*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010  (Αναγνώστηκε 15153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 09:04:55 πμ »
Πολύ ψέμα πρέπει να πέφτει εκεί στη Ζάκυνθο...Σήμερα τους έστειλαν τελικά 4 αναπληρωτές και ας είπαν ότι περίμεναν 1 μόνο!!!Τι να πω;; ???Προσθέστε και έναν ακόμα στην κεφαλονιά= 5 αναπληρωτες
Επομένως αφαιρούμε από τον πίνακα 15 άτομα για να βρούμε τη θέση μας...
Για να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί πάρα πολύ....Υποτίθεται πως είμαι στη θέση 15-μέχρι χθες στην 20η!Πώς λοιπόν μου είπαν στην Κεφ ότι είμαι 7η αν δεν έχουν καλέσει ωρομίσθιους όπως ισχυρίζονται!;Τέλος πάντων,εύχομαι να προχωρήσει η κλήση και για εμάς μπας και γράψουμε κανά μόριο....
Μπορεί να ήσουν στην 7η θέση γιατι ίσως δεν έχουν δηλώσει και οι 20,τώρα 15,Κεφαλλονιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:57:07 »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 09:17:31 μμ »
vnikolitsa το σκέφτηκα και εγώ αυτό το ενδεχόμενο,αλλά μου φάνηκαν πολλά τα άτομα για να μην έχουν δηλώσει την Κεφαλονιά!Το κακό είναι ότι δεν μπόρεσα να μάθω τη θέση μου στην Κέρκυρα για να διελευκάνω αυτό το μυστήριο.Έτσι αν στην Κέρκυρα είμαι και εκεί σχετικά ψηλά,αυτό σημαίνει ότι καλούν ωρομίσθιους!Πραγματικά αυτό μόνο με απασχολεί,το αν καλούν...Βλέπω ότι με τα μόρια μου καλούν στην ηπειρωτική Ελλάδα και μου γυρνάει το μυαλό... >:(....
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 11:03:05 πμ »
Υπάρχουν κάποια άτομα με παλιά πτυχία πριν απο εμας που ίσως δουλευουν δεκάωρο ΠΔΣ.Εάν τους καλέσουν πρωινή ωρομισθία μακριά απο το νησί τους ίσως δεν τους συμφέρει να πάνε. Εχω φίλη που δουλεύει δεκάωρο ΠΔΣ στην Αχαια και την κάλεσαν πρωινη ωρομισθία στην Ηλεία και δεν πήγε λόγω απόστασης.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 06:43:04 μμ »
Δυστυχώς για εμάς μετά από έρευνα που έκανα στους καταλόγους της ΠΔΣ σε Κέρκυρα και Κεφαλονια(καθώς για Ζάκυνθο και Λευκάδα δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία στο internet) οι παλιοί πτυχιούχοι δεν είναι στον κατάλογο των ωρομισθίων :(
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:57:07 »

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 07:49:18 μμ »
Scandalo μην απoγοητεύεσαι!!

Κάνε υπομονή. Πέρσι ήμουν στην ίδια κατάσταση, ώσπου κατάλαβα πως ό,τι και να προσπαθήσω να υπολογίσω αυτό δεν μπορούσε να φέρει αποτέλεσμα.

Μην αγχώνεσαι, εύχομαι να σε καλέσουν γρήγορα.

ΥΓ Οι ευχές μου πιάνουν ;) ;) ;)
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:03:00 μμ »
pdxrysoula να είσαι καλά!Τα είπαμε άλλωστε και με pm...

Τα τελευταία νέα τώρα:
Σήμερα κάλεσα Ζάκυνθο και μου είπαν ότι είμαι 5η,αλλά δεν ξέρουν αν θα πάρουν άλλους ωρομίσθιους.Μίλησα και με Κέρκυρα και επειδή ο υπεύθυνος ήταν απασχολημένος(sic) δεν μπόρεσα να μάθω τη σειρά μου αλλά μου είπαν ότι έχουν καλέσει 2 ωρομίσθιους και μου έδωσαν τα ονόματά τους!Και στο σημείο αυτό μπερδεύτηκα κάθως η μία συνάδελφος βρίσκεται στη θέση 26 και η επόμενη που κλήθηκε στην 32η!Eγώ είμαι στην 35η θέση, αλλά με το κενό αυτό που προκύπτει μεταξύ των 2 ωρομισθίων,δεν μπόρεσα να καταλάβω αν είμαι τώρα 3η ή χαμηλότερα,γιατί δεν ξέρω αν οι ενδιάμεσοι δεν έχουν δηλώσει Κέρκυρα ή αν τους έχουν καλέσει και έχουν αρνηθεί!Επί της ουσίας δεν ξέρω τι θέση έχω....Δε μου είπαν πάντως αν έχουν κενά,δεν ρώτησα!
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 03:29:31 μμ »
Φεύγω για Αργοστόλι!10 ώρες στο 2ο λύκειο...Παρουσιάζομαι Παρασκευή!
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 03:35:57 μμ »
Συγχαρητηρια,συγχαρητήρια,συγχαρητήρια.Καλή αρχή ,το αξίζεις.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 03:41:03 μμ »
Ευχαριστώ vnilolitsa μου!Η αλήθεια είναι πάντως ότι φρικάρισα λίγο....Όσο και να το περιμένεις σε αναστατώνει κάπως ειδικά στην προσωπική σου ζωή!Ελπίζω μόνο να αξίζει τον κόπο η θυσία!Όταν μπορώ θα σας ενημερώνω!Κάνω βαλίτσες τώρα....Φιλιά πολλά,ευχαριστώ για την συμπαράσταση και εύχομαι να έρθει και η σειρά σας! :-*
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος ottobre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 10:19:05 μμ »
Scandalo καλη σχολικη χρονια,εστω και αργα για μας!Κι εγω φευγω...για Παξους τελικα...χαχαχα....θα σου πω εντυπωσεις για το αν αντεχονται το χειμωνα!Καλα μας ταξιδια!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 06:05:21 μμ »
Φεύγω για Αργοστόλι!10 ώρες στο 2ο λύκειο...Παρουσιάζομαι Παρασκευή!

Μπράβο σου!
Δε σου τα 'λέγα, οι ευχές μου πιάνουν  :D :)
Κάλή αρχή και καλή δύναμη!!
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 06:34:30 μμ »
Συνοδοιπόροι μου και υποστηριχτές γεια σας και πάλι!

Λοιπόν τα νέα μου:

Πήγα (Αργοστόλι), είδα, ανέλαβα υπηρεσία και παραιτήθηκα!Είμαι σπιτάκι μου τώρα....
Ας τα πάρω από την αρχή τα πράγματα.
Λοιπόν, περιμενα πραγματικά με μεγάλη ανυπομονησία να με καλέσουν σε σχολείο, για να αισθανθώ και γω ότι οι κόποι μου(των ασεπ) πιάσαν τόπο.Έτσι με το πρώτο τηλέφωνο που με πήραν δέχτηκα αμέσως χωρίς δεύτερη σκέψη!Όταν πηγα εκεί ξφνικά κατάλαβα ότι εξυπηρετώ ένα πανάθλιο σύστημα που δήθεν με ανταμοίβει με μόρια και μου δίνει την ελπίδα κάαααποτε να διοριστώ!Εν τω μεταξύ εγώ θα πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου (το Αργοστόλι είναι πανάκριβο, κάτω από 350 ευρώ δεν υπάρχει δωμάτιο),δεν θα μπορώ να φύγω καθώς από Πρέβεζα θέλω 7 ώρες για να φτάσω εκεί και κατά τα άλλα θα είμαι και καλά καθηγήτρια!!!Μη χέσω!!!!Και η προσωπική ζωή, άστα!Μεγάλη θυσία ανευ λόγου....

Αυτά σκέφτηκα και μου σβούριξε το κεφάλι!Στο σπιτάκι μου έχω τον άντρα μου,τα ιδιαιτερά μου, τη ζωή μου....Γιατί να πάω σε ένα κρύο πανάκριβο δωμάτιο, για κάτι αβέβαιο επιτρέποντας στο σύστημα να βουλώνει τις τρύπες του, ξεζουμίζοντάς με!Όταν μάλιστα είδα πως στο σχολείο παρόλο που με υποδέχτηκαν ως μάννα εξ ουρανού, ευγενέστατοι όλοι και με διάθεση να με βοηθήσουν,δεν ήθελαν να μου μαζέψουν τις ώρες για να μη ξεβολευτούν κάποιοι, το πήρα απόφαση και παραιτήθηκα....Τώρα θα δεχτώ μόνο αν με καλέσουν από Λευκάδα!Ακριβώς αυτό συνέβη στην προηγούμενη συνάδελφο που είχαν καλέσει για αυτή τη θέση:ήταν από Καρδίτσα και ενώ αρχικά είχε δεχτεί τη θέση,την πήραν την επόμενη μέρα για 6 ώρες από Λευκάδα και φυσικά προτίμησε αυτό!
Τελικά πιστεύω πως δεν αξίζει τη θυσία ο ξενιτεμός για την ωρομισθία!
vnikolitsa ό τι θες ρώτα με παραπάνω να σου πω, pdxrysoula ευχαριστώ για τη στήριξη(αλήθεια στον Αστακό βρίσκεσαι;) και ottobre κουράγιο και περιμένω νέα σου!
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 10:50:16 μμ »
SKANDALO,δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω.Αλήθεια παραιτήθηκες;Όσα γράφεις με βοήθησαν να ξεκαθαρίσω τις σκέψεις μου.Ειχα σκεφτεί ότι με βάση το νέο σύστημα προσλήψεων (οποιαδήποτε προυπηρεσία θα μετρηθεί μέχρι τον Ιούλιο του 2010) εάν με καλέσουν δεν αξίζει να πάω,αφού μάλιστα δεν έχω και άλλα μόρια προυπηρεσίας,τι να πάρω,1,5 μόρια;Είμαι αποφασισμένη πλέον ,δεν αφήνω άνδρα και παιδί για όσα περιγράφεις.Λοιπόν, καλό μας διάβασμα.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι Ιονίου 2009-2010
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 05:40:47 μμ »
vnikolitsa μου οταν ήμουν εκεί πραγματικά σε σκέφτηκα πολλές φορές και έλεγα "μια κοπέλα με μωράκι και άντρα θα τους αφήσει για να έρθει εδώ;....θα το έκανε αυτό μια μάνα και γω δεν μπορώ να το αντέξω χωρίς μάλιστα να έχω παιδί;".Αυτό σκεφτόμουν και προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι αξίζει τον κόπο, εφόσον άλλες κοπέλες με περισσότερα από εμένα είναι αποφασισμένες να το κάνουν!Όταν όμως συνειδητοποίησα ότι γινόμαστε απλώς θύματα που εξυπηρετούμε ένα σύστημα αθλιότατο αποφάσισα να τα βροντήξω και να φύγω και να σε πάρω τηλ να σου τα πω και εσένα!τηλ δε σε πήρα για να μη σε ενοχλήσω,σου τα λέω όμως από εδώ:η ωρομισθία τελικά έχει νόημα μόνο αν είμαστε κοντά στο σπίτι μας!

Και η κατάσταση στο νησί δεν ήταν καθόλου όπως τη φανταζόμουν!Εγώ πίστευα πως τα νησιά είναι μη προνομιούχα μέρη στα οποία η ζωή το χειμώνα είναι σχετικά φτηνή και όπου ένας καθηγητής μπορεί πραγματικά να είναι πολύτιμός με την παρουσία του στο σχολείο!Αμ δε!Η Κεφαλονιά είναι πολύ πλούσια λόγω τουρισμού και αυτό το βλέπεις και το χειμώνα πολύ έντονα!Φαίνεται στους ανθρώπους,στα μαγαζιά, στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν(bmw x6 εδώ στην Ήπειρο δε συναντάς συχνά, εκεί υπήρχε μαζί με κάμποσα άλλα πολυτελή τζιπ).Βλεποντάς την κατάσταση αυτή κατάλαβα ότι θα ένιωθα σα το φτωχό συγγενή εκεί, η καθηγητριούλα των 270 ευρώ, και ουσιαστικό έργο κανείς δε θα θεωρούσε ότι θα προσέφερα.....α,και το κορυφαίο,θα κάλυπτα κενό φιλολόγου που βρισκόταν ήδη στο σχολείο,απλά είχε αποσπασθει ...εντός του σχολείου για να φτιάξει τη σχολική βιβλιοθήκη!!!Ο φιλόλογος δηλ ήταν εκεί και μάλιστα προσφέρθηκε να μπει μαζί μου στην τάξη τις πρώτες μέρες, μου είπε τι ύλη είχε κάνει, τα διαγωνίσματα που είχε βάλει κλπ,κοινώς αισθάνθηκα όπως στο φροντιστήριο που έχουμε το αφεντικό πάνω από το κεφάλι μας να μας ελέγχει....το μαθ ήταν ιστορία κατεύθυνσης-που δεν το πολυέχω,με την έννοια πως δε μου πολυαρέσει- και αυτό με βοήθησε να καταλάβω πως δε θέλω να το κάνω!Κάπως έτσι ενώ Παρασκευή ανέλαβα υπηρεσία,Δευτέρα πρωί παραιτήθηκα!Ο διευθυντής του σχολείου έμεινε εμβρόντητος, ενώ αντίθετα κάποιοι συνάδελφοι μου είπαν "εμείς απορούμε και που ήρθες" ο δε φιλόλογος μου είπε "καλά, μπαίνω εγώ να κάνω το μαθ".

Εν ολίγοις, περιπέτεια που θέλω να ξεχάσω ήταν το πενθήμερο που έμεινα εκεί!Σήμερα πάντως τηλεφώνησα Λευκάδα!Είμαι 1η στη σειρά!Ε,αν είναι να προκύψει η ωρομισθία ας είναι εκεί (αλλά όχι Μεγανήσι εύχομαι)....

Αυτά!!!!
et in Arcadia ego...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160916
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 789
Σύνολο: 807

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.