*

Αποστολέας Θέμα: Οινούσσες  (Αναγνώστηκε 28982 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες: Γνωρίζετε κάτι;
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 03:15:22 μμ »
Πληροφοριακά επειδή έγινε κάποια σύγκριση με τους γιατρούς...αν δεν κάνω λάθος το ίδρυμα Λαιμού τους δίνει ένα μισθό επιπλέον ως κίνητρο για να μην μένει το νησί χωρίς γιατρό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οινούσσες: Γνωρίζετε κάτι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:46:31 »

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες: Γνωρίζετε κάτι;
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 03:25:59 μμ »
κι από εμένα μια πληροφορία:οι εφοπλιστές δινουν υποτροφία (νομίζω 500-600 το μήνα, δεν είμαι σίγουρη)σε φοιτητές οι οποίοι ήταν μαθητές για 2 σχολικά έτη στις Οινούσσες.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες: Γνωρίζετε κάτι;
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 03:32:00 μμ »
συγκινουμαι, που τοσοι πολλοι γνωριζετε τοσα πολλα για την πατριδα μου ......

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος alexis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες: Γνωρίζετε κάτι;
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 04:01:51 μμ »
Παιδιά έχω κάνει τρία χρόνια στις Οινούσσες πηγαινοερχόμενος θεσσαλονίκη με το αεροπλανάκι.Νομίζω ότι κάπου όλοι έχετε δίκιο εξαρτάται απο τη διάθεση και την υπομονή που έχεις.Μιλάμε για ησυχία , πολύ ησυχία στο νησί , αισθάνεσαι αποκομμένος από τον υπόλοιπο κόσμο, τόσο που η ΄Χίος φαντάζει μπροστά σου σαν να ειναι το Λάς Βέγκας απο κοσμοπολίτικη άποψη.Η Αιγνούσα ειναι ακριβή διότι τα πράγματα κοστίζουν αφού ΄΄ερχονται όλα με το καραβάκι που είναι δωρεά των εφοπλιστών.Όταν έχει αέρα σταματούν τα δρομολόγια και καλύτερα να έχεις προμήθειες.Πολλοί έρχονται με ψώνια απο σουπερ μάρκετ της Χίου για να γλιτώσουν την ακρίβεια που έχει το νησί. Όποιος πάει άς έχει υπ όψιν του ότι η Αιγνούσα είναι κάτι σαν ανεξάρτητο κράτος κάτι σαν το Μονακό.Κουμάντο κάνουν οι εφοπλιστές , αυτοί είναι ο νόμος. Δεν αφήνουν να γίνει καμμία τουριστική ανάπτυξη στο νησί με μαγαζιά κτλπ για να μην χάσει το τοπικό παραδοσιακό χρώμα του.Γνώρισα κάποιον ξένο που δούλευε στο νησί και έπαιρνε καλά λεφτά αλλά από την πλήξη της ησυχίας και της απομόνωσης είχε γίνει αλκοολικός, φαντάζομαι θα είναι κι άλλοι. Ο δήμαρχος του νησιού είναι εφοπλιστής. Παρόλο που έχει λίγους κατοίκους είναι δήμος τιμητικά γιατί κατέχει ένα στόλο από 500 !!! Ναί πεντακόσια πλοία. Μιλάμε για πολύ χρήμα.
Τριγύρω σου βλέπεις μόνο θάλασσα , θάλασσα , και πάλι θάλασσα, σαν να είσαι σε ένα πλοίο μέσα , ναι έτσι είναι οι οινούσσες ένα πλοίο .Ησυχία , αποξένωση,απομόνωση, καλό κουράγιο σε όσους πάνε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οινούσσες: Γνωρίζετε κάτι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:46:31 »

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες: Γνωρίζετε κάτι;
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 11:33:18 μμ »
Πω,πω παιδιά καλά που τα είπατε!! Είχα πάει διακοπές στην Χίο και απο εκεί Οινούσσες. Είχα περάσει πάρα πολύ καλά στις Οινούσσες, γνώρισα και ντόπιους και μου μίλησαν με τα καλύτερα λόγια, έλεγα "εδώ θέλω να έρθω σαν αναπληρώτής"...που να ξερα...Επίσης, νομίζω οτι μου είχαν πει οτι οι εκπαιδευτικοί μπορούν να τρώνε μαζί με τα παιδιά στο οικοτροφείο και έχουν χαμηλά ενοίκια;; Έτσι ΝΟΜΙΖΩ μου είχαν πει.. αχ...που να ξέρα..ευτυχώς, να στε καλά  ;D

Αποσυνδεδεμένος argonaftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες: Γνωρίζετε κάτι;
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 12:54:19 μμ »
Όπως τα λέει το skiouraki είναι τα πράγματα παιδιά. Ν'αγιάσει το στόμα σου...
Έκανα 2 χρόνια Οινούσσες. Πολύ δύσκολοι άνθρωποι και γενικότερα πολύ δύσκολη η κατάσταση. Οι διευθυντές τα έχουν κανονίσει έτσι ώστε να τρέχεις όλη τη χρονιά (χωρίς κάποιο οικονομικό όφελος) συμμετέχοντας ή οργανώνοντας χορωδίες, θεατρικές παραστάσεις, παραδίδοντας μαθήματα τέννις, χορών, κάνοντας απλήρωτες πρόσθετες και ιδιαίτερα κάθε είδους ώστε να φαίνεται πως το σχολείο παράγει επιπλέον έργο και να ακούν το μπράβο των εφοπλιστών. Είναι σε κόντρα με τον Δήμαρχο και την πληρώνουν οι εκπαιδευτικοί που βρίσκονται στη μέση (πραγματικά ισχύει αυτό που γράφει το skiouraki για την κάρτα μόνιμου κατοίκου, εδώ όμως έχει βάλει το χέρι του νομίζω και ο ναυτικός πράκτορας Σπανολιός που, μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον, εκμεταλλευόταν το πλοίο αυτό). Όσο για τα λεφτά που αναφέρετε κάποιοι; Ακόμα και το στιλό που χρησιμοποιείς στην τάξη σε βάζουν να το αγοράσεις εσύ. Το σχολείο είναι μια μεγάλη φούσκα, που αξίζει μόνο στα λόγια. Όποιος καλός μαθητής την πατήσει και ζητήσει μετεγγραφή για τις Οινούσσες, την έβαψε. Το ίδιο και για τον εκπαιδευτικό που ζητάει μετάθεση ή διορίζεται εκεί. Οι υποτροφίες υπάρχουν όντως με την προϋπόθεση ένα παιδί να σπουδάσει στις Οινούσσες 3 χρόνια. Και το Οικοτροφείο υπάρχει. Ή μάλλον υπήρχε μέχρι φέτος. Πέρσι με 50 ευρώ το μήνα μπορούσαν οι καθηγητές να τρώνε στο Οικοτροφείο με τα παιδιά. Μέχρι που μαθεύτηκε ότι χρησιμοποιούσαν στο μαγείρεμα νερό του δικτύου (ακατάλληλο για τέτοια χρήση) και σταμάτησαν περισσότεροι από τους μισούς καθηγητές να τρώνε εκεί. Φέτος μαθαίνω ότι δεν έχουν αυτό το δικαίωμα οι καθηγητές επειδή υπάρχει κόντρα ανάμεσα στον διευθυντή του Γυμνασίου και τους εφοπλιστές που χρηματοδοτούν το οικοτροφείο. Γενικά η συμβουλή μου μετά από 2 χρόνια εκεί είναι: αν δεν θέλετε να φύγετε τον Ιούνιο με ψυχοφάρμακα, δηλώστε κάτι άλλο. Υπάρχουν και άλλα μέρη που δίνουν 11 μόρια και τραβάς (και το πιο σημαντικό: πληρώνεις) πολύ λιγότερα απ'ό,τι στις Οινούσσες. Και τελειώνοντας, στην αλητεία και την ξεδιαντροπιά που λέει το skiouraki ότι ξεχειλίζει θα προσθέσω και την εκμετάλλευση εκ μέρους των διευθυντών. Τώρα πια γνωρίζετε...

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες: Γνωρίζετε κάτι;
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 17, 2009, 03:48:22 μμ »
μια και ήσουν εκεί, μπορείς να μου πεις αν ισχύει το εξής που έχω ακούσει;ήταν ο διευθυντής μέλος του ΚΚΕ και τον διέγραψαν διότι τα έκανε πλακάκια με τους εφοπλιστές και έγινε πάμπλουτος;

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 03:26:04 μμ »
Παιδιά ξαναανοίγω το θέμα περί Οινουσσών ...  Γνωρίζει κανείς αν πηγαινοέρχονται καθηγητές καθημερινά με το θαλάσσιο ταξί ;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 03:48:08 μμ »
Νομιζω ναι, αλλά θα το ρωτήσω.
Οσο για τα παραπανω ποστ ενα θα πω: καλομαθημένοι οι συναδελφοι και μη μου απτου....Ευχαριστώ.
Ξεχασε το υπουργειο να τους τοποθετησει στην καρδια της Αθηνας ή της Θεσ/νικης!

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 03:50:46 μμ »
Νομιζω ναι, αλλά θα το ρωτήσω.
Οσο για τα παραπανω ποστ ενα θα πω: καλομαθημένοι οι συναδελφοι και μη μου απτου....Ευχαριστώ.
Ξεχασε το υπουργειο να τους τοποθετησει στην καρδια της Αθηνας ή της Θεσ/νικης!

σωστος!

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 03:53:43 μμ »
Νομιζω ναι, αλλά θα το ρωτήσω.
Οσο για τα παραπανω ποστ ενα θα πω: καλομαθημένοι οι συναδελφοι και μη μου απτου....Ευχαριστώ.
Ξεχασε το υπουργειο να τους τοποθετησει στην καρδια της Αθηνας ή της Θεσ/νικης!
Μαρκο αν μπορείς μάθε σε παρακαλώ αν υπάρχουν καθηγητές που πηγαινοέρχονται καθημερινα για να μοιράζονται το ταξί  και ενημέρωσε μας στο φόρουμ.. ¨οποιος επιλέγει να υπηρετήσει σε παραμεθόριο ξέρει εκ των προτέρων ότι θα αντιμετωπίσει δυσκολίες...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 09:34:40 μμ »
Προτιμουν να μενουν εκει απο το να πηγαινοερχονται. Ενα απαγορευτικο να τυχει δεν θα μπορεσεις να εισαι στην δουλεια σου.
Τώρα, αν υπαρχουν καθηγητες φέτος που το κανουν αυτό δεν ξερω, γιατι δεν μενω εκει.Θα το ψαξω ομως αν σε ενδιαφερει.
Παντως εχει καθημερινα καραβακι (εκτος Πέμπτης μου ειπαν) για την πολη της Χιου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 28, 2018, 07:17:44 μμ »
Διάβασα όλα τα παραπάνω για τις Οινουσσες αλλά είναι παλιά. Ισχύουν ακόμα τα ίδια; Σκέφτομαι να τη δηλώσω φέτος γι αυτο ενδιαφέρομαι.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος ΔΕΣΠΟΙΝΑ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οινούσσες
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 04, 2021, 12:08:53 πμ »
Μπορεί κάποιος να δώσει πληροφορίες για το τι γίνεται στις Οινούσσες σήμερα?
Είμαστε κάποιοι εκπαιδευτικοί που διοριστήκαμε  στη Β Χίου, άρα Οινούσσες και Ψαρά.
κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.