*

Αποστολέας Θέμα: ξεχρέωση οργανικής;  (Αναγνώστηκε 12123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ξεχρέωση οργανικής;
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 30, 2011, 06:06:08 πμ »
;D ;D ;D ;D
 η αλήθεια είναι οτι ο λόγος που μπαίνω σ΄αυτο το φόρουμ είναι γιατί έτσι γίνομαι καλύτερη σ΄αυτό που κάνω...μαθαινω μέσα από τις απορίες σας, επιβεβαιώνω όσα ξέρω ήδη και φυσικά μαθαινω και καινούρια πράγματα...πάρε δώσε είναι όλα.....
Στο θέμα μας τώρα:
αν πάρει κάποιος οργανική ενώ ΔΕΝ είχε ( ήταν δηλαδή στην διάθεση πυσδε) τότε θεωρείται ότι έχει υπηρετηθεί η οργανική και μπορεί να κάνει αιτηση για ό,τι θέλει.
αν ΑΛΛΑΞΕ φέτος οργανική ( απο βελτίωση θέσης ) ή αν ΑΛΛΑΞΕ περιοχή μετάθεσης ΝΑΙ, πρέπει πρώτα να υπηρετήσει δύο χρόνια για να μπορεί να ξανακάνει αίτηση για μετάθεση ή ΄/ και βελτίωση θέσης.
σχετική νομοθεσία: ν. 3848/2010  αρ. 30 και 31 ΚΑΙ εγκύκλιος μεταθέσεων περί θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης.  ;) ;)

Μάλλον με ενδιαφέρει κάτι σχετικό. Δεν είχα οργανική (ήμουν στην διάθεση μετά από μετάθεση) και τώρα στην ίδια περιοχή πήρα οργανική σε άλλο Σχολείο. Θεωρείτε ότι την υπηρέτησα την οργανική μου.

 Αν τώρα ζητήσω απόσπαση σε άλλο Σχολείο με περισσότερα μόρια της ίδιας ή άλλης περιοχής του ίδιου ΠΥΣΔΕ όπως έχω δικαίωμα και την πάρω θα αλλάξει κάτι; Δηλαδή θα έχω δικαίωμα για μετάθεση την επόμενη χρονιά;
Και κάτι άλλο σχετικό... Αν πάρω απόσπαση και ζητήσω και άδεια ανατροφής (με αυτά που ισχύουν σήμερα μια και δεν γνωρίζουμε τι πρόκειται να γίνει με την συγκεκριμένη άδεια και τη μοριοδότησή της) επίσης θα αλλάξει κάτι όσον αφορά το θέμα μοριοδότησης ή της μετάθεσης την επόμενη χρονιά; Δηλαδή θα πάρω τα μόρια του Σχολείου στο οποίο θα πάω με απόσπαση και θα έχω δικαίωμα για μετάθεση;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ξεχρέωση οργανικής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:10:15 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ξεχρέωση οργανικής;
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 30, 2011, 06:26:25 πμ »
αν πάρεις απόσπαση για σχολεία του ιδιου πυσδε, θα μπορείς κανονικότατα να ξανακανεις αίτηση για μεταθεση το Νοέμβριο. Επίσης, θα πάρεις τα μόρια του σχολείου υπηρέτησης (δηλ. αυτού που θα αποσπαστεις). Για τη μοριοδότηση της άδειας ακόμα δεν γνωρίζουμε τίποτα πάντως...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ξεχρέωση οργανικής;
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 30, 2011, 06:38:43 πμ »
Απίστευτη bitch για την ταχύτητα και την ανταπόκρισή σου να βοηθήσεις άμεσα.

Μπράβο!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου!
Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ξεχρέωση οργανικής;
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 30, 2011, 06:59:39 πμ »
 :) :) :)  ΚΑ;ΛΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗ!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ξεχρέωση οργανικής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:10:15 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: ξεχρέωση οργανικής;
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:13:37 μμ »
;D ;D ;D ;D
 η αλήθεια είναι οτι ο λόγος που μπαίνω σ΄αυτο το φόρουμ είναι γιατί έτσι γίνομαι καλύτερη σ΄αυτό που κάνω...μαθαινω μέσα από τις απορίες σας, επιβεβαιώνω όσα ξέρω ήδη και φυσικά μαθαινω και καινούρια πράγματα...πάρε δώσε είναι όλα.....
Στο θέμα μας τώρα:
αν πάρει κάποιος οργανική ενώ ΔΕΝ είχε ( ήταν δηλαδή στην διάθεση πυσδε) τότε θεωρείται ότι έχει υπηρετηθεί η οργανική και μπορεί να κάνει αιτηση για ό,τι θέλει.
αν ΑΛΛΑΞΕ φέτος οργανική ( απο βελτίωση θέσης ) ή αν ΑΛΛΑΞΕ περιοχή μετάθεσης ΝΑΙ, πρέπει πρώτα να υπηρετήσει δύο χρόνια για να μπορεί να ξανακάνει αίτηση για μετάθεση ή ΄/ και βελτίωση θέσης.
σχετική νομοθεσία: ν. 3848/2010  αρ. 30 και 31 ΚΑΙ εγκύκλιος μεταθέσεων περί θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης.  ;) ;)

Δηλαδή ένας που ήταν στη διάθεση και πήρε τώρα οργανική μπορεί σε ένα χρόνο να πάρει βελτίωση ?
Τι μαθαίνει κανείς . Ευχαριστούμε bitch .

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ξεχρέωση οργανικής;
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 30, 2011, 03:27:54 μμ »
αυτό ίσχυε από πάντα...Στην εγκύκλιο μεταθέσεων αναφέρεται χαρακτηριστικά:
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ Ι: Στη συμπλήρωση του χρόνου θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης των τριών
προηγούμενων περιπτώσεων συμπεριλαμβάνονται οι περιπτώσεις των παραγράφων 2 και 3 του άρθρου 8
του Π.Δ. 50/1996 καθώς σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 30 του Ν. 3848/2010 (ΦΕΚ
71/19‐5‐2010 τ. Α΄), διατηρούνται σε ισχύ και αφορούν:
α) Το χρόνο υπηρεσίας σε θέσεις προσωρινής τοποθέτησης των νεοδιοριζομένων και των
μετατασσομένων εκπαιδευτικών, καθώς και το χρόνο παραμονής των εκπαιδευτικών στη διάθεση της
οικείας Διεύθυνσης, για οποιονδήποτε λόγο, εφόσον δεν οφείλεται σε δική τους υπαιτιότητα (παρ. 2 του
άρθρου 8 του Π.Δ. 50/1996 όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 7 του Π.Δ. 100/97).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ξεχρέωση οργανικής;
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 31, 2011, 11:28:47 μμ »
;D ;D ;D ;D
 η αλήθεια είναι οτι ο λόγος που μπαίνω σ΄αυτο το φόρουμ είναι γιατί έτσι γίνομαι καλύτερη σ΄αυτό που κάνω...μαθαινω μέσα από τις απορίες σας, επιβεβαιώνω όσα ξέρω ήδη και φυσικά μαθαινω και καινούρια πράγματα...πάρε δώσε είναι όλα.....
Στο θέμα μας τώρα:
αν πάρει κάποιος οργανική ενώ ΔΕΝ είχε ( ήταν δηλαδή στην διάθεση πυσδε) τότε θεωρείται ότι έχει υπηρετηθεί η οργανική και μπορεί να κάνει αιτηση για ό,τι θέλει.
αν ΑΛΛΑΞΕ φέτος οργανική ( απο βελτίωση θέσης ) ή αν ΑΛΛΑΞΕ περιοχή μετάθεσης ΝΑΙ, πρέπει πρώτα να υπηρετήσει δύο χρόνια για να μπορεί να ξανακάνει αίτηση για μετάθεση ή ΄/ και βελτίωση θέσης.
σχετική νομοθεσία: ν. 3848/2010  αρ. 30 και 31 ΚΑΙ εγκύκλιος μεταθέσεων περί θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης.  ;) ;)

Μάλλον με ενδιαφέρει κάτι σχετικό. Δεν είχα οργανική (ήμουν στην διάθεση μετά από μετάθεση) και τώρα στην ίδια περιοχή πήρα οργανική σε άλλο Σχολείο. Θεωρείτε ότι την υπηρέτησα την οργανική μου.

 Αν τώρα ζητήσω απόσπαση σε άλλο Σχολείο με περισσότερα μόρια της ίδιας ή άλλης περιοχής του ίδιου ΠΥΣΔΕ όπως έχω δικαίωμα και την πάρω θα αλλάξει κάτι; Δηλαδή θα έχω δικαίωμα για μετάθεση την επόμενη χρονιά;
Και κάτι άλλο σχετικό... Αν πάρω απόσπαση και ζητήσω και άδεια ανατροφής (με αυτά που ισχύουν σήμερα μια και δεν γνωρίζουμε τι πρόκειται να γίνει με την συγκεκριμένη άδεια και τη μοριοδότησή της) επίσης θα αλλάξει κάτι όσον αφορά το θέμα μοριοδότησης ή της μετάθεσης την επόμενη χρονιά; Δηλαδή θα πάρω τα μόρια του Σχολείου στο οποίο θα πάω με απόσπαση και θα έχω δικαίωμα για μετάθεση;

Ευχαριστώ!

Επειδή κάποιος συνάδελφος με μπέρδεψε με την διετία (δηλαδή μου είπε ότι αν πάρω απόσπαση θα απαιτηθεί διετία αφού μόλις τον Ιούνιο πήρα οργανική) είναι σίγουρο αυτό;
Να πω ότι έμεινα ένα χρόνο στην διάθεση και όχι δύο όπως κάποιος συνάδελφος παραπάνω μετά την μετάθεσή μου σε αυτή την περιοχή...

Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.