*

Ψηφοφορία

Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;

1-2 χρόνια
3-4 χρόνια
5-6 χρόνια
περισσότερο από 5-6 χρόνια

Αποστολέας Θέμα: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;  (Αναγνώστηκε 12459 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:44:37 πμ »
Δεν το ήξερα evi06 ευχαριστώ για την πληροφορία αν και είμαι ΠΕ60.Παρ'όλα αυτά εμμένω στην άποψή μου για τον κορεσμό σε 5-6 χρόνια,δεν ξέρω γιατί.Ίσως επειδή ακόμα έχει τρελή ζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 10:52:22 πμ »
Έχω ακούσει οτι σκοπεύουν να κάνουν ολοήμερα γυμνάσια(δεν ξέρω για λύκεια)οπότε αυτόματα φιλόλογοι μαθηματικοί φυσικοί χημικοί κτλ θα αρχίσουν να διορίζονται ελπίζω όπως οι δάσκαλοι.
΄

Μα και να γίνουν ολοήμερα τα γυμνάσια, πόσα παιδιά θα θελήσουν να παρακολουθήσουν; Το ολοήμερο εξυπηρετεί σε πολύ μεγάλο βαθμό τους γονείς που εργάζονται. Ένα παιδί δημοτικού λοιπόν εύκολα μπορείς να το στείλεις στο ολοήμερο. Ένα παιδί γυμνασίου όμως πολύ πιο δύσκολα, δεδομένου ότι είναι στην εφηβεία του και συνεπώς στην φάση που πιστεύει ότι μπορεί να τα κάνει όλα μόνο του. Δεν ξέρω αν ο συλλογισμός έχει βάση, αλλά πιστεύω ότι το ολοήμερο γυμνάσιο δεν θα είχε τόσο μεγάλη απήχηση όσο έχει το ολοήμερο δημοτικό. Επιπλέον μιλάμε για 9500 φιλολόγους μόνο στον Ενιαίο πίνακα (για να μην αναφέρω τα παιδιά που περιμένουν στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας). Φαντάζομαι παρόμοια κατάσταση και στους άλλους κλάδους. Πώς να απορροφηθούν όλοι αυτοί;

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:47:27 μμ »
Έχω ακούσει οτι σκοπεύουν να κάνουν ολοήμερα γυμνάσια(δεν ξέρω για λύκεια)οπότε αυτόματα φιλόλογοι μαθηματικοί φυσικοί χημικοί κτλ θα αρχίσουν να διορίζονται ελπίζω όπως οι δάσκαλοι.
΄

Μα και να γίνουν ολοήμερα τα γυμνάσια, πόσα παιδιά θα θελήσουν να παρακολουθήσουν; Το ολοήμερο εξυπηρετεί σε πολύ μεγάλο βαθμό τους γονείς που εργάζονται. Ένα παιδί δημοτικού λοιπόν εύκολα μπορείς να το στείλεις στο ολοήμερο. Ένα παιδί γυμνασίου όμως πολύ πιο δύσκολα, δεδομένου ότι είναι στην εφηβεία του και συνεπώς στην φάση που πιστεύει ότι μπορεί να τα κάνει όλα μόνο του. Δεν ξέρω αν ο συλλογισμός έχει βάση, αλλά πιστεύω ότι το ολοήμερο γυμνάσιο δεν θα είχε τόσο μεγάλη απήχηση όσο έχει το ολοήμερο δημοτικό. Επιπλέον μιλάμε για 9500 φιλολόγους μόνο στον Ενιαίο πίνακα (για να μην αναφέρω τα παιδιά που περιμένουν στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας). Φαντάζομαι παρόμοια κατάσταση και στους άλλους κλάδους. Πώς να απορροφηθούν όλοι αυτοί;

συμφωνω... το ολοημερο γυμνασιο (ή και λυκειο αν ποτέ γινει) δεν ειναι δυνατόν να εφαρμοστεί με τη λογική του ολοημερτου δημοτικου γιατι πολύ απλά δε θα πάει κανένα παιδι!
ολοημερα στη δευτεροβαμια θα πρεπει να στηριζονται περισσοτερο σε ξενες γλωσσες,εκμαθηση η/υ, αθλητισμό, καλλιτεχνικές ομάδες (θεατρικες,μουσικες,ζωγραφικής κτλ) άρα καμια σχέση με φιλολογους,μαθηματικούς,φυσικους και λοιπές "κλασικές" ιδιότητες!

επόμένως-τώρα που το ξανασκέφτομαι- οι δάσκαλοι ποτε δε θα αντιμετωπίσουν τόσο έντονο πρόβλημα διορισμου αφού υπάρχουν λιγότερα τμήματα που βγαζουν δασκαλους και σε αυτα μπαινουν λιγοτεροι φοιτητες απ'τι σε "καθηγητικές" σχολές

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 08:52:00 μμ »
Ψήφισα σε 5-6 χρόνια.Ξέρουμε αν όλα τα δημοτικά έχουν γίνει ολοήμερα;Μήπως υπάρχει μεγάλο περιθώριο ακόμα;


εχω την εντυπωση (ας με διορθωσουν οι δασκαλοι) οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να γινουν ολα τα σχολεια ολοημερα. ολοημερα δημιουργουνται αναλογα με την ζητηση  κ το ενδιαφερον που υπαρχει απο γονεις κ παιδια. αν δλδ, σε ενα σχολειο δεν μαζευτει ο απαιτουμενος αριθμος για να λειτουργησει το ολοημερο, δεν λειτουργει.

εχω ακουσει οτι εχει μειωθει αρκετα ο αριθμος των ολοημερων που λειτουργουν πλεον σε σχεση με αυτα που λειτουργουσαν τις πρωτες χρονιες την εφαρμογης τους. ισχυει οντως?

ναι ισχυει αυτο που λες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:18:35 μμ »
Με τα ολοήμερα γυμνάσια μπορεί να μη γίνει αυτό τομπαμ όπως στους δασκάλους,σίγουρα όμως θα ανοίξουν κάποιες θέσεις.Δεν λύνεται το πρόβλημα έτσι αλλά κάτι είναι και αυτό.Τώρα για τις ειδικότητες διαφωνώ γιατ'ι και στα δημοτικά δασκάλους παίρνουν στα οποήμερα.Θα μπορούσαν κάλλιστα ναβάλουν μουσικούς,γυμναστές,εικαστικούς κτλΆλλωστε οι αγγλικοί κτλ τις έχουν τις ώρες στο πρωινό πρόγραμμα,πόσα αγγλικά θα κάνουν τα παιδιά την ημέρα;Μία ώρα το πρωί και μία στο ολοήμερο;Άσε που τους ξενόγλωσσους τους έδωσαν και πρωτοβάθμια.Νομίζω οτι θα έρθει η σειρά των κλασσικών ειδικοτήτων τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:36:58 μμ »
Νομίζω οτι θα έρθει η σειρά των κλασσικών ειδικοτήτων τώρα.

Καλή μου Boldini πόσο θέλω να έχεις δίκιο, αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεφρακάρουν οι κλάδοι που έχουν μπλοκαριστεί (βλ.φιλολόγους). Ούτε ολοήμερα γυμνάσια μας σώζουν, ούτε τίποτα. Εϊμαστε άπειροι! Άσε που λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο. Εδώ δεν διορίζουν για να καλύψουν τις πρώτες ανάγκες, θα φτιάξουν και ολοήμερα γυμνάσια;

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 10:02:01 μμ »
Εδώ δεν διορίζουν για να καλύψουν τις πρώτες ανάγκες, θα φτιάξουν και ολοήμερα γυμνάσια;

Σωστό ;) Αλλά πάρτο κι αλλιώς... Ποιος φανταζόταν ότι θα έφτιαχναν ολοήμερα δημοτικά σχολεία, ότι θα είχαν επιτυχία αν σκεφτούμε τις άθλιες σχολικές εγκαταστάσεις και ότι εκεί που οι δάσκαλοι είχαν φρακάρει, σήμερα τους ψάχνουν με το μικροσκόπιο??? Κάτι ανάλογο μπορεί να συμβεί και για τη δευτεροβάθμια στο ξαφνικό! Όπως λέει και η Αλεξίου, η ζωή κύκλους κάνει...
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 10:25:57 μμ »
το πρόγραμμα με τους δασκάλους δεν χρηματοδοτείται από την ευρωπαική ένωση;ξέρει κανείς να μας πει πώς ακριβώς προέκυψε και προκρίθηκε ;

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 01:17:21 μμ »
το πρόγραμμα με τους δασκάλους δεν χρηματοδοτείται από την ευρωπαική ένωση;ξέρει κανείς να μας πει πώς ακριβώς προέκυψε και προκρίθηκε ;

καλησπέρα, είμαι νηπιαγωγός και σε συζήτηση με καθηγητή πανεπιστημίου μου ανέφερε οτι έχουμε πάρει επιχορήγηση απο την ευρωπαϊκή ένωση η οποία λήγει το 2013 για τα δημοτικά. Οπότε λογικά κάπου εκεί θα τελειώσει και το πάρτυ των δασκάλων. Επίσης λένε...(απλά στα λόγια) οτι μετά θα ακολουθήσουν οι νηπιαγωγοί οι οποίοι έχουμε μεγάλο πρόβλημα λόγω έλλειψης κτιρίων. Απο το στόμα τους και στου Θεού το αυτί. Το πως προέκυψε και προκρίθηκε δεν το ξέρω... :(

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 04:33:55 μμ »
Το 2001, όταν ήταν ακόμη σε πιλοτική φάση το Ολοήμερο Σχολείο, είχε γίνει ένα επιμορφωτικό σεμινάριο από καθηγήτρια του ΠΤΔΕ της Αθήνας. Σε μια από τις συναντήσεις μας είχε αναφέρει ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση έκανε έναν άτυπο διαγωνισμό για καινοτόμα προγράμματα στο χώρο της εκπαίδευσης. Κάθε χώρα-μέλος είχε στείλει καποιες προτάσεις, μια από αυτές ήταν και το Ολοήμερο Σχολείο και τελικά ήταν και η ιδέα που προκρίθηκε και χρηματοδοτήθηκε. Από όσα μας είχε πει, δεν χρηματοδοτήθηκαν οι μισθοί των δασκάλων αλλά οι υποδομές που θα έπρεπε να γίνουν στα υπάρχοντα σχολεία για να λειτουργήσουν σαν Ολοήμερα.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 10:38:47 μμ »
Ποσοι δασκαλοι εχουν προσληφθει ολα αυτα τα χρονια ? πανω απο 10.000? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο καιρό ακόμα πιστεύετε θα διορίζονται οι δάσκαλοι;
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:24:01 μμ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161715
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.