*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..  (Αναγνώστηκε 8844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 06:21:11 μμ »
Με τόσα προσόντα καλύτερα να πήγαινες σε παν/μιο ή ερευνητικό κέντρο του εξωτερικού! :)
Πάντως αν κάποιος ανήκει στη ΝΔ, δεν νομίζω ότι τελικά να είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.. κοινή πολιτική έχουν ουσιαστικά.. εδώ, χτες ο Καραμανλής είπε θα στηρίξει τις "δύσκολες αποφάσεις" της νέας κυβέρνησης. Τι να λέμε τώρα.. :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:18 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3644
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 10:56:09 μμ »
Μου λείπουν 2μισι διδακτορικα!!!! Πού θα πάει....μέχρι να γίνω 55 (δεν ξέρω γιατί τόσο, αλλά μου αρέσει) ίσως να τα έχω, γιτί όπως πάμε το ένα δεν θα είναι αρκετό για τίποτα!!!!!! Όπως και με τα μεταπτυχιακα, πλέον σπάνια κ΄ποιος να μην έχει....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5692
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 11:07:35 μμ »


7. Οράματα και επιδιώξεις συμβατά με τις αρχές και την εθνική στρατηγική που έχει διατυπώσει ο πρωθυπουργός


το 7..............τι σας λεει παλι................................. μας δουλευουν τελειως...........................  :-\



Γιατί σου φαίνεται περίεργο; Λογικότατο είναι! Η θέση του γενικού γραμματέα είναι πολιτική θέση. Επομένως, από τη στιγμή που ασκείς κάποιου είδους πολιτική, πρέπει να συμφωνείς στοιχειωδώς με τις πολιτικές θέσεις του προϊσταμένου σου (δηλ. του αντίστοιχου υπουργού και του πρωθυπουργού). Αν προσέξεις, λέει τη λέξη "συμβατά", που σημαίνει ότι ακόμα και αν δεν ταυτίζεσαι πλήρως, πρέπει να έχεις τουλάχιστον κοινό στόχο.
Όλα αυτά, βέβαια, σημαίνουν ότι για αυτές τις θέσεις προορίζονται είτε "πράσινοι", είτε ακομμάτιστοι που έχουν αρκετές κοινές απόψεις με τον πρωθυπουργό.

Θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα μαζί σου. Πράγματι πιστεύω ότι η θέση ενός ΓΓ υπουργείου είναι βαθύτατα πολιτική θέση και άρα ο υποψήφιος θα πρέπει να ενστερνίζεται τις ιδέες, τις απόψεις ακι το πρόγραμμα του υπουργείου και άρα της κυβέρνησης. Η διαφωνία μου είναι μόνο στο σημείο της στοιχειώδους συμφωνίας, καθώς πιστεύω ότι η συμφωνία δεν μπορεί να είναι στοιχειώδης, μιας και μιλάμε για έναν από τους εκφραστε΄ς της πολιτικής.

Όσο για τα φρονήματα που αναφέρθηκαν από κάποιους...Όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να βάλουν κάποιον που ΔΕΝ θα είναι του κόμματος. Π.χ. αν βάλουν εμένα-λέμε τώρα- που έχω 2 μεταπτυχιακά, 3 διδακτορικά-εδώ και αν λέμε τώρα-, άπειρες δημοσιεύσεις στα καλύτερα επιστημονικά περιοδικά με το μεγαλύτερο impact factor τον κόσμο, έχω 10 χρόνια ερευνητικό έργο πάνω στην εκπαίδευση (τρελά όνειρα κάνω, αλλά είπαμε, λέμε τώρα) ΑΛΛΑ (και το αλλά είναι τεράστιο) ανήκω πολιτικα στην παράταξη της Νέας Δημοκρατίας, που έχει ένα τελέιως διαφορετικό εκπαιδευτικό πλάνο, τι θα μπορέσω να προσφέρω στο υπουργέιο; Πώς θα στηρίξω την πολιτική του υπουργείου σε μία συνάντηση με τη ΔΟΕ, αν εγώ η ίδια θεωρώ ότι η πολιτική αυτή είναι λάθος; Πώς θα βγω και θα μιλήσω δημόσια; Βλέπετε, αυτά είναι πολύ σημαντικά "προβλήματα" που προκύπτουν. Κάπως πρέπει να ξεπεραστούν. Ο μόνος τρόπος είναι να κριθεί και η πολιτική ταυτότητα του υποψηφίου.
Το θέμα είναι ότι με αυτό τον τρόπο υπάρχουν πιθανότητες να μην κριθεί ΜΟΝΟ η κομματική ταυτότητα, αλλά να συνυπολογιστούν και άλλα στοιχεία, τα οποία θα κάνουν τη διαφορά. Μπορεί π.χ. να μην βάλουν έναν απλό πρώην αθλητή, μέλος του κόμματος, στη Γ.Γ. αθλητισμού, αλλά κάποιον, πάλι μέλος του κόμματος, που θα έχει σπουδάσει το αντικέιμενο, θα έχει κάποια χαρτιά στη διοίκηση του αθλητισμού, θα έχει δραστηριοποιηθεί στη διοίκηση αθλητικών σωματείων και θα ξέρει τι ανάγκες έχουν αυτά. Το ίδιο και για τα άλλα υπουργεία.
Ας περιμένουμε να δούμε. Και μετά, αν δεν γίνει έτσι....εγώ μαζί σας να τους πετροβολήσω!!!!

Υ.Γ. Δεν ανήκω σε κανένα από τα μεγάλα κόμματα. Θεωρώ τον εαυτό μου πολιτικοποιημένο και ως ένα βαθμό κομματικοποιημένο, αλλά σε τελέιως διαφορετικό "στρατόπεδο". Έτσι για να μην θεωρηθεί ότι τα λέω αυτά επέιδή είμαι "δικιά τους".....

Αααααα! Και για τον αθλητισμό ξέρω τι λέω....Είναι η άλλη μεγάλη αγάπη μετά την εκπάιδευση, η οποία επίσης υποφέρει τα τελευταία χρόνια από κακές διοικήσεις και αποφάσεις
Ρεαλιστική τοποθέτηση. Μια επίσημανση μόνο. Εφόσον καλώς ή κακώς θεωρείται δεδομένο στην κοινωνία μας ότι δεν μπορεί να αποδώσει στη συγκεκριμένη θέση κάποιος εκτός κόμματος, τότε η προκήρυξη θα έπρεπε να μπει στο δικτυακό τόπο του κόμματος και όχι σε κρατικό site. Μία προκήρυξη σε κρατικό site πρέπει να απευθύνεται σε όλους ανεξαρτήτως τους πολίτες. Μία προκήρυξη σε κομματικό site απευθύνεται  σε φίλους τους κόμματος.  Άλλο πράγμα η κομματική διαφάνεια και αξιοκρατία (έχει κι αυτή την αξία της) και άλλο η κρατική διαφάνεια και αξιοκρατία. Αν μπερδεύουμε τα πράγματα, τότε υπάρχει έλλειμμα ειλικρίνειας.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 08:38:01 πμ »


7. Οράματα και επιδιώξεις συμβατά με τις αρχές και την εθνική στρατηγική που έχει διατυπώσει ο πρωθυπουργός


το 7..............τι σας λεει παλι................................. μας δουλευουν τελειως...........................  :-\



Γιατί σου φαίνεται περίεργο; Λογικότατο είναι! Η θέση του γενικού γραμματέα είναι πολιτική θέση. Επομένως, από τη στιγμή που ασκείς κάποιου είδους πολιτική, πρέπει να συμφωνείς στοιχειωδώς με τις πολιτικές θέσεις του προϊσταμένου σου (δηλ. του αντίστοιχου υπουργού και του πρωθυπουργού). Αν προσέξεις, λέει τη λέξη "συμβατά", που σημαίνει ότι ακόμα και αν δεν ταυτίζεσαι πλήρως, πρέπει να έχεις τουλάχιστον κοινό στόχο.
Όλα αυτά, βέβαια, σημαίνουν ότι για αυτές τις θέσεις προορίζονται είτε "πράσινοι", είτε ακομμάτιστοι που έχουν αρκετές κοινές απόψεις με τον πρωθυπουργό.

Θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα μαζί σου. Πράγματι πιστεύω ότι η θέση ενός ΓΓ υπουργείου είναι βαθύτατα πολιτική θέση και άρα ο υποψήφιος θα πρέπει να ενστερνίζεται τις ιδέες, τις απόψεις ακι το πρόγραμμα του υπουργείου και άρα της κυβέρνησης. Η διαφωνία μου είναι μόνο στο σημείο της στοιχειώδους συμφωνίας, καθώς πιστεύω ότι η συμφωνία δεν μπορεί να είναι στοιχειώδης, μιας και μιλάμε για έναν από τους εκφραστε΄ς της πολιτικής.

Όσο για τα φρονήματα που αναφέρθηκαν από κάποιους...Όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να βάλουν κάποιον που ΔΕΝ θα είναι του κόμματος. Π.χ. αν βάλουν εμένα-λέμε τώρα- που έχω 2 μεταπτυχιακά, 3 διδακτορικά-εδώ και αν λέμε τώρα-, άπειρες δημοσιεύσεις στα καλύτερα επιστημονικά περιοδικά με το μεγαλύτερο impact factor τον κόσμο, έχω 10 χρόνια ερευνητικό έργο πάνω στην εκπαίδευση (τρελά όνειρα κάνω, αλλά είπαμε, λέμε τώρα) ΑΛΛΑ (και το αλλά είναι τεράστιο) ανήκω πολιτικα στην παράταξη της Νέας Δημοκρατίας, που έχει ένα τελέιως διαφορετικό εκπαιδευτικό πλάνο, τι θα μπορέσω να προσφέρω στο υπουργέιο; Πώς θα στηρίξω την πολιτική του υπουργείου σε μία συνάντηση με τη ΔΟΕ, αν εγώ η ίδια θεωρώ ότι η πολιτική αυτή είναι λάθος; Πώς θα βγω και θα μιλήσω δημόσια; Βλέπετε, αυτά είναι πολύ σημαντικά "προβλήματα" που προκύπτουν. Κάπως πρέπει να ξεπεραστούν. Ο μόνος τρόπος είναι να κριθεί και η πολιτική ταυτότητα του υποψηφίου.
Το θέμα είναι ότι με αυτό τον τρόπο υπάρχουν πιθανότητες να μην κριθεί ΜΟΝΟ η κομματική ταυτότητα, αλλά να συνυπολογιστούν και άλλα στοιχεία, τα οποία θα κάνουν τη διαφορά. Μπορεί π.χ. να μην βάλουν έναν απλό πρώην αθλητή, μέλος του κόμματος, στη Γ.Γ. αθλητισμού, αλλά κάποιον, πάλι μέλος του κόμματος, που θα έχει σπουδάσει το αντικέιμενο, θα έχει κάποια χαρτιά στη διοίκηση του αθλητισμού, θα έχει δραστηριοποιηθεί στη διοίκηση αθλητικών σωματείων και θα ξέρει τι ανάγκες έχουν αυτά. Το ίδιο και για τα άλλα υπουργεία.
Ας περιμένουμε να δούμε. Και μετά, αν δεν γίνει έτσι....εγώ μαζί σας να τους πετροβολήσω!!!!

Υ.Γ. Δεν ανήκω σε κανένα από τα μεγάλα κόμματα. Θεωρώ τον εαυτό μου πολιτικοποιημένο και ως ένα βαθμό κομματικοποιημένο, αλλά σε τελέιως διαφορετικό "στρατόπεδο". Έτσι για να μην θεωρηθεί ότι τα λέω αυτά επέιδή είμαι "δικιά τους".....

Αααααα! Και για τον αθλητισμό ξέρω τι λέω....Είναι η άλλη μεγάλη αγάπη μετά την εκπάιδευση, η οποία επίσης υποφέρει τα τελευταία χρόνια από κακές διοικήσεις και αποφάσεις
Ρεαλιστική τοποθέτηση. Μια επίσημανση μόνο. Εφόσον καλώς ή κακώς θεωρείται δεδομένο στην κοινωνία μας ότι δεν μπορεί να αποδώσει στη συγκεκριμένη θέση κάποιος εκτός κόμματος, τότε η προκήρυξη θα έπρεπε να μπει στο δικτυακό τόπο του κόμματος και όχι σε κρατικό site. Μία προκήρυξη σε κρατικό site πρέπει να απευθύνεται σε όλους ανεξαρτήτως τους πολίτες. Μία προκήρυξη σε κομματικό site απευθύνεται  σε φίλους τους κόμματος.  Άλλο πράγμα η κομματική διαφάνεια και αξιοκρατία (έχει κι αυτή την αξία της) και άλλο η κρατική διαφάνεια και αξιοκρατία. Αν μπερδεύουμε τα πράγματα, τότε υπάρχει έλλειμμα ειλικρίνειας.

συμφωνω με apri...

αλλα μαλλον σας μπερδεψα...αυτο που εστειλα...με τα αριθμημενα "προσοντα" παιδια δεν ειναι για τους γενικους γραμματεις...........αλλα για το προσωπικο που θα στελεχωσει το γραφειο του υφυπουργου παιδειας..............

και αν ειναι ετσι οπως λετε...και μιλαμε για θεσεις ¨-να τις πω κυβερνητικου προσανατολισμου...-οκ...αλλα μην μας λενε οτι οι προσληψεις θα ειναι αξιοκρατικες ........ας μας πουν οτι θα ειναι αξιοκρατικες αλλα η επιλογη θα γινει απο τα πρασινα παιδια....οπως και οι προηγουμενοι επελεγαν απο τα μπλε.............
για μενα δεν εχει καμια διαφορα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:18 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 03:06:47 μμ »
Υπάρχει μια μικρή διαφορά.. δηλαδή τώρα ναι μεν θα μπαίνουν σε αυτές τις θέσεις πράσινοι (εκτός αν όντως γίνουν αξιοκρατικά, αν και δύσκολα), αλλά θα μπαίνουν οι πράσινοι που έχουν τα κατάλληλα προσόντα και όχι ο κάθε άσχετος.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 08:30:12 πμ »
Υπάρχει μια μικρή διαφορά.. δηλαδή τώρα ναι μεν θα μπαίνουν σε αυτές τις θέσεις πράσινοι (εκτός αν όντως γίνουν αξιοκρατικά, αν και δύσκολα), αλλά θα μπαίνουν οι πράσινοι που έχουν τα κατάλληλα προσόντα και όχι ο κάθε άσχετος.

καπως ετσι ειναι η θα ειναι μαλλον....αλλα και παλι...μια απο τα ιδια ρε παιδια....δλδ η πας με καποιο κομμα και περιμενεις να βγει κυβερνηση μπας κ βρεις ασπρη μερα ....η τιποτα....?  :-\ >:( :(

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 11:07:54 πμ »
Υπάρχει μια μικρή διαφορά.. δηλαδή τώρα ναι μεν θα μπαίνουν σε αυτές τις θέσεις πράσινοι (εκτός αν όντως γίνουν αξιοκρατικά, αν και δύσκολα), αλλά θα μπαίνουν οι πράσινοι που έχουν τα κατάλληλα προσόντα και όχι ο κάθε άσχετος.

καπως ετσι ειναι η θα ειναι μαλλον....αλλα και παλι...μια απο τα ιδια ρε παιδια....δλδ η πας με καποιο κομμα και περιμενεις να βγει κυβερνηση μπας κ βρεις ασπρη μερα ....η τιποτα....?  :-\ >:( :(

Ε τώρα υπερβολές.. Λες και περιμέναμε όλοι να καταλάβουμε τις 88 θέσεις των γ.γ. Προσωπικά δεν το είχα σαν στόχο ζωής :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2009, 11:20:23 πμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 11:22:29 πμ »
δυστυχως αυτο δεν συμβαινει μονο σε αυτες τις θεσεις και το ξερουμε καλα ολοι..... :-\

και δεν ειναι για τις θεσεις αλλα για το οτι αυτη η κοροιδια κουραζει και ειναι προκλητικη.
απο το να λενε κατι δηθεν...προτιμω να μην λενε τιποτα.

απο ολους ανεξατρητου χρωματος. εγω προσωπικα δεν υποστηριζω κανεναν.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για τις γενικές γραμματείες..
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 11:37:09 πμ »
Ε ναι, το να μιλάνε για αξιοκρατία και αυτή να είναι για τα μάτια του κόσμου, ακούγεται σαν κοροϊδία. Το μόνο που ίσως αλλάξουν (με πολλές αμφιβολίες) είναι στο να στελεχώσουν κάποιες θέσεις με σχετικά άτομα και όχι κάτι Ζαχόπουλους κλπ... Είδομεν!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159552
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 297
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.