*

Αποστολέας Θέμα: Υπερωρίες μόνιμων  (Αναγνώστηκε 55868 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 10:56:05 μμ »
,,,δεν υπάρχει περιπτωση η Διευθυνση να εγκρινει υπερωριες,απο τη στιγμη που υπάρχει συναδελφος με μειωμενο ωραριο που εχει  εστω κ β΄αναθεση το μαθημα αυτο...!!

ο ένας με μειωμένο(της ίδιας ειδικότητας) είναι υπερβυσμα...Τον έχουν με 10 ώρες ενώ ο νομός έχει ακόμα κενά της αυτής ειδικότητας. Απορώ τι στην ευχή δηλώνουν στο myschool (ή όπου αλλού)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:27:24 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 01:26:42 μμ »
,,,δεν υπάρχει περιπτωση η Διευθυνση να εγκρινει υπερωριες,απο τη στιγμη που υπάρχει συναδελφος με μειωμενο ωραριο που εχει  εστω κ β΄αναθεση το μαθημα αυτο...!!

στη σχολική μονάδα ή τον νομό;

Επίσης πόσο πληρώνεσαι καθαρά για κάθε ώρα υπερωρίας;

Πληρώνεσαι το ίδιο σταθερό ποσό υπερωριών κάθε 15νθήμερο; ή εξαιρούνται Χριστούγεννα, Πάσχα, περίοδος εξεταστικής, σχολικές γιορτές κλπ; Θέλω να πω πρέπει να κρατάει ο διευθυντής ημερολόγιο με το σταγονόμετρο για το ποιές από τις ώρες που πήρα υπερωρία πραγματοποιήθηκαν κάθε μήνα; ή είναι ένα στανταρτ ποσό που θα μπαίνει στον μισθό μου για όλο τον χρόνο;

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2015, 01:35:03 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 01:37:33 μμ »
αυτό που θα πω είναι για αναπληρωτές αλλά πάνω κάτω και σε μονίμους το ιδιο ισχυει.

Υπάρχει ενας κατάλογος στον οποίο αναγράφεται ανα εβομάδα ποιές ώρες έχεις ως υπερωρία και υπογραφεις. Οι υπερωρίες δικαιολογόυνται σε μονίμους και αναπληρω΄τες μέχρι το τέλος της διδασκαλίας μαθημάτων όχι σε περιοδο εξετάσεων.
Αν την μερα που εχεις δηλωσει στο προγραμμα οτι εχεις υπερωρια υπαρχει περιπατοςή αργια ή τελος πάντων δεν γινει μαθημα δεν τις δηλωνεις
καποιος συναδελφος αναλαμβανει και στελνει τις υπερωριες στη μισθοδοσια
καθαρα ειναι περιπου/ωρα 8 ευρω και κατι ψιλακια νομίζω για αναπληρωτες 8,4 που μαζευα τα δικαιολογητικα περυσι για λογαριασμο αναπληρωτων
στους αναπληρωτές καταβάλλεται το ποσό ανα μήνα στους μονίμους νομίζω ανα τρίμηνο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2015, 01:43:45 μμ από fiore »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 02:26:43 μμ »
Η αμοιβή των υπερωριών είναι 10 ευρώ την ώρα μικτά. Καθαρά είναι νομίζω 7,14 για τους αναπληρωτές και γύρω στα 7,5 ευρώ για τους μόνιμους.  Κάθε μήνα ο Διευθυντής του σχολείου οφείλει να στέλνει τα δικαιολογητικά στη μισθοδοσία της διεύθυνσης. Η ταχύτητα και ο χρόνος πληρωμής των υπερωριών εξαρτώνται από την τακτική αποστολή των δικαιολογητικών από τα σχολεία και φυσική να σταλούν ορθά τα δικαιολογητικά, την ικανότητα της μισθοδοσίας να τις διεκπεραιώνει γρήγορα,  και τη δυνατότητα της οικείας ΥΔΕ (Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου που ελέγχει τις δαπάνες σε όλους τους δημόσιος φορείς μιας περιοχής, πχ ενός νομού) να ελέγξει και να εγκρίνει την πληρωμή τους γρήγορα. Τα δικαιολογητικά ανάμεσα στα άλλα είναι το ωρολόγιο πρόγραμμα του εκπαιδευτικού, όπου θα φαίνεται η ημέρα και ώρα που πραγματοποιείται η υπερωρία (πρέπει να είναι σταθερή όλο το χρόνο), το πρακτικό με βάση το οποίο έχει γίνει η ανάθεση της υπερωρίας (φυσικά η ημερομηνία του πρακτικού πρέπει να είναι πρωθύστερη των υπερωριών), ημερολογιακός πίνακας για κάθε μήνα με τις πραγματοποιηθήσες υπερωρίες (όπως ήδη ειπώθηκε, αργίες κλπ θα πρέπει να μη δηλώνονται, αλλιώς θα κοπούν από την ΥΔΕ τα δικαιολογητικά θα γυρίσουν πίσω και η πληρωμή θα καθυστερήσει).

Αν πληρώνεστε τις υπερωρίες 2-3 μήνες μετά την πραγματοποίηση τους να είστε σίγουροι πως όλοι οι κρίκοι στην αλυσίδα κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Το αν τα δικαιολογητικά στέλνονται κάθε μήνα ή πιο αραιά ποικίλλει από διεύθυνση σε διεύθυνση. Δεν υπάρχει περιορισμός όμως στο να μη στέλνονται κάθε μήνα και να μη δρομολογείται κάθε μήνα η πληρωμή των υπερωριών του προηγούμενου μήνα. Μάλλον πρόκειται για απόφαση της εκάστοτε μισθοδοσίας ώστε να οργανώσει καλύτερα τις δουλειές της. Δηλαδή κάθε μήνα μπορεί να ασχολείται με διαφορετικού τύπου πρόσθετες αμοιβές (πχ έναν μήνα με οδοιπορικά, τον επόμενο με υπερωρίες κ.ο.κ.), απλά επειδή δεν έχει τη δυνατότητα να τα διεκπεραιώνει όλα ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:27:24 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 03:30:44 μμ »
για τους αναπληρωτες ηταν την προηγουμενη χρονια περιπου 8,4 ευρω/ωρα καθαρά γιατί είχε γίνει κάποια αλλαγή στις κρατήσεις

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 04:09:56 μμ »
για τους αναπληρωτες ηταν την προηγουμενη χρονια περιπου 8,4 ευρω/ωρα καθαρά γιατί είχε γίνει κάποια αλλαγή στις κρατήσεις

Αλλαγή μπορεί να υπήρξε στις ασφαλιστικές εισφορές (είχα ακούσει κάτι, αλλά δε γνωρίζω συγκεκριμένα ποσοστά). Να μειώθηκαν δηλαδή οι κρατήσεις στο ΙΚΑ. Όσο και να μειώθηκαν όμως (ακόμα και αν έγιναν 0%), υπάρχει φόρος 20% στις πρόσθετες αμοιβές, αφού αφαιρεθούν οι ασφαλιστικές εισφορές. Δηλαδή ακόμα και 0 να είναι οι κρατήσεις για ΙΚΑ (που δεν είναι το 20% των 10 ευρώ είναι 2 ευρώ.  Μήπως από 7,14 πήγε 7,40 καθαρά και το μπερδεύεις με το 8,40;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 08:50:16 μμ »
7,40 αποκλείεται 8 και κάτι ψιλα ειναι 2 χρονιες εχω παρει ως αναπληρωτρια ετσι το εβγαζε η μισθοδοσια εγω συμπληρωνα τα στοιχεια και τα πηγαινα στην υπευθυνη μισθοδοσιας

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 09:12:24 μμ »
Η αμοιβή των υπερωριών είναι 10 ευρώ την ώρα μικτά. Καθαρά είναι νομίζω 7,14 για τους αναπληρωτές και γύρω στα 7,5 ευρώ για τους μόνιμους.  Κάθε μήνα ο Διευθυντής του σχολείου οφείλει να στέλνει τα δικαιολογητικά στη μισθοδοσία της διεύθυνσης. Η ταχύτητα και ο χρόνος πληρωμής των υπερωριών εξαρτώνται από την τακτική αποστολή των δικαιολογητικών από τα σχολεία και φυσική να σταλούν ορθά τα δικαιολογητικά, την ικανότητα της μισθοδοσίας να τις διεκπεραιώνει γρήγορα,  και τη δυνατότητα της οικείας ΥΔΕ (Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου που ελέγχει τις δαπάνες σε όλους τους δημόσιος φορείς μιας περιοχής, πχ ενός νομού) να ελέγξει και να εγκρίνει την πληρωμή τους γρήγορα. Τα δικαιολογητικά ανάμεσα στα άλλα είναι το ωρολόγιο πρόγραμμα του εκπαιδευτικού, όπου θα φαίνεται η ημέρα και ώρα που πραγματοποιείται η υπερωρία (πρέπει να είναι σταθερή όλο το χρόνο), το πρακτικό με βάση το οποίο έχει γίνει η ανάθεση της υπερωρίας (φυσικά η ημερομηνία του πρακτικού πρέπει να είναι πρωθύστερη των υπερωριών), ημερολογιακός πίνακας για κάθε μήνα με τις πραγματοποιηθήσες υπερωρίες (όπως ήδη ειπώθηκε, αργίες κλπ θα πρέπει να μη δηλώνονται, αλλιώς θα κοπούν από την ΥΔΕ τα δικαιολογητικά θα γυρίσουν πίσω και η πληρωμή θα καθυστερήσει).

Αν πληρώνεστε τις υπερωρίες 2-3 μήνες μετά την πραγματοποίηση τους να είστε σίγουροι πως όλοι οι κρίκοι στην αλυσίδα κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Το αν τα δικαιολογητικά στέλνονται κάθε μήνα ή πιο αραιά ποικίλλει από διεύθυνση σε διεύθυνση. Δεν υπάρχει περιορισμός όμως στο να μη στέλνονται κάθε μήνα και να μη δρομολογείται κάθε μήνα η πληρωμή των υπερωριών του προηγούμενου μήνα. Μάλλον πρόκειται για απόφαση της εκάστοτε μισθοδοσίας ώστε να οργανώσει καλύτερα τις δουλειές της. Δηλαδή κάθε μήνα μπορεί να ασχολείται με διαφορετικού τύπου πρόσθετες αμοιβές (πχ έναν μήνα με οδοιπορικά, τον επόμενο με υπερωρίες κ.ο.κ.), απλά επειδή δεν έχει τη δυνατότητα να τα διεκπεραιώνει όλα ταυτόχρονα.
Για τους μόνιμους είναι 7,14 καθαρά. Οι περσινές έχουν εξοφληθεί έως το τέλος.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 11:32:10 μμ »
7,40 αποκλείεται 8 και κάτι ψιλα ειναι 2 χρονιες εχω παρει ως αναπληρωτρια ετσι το εβγαζε η μισθοδοσια εγω συμπληρωνα τα στοιχεια και τα πηγαινα στην υπευθυνη μισθοδοσιας

Έχω βγάλει δεκάδες καταστάσεις υπερωριών,τόσο για αναπληρωτές, όσο και για μόνιμους καθώς εργαζόμουν 2 χρόνια στη μισθοδοσία και τα βασικό μου αντικείμενο ήταν η μισθοδοσία των αναπληρωτών και οι πρόσθετες αμοιβές αναπληρωτών και μονίμων. Η μόνη περίπτωση να πληρωθεί κάποιος τα 8,40 που ανέφερες είναι να μην του κρατούσανε φόρο (το καθαρό ποσό χωρίς το φόρο είναι 8,40), κάτι που όμως δεν επιτρέπεται. Είναι άλλο το καθαρό ποσό και άλλο το ποσό που πληρώνεσαι. Μπορεί στην κατάσταση να φαίνεται καθαρό ποσό το 8,40, αλλά το πληρωτέο θα είναι αφού από αυτό το ποσό αφαιρεθεί 20% φόρος (που η τρόϊκα θέλει να γίνει 25%).Βέβαια στις καταστάσεις φαίνεται και το πληρωτέο χωριστά από το καθαρό. Από συνήθεια αναφερόμαστε στο πληρωτέο ποσό με τη λέξη καθαρό, ενώ δεν ταυτίζονται. Νομίζω πως ο dis_stam έχει δίκιο και είναι 7,14 για τους μόνιμους και κάτι λιγότερο για τους αναπληρωτές
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2015, 11:35:35 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 10:13:40 πμ »
To ημερολόγιο με τις ώρες υπερωριών κατατίθεται κάθε μήνα από τον Διευθυντή προς στην Δευτεροβάθμια; ή κάθε τρίμηνο;

Το ημερολόγιο είναι κάποιο ειδικό έντυπο; ή γράφει ο Διευθυντής μόνος του ένα πρόχειρο;

Καλά για επίσημες εορτές και αργίες, αλλά που θα ξέρει η Δευτεροβάθμια αν πχ χάθηκε κάποια ώρα λόγω εκδρομής, συνεδρίασης συλλόγου, κάποιας ενημέρωσης που έγινε στο σχολείο κλπ; πρέπει να δηλώνονται και αυτές οι χαμένες ώρες;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 10:43:51 πμ »
Έχω βγάλει δεκάδες καταστάσεις υπερωριών,τόσο για αναπληρωτές, όσο και για μόνιμους καθώς εργαζόμουν 2 χρόνια στη μισθοδοσία και τα βασικό μου αντικείμενο ήταν η μισθοδοσία των αναπληρωτών και οι πρόσθετες αμοιβές αναπληρωτών και μονίμων. Η μόνη περίπτωση να πληρωθεί κάποιος τα 8,40 που ανέφερες είναι να μην του κρατούσανε φόρο (το καθαρό ποσό χωρίς το φόρο είναι 8,40), κάτι που όμως δεν επιτρέπεται. Είναι άλλο το καθαρό ποσό και άλλο το ποσό που πληρώνεσαι. Μπορεί στην κατάσταση να φαίνεται καθαρό ποσό το 8,40, αλλά το πληρωτέο θα είναι αφού από αυτό το ποσό αφαιρεθεί 20% φόρος (που η τρόϊκα θέλει να γίνει 25%).Βέβαια στις καταστάσεις φαίνεται και το πληρωτέο χωριστά από το καθαρό. Από συνήθεια αναφερόμαστε στο πληρωτέο ποσό με τη λέξη καθαρό, ενώ δεν ταυτίζονται. Νομίζω πως ο dis_stam έχει δίκιο και είναι 7,14 για τους μόνιμους και κάτι λιγότερο για τους αναπληρωτές

θα ξέρεις περισσότερα απλά οι αναπληρωτές εσπα ή πδε δεν παίρνουμε καταστάσεις πληρωμής για να είναι τα πραγματα ξεκάθαρα. Εμείς γνωρίζαμε για κάθε μήνα τις ωρες που ειχαμε δηλώσει και μας ειχαν πει υπολογίστε τις ωρες με ποσο 8 και κάτι για να εχετε καποια εικονα για τις υπερωριες που θα σας καταβάλλονται. Ετσι ψιλοκαταλαβαιναμε τι γινοταν

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 06:16:07 μμ »
Μου είπαν ότι έχει καταργηθεί το ότι για να πάρεις υπερωρία πρέπει να μην περισσεύει κανένας στον νομό.
Και ότι η υπερωρία κρίνεται σε επίπεδο σχολικής μονάδας. Δηλαδή αν λείπουν 2 ώρες πχ φυσικού σε ένα σχολείο μπορεί ο φυσικός να ζητήσει 2 ώρες υπερωρία ανεξάρτητα αν στον νομό περισσεύει κάπου αλλού φυσικός. Λένε ότι αυτό ισχύει από πέρυσι. Ισχύει; ξέρετε κάτι;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 03:31:07 μμ »
Μου είπαν ότι έχει καταργηθεί το ότι για να πάρεις υπερωρία πρέπει να μην περισσεύει κανένας στον νομό.
Και ότι η υπερωρία κρίνεται σε επίπεδο σχολικής μονάδας. Δηλαδή αν λείπουν 2 ώρες πχ φυσικού σε ένα σχολείο μπορεί ο φυσικός να ζητήσει 2 ώρες υπερωρία ανεξάρτητα αν στον νομό περισσεύει κάπου αλλού φυσικός. Λένε ότι αυτό ισχύει από πέρυσι. Ισχύει; ξέρετε κάτι;

κανείς κάτι για το παραπάνω;

επίσης, εδώ αναφέρεται το εξής:
Σαν ημερομηνία έναρξης των υπερωριών είναι η ημερομηνία ανάρτησης της έγκρισης των υπερωριών στη
Δι@ύγεια


Δηλαδή μέχρι να αναρτηθεί, οι υπερωρίες που θα έχω κάνει δεν λαμβάνονται υπόψη;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Υπερωρίες μόνιμων
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 07:16:47 πμ »
φαίνεται ότι μόνος μου μιλάω εδώ τελικά! ή μάλλον κανείς δεν έχει πάρει υπερωρίες!

Μια ερώτηση (ακόμα) θέλω να κάνω: Έστω ότι έχω πάρει 2 ώρες υπερωρίες και είναι ας πουμε το τμήμα Α1 Άλγεβρα. Αν μέσα στην βδομάδα πάμε εκδρομή κάποια μέρα όχι όμως αυτή που έχω το τμήμα για το οποίο πήρα υπερωρία, θεωρείται ότι έκανα την υπερωρία και θα την πληρωθώ; ή όχι επειδή δεν δούλεψα την εβδομάδα 21+2=23 ώρες;
Η υπερωρία δηλαδή κρίνεται αν την έκανες από το σύνολο των εβδομάδιαίων ωρών διδασκαλίας που πραγματοποίησα, ή μόνο από το τμήμα για το οποίο πήρα υπερωρία;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.