*

Αποστολέας Θέμα: Υπερωρίες μόνιμων  (Αναγνώστηκε 55897 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 18, 2010, 04:56:28 μμ »
Έχω ωράριο 19 ώρες, το οποίο καλύπτω στο σχολείο μου με 1η ανάθεση και ΣΕΠ και περισσεύουν 6 ώρες, τις οποίες κάλυπτε συνήθως κάποιος αποσπασμένος συνάδελφος. Ο προγραμματισμός της καινούριας χρονιάς δείχνει ότι θα περισσεύουν 5 ώρες. Ο Διευθυντής μου είπε ότι θα τις αναλάβω υποχρεωτικά και θα έχω 24 ώρες. Μάλλον καλύφθηκα από τις προηγούμενες τοποθετήσεις σας, απλά ξαναρωτάω, χωρίς να θέλω να κουράσω: Ο σύλλογος διδασκόντων είπε ότι θα αρνηθεί τέτοια ανάθεση, αλλά ο Διευθυντής μού είπε ότι είναι "τελειωμένο" από το ΠΥΣΔΕ. Υπάρχει κάποιο περιθώριο να αρνηθώ, όχι για να "βολευτώ", αλλά για να εξυπηρετηθεί κάποιος συνάδελφος; Ήταν πολύ σημαντικές αυτές οι ώρες, που, σημειωτέον, υπήρχαν σταθερά στο σχολείο την τελευταία 5ετία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 18, 2010, 05:58:00 μμ »
για τις μετακινησεις φετος υπαρχει ο περιορισμος των 40χλμ για να μην πληρωνουν εκτος εδρας. Ετσι οταν οταν βγαζουν ομορες περιοχες μεσα στα οποια θα μετακινηται ο εκπαιδευτικος δεν θα ξεπερνουν τα 0χλμ απο την εδρα του
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 19, 2010, 07:43:25 μμ »
Έχω ωράριο 19 ώρες, το οποίο καλύπτω στο σχολείο μου με 1η ανάθεση και ΣΕΠ και περισσεύουν 6 ώρες, τις οποίες κάλυπτε συνήθως κάποιος αποσπασμένος συνάδελφος. Ο προγραμματισμός της καινούριας χρονιάς δείχνει ότι θα περισσεύουν 5 ώρες. Ο Διευθυντής μου είπε ότι θα τις αναλάβω υποχρεωτικά και θα έχω 24 ώρες. Μάλλον καλύφθηκα από τις προηγούμενες τοποθετήσεις σας, απλά ξαναρωτάω, χωρίς να θέλω να κουράσω: Ο σύλλογος διδασκόντων είπε ότι θα αρνηθεί τέτοια ανάθεση, αλλά ο Διευθυντής μού είπε ότι είναι "τελειωμένο" από το ΠΥΣΔΕ. Υπάρχει κάποιο περιθώριο να αρνηθώ, όχι για να "βολευτώ", αλλά για να εξυπηρετηθεί κάποιος συνάδελφος; Ήταν πολύ σημαντικές αυτές οι ώρες, που, σημειωτέον, υπήρχαν σταθερά στο σχολείο την τελευταία 5ετία.

Οπως ειπε και ο δημωδης το λογω διευθυντης σου "ειναι τελειωμενο απο το ΠΥΣΔΕ" ητοι δεν μπορεις να αρνηθεις.

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 19, 2010, 07:59:06 μμ »
Και σε συνεχεια της προηγουμενης αναρτησης ερχομαστε σε ενα ραβασακι που προσφατως απεστειλε η αξια συνδικαλιστικη μας (υπο)εκπροσωπηση:



   Ο.Λ.Μ.Ε.
Ερμού & Κορνάρου 2
ΤΗΛ: 210 32 30 073 – 32 21 255
FAX: 210 3227382
www.olme.gr
e-mail:olme@otenet.gr                Αθήνα, 14/5/2010
                        
                        ΠΡΟΣ:
                        τα Δ.Σ. των ΕΛΜΕ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ

«Ανάληψη ωρών διδασκαλίας πέραν του υποχρεωτικού ωραρίου»

Συνάδελφοι,

Επειδή το τελευταίο διάστημα πληθαίνουν οι παρεμβάσεις της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας, που προετοιμάζουν για την επιβολή υπερωριακής απασχόλησης στους εκπαιδευτικούς με την έναρξη του νέου σχολικού έτους, επανερχόμαστε και σας υπενθυμίζουμε την πάγια θέση του κλάδου - η οποία επιβεβαιώθηκε στην πρόσφατη ΓΣ των Προέδρων των ΕΛΜΕ της χώρας - να μην αναλαμβάνουμε πρόσθετα διδακτικά καθήκοντα εντός του βασικού προγράμματος  και έναντι υπερωριακής αποζημίωσης.

Η θέση αυτή έχει υιοθετηθεί από τον κλάδο για παιδαγωγικούς, κοινωνικούς και οικονομικούς λόγους. Είναι προφανές ότι η περαιτέρω επιβάρυνση του εκπαιδευτικού με την ανάθεση υπερωριακής απασχόλησης αποβαίνει σε βάρος της ποιότητας του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου.

Επιπροσθέτως, μη αναλαμβάνοντας υπερωρίες στηρίζουμε εκατοντάδες αδιόριστους συναδέλφους και τους δίνουμε την ευκαιρία να προσφέρουν στη δημόσια εκπαίδευση ως αναπληρωτές, καλύπτοντας τα όποια λειτουργικά κενά.

Πηγή:  http://olme-attik.att.sch.gr/files/annolme/yperories14052010.pdf



Και τιθεται το ευνοητο ερωτημα: πώς " να μην αναλαμβάνουμε πρόσθετα διδακτικά καθήκοντα εντός του βασικού προγράμματος και έναντι υπερωριακής αποζημίωσης " ;. Ας υποδειξει η ΟΛΜΕ συγκεκριμενους τροπους και δρασεις για να ακυρωθει στην πραξη η συγκεκριμενη νομικη δυνατοτητα που προβλεπει ρητα και κατηγορηματικα για τα υπηρεσιακα συμβουλια ο προσφατα ψηφισθεις νομος, αφου προηγουμενως εχει εξασφαλισθει και η καλυψη της ΟΛΜΕ χωρις υποσημειωσεις και αστερισκους.

Ειδαλλως, ευκολως και αβασανιστως ερχεται στο μυαλο η πολλακις επαναληφθεισα υπο της μητρος της μητρος μου θυμοσοφη λαϊκη ρηση: τσαμπα μαγκες.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 19, 2010, 08:35:29 μμ »
Damien, αυτό το "ραβασάκι" διάβασα πριν θέσω την ερώτηση, επειδή δεν κατάλαβα πώς καλύπτομαι σε περίπτωση άρνησης. Να υποθέσω ότι δεν είμαι η μόνη που δεν κατάλαβα;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 19, 2010, 08:51:02 μμ »
Damien, αυτό το "ραβασάκι" διάβασα πριν θέσω την ερώτηση, επειδή δεν κατάλαβα πώς καλύπτομαι σε περίπτωση άρνησης. Να υποθέσω ότι δεν είμαι η μόνη που δεν κατάλαβα;

Δεν καλυπτεσαι.
 

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος m_PE04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 02, 2010, 08:43:26 πμ »
Παιδιά να ρωτήσω,

παρουσιάστηκα στο σχολείο που θα είμαι από Σεπτέμβριο και μου είπαν ότι θα πρέπει να κάνω 26 ώρες τη βδομάδα μάθημα σύμφωνα με τις καινούργιες αλλαγές της υπουργού μας. Μάλιστα επειδή αποκλείεται στο συγκεκριμένο σχολείο (επειδή είναι μικρό) να τις συμπληρώσω παίζει να πάω και σε άλλο σχολείο.
Είναι αλήθεια αυτό με τις 26 ώρες, ξέρει κανείς τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 02, 2010, 08:59:24 πμ »
Ηταν φήμη ..απόφαση δεν ήρθε ακόμα....

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:11:54 πμ »
Παιδιά να ρωτήσω,

παρουσιάστηκα στο σχολείο που θα είμαι από Σεπτέμβριο και μου είπαν ότι θα πρέπει να κάνω 26 ώρες τη βδομάδα μάθημα σύμφωνα με τις καινούργιες αλλαγές της υπουργού μας. Μάλιστα επειδή αποκλείεται στο συγκεκριμένο σχολείο (επειδή είναι μικρό) να τις συμπληρώσω παίζει να πάω και σε άλλο σχολείο.
Είναι αλήθεια αυτό με τις 26 ώρες, ξέρει κανείς τίποτα;

αλήθεια είναι ότι του χρόνου, εφόσον υπάρχουν ώρες τις ειδικότητάς σου που περισσεύουν, τις παίρνεις μέχρι να συμπληρώσεις 26 ώρες!!!ότι πρέπει να συμπληρώσεις 26 ώρες σε άλλο σχολείο, πρώτη φορά το ακούω! μου φαίνεται λίγο τρελό να σου το ζητούν από τώρα να πάρεις τις +5 ώρες! βέβαια έχω ακούσει ότι αυτοί που κρίθηκαν υπεράριθμοι σε κάποια διεύθυνση, μπορεί να βρεθούν να διδάσκουν από σεπτέμβριο σε γειτονικό νομό ή και εντός της περιφέρειας που ανήκει το σχολείο τους! πώς νομίζεις ότι θα λειτουργήσουν 'ομαλά' τα σχολεία από σεπτέμβριο, με τόσο λιγότερες προσλήψεις φέτος;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:12:55 πμ »
Ν 1566/1985 Άρθρο 14

16. Σε περίπτωση που οι προβλεπόμενες ώρες διδασκαλίας
για κάθε μάθημα δεν καλύπτονται με το υποχρεωτικό
ωράριο των διδασκόντων και οι απομένουσες δε
δικαιολογούν θέση εκπαιδευτικού η αν δικαιολογούν,
μέχρι να προσληφθεί προσωρινός αναπληρωτής και
εφόσον δεν υπάρχει προσφορά προαιρετικής υπερωριακής
διδασκαλίας, ο σύλλογος των διδασκόντων αναθέτει την
κάλυψη των ωρών αυτών σε εκπαιδευτικούς του ίδιου
σχολείου. Για την κάλυψη των ωρών του προγράμματος
μπορεί να ανατεθεί προαιρετική υπερωριακή διδασκαλία
μέχρι πέντε (5) ώρες την εβδομάδα σε εκπαιδευτικούς του
ίδιου σχολείου με απόφαση του συλλόγου των
διδασκόντων και σε εκπαιδευτικούς άλλου σχολείου με
απόφαση του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου. Η
ανάθεση γίνεται με απόφαση του συλλόγου των
διδασκόντων, αν πρόκειται για το ίδιο σχολείο, ή με
απόφαση του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου, αν
πρόκειται για άλλο σχολείο και εφόσον και στις δύο
περιπτώσεις δεν υπάρχει προσφορά για προαιρετική
υπερωριακή διδασκαλία.

...
18. Ανάθεση υπερωριακής διδασκαλίας, προαιρετικής ή
υποχρεωτικής, καθώς και ανάθεση διδασκαλίας με ωριαία
αντιμισθία, επιτρέπεται μόνο αν οι καθηγητές της ίδιας
ειδικότητας έχουν καλύψει το υποχρεωτικό ωράριο
διδασκαλίας τους. Τα όργανα, ο τρόπος επιλογής και η
διαδικασία για την ανάθεση διδασκαλίας στις περιπτώσεις
της προηγούμενης παραγράφου, ρυθμίζονται με απόφαση
του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Με
όμοια απόφαση, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του
οικείου περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου, είναι
δυνατό να αυξηθούν μέχρι δέκα (10) οι ώρες προαιρετικής
υπερωριακής διδασκαλίας, αν δεν καλύπτεται το
εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα διδασκαλίας.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:23:30 πμ »
Εδώ βέβαια βλέπουμε ότι πάει να εφαρμοστεί η υπερωριακή απασχόληση στη ζούλα, χωρίς καν αρχικά να πάρει απόφαση ο σύλλογος καθηγητών. Έχει ενδιαφέρον να μάθουμε αν έχει αποφασίσει κάτι τέτοιο το ΠΥΣΔΕ ή ποιος τέλος πάντων πήρε την απόφαση.

υγ Το ΔΣ της ΟΛΜΕ δεν έχει ξυπνήσει ακόμη από τη χειμερία νάρκη του...

Αποσυνδεδεμένος physeye

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:33:40 πμ »
Δεν υπάρχει καμία απόφαση για υποχρεωτική υπερωριακή απασχόληση.....
Είναι προαιρετική όπως λένε τα παραπάνω και ισχύει εώ και αιώνες .....
Δεν θα νομιμοποιήσουμε εμείς αυτό που κάποιοι λένε στα μουλωχτά .....
Ποιος σύλλογος θα πάρει απόφαση ? Ποιο υπηρεσιακό συμβούλιο ?
Απο που και ως που γράφετε ότι είναι σίγουρο κτλ κτλ....γιατί το νομιμοποιείτε με τον λόγο σας...αν δεν είναι απο αθωότητα ......τότε αρχίζω και  .....δεν είναι απόφαση κανενός συμβουλίου εώς τώρα και δεν θα αφήσουμε να γίνει ....! ! !

Είναι προφανές ότι.....
Δεν θα δουλέψει κανείς πάνω από το ωράριο του την στιγμή που του κόβουν την ασφάλιση του κόβουν το μισθό του αυξάνουν την φορολογία.
Είναι ντροπή να τρέχουμε σε 5 σχολεία για να δείχνουμε φαινομενικά ότι όλα δουλεύουν ρολόι απλά καλύπτοντας τις 'ωρες.
Είναι απάνθρωπο να τρέχουμε σε 5 σχολεία για να ......μην διορίσει όσους το δικαιούνται.
Και αλίμονο σε όποιον  το επιλέξει παίρνοντας στον λαιμό του άλλους.
Οι αποφάσεις δεν έχουν παρθεί και αν παρθούν χρειάζονται τσάτσους για να περάσουν.

Προσέξτε τις κουβέντες που λέτε ... εννοείτε ότι δεν τίθεται θέμα.

Αποσυνδεδεμένος m_PE04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:47:20 πμ »
Απλώς αναρωτιέμαι αν πχ έχω 19 ώρες και περισσεύουν 2 αν θα μου πουν να πάω σε άλλο σχολείο για τις 2 ώρες που θα απομένουν ή για 7 (2+5 υπερωριακές).
αυτό το λέει κάπου κάποιος νόμος; δε νομίζω. Εκεί θα παίξει ότι νομίζει η κάθε δευτεροβάθμια.
Πρέπει από τώρα να ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε και τι να δεχτούμε ή να μη δεχτούμε.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:51:34 πμ »
εννοείται ότι δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης! δίνουμε όλοι τις πληροφορίες μας και προσπαθούμε να βρούμε μια άκρη, για να μην την πατήσουμε στην πράξη! παραθέτω το κομμάτι που μιλάει για τις υπερωρίες και το "θεσμό"  εύρημα του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου!

Ο θεσμός του ωρομισθίου στον ως άνω πίνακα περιορίζεται δραστικά και διατηρείται μόνο για τις εξαιρετικές περιπτώσεις που αντικειμενικοί λόγοι δεν επιτρέπουν την πρόσληψη αναπληρωτή.

Εάν το σύνολο των απαιτούμενων ωρών διδασκαλίας, σε ένα ή περισσότερα σχολεία, είναι λιγότερες από 16 ώρες  εισάγεται ο θεσμός του αναπληρωτή με μειωμένο ωράριο (οι εκπαιδευτικοί έχουν όλα τα δικαιώματα του αναπληρωτή).

Η επιλογή αυτή γίνεται με την προϋπόθεση ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί καλύπτουν το ωράριό τους και έχει εξαντληθεί κάθε δυνατότητα ανάθεσης εκπαιδευτικού έργου σε όλους τους υπεράριθμους εκπαιδευτικούς καθώς και η δυνατότητα των 5 ωρών υπερωρίας των μόνιμων εκπαιδευτικών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.