*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 12836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofi o2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 21, 2011, 08:58:06 μμ »
Όλο και φουντώνει η συζήτηση για άρση τις υποχρεωτικής παραμονής για τρία χρόνια στον τόπο του πρώτου διορισμού, αλλά προς το παρόν δε φαίνεται φως στον ορίζοντα. Πάντως ,δεν είναι καθόλου απίθανο, τον ερχόμενο Νοέμβριο να κάνουμε αίτηση για μετάθεση του χρόνου όλοι οι νεοδιόριστοι ,που υφιστάμεθα αυτό το τόσο άδικο κι εντελώς παράλογο μέτρο.

Συνάδερφε, ανάμεσα σε ποιους "φουντώνει" η συζήτηση; Θα παρακαλούσα πολύ να δίνετε όσο το δυνατόν ακριβείς πληροφορίες,ιδίως όταν πρόκειται για θέματα που κάποιους μας "πονάνε" λίγο περισσότερο! Ωστόσο μακάρι να έχεις δίκιο και να κάνουμε αίτηση το Νοέμβριο! Τώρα κατά πόσο θα πάρουμε μετάθεση...αυτό είναι μεγάλη κουβέντα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:51 »

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 22, 2011, 07:18:30 μμ »
προφανώς ο συνάδελφος αναφέρεται στη κινητοποίηση με νομικά μέσα κατά της τριετίας

Αποσυνδεδεμένος draminos.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 10, 2011, 08:45:20 μμ »
Συναδελφοι

Ειμαι διοριστηκα περυσι και διανυω την υποχρεωτικη τριετια πραγμα που σημαινει πως δεν μπορω να κανω χαρτια για μεταθεση Σημερα ομως εμαθα πως μπορουσα να καταθεσω χαρτια για ματαθεση για ΣΜΕΑΕ μια και εχω 3 χρονια ως αναπληρωτης σε ΣΜΕΑΕ Ισχυει κατι τετοιο?

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 10, 2011, 09:02:04 μμ »
ναι, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει εκεί να μείνεις 3 χρόνια...
επίσης δεν ξερω αν προλαβαινεις τωρα πια, ή ζητα αποσπαση τον Σεπτεμβρη.
πρεπει παντως να εχεις το δικαιωμα, οπερ σημαινει να ανηκεις στις ειδ.κατηγοριες μαλλον, ρωτα στην ΔΔΕ
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:51 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 10, 2011, 09:36:32 μμ »
ναι, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει εκεί να μείνεις 3 χρόνια...
επίσης δεν ξερω αν προλαβαινεις τωρα πια, ή ζητα αποσπαση τον Σεπτεμβρη.
πρεπει παντως να εχεις το δικαιωμα, οπερ σημαινει να ανηκεις στις ειδ.κατηγοριες μαλλον, ρωτα στην ΔΔΕ

Άλλο πράγμα οι ειδικές κατηγορίες και άλλο πράγμα οι έχοντες τα προσόντα για μετάθεση στην ΕΑ.
Οι ειδικές κατηγορίες είναι όσοι έχουν προβλήματα υγείας.

Η εγκύκλιος των μεταθέσεων έλεγε ξεκάθαρα ότι για μετάθεση στην ΕΑ δεν ίσχυε η υποχρεωτική τριετής παραμονή τσον τόπο του πρώτου διορισμού.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος draminos.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 10, 2011, 11:47:17 μμ »
Αν παρεις μεταθεση σε ΣΜΕΑΕ η ΚΕΔΔΥ πρεπει να υπηρετησεις 2 χρονια συμφωνα με τη φετινη εγκυκλιο μεταθεσεων Εμενα δεν μαπασχολει αυτο αλλα αν εχω δικαιωμα να κανω αιτηση μεταθεσης του χρονου μια και θα εχω 2 χρονια διορισμενος και δεν θα εχει παρελθει 3ετια απο τον διορισμο μου

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 11, 2011, 01:48:44 πμ »
Αν παρεις μεταθεση σε ΣΜΕΑΕ η ΚΕΔΔΥ πρεπει να υπηρετησεις 2 χρονια συμφωνα με τη φετινη εγκυκλιο μεταθεσεων Εμενα δεν μαπασχολει αυτο αλλα αν εχω δικαιωμα να κανω αιτηση μεταθεσης του χρονου μια και θα εχω 2 χρονια διορισμενος και δεν θα εχει παρελθει 3ετια απο τον διορισμο μου

Στην ειδική αγωγή πάντα έπρεπε να μείνεις παραπάνω από 1 χρόνο για να θεμελιώσεις δικαίωμα μετάθεησς. Μάλιστα νομίζω ότι μέχρι το 2003 (???) ήταν 5 χρόνια.

Τώρα για το τι θα γίνει του χρόνου....άγνωσται αι βουλαί.........
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος draminos.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 11, 2011, 08:30:12 πμ »
Emmaki δεν καταλαβες τι ρωτησα μαλλον και σε παρακαλω ανα γνωριζεις να μου απαντησεις Δεν ειμαι διορισμενος στην ειδικη αγωγη εχω προυπηρεσια 3 χρονων στην ειδικη αγωγη ως αναπληρωτης αλλα διοριστικα στην γενικη αγωγη περυσι Αρα δεν τελειωσε η υποχρεωτικη μου τριετια Ρωτω λοιπον αν μπορουσα να κανω αιτηση για μεταθεση φετος σε ΣΜΕΑΕ μια και στην εγκυκλιο διαβαζω

3. Δεν απαιτείται η συμπλήρωση ενός έτους υπηρεσίας στην οργανική τους θέση αν πρόκειται για μετάθεση από κανονικό σχολείο σε Σ.Μ.Ε.ΑΕ. και ΚΕ.Δ.Δ.Υ.Tο ίδιο ισχύει και για τους νεοδιοριζόμενους εκπαιδευτικούς, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 30, του ν. 3848/2010. Αν πρόκειται για μετάθεση από Σ.Μ.Ε.Α.Ε. ή ΚΕ.Δ..Δ.Υ. σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. ή ΚΕ..Δ.Δ.Υ. και από Σ.Μ.Ε.Α.Ε ή ΚΕ.Δ.Δ.Υ. σε κανονικό σχολείο της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης οι υποψήφιοι πρέπει να συμπληρώνουν μέχρι 31-8-2011  δύο (2) έτη υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 11, 2011, 08:35:44 πμ »
Emmaki δεν καταλαβες τι ρωτησα μαλλον και σε παρακαλω ανα γνωριζεις να μου απαντησεις Δεν ειμαι διορισμενος στην ειδικη αγωγη εχω προυπηρεσια 3 χρονων στην ειδικη αγωγη ως αναπληρωτης αλλα διοριστικα στην γενικη αγωγη περυσι Αρα δεν τελειωσε η υποχρεωτικη μου τριετια Ρωτω λοιπον αν μπορουσα να κανω αιτηση για μεταθεση φετος σε ΣΜΕΑΕ μια και στην εγκυκλιο διαβαζω

3. Δεν απαιτείται η συμπλήρωση ενός έτους υπηρεσίας στην οργανική τους θέση αν πρόκειται για μετάθεση από κανονικό σχολείο σε Σ.Μ.Ε.ΑΕ. και ΚΕ.Δ.Δ.Υ.Tο ίδιο ισχύει και για τους νεοδιοριζόμενους εκπαιδευτικούς, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 30, του ν. 3848/2010. Αν πρόκειται για μετάθεση από Σ.Μ.Ε.Α.Ε. ή ΚΕ.Δ..Δ.Υ. σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. ή ΚΕ..Δ.Δ.Υ. και από Σ.Μ.Ε.Α.Ε ή ΚΕ.Δ.Δ.Υ. σε κανονικό σχολείο της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης οι υποψήφιοι πρέπει να συμπληρώνουν μέχρι 31-8-2011  δύο (2) έτη υπηρεσίας.

θα μπορούσες να είσαι ήδη με μετάθεση σε σμεαε ή κεδδυ!
έχει δικαίωμα ο νεοδιόριστος να ζητήσει άμεσα μετάθεση δίχως να έχει την υποχρέωση να κλείσει τριετία!
απο'κει και πέρα πόσο διάστημα πρέπει να μείνεις στη νέα θέση,δεν το γνωρίζω.
θεωρώ ότι είναι κάτι που επιθυμείς και γι'αυτό ζητάς μετάθεση,επομένως δε θα πρέπει να σε απαχολεί πολύ το πόσο θα μείνεις!
εκτός αν δηλώσεις καμιά περιοχή ή θέση που δεν αγαπάς.
προσοχή σε όλες τις δηλώσεις που κάνουμε! ;)
καλή επιτυχία!!!

Αποσυνδεδεμένος draminos.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 11, 2011, 09:05:17 πμ »
Η αληθεια ειναι οτι δεν με ενδιαφερει ποσο θα μεινω σε ΣΜΕΑΕ αλλα να παρω μεταθεση μια και μαρεσει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 200
Σύνολο: 201

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.