*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο νηπιαγωγείου  (Αναγνώστηκε 18179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 09:51:56 πμ »
mara αυτό αφορά την εναλλαγή του ωραρίου και όχι την έναρξη και τη λήξη του η οποία είναι φιξαρισμένη στην εγκύκλιο που παρέθεσε ο συνάδελφος προηγουμένως.

epapan  Ο προϊστάμενος έχει δώσει επίσημο έγγραφο με το εναλλακτικό ωράριο 7.30- 3.30 με υπογραφή σφραγίδα κλπ ή απλώς ένα χαρτάκι στο οποίο το σημείωσε; Αν δεις τα ζόρια μήπως να επικαλεστείς την τρίτεκνία.

Πείτε με κολλημένη αλλά ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί θα κάθεσαι και τις δυο βάρδιες.

Επίσης σε ποια εγκύκλιο αναφέρεται ότι η νηπιαγωγός πηγαίνει στις 7.30; Παλιότερα ίσχυε ότι η προσέλευση της νηπιαγωγού ορίζεται στις 7.45 και η πόρτα ανοίγει στις 8 για τα παιδιά, αλλά πέρσι και πρόπερσι δεν ίσχυε. Μπάχαλο το ωράριο γμτ.  >:( >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2009, 09:56:37 πμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:21 »

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 10:47:37 πμ »
Ritalamp, δεν θα κάθομαι και στις δύο βάρδιες, απλώς το παρέθεσα ως χρονική διάρκεια λειτουργίας του σχολείου. Πάντως ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνετε!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 12:41:52 μμ »
Μάλλον με μπέρδεψε ο χρόνος επιστροφής σου στο σπίτι που λες ότι θα είναι 6 το απόγευμα. Γιατί εφόσον θα τελειώνεις 11.30 πώς θα επιστρέφεις τόσο αργά. Δεν υπάρχει μεταφορικό μέσο για νωρίτερα;
Αν υπάρχει επίσημο έγγραφο είτε θα ζητήσεις άλλο σχολείο ή θα συμμορφωθείς. Αν δεν υπάρχει επίσημο έγγραφο, υπάρχει Προϊστάμενος Γραφείου, Διευθυντής Εκπαίδευσης, ΔΙευθυντής Περιφέρειας (πώς τον λέμε τον Περιφερειάρχη καλέ κόλλησα; ), μέχρι τον Υπουργό μπορείς να φτάσεις. Ζύγισέ τα μέτρησέ τα και πράξε καταλλήλως. Νομίζω το πιο απλό είναι να αλλάξεις σχολείο και αστους να κουρεύονται.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 03:24:18 μμ »
Το άσπρο χαρτάκι με τα 2 εναλλακτικά ωράρια δεν λέει τίποτα!
Το "χαρτάκι" πρέπει να είναι Α4 και να έχει σφραγίδες και υπογραφές!!!! Θα πας λοιπόν στον προϊστα΄μενο (του γραφείου όχι του νηπιαγωγείου) και θα ζητήσεις ένα τέτοιο χαρτάκι όπου θα διευκρινίζεται το ωράριο λειτουργίας. Αν δεν σου το δώσουν, τότε μπορείς πολύ απλά να τους γράψεις στα παλαιότερα των υποδημάτων σου (ή κάπου άλλου αν θες) και να πηγαίνεις σύμφωνα με το ωράριο που ορίζει ο νόμος!!!!!
Πρόσεξε, όμως, μήπως υπάρχει πρωινή ζώνη!!!!!! Τότε, υποχρεωτικά θα συμμορφωθείς και θα πηγαίνεις από τις 7 και όχι από τις 7:30!!!!!
Βέβαια, το ξαναείπα, με την ρποϊσταμένη του νηπιαγωγείου θα γίνετε από 2 χωριά χωριάτες και θα αρχίσει πόλεμος μεταξύ σας.
Εγώ, αν ήμουν στη θέση σου, θα διεκδικούσα πλήρη εφαρμογή του νόμου σε όλα!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:21 »

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 03:33:07 μμ »
Δεν υπάρχει πρωινή ζώνη,απλώς το 7.30 σύμφωνα με αυτούς είναι κάτι ενδιάμεσο και "θεσμοθετήθηκε" με πρακτικό κάποιων άλλων Νηπιαγωγών. Το 7.30-3.30 δεν υπάγεται σε κάποιο επίσημο έγγραφο. Είναι απλώς ένα άσπρο μικρό χαρτάκι. Επικοινώνησα με την προισταμένη του Νηπιαγωγείου για να την ρωτήσω αν υπήρχε κάτι νεότερο με το ωράριο. Ήταν σύντομη και μου είπε ότι δεν έχουν "ψηφίσει" 6 γονείς!!!!!! Της είπα ότι θα ήθελα να ξέρω μέχρι την Δευτέρα το πρωί και μου είπε θα δούμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 03:39:33 μμ »
Τι θα πει "ψηφίζουν οι γονείς";;;;
Καλά τελικά ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στο νηπιαγωγείο και μετά απορούμε που δεν μας θεωρούν "κανονική" εκπαιδευτική βαθμίδα!!!
Στον προϊστάμενο και αν δεν κάνει τίποτα στον περιφερειακό διευθυντή!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 04:37:24 μμ »
Μήπως να ψηφίζουν οι γονείς και τι χρώμα κορδόνια θα έχουμε στα παπούτσια μας; Έλεος δηλαδή. Τη Δευτέρα θα πας για δουλειά και ακόμη δεν ξέρεις τι ώρα; Αν είναι δυνατόν.

emmaki συμφωνώ απόλυτα.
epapan ετοιμάσου για μάχες, μόνο μετά από αυτό θα πρέπει να είσαι τελείως τυπική σε ΟΛΑ και να μην παρεκκλίνεις ΠΟΥΘΕΝΑ  και για κανένα λόγο γιατί θα σου την έχουν στημμένη.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 05:18:11 μμ »
Παιδιά αυτή τη στιγμή περνάω μεγάλο λούκι.Είναι τόσα πράγματα που πρέπει να σκεφτώ.Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να πλήσιάζει η στιγμή να πας για δουλειά και να σε πιάνει τρεμούλα. Την Δευτέρα θα πάω 8.00. Ανάλογα με το "αποτέλεσμα" θα κινηθώ αναλόγως. Έχω την εντύπωση ότι η διευθύντρια  νηπιαγωγείου τα ανακάτεψε. Θα πάω στον Προιστάμενο και θα του μιλήσω με ήρεμο τρόπο μήπως και μπορέσω να αλλάξω σχολείο. Ποτέ δεν περίμενα ότι θα συναντούσα τέτοια κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος mara25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 05:30:25 μμ »
παντως αυτο με το ωράριο μου το εχει πει και διευθυντρια νηπιαγωγείου που δουλευει στο νομο ημαθίας. είναι μεν προαιρετικο, αλλα εαν το θελησει καποιος αριθμος γονεων τοτε δυστυχως θα λειτουργήσει, οπως και το ολοημερο τμημα. κοιταξε στις ανακοινωσεις του υπουργείου, ο gspiropoylos σου εχει ποσταρει καποιο κομματι. αν και δεν εχω καταλαβει ακομα ποιο είναι το προβλημα, με εχεις μπερδεψει

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 05:36:59 μμ »
mara25 αν θελήσει ένας αριθμός γονέων λειτουργεί η πρωινή ζώνη(την οποία αρκετοί συνάδελοι δεν εφάρμοζουν) 7-8 ! Το 7:30 δεν κολλάει ::) ::) εκεί είναι το πρόβλημα, οτι κάποιοι/ες προυσταμένες στα νηπιαγωγεία κάνουν ότι θέλουν με την ανοχή των απο πάνω...

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 09:10:56 μμ »
vasilikiP, έχεις απόλυτο δίκιο!!

Αποσυνδεδεμένος runaway

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 01:36:37 μμ »
Απαράδεκτο....
Γι αυτό δεν μας παίρνουν στα σοβαρα...
Το 7 και 30 το χει βάλει για να γλιτώσει την πρωινή ζώνη και απλά έχει αφαιρέσει μιση ώρα στο τέλος για να μην δουλέψει πάνω από το προβλεπόμενο. Ότι να ναι δηλαδή.
Και ξαναγυρνάμε στο μη θεσμοθετημένο ωράριο..
Εξήγησε της με ήρεμο τρόπο και την δική σου θέση... την στηριγμένη σε επιχειρήματα για το ωράριο, δυστυχώς η εύκολη λύση είναι να αλλάξεις νηπιαγωγείο η κατάσταση όμως θα επαναληφθεί με την επόμενη, όπως φυσικά απο ότι κατάλαβα είχε γίνει και με την προηγούμενη.  Κρίμα
Σε καμία όμως περίπτωση μην αρνηθείς ή απορρίψεις τον διορισμό σου...
Τίποτα δεν σου χαρίστηκε ;)
Κάθε Δύση μια Ανάμνηση
Κάθε Ανατολή κι Ελπίδα!

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:54:20 μμ »
μην ψαρώνεις με βλάκειες αυτά ειναι προσωπικές συνεννοήσεις με τον προιστάμενο αν εχουν γίνει αλλα οχι με εγγραφα.το ωράριο στο νηπιαγωγείο ειναι ενα κ δεν άλλαζει .το να βολεύει τους γονεις δεν το καταλαβαινω δηλ οταν κανουμε απεργιες οι γονεις βολευονται ? ή μηπως να τις καταργήσουμε ? δημοσιο σχολειο ειναι . μιλα με τον προισταμενο θεσε το θεμα σου κλάψου λιγο αφου ουτοσι αλλως εισαι σε δυσχερή θεση.μπορεις επισης κατοπιν συνενοήσεως να ζητήσεις να κανεις την πρωινη ή την απογευματινή ζωνη ολη την χρονια επομενως θα εχεις σταθερο ωράριο .  επισης 200 χιλιομ ειναι πολλα σκεψου κ λιγο την μετακομιση δεν εισαι η πρωτη που θα το κανει μην πελαγώνεις στο κλαδο μας τα πραγματα αν κ καλα δεν ειναι ακομη ξεκαθαρα γι αυτο δεν ειμαστε σε θέση να χανουμε μόρια. σαν αναπληρωτες δεν εχουμε τα ίδια δικαιώματα με τους μονιμους δυστυχως αλλα οταν ΄με το καλο διοριστείς τα πραγματα θα ειναι θαυμασια 1 χρονο αδεια ανατροφής για παιδιά ως 4 χρονων ομως ως τοτε υπομονη θα ταλαιπωρηθεις λιγο.καλη σχολική χρονιά
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο νηπιαγωγείου
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 10:07:11 μμ »
Τί έγγραφο να ζητήσω? Ο προιστάμενος έδωσε στη διευθύντρια ένα μικρό άσπρο χαρτάκι με τα δύο ωράρια και την εγκύκλιο του ολοήμερου. Ξαναρωτάω γιατί έχω απελπιστεί, είναι δυνατόν να σου λένε το ωράριο στην τοποθέτηση, να τακτοποιείς την οικογένεια σου, την μετακίνηση σου και να ανατρέπονται τα πάντα?
Την Δευτέρα δεν θα φύγω από το γραφείο εαν δεν βρεθεί μία λύση. Έχω χάσει την ηρεμία μου, δεν θέλω να βολεύομαι απλώς ζητώ ειλικρίνεια και ξεκάθαρα πράγματα.Αλήθεια μπορώ να έρθω στο νομό μου?



με κανένα τρόπο δεν αλλαζεις νομό εφόσον τοποθετήθηκες κ αποδέκτηκες τον διορισμό σου μην ελπίζεις αυτά γίνονται στους μόνιμους βελτίωση θεσεως λέγεται.επισης ουτε να απαιτήσεις την βάρδια που σε βολευει το ωράριο στο ολοήμερο ειναι εναλασσόμενο αυτα γινονται σε συνενόηση με την συνάδελφο αν κ εφόσον δεχτει.ζήτα να αλλαξεις νηπιαγωγείο μηπως υπαρχει κλασικο αλλα αν τύχει να διαχειρίζεσαι τα οικονομικα την εβαψες εχει υποχρεώσεις αλλα εχει κ πρωινο ωράριο κ παντα βολεύει
μαρακι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.