*

Αποστολέας Θέμα: Υπερωρίες μόνιμων  (Αναγνώστηκε 55879 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aiposv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 27, 2010, 01:10:37 μμ »
Το να φορτωθούμε υπερωρίες και να συζητάμε για αυτές, είναι άδικο και απαράδεκτο, από τη στιγμή που αποσπώνται π.χ. φιλόλογοι, γυμναστές, θεολόγοι, ξένων γλωσσών (αναφέρω ενδεικτικά κάποιες ειδικότητες) σε νομούς, όπου υπάρχει υπερπληθώρα από αυτές τις ειδικότητες κι οι ήδη υπάρχοντες συνάδερφοι δουλεύουν με μειωμένο ωράριο (αφού είναι τόσοι που δεν έχουν πού να τους βάλουν) ή σε γραμματειακή υποστήριξη στα σχολεία.
Το Υπουργείο πώς από τη μια ανακοινώνει ότι οι πλεονάζοντες μπορεί να πάνε και σε άλλο ΠΥΣΔΕ αναγκαστικά κι από την άλλη το ίδιο το Υπουργείο αναιρείται με το να αποσπά καθηγητές σε ΠΥΣΔΕ, όπου πλεονάζουν ήδη οι αντίστοιχες ειδικότητες και δεν ξέρουν τι να τους κάνουν; Πού βρέθηκαν αυτά τα «κενά» στο ένα ΠΥΣΔΕ, αφού δεν υπάρχουν; Και πώς το Υπουργείο αφήνει πραγματικά κενά στο άλλο ΠΥΣΔΕ, που «γεμίζουν» από Οκτώβριο-Νοέμβριο και μετά, είτε στέλνοντας η Διεύθυνση κάποιους είτε σε βάρος αυτών που δουλεύουν full time;

Και στο σχολείο μας έφυγε ήδη ένας φιλόλογος με απόσπαση κι από Σεπτέμβριο ίσως φύγει κι άλλος. Κι αν η Διεύθυνση δε στείλει ένα αποσπασμένο, τι χρωστάμε εμείς οι υπόλοιποι φιλόλογοι να μοιραστούμε τις ώρες του;

Κρίμα, περίμενα η κα Διαμαντοπούλου να βάλει το μαχαίρι στο κόκαλο και να μην επιτρέψει αποσπάσεις σε νομούς που δεν έχουν πρόβλημα, αφήνοντας άλλους νομούς με πραγματικά κενά και να τρέχουμε και να μη φτάνουμε.
Δεν μπορεί η κα Υπουργός να "αγανακτεί", γιατί στις αποσπάσεις βρέθηκαν κάποιοι που πέρασαν χωρίς να τους δει το Υπηρεσιακό Συμβούλιο, και να μην εξοργίζεται που με τις αποσπάσεις κάποιων πληρώνουν τα σπασμένα οι άλλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2010, 01:14:47 μμ από aiposv »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:30:51 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 27, 2010, 01:22:34 μμ »
Αυτό που δε σκεφτήκαμε,αλλά προφανώς το σκέφτηκε το υπουργείο,είναι ότι και οι αποσπασμένοι με τις οικογένεις και τα σόγια τους, είναι ψήφοι.
Γιατί να τους δυσανασχετήσει όλους?

Το ίδιο άδικο είναι,μη σου πω και περισσότερο, άλλος φιλόλογος να παίρνει υπερωρίες και άλλος να ψάχνει να βρει ένσημα για να έχει βιβλιάριο υγείας.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 09:15:01 μμ »
Στο σχολείο μου αντιμετωπίζουμε το εξής ζήτημα: Ο μαθηματικός του σχολείου είναι νεοδιόριστος, οπότε έχει υποχρεωτικό ωράριο 21 ώρες. Οι ώρες των μαθηματικών όμως είναι συνολικά 26. Και τίθεται το εξής ερώτημα: τελικά ο συνάδελφος-που δεν θέλει να πάρει τις υπερωρίες- μπορεί να τις αρνηθεί; Αν αρνηθεί να τις αναλάβει μπορεί να του τις φορτώσει το ΠΥΣΔΕ; Εν τέλει, αυτό το ζήτημα πως το αντιμετωπίζουμε; Πως μπορούμε να το μπλοκάρουμε, υπάρχει κάποια συνδικαλιστική κάλυψη σε αυτό το ζήτημα;

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 10:18:29 μμ »
5 ώρες υπερωρία είναι πάρα πολλές. Τι μπορεί να κάνει;
1) Να επικοινωνήσει με την τοπική ΕΛΜΕ και να τους θέσει το θέμα.
2) Να ζητήσει με αίτηση από την ΔΔΕ να του δώσει όλα τα ονόματα των Μαθηματικών που υπάρχουν στα σχολεία της περιοχής του με τις αντίστοιχες ώρες του καθενός. Το έχει κάνει συνάδελφος ΠΕ05 και η ΔΔΕ απάντησε όπως είναι υποχρεωμένη να κάνει.
3) Να ζητήσει από το σύλλογο του σχολείου να μην επιτρέψει το ΠΥΣΔΕ ή την διεύθυνση να γίνει ανάθεση των υπερωριών. Όλοι έχουν πλήρες ωράριο στο σχολείο του;

Αν ΟΛΟΙ οι Μαθηματικοί έχουν πλήρες ωράριο να επικοινωνήσει με συλλόγους γονέων για να ασκήσουν πίεση στο Υπουργείο για κάλυψη του κενού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:30:51 »

Αποσυνδεδεμένος stellitsa12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μanners maketh man. Proverb
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 08:39:45 πμ »
Καλημέρα σε όλους  :)!  Είμαι αναπληρώτρια χημικός και φέτος έχω 22 ώρες ωράριο δηλ. μια ώρα υπερωρία. Τώρα προσπαθεί η δευτεροβάθμια να μου φορτώσει τρεις!! ακόμα ώρες. Εγώ αρνήθηκα-υπάρχει κάποιος νόμος που να με εξασφαλίζει;
"Οι άνθρωποι ξεχνούν τι είπες, οι άνθρωποι ξεχνούν τι έκανες αλλά οι άνθρωποι δεν θα ξεχάσουν ποτέ πώς τους έκανες να αισθανθούν" Maya Angelou

Αποσυνδεδεμένος Christos_crt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 08:53:42 μμ »
Λοιπόν, πριν περίπου 1 μήνα πήρα ένα επιπλέον μάθημα υπερωρία (2 ώρες). Τώρα μου λέει ο Διευθυντής ότι πρέπει να αφήσω 2 ώρες για να  μην έχω υπερωρία αλλά θέλουν να αφήσω ένα μάθημα που είχα ξεκινήσει κανονικά από το Σεπτέμβρη, ενώ αντίθετα το μάθημα που πήρα πρόσφατα δεν μου επιτρέπουν να το αφήσω. Τι ισχύει σε αυτή τη περίπτωση, ποιος θα πρέπει να πάρει την απόφαση για το ποιο μάθημα θα αφήσω;  :-\

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 04:26:52 μμ »
Οι υπερωρίες πως πληρώνονται;
Ποιά η διαδικασία καταχώρησης υπερωριών;
Πρέπει να κάνω κατι εγώ; Να συμπληρώνω κάποια κατάσταση ίσως; Ποιόν ενημερώνω;
Όταν πάμε εκδρομή πχ ή γιορτές υποθέτω δεν πληρώνονται;  Οι υπερωρίες είναι όπως οι ωρομίσθιοι; δηλαδή δεν δούλεψες δεν πληρώνεσαι;
Τα χρήματα μπαίνουν μαζί με τον μισθό κάθε 15νθήμερο; (μάλλον όχι ε;)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 11:44:22 πμ »
κανείς;

και κατι ακόμα. Για να πάρεις υπερωρίες θα πρέπει να μην υπάρχει άλλος καθηγητής της ίδιας ειδικότητας σε ολόκληρη την περιοχή (;) που να μην συμπληρώνει το ωράριό του ώστε να καλύψει ώρες αυτός κατά προτεραιότητα;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 01:10:17 μμ »
Οι υπερωρίες πως πληρώνονται;
Ποιά η διαδικασία καταχώρησης υπερωριών;
Πρέπει να κάνω κατι εγώ; Να συμπληρώνω κάποια κατάσταση ίσως; Ποιόν ενημερώνω;
Όταν πάμε εκδρομή πχ ή γιορτές υποθέτω δεν πληρώνονται;  Οι υπερωρίες είναι όπως οι ωρομίσθιοι; δηλαδή δεν δούλεψες δεν πληρώνεσαι;
Τα χρήματα μπαίνουν μαζί με τον μισθό κάθε 15νθήμερο; (μάλλον όχι ε;)
killbill δεν είναι καλύτερα να ρωτήσεις τον υπεύθυνο της μισθοδοσίας στο οικείο γραφείο σου;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 01:33:47 μμ »

Σε γενικές γραμμές, τις υπερωρίες τις αναθέτει ο σύλλογος καθηγητών του σχολείου και πρέπει να υπογραφεί πρακτικό. Εγκρίνονται από το ΠΥΣΔΕ, επομένως εξαρτάται από τον αριθμό των ωρών αν θα έρθει να συμπληρώσει άλλος συνάδελφος.
Την αποστολή του αριθμού των ωρών στο γραφείο ή στη διεύθυνση, πρέπει να την κάνει ο διευθυντής του σχολείου. Η κατάσταση πρέπει να υπάρχει στο σχολείο και εσύ πρέπει να υπογράφεις κάθε φορά.
Οι υπερωρίες δεν πληρώνονται αν δεν γίνουν και πληρώνονται πολύ αργότερα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 03:58:44 μμ »
καλό θα ήταν να ρωτήσετε αν θα πληρωθούν και φέτος οι υπερωρίες γιατί σε μια γνωστή που της είχαν δώσει επιπλέον δυο ώρες γιατί είχαν υπολογίσει λάθος το ωράριό της ,όταν εωημέρωσε το πυσδε για το λάθος και ρώτησε αν θα πληρωθεί τις επιπλέον ώρες σαν υπορωρία της είπαν ότι κόπηκαν οι υπερωρίες και τελικά στείλαν κάποιον άλλο να καλήψει τις ώρες ;)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 04:02:15 μμ »

Ελπίζω οι απαντήσεις μας να φάνηκαν χρήσιμες στον ερωτώντα συνάδελφο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:28:36 μμ »
Υπερωρίες εφέτος γιοκ!δεν υπάρχει καμία μέριμνα για την πληρωμή τους, οπότε όποιος κάνει να μην περιμένει χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 04:31:47 μμ »
συνάδελφοι ΣΟΣ!! ειμαι καινουρια φέτος στο λυκειο και οι παλαιοι συναδελφοι οχι μονο μου φορτωσαν 8 διαφορετικα αντικείμενα αλλα τωρα ο διευθυντης θελει να μου φορτωσει και 2 ωρες υπερωρία, ητοι θα φτασω τα 9 αντικειμενα (σημειωτεον ότι αν δεχτω θα εχω 3 25αρια τμηματα εκθεση!!!).Με ποια κριτηρια ανατιθενται οι υπερωριες; μπορει καποιος να κανει λινκ το νομο; α!το ωραριο μου ειναι ηδη 21 ωρες καλυμενο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.149 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.