω, πάει και αυτό, το χάσαμε, πάμε γι' άλλα! Δεν θα το πιστέψετε όμως, πήρα 19 στη συνέντευξη, ήμουν πρώτη (έτσι κι αλλιώς, λόγω των υπολοίπων τυπικών προσόντων) και έγινα εκπαιδεύτρια σε εκείνο το πρόγραμμα!
πω πω, απιστευτη η ιστορια σου...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 11:08:07 πμ »
_ Δεν μου απαντήσατε, με θεωρείτει ανισόρροπο;
_ Ναι, του απαντώ, με όλο το θάρρος

 ;D ;D ;D ;D Τέλειο! Τους κράζεις και σε παίρνουν! Εμ τώρα κατάλαβα γιατί δεν με έπαιρναν τόσα χρόνια. Εντάξει παιδιά, φέτος θα δουλέψω σε ΣΔΕ! Σκέφτομαι με το που θα μπω να αμολήσω την εξής ατάκα "είστε όλοι ανισόρροποι"! ;D ;D ;D ;D
 

Αποσυνδεδεμένος volfi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 11:33:22 πμ »
καλο!!!!Εμενα μου είπαν ότι έχω 17 μόρια από προσόντα και στη συνεντευξη μάλλον απο ότι είδα πήρα 16...Έχω ελπίδες???Ξέρει κανείς???

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: συνεντευξεις ιδεκε SOS!!
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 11:37:36 πμ »
Ειδικότητα; Περιφέρεια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 645
Σύνολο: 647

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.