*

Αποστολέας Θέμα: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου  (Αναγνώστηκε 2951 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoyia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« στις: Νοέμβριος 10, 2016, 11:43:17 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος ή κάποια να αναλάβει επιμέλεια αγγλικού άρθρου (8000 λέξεις) πριν το στείλω για δημοσίευση; Επί πληρωμή εννοείται αλλά κάτι λογικό. Εκεί έξω μου ζητάνε το τρελό ποσό των 200Ευρώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:13:51 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 12:05:26 πμ »
200 ευρώ είναι πολύ λογική τιμή για επιμέλεια μεγάλου άρθρου (που φαντάζομαι πως θα περιλαμβάνει ειδική ορολογία).

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 09:02:43 πμ »
Και γω δε νομίζω ότι είναι πολλά για επιμέλεια
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος zoyia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 09:58:26 πμ »
Emmaki και Isla ευχαριστώ για απάντηση. Σκέφτομαι όμως...Χμμμ...στο Πάντειο παραδίδουν μαθήματα ξένων γλωσσών (3 ώρες την εβμοδάδα)  για 330Ευρώ το χρόνο αν είσαι φοιτητής ή φοιτήτρια άλλου πανεπιστημίου. Και σου μαθαίνουν και κάτι. Νομίζω είναι θέμα κριτηρίων και προτεραιοτήτων. Αν τύχει και ξέρετε κάποιον ή κάποια που αξιολογεί ως προτεραιότητα την εκπαίδευση και κατανοεί ότι τα 200 Ευρώ για μια διεκπεραιωτική επιμέλεια ενός  αγγλικού άρθρου 8000 λέξεων είναι πολλά και θα ενδιαφερόταν για μια τέτοια συνεργασία και αν θέλετε να το πείτε κι εσείς φυσικά ας μου στείλει να συζητήσουμε. Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2016, 10:09:45 πμ από zoyia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:13:51 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 10:29:28 πμ »
Δεν είναι πολλά τα 200 ευρώ όμως. Αυτό είναι το θέμα. Η επιμέλεια κειμένου δεν είναι διεκπεραιωτική. Αν ήταν, θα προσφερόμουν να σου την κάνω εγώ, πίστεψέ με  8)

Το κόστος των μαθημάτων στο Πάντειο, τι σχέση έχει??


Αποσυνδεδεμένος zoyia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 11:35:33 πμ »
Δεν είναι πολλά τα 200 ευρώ όμως. Αυτό είναι το θέμα. Η επιμέλεια κειμένου δεν είναι διεκπεραιωτική. Αν ήταν, θα προσφερόμουν να σου την κάνω εγώ, πίστεψέ με  8)

Το κόστος των μαθημάτων στο Πάντειο, τι σχέση έχει??

Να'σαι καλά, Isla για την υποθετική προσφορά! Αν πρόσφερες και τα  (λίγα) 200 Ευρώ :) :) :) . Χαχα! Αστείο ήταν! Καλημέρες!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 02:34:43 μμ »
Emmaki και Isla ευχαριστώ για απάντηση. Σκέφτομαι όμως...Χμμμ...στο Πάντειο παραδίδουν μαθήματα ξένων γλωσσών (3 ώρες την εβμοδάδα)  για 330Ευρώ το χρόνο αν είσαι φοιτητής ή φοιτήτρια άλλου πανεπιστημίου. Και σου μαθαίνουν και κάτι.

Σε μια τάξη 30-40 ατόμων, στα παίρνουν προκαταβολικά, αν δεν σου αρέσει σου λένε τώρα γραφτήκατε, πληρώνεις προκαταβολικά γιορτές/αργίες που ΔΕΝ κάνεις μάθημα. Οπότε, καλύτερα ιδιαίτερο με 1 άτομο χωρίς μεταφορικά και αν δεν σου αρέσει πληρώνεις 2-3 μαθήματα και that's it  :o
Καλά 200 Ευρώ για 8,000 λέξεις δίνεις τέτοια αμοιβή?? να ράψω τσέπες για να βάλω τα πολλά λεφτά. όπου και να πας με την λέξη σε χρεώνουν (4-5 λεπτά ο μεταφραστής+4-5 το φροντιστήριο/ΚΞΓ+4-5 ο δικηγόρος αν θέλει επικύρωση  :-* ).

Αποσυνδεδεμένος zoyia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 01:35:50 μμ »
μάλλον ξέρω ποια λες (από Σαλόνικα μεριά??), πάντως τσέκαρε reviews για επιμέλεια/μεταφράσεις για να ρωτήσεις παλιούς πελάτες γιατί θυμάμαι τα περισσότερα σχόλια ήταν λίαν αρνητικά. PS τον μεταφραστή παίζει να τον αφήνουν απλήρωτο συγκεκριμένα φροντιστήρια (κατά Αθήνα μεριά), φιλικά πάντα..
Συγγνώμη που θα στο χαλάσω George999 αλλά δεν ξέρεις.  Η ηλεκτρονική μου διεύθυνση είναι διαθέσιμη για όποιον και όποια ενδιαφέρεται όντως να μάθει και να διεκπεραιώσει μια απλή επιμέλεια αγγλικού κειμένου 8000 λέξεων σε λογικό κόστος. Αν κάποιοι επιλέγουν να διεκπεραιώσουν επιμέλεια αγγλικού κειμένου 8000 λέξεων που θα τους κοστίσει το εξωπραγματικό ποσό των 200 ευρώ επιλογή τους και είναι απόλυτα σεβαστή. Το σίγουρο είναι ότι θα βρουν καλοθελητές διεκπεραίωσης (βλ. συζήτηση παραπάνω) κι επίσης σίγουρο είναι ότι θα βρουν και μεγαλύτερες τιμές. Αν κάποιοι πάλι προτιμούν να κάνουν σχόλια στο forum για τις εντυπώσεις κι αυτό επιλογή είναι. Ο καθείς με τις επιλογές του.

ΥΓ1. Είναι θλιβερό να μην πληρώνονται οι υπάλληλοι (το έχω πάθει κι εγώ προσωπικά). Αυτό δε σημαίνει όμως ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες μπορούν να ζητούν όσο όσο για τις υπηρεσίες και τα προϊόντα που παρέχουν.
ΥΓ2. Το αρθράκι ήδη ταξιδεύει :) Γιουχου!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 03:36:19 μμ »
Από περιέργεια και μόνο, βάλε μας αν θέλεις 3-4 παραγράφους να δούμε τη δουλειά που έχει γίνει.

Αποσυνδεδεμένος zoyia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 12:53:40 μμ »
Από περιέργεια και μόνο, βάλε μας αν θέλεις 3-4 παραγράφους να δούμε τη δουλειά που έχει γίνει.

Isla, το άρθρο έχει γίνει ήδη δεκτό από αγγλικό ακαδημαϊκό περιοδικό μεγάλου εκδοτικού οίκου, οπότε προφανώς η ποιότητα των αγγλικών φτάνει και περισσεύει. Αναρωτιέμαι όμως, μήπως είναι κάπως επιπόλαιο σε εκπαιδευτικό forum να θεωρούν μερικοί ότι μπορούν να κρίνουν την ποιότητα αγγλικού κειμένου την  οποία εγκρίνουν επαγγελματίες αγγλικού ακαδημαϊκού οίκου; Αν επιμένεις για παραγράφους εδώ, δεν έχω πρόβλημα να βάλω απόσπασμα. Μόνο που με βάση το νομικό πλαίσιο αυτή τη στιγμή είμαι υπόλογη στους εκδότες κι έτσι δεν μπορώ να δημοσιεύσω κάτι πριν πραγματοποιηθεί και επίσημα η έκδοση (δεν γνωρίζω κατά πόσο εμπλέκεσαι με ακαδημαϊκά κείμενα, υπάρχει μία πολύ συγκεκριμένη διαδικασία η οποία ακολουθείται και ολοκληρώνεται μετά το πέρας μερικών μηνών, συνήθως από 2-6). Αν θες στείλε μια υπενθύμιση κάποια στιγμή και αν έχει πραγματοποιηθεί η δημοσίευση βάζω και 3-4 παραγράφους. Πάντως με αφορμή τη συζήτηση επί του θέματος θα ήθελα να μεταφέρω εδώ ότι η επιμέλεια αγγλικών κειμένων μπορεί να γίνει γρήγορα και οικονομικά, αλλά επίσης ισχύει ότι υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες που γυρεύουν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις. Μιλώ επειδή μου συνέβη και το καταθέτω στο forum για πληροφόρηση μελών που ενδεχομένως ενδιαφέρονται.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 01:18:08 μμ »
zoyia σε ποιο αντικείμενο (κλάδο επιστήμης δηλαδή, γιατί δεν γνωρίζω καν την ειδικότητά σου) είναι η υπό δημοσίευση εργασία σου;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 01:43:41 μμ »
Συγγνώμη που θα στο χαλάσω George999 αλλά δεν ξέρεις.  Η ηλεκτρονική μου διεύθυνση είναι διαθέσιμη για όποιον και όποια ενδιαφέρεται όντως να μάθει και να διεκπεραιώσει μια απλή επιμέλεια αγγλικού κειμένου 8000 λέξεων σε λογικό κόστος. Αν κάποιοι επιλέγουν να διεκπεραιώσουν επιμέλεια αγγλικού κειμένου 8000 λέξεων που θα τους κοστίσει το εξωπραγματικό ποσό των 200 ευρώ επιλογή τους και είναι απόλυτα σεβαστή. Το σίγουρο είναι ότι θα βρουν καλοθελητές διεκπεραίωσης (βλ. συζήτηση παραπάνω) κι επίσης σίγουρο είναι ότι θα βρουν και μεγαλύτερες τιμές. Αν κάποιοι πάλι προτιμούν να κάνουν σχόλια στο forum για τις εντυπώσεις κι αυτό επιλογή είναι. Ο καθείς με τις επιλογές του.

ΥΓ1. Είναι θλιβερό να μην πληρώνονται οι υπάλληλοι (το έχω πάθει κι εγώ προσωπικά). Αυτό δε σημαίνει όμως ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες μπορούν να ζητούν όσο όσο για τις υπηρεσίες και τα προϊόντα που παρέχουν.
ΥΓ2. Το αρθράκι ήδη ταξιδεύει :) Γιουχου!

όλα σχετικά είναι. Ανάλογα το ranking του journal κτλ. Να σου πω ένα παράδειγμα, εταιρία κολοσσός στις ΗΠΑ επικαλείται δημοσίευση σε ιατρικό περιοδικό ότι ο πράσινος καφές μειώνει το λίπος. Όταν όντως googled τον τίτλο δεν βρήκα καν το journal, πόσο μάλλον τους συγγραφείς. Πάντως ξέρω περιστατικά μεταφραστές να μην πληρώνονται καθόλου καλά, και ας έκαναν καλή δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμέλεια αγγλικού κειμένου
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 02:20:26 μμ »
Αν θες στείλε μια υπενθύμιση κάποια στιγμή και αν έχει πραγματοποιηθεί η δημοσίευση βάζω και 3-4 παραγράφους.
Κοίτα, επειδή αποκλείεται να το θυμηθώ έτσι στο ξεκάρφωτο, αν το θυμηθείς εσύ βάλε τις παραγράφους όταν μπορείς. Αν δεν το θυμηθείς, μην βάζεις.

Το ότι δημοσιεύεται καν και καν υλικό σε journal, ισχύει. Και δεν έχει σχέση με το μέγεθος του οίκου, καμιά φορά οι μεγάλοι οίκοι έχουν το χειρότερο quality control.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2016, 02:21:59 μμ από Isla »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.