*

Αποστολέας Θέμα: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία  (Αναγνώστηκε 13860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 06:08:21 μμ »
Ευχαριστώ Ritalamp, αλλά δε μου το ανοίγει (το είπα εγώ ότι δεν πρόκειται να βρω άκρη...)!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:36:57 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:29:06 πμ »
πηγα στον υπαδ κα μου το επανε,και οντως,σημερα για την ακριβεια πηγα στην πειραιως και απο 200 ευρω που δηλωσα πτι εδωσα πηρα τα 80. απο το τιποτα..η γιατρος ομως δεν ειχε γραψει στο βιβλιαριο οτι δεν ειναι συμβεβλημενη και πολυ με νευριασε. δηλ αφου το ηξερε και τη ρωτησα γιατι αδιαφορησε;αν δε μου το λεγαν στην υπηρεσια δεν θα το ηξερα. πηγα σε παιδιατρο,φανταζομαι οτι θα ισχυει σε ολους τους γιατρους. τωρα, για το γιατρο που ζητησε τα 20, αυτος εκοψε και το χαρτακι για αυτο δε μου αρεσε
απαράδεκτος! δεν έπρεπε να το δεχτείς με τίποτα. και φαντάζομαι δεν έδωσε και απόδειξη ε;

αυτό με τους μη συμβεβλημένους είναι καλή πληροφορία. έχω πάει και εγώ κατά καιρούς σε τέτοιους και κανένας δεν μου το είπε. δεν ξέρω εάν το ξέρουν κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:43:12 μμ »
Παράθεση
φανταζομαι οτι και σε μη συμβεβλημενο γυναικολογο ειναι το ιδιο,γιατι μονο σε παιδιατρο να ειναι;.. στον κοκετο παιρνεις μονο 1000 ευρω. αν γραψεις τις εξετασεις και τις θεωρησεις παιρνεις παλι πισω κατι γυρω στο 20% η παραπανω. εγω τα πηρα

Ποιες εξετασεις εγραψες και πηρες πισω το 20%? Ποια ειναι η διαδικασια ακριβως?? Τα καταθετεις με καποια αιτηση και περιμενεις απαντηση? Σε καλουν για να πας να τα παρεις? Μπορεις να με διαφωτισεις λιγο σχετικα με αυτο, γιατι πρωτη φορα το ακουω, οπως και αυτο των μη συμβεβλημενων ιατρων.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:09:56 μμ »
γραφεις στο βιβλιαριο την αυχενικη, β επιπεδου, αμνοπαρακεντηση..doppler. κ γενικα οτι σου πει ο γιατρος να κανεις. πας να τα θεωρησεις  κ ακομη και αν κανεις τις εξετασεις σε ιδιωτικο κεντρο θα πας να καταθεσεις τα χαρτακια απο το βιβλιαριο στον υπαδ. εκει σου δινουν αριθμο πρωτοκολλου και σε κανα 2μηνο σου στελνουν χαρτι για την επστροφη χρηματων.το ποσοστο  20% ισως δεν ειναι ακριβες αλλα καπου εκει ειναι. ακομα και για την θερμοκοιτιδα του μωρου παιρνουμε πισω το 75%. σε αλλα ταμεια βεβαια ειναι ολα τα λεφτα..ο μη συμβεβλημενος σου γραφει πανω στο βιβλιαριο οτι δεν ειναι συμβεβλημενος και αρα πληρωνεις κανονικα την επισκεψη. μετα εσυ μπορεις να πας το χαρτι και να παρεις πισω 20 ευρω για την επισκεψη. αν σου τυχει κ κανενα σακχαρο κυησης παλι παιρνεις το 70% των εξοδων πισω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:36:57 »

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:17:18 μμ »
Να προσθέσω ότι όλοι οι Γαστρεντερολόγοι (εύχομαι να μην χρειαστεί να πάτε ) δεν είναι συμβεβλημένοι με το δημόσιο. Για επίσκεψη, εξετάσεις ακολουθείται η παραπάνω διαδικασία με επιστροφή χρημάτων.
Για εξέταση σε Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο έδωσα 70 ευρώ και εκεί δεν υπάρχει καμία επιστροφή χρημάτων. Απλά οι αποδείξεις θα πάνε στην εφορία.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:18:49 μμ »
ο υπαδ στελνει και το χαρτι των εξοδων μας για την εφορια

Αποσυνδεδεμένος martha8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:19:25 μμ »
Παιδιά γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία για εξετάσεις αίματος(θυροειδή κτλ.) από γυναικολόγο;;;
Περνάώ από ελεγγκτή;;; Το πρόγραμμα ελεγκτηριων στο σάιτ του ΟΠΑΔ ισχύει για αυτήν την περίπτωση;
Αν πάω σε ιδιοτικό μικροβιολογικό πληρώνω και τα παίρνω μετά πίσω ή δεν πληρώνω;;;  ???

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:22:12 πμ »
γραφεις στο βιβλιαριο την αυχενικη, β επιπεδου, αμνοπαρακεντηση..doppler. κ γενικα οτι σου πει ο γιατρος να κανεις. πας να τα θεωρησεις  κ ακομη και αν κανεις τις εξετασεις σε ιδιωτικο κεντρο θα πας να καταθεσεις τα χαρτακια απο το βιβλιαριο στον υπαδ. εκει σου δινουν αριθμο πρωτοκολλου και σε κανα 2μηνο σου στελνουν χαρτι για την επστροφη χρηματων.το ποσοστο  20% ισως δεν ειναι ακριβες αλλα καπου εκει ειναι. ακομα και για την θερμοκοιτιδα του μωρου παιρνουμε πισω το 75%. σε αλλα ταμεια βεβαια ειναι ολα τα λεφτα..ο μη συμβεβλημενος σου γραφει πανω στο βιβλιαριο οτι δεν ειναι συμβεβλημενος και αρα πληρωνεις κανονικα την επισκεψη. μετα εσυ μπορεις να πας το χαρτι και να παρεις πισω 20 ευρω για την επισκεψη. αν σου τυχει κ κανενα σακχαρο κυησης παλι παιρνεις το 70% των εξοδων πισω
υποθέτω πως χρειάζεται και η απόδειξη πληρωμής;

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:33:44 πμ »
Παιδιά γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία για εξετάσεις αίματος(θυροειδή κτλ.) από γυναικολόγο;;;
Περνάώ από ελεγγκτή;;; Το πρόγραμμα ελεγκτηριων στο σάιτ του ΟΠΑΔ ισχύει για αυτήν την περίπτωση;
Αν πάω σε ιδιοτικό μικροβιολογικό πληρώνω και τα παίρνω μετά πίσω ή δεν πληρώνω;;;  ???

ειανι το ιδιο πραγμα οπως ολες οι εξετασεις,σου τις γραφει, τις θεωρεις και τις κανεις σε ιδιωρικο μικροβιολογο η μεγαλο κεντρο (παρε τηλ πρωτα να δεις αν συνεργαζεται, πχ eyromentica δεχεται) δεν πληρωνεις τιποτα,πας με το βιβλιαριο κανονικα. εχω κανει πολλες φορες ετσι.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 10:42:46 πμ »
υποθέτω πως χρειάζεται και η απόδειξη πληρωμής;
[/quote]

ναι,συγνωμη το ξεχασα  ;D

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 01:30:33 μμ »
Τα χαρτακια του βιβλιαριου που πανω θα γραφουν οτι ο γιατρος ειναι μη συμβεβλημενος, χρειαζονται θεωρηση απο ελεγκτη πριν τα καταθεσουμε στην υπαδ?

Αποσυνδεδεμένος martha8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 02:41:41 μμ »
Παιδιά γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία για εξετάσεις αίματος(θυροειδή κτλ.) από γυναικολόγο;;;
Περνάώ από ελεγγκτή;;; Το πρόγραμμα ελεγκτηριων στο σάιτ του ΟΠΑΔ ισχύει για αυτήν την περίπτωση;
Αν πάω σε ιδιοτικό μικροβιολογικό πληρώνω και τα παίρνω μετά πίσω ή δεν πληρώνω;;;  ???

ειανι το ιδιο πραγμα οπως ολες οι εξετασεις,σου τις γραφει, τις θεωρεις και τις κανεις σε ιδιωρικο μικροβιολογο η μεγαλο κεντρο (παρε τηλ πρωτα να δεις αν συνεργαζεται, πχ eyromentica δεχεται) δεν πληρωνεις τιποτα,πας με το βιβλιαριο κανονικα. εχω κανει πολλες φορες ετσι.

Σε ευχαριστώ πολύ ΄για τις πληροφορίες.... πήρα στη Βιοιατρική και θα παω εκεί .......

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γιατροί δημοσίου και διαδικασία
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 05:05:40 μμ »
Τα χαρτακια του βιβλιαριου που πανω θα γραφουν οτι ο γιατρος ειναι μη συμβεβλημενος, χρειαζονται θεωρηση απο ελεγκτη πριν τα καταθεσουμε στην υπαδ?

99% εν το εκανα..να μη θυμαμαι καλα;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158542
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.