*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 134337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος achi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:29:01 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με κάτι που μου συνέβη σήμερα.Εκεί που έκανα ιδιαίτερο σε δεκαπεντάχρονο μαθητή μου χρειάστηκε να πεταχτώ μέχρι την τουαλέτα. Επιστρέφοντας όμως τον έπιασα στα πράσα να έχει ανοίξει την τσάντα και το πορτοφόλι μου και να ετοιμάζεται να κλέψει πενήντα ευρώ.Ομολογώ ότι αυτή ήταν μια από τις χειρότερες και πιο αμήχανες στιγμές της ζωής μου. Μόλις με είδε χαμήλωσε το κεφάλι και δικαιολογήθηκε ότι του είχε πέσει το στυλό μέσα στην τσάντα.Έλα όμως που τα χρήματα προεξείχαν από το πορτοφόλι! Περιττό να σας πω ότι τον κατσάδιασα μήπως και συνειδητοποιήσει τι πήγε να κάνει και λογικά θα έπρεπε να ντρέπεται για τη συμπεριφορά του.Επίσης ενημέρωσα τους γονείς του για το συμβάν και τους σύστησα να έρθουν πιο κοντά στο παιδί τους, να συζητήσουν τι τον ώθησε να το κάνει και να συμβουλευτούν κάποιον ειδικό. Μήπως έχετε ζήσει κάτι παρόμοιο? Έπραξα σωστά? Τι θα κάνατε στη θέση μου?  
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2009, 12:33:18 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:40:35 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΗ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:43:23 μμ »
xaxa πολύ καλό!!!!!εγώ θα του εδινα και ρέστα ...π'ερα απ την πλάκα τώρα,σοφά έπραξες αλλα είναι θέμα οικογένειας φαντάζομαι ...οι γονεις πως αντέδρασαν;αλλη φορα μην έχεις λεφτα μαζι σου ή έχε τπτ δύευρα :D,αν μου συνέβαινε εμενα θα το συζητουσα ,γιατι το έκανε ,αν έχει κάποιο πρόβλημα κ.τ.λ

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΗ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 09:46:50 μμ »
Φυσικά και εκανες καλά που ενημέρωσες τους γονείς!Αλλά και οι γονείς θα έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης!πώς αντέδρασαν απέναντι σε σένα και το παιδι;
Τί σου είπαν όταν το άκουσαν;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος achi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΗ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:05:12 μμ »
Οι γονείς του έπεσαν από τα σύννεφα και με διαβεβαίωσαν ότι ήταν η πρώτη φορά που διαπιστώθηκε κάτι τέτοιο.Εγώ επέμεινα ότι τέτοιου είδους συμπεριφορές των παιδιών πρέπει να ανακόπτονται εν τη γενέσει τους και τους ζήτησα να ενσκύψουν πάνω από το παιδί τους και να συζητήσουν τι το απασχολεί. Έχω καταλάβει ότι πιέζουν υπερβολικά το παιδί για καλύτερη σχολική απόδοση περιορίζοντας τις εξωσχολικές του δραστηριότητες στο ελάχιστο.. Ίσως κι αυτό να έπαιξε το ρόλο του στην όλη συμπεριφορά του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:40:35 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΗ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:09:19 μμ »
Όντως πολύ αμήχανη κατάσταση...καλά έκανες και το είπες....είμαι περίεργη για το πως θα σε αντιμετωπίσει μετά ο ίδιος αλλά και οι γονείς...ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ήταν μια κακιά στιγμή...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΗ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:13:39 μμ »
θα συνεχισεις μαθημα μαζι του;

Αποσυνδεδεμένος achi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΗ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 07:40:17 πμ »
Προς το παρόν ναι. Απλά έπεσε πολύ χαμηλά μ'αυτό που έκανε.Αν δω ότι με επηρεάσει και δεν μπορώ να λειτουργήσω τότε θα διακόψουμε.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΗ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:18:37 μμ »
Ίσως θα ήταν σκόπιμο εκτός από το αξιόποινο της πράξης του να του πεις και πώς σε έκανε να νιώσεις (προδοσία, θυμός, απογοήτευση, ανησυχία για τον ίδιο κ.ο.κ.). Μπορεί να ξανοιχτεί και το παιδί και να βοηθηθεί αποτελεσματικά τελικά.
ΠΕ60

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 14, 2014, 11:11:31 μμ »
Μιλώντας με πολλούς συναδέλφους ανά την Ελλάδα, αναπληρωτές, ωρομισθίους και μονίμους, κατέληξα στην άποψη ότι η κατάσταση στα σχολεία έχει εκτραχυνθεί:πάρα πολλοί μαθητές στα σχολεία έχουν μεγάλη αγένεια κ οι πράξεις τους έχουν ξεφύγει από τα όρια της σχολικής νομιμότητας...Βεβαίως, με τέτοια απαξίωση των καθηγητών από πλευράς του Υπουργείου, η οποία πέρασε εν πολλοίς και στους γονείς, δεν είναι περίεργο.Είναι όμως ανησυχητικό το γεγονός ότι λαμβάνει διαστάσεις επιδημίας.

Εξηγούμαι:συνάδελφος έκανε παρατήρηση σε μαθητή κι εκείνος της έκανε κ@λ@δάχτυλο, συνάδελφος εξήγησε σε ορισμένους μαθητές το λόγο για τον οποίο κατέβασε το βαθμό τους στο β΄τρίμηνο και η απάντησή τους ήταν "α γαμηθ@@τε", μαθητές έσκασαν λάστιχα αυτοκινήτου σε συνάδελφο κ.ο.κ σας αναφέρω πραγματικά γεγονότα...

Έλεγα μήπως να μοιραστούμε μαζί κάποιες άσχημες εμπειρίες που ζήσαμε ή ζούμε στα σχολεία από παραβατικές συμπεριφορές μαθητών, οι οποίες υπερκαλύπτονται από τους διευθυντές υπό το φόβο της αξιολόγησης, με σκοπό να προτείνουμε ο ένας στον άλλον ιδέες για καλύτερη διαχείριση προβληματικών συμπεριφορών.Γιατί εκτός από το bullying που υφίστανται οι μαθητές, υπάρχει και αυτό που στρέφεται εναντίον των καθηγητών τους.

Και μη φοβάστε....Όλοι μαθαίνουμε με τον καιρό...πρέπει όμως να σπάσουμε αυτή τη σιωπή που πολλές φορές επιλέγουμε, υπό το φόβο ότι κάποιοι θα αμφισβητήσουν τις ικανότητές μας....Και είναι καιρός να στείλουμε κι ένα μήνυμα πίσω στο Υπουργείο για τη δική μας αξιοπρέπεια....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2014, 11:15:49 μμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 14, 2014, 11:29:08 μμ »
Προτροπή γονιού στο γιο του μπροστά στο δάσκαλο " όποιος σε ενοχλεί, βάρα τον αλύπητα!"Εντολή!" :-[ :-[ :-[
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 14, 2014, 11:34:34 μμ »
Απλά μεγάλο ποσοστό από τη νέα γενιά έχει μεγαλώσει χωρίς αρχές, κι αυτό ξεκινάει από τους γονείς τους σε μεγάλο βαθμό. Στα περισσότερα ΕΠΑΛ ειδικά έχουν γίνει κέντρα εκολαπτόμενων εγκληματιών, ή, στην καλύτερη περίπτωση ατόμων δίχως αρχές και όρια.
Ακόμα και σε παιδιά γυμνασίου παρατηρείς αλαζονία, έλλειψη σεβασμού και αγένεια.
Όλα ξεκινούν από το οικογενειακό περιβάλλον και τους γονείς, ενώ και το γενικότερο περιβάλλον (τηλεόραση, διαδίκτυο, φέισμπουκ κλπ) δεν βοηθούν τέτοια παιδιά.
Σε μια σκατοκοινωνία θα προκύπτουν και σκατόπαιδα. Είναι νομοτελειακό.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 15, 2014, 12:07:26 πμ »
Καλά έκανες και επανέφερες το θέμα, adigoni. Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, ότι το θέμα bullying σε βάρος μαθητών είναι σοβαρό. Αλλά σοβαρό είναι και το "bullying" σε βάρος καθηγητών, αν και ο όρος δεν είναι δόκιμος. Τολμώ να πω ότι το bullying σε βάρος καθηγητών είναι βούτυρο στο ψωμί του υπουργείου. Εξηγώ γιατί. Αν καθηγητής γίνει δέκτης παραβατικής συμπεριφοράς, επίθεσης γονιού, κλπ., φταίει ο ίδιος. Φανταστείτε τι επίπτωση θα έχει στην αξιολόγηση από τους προϊσταμένους!!! Είναι υποψήφιος για αποχώρηση, γιατί στρέφει εναντίον του τον μαθητή! Εξάλλου, ξέρουμε όλοι περιπτώσεις που ο διευθυντής θα πάρει το μέρος του μαθητή και όχι του καθηγητή-καθηγήτριας, για πολλούς λόγους. Τελοσπάντων, είμαστε ανυπεράσπιστοι και νομίζω ότι δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο που να μας καλύπτει. Ή μήπως όχι;

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 15, 2014, 02:30:30 πμ »
Μιλώντας με πολλούς συναδέλφους ανά την Ελλάδα, αναπληρωτές, ωρομισθίους και μονίμους, κατέληξα στην άποψη ότι η κατάσταση στα σχολεία έχει εκτραχυνθεί:πάρα πολλοί μαθητές στα σχολεία έχουν μεγάλη αγένεια κ οι πράξεις τους έχουν ξεφύγει από τα όρια της σχολικής νομιμότητας...Βεβαίως, με τέτοια απαξίωση των καθηγητών από πλευράς του Υπουργείου, η οποία πέρασε εν πολλοίς και στους γονείς, δεν είναι περίεργο.Είναι όμως ανησυχητικό το γεγονός ότι λαμβάνει διαστάσεις επιδημίας.

Εξηγούμαι:συνάδελφος έκανε παρατήρηση σε μαθητή κι εκείνος της έκανε κ@λ@δάχτυλο, συνάδελφος εξήγησε σε ορισμένους μαθητές το λόγο για τον οποίο κατέβασε το βαθμό τους στο β΄τρίμηνο και η απάντησή τους ήταν "α γαμηθ@@τε", μαθητές έσκασαν λάστιχα αυτοκινήτου σε συνάδελφο κ.ο.κ σας αναφέρω πραγματικά γεγονότα...

Έλεγα μήπως να μοιραστούμε μαζί κάποιες άσχημες εμπειρίες που ζήσαμε ή ζούμε στα σχολεία από παραβατικές συμπεριφορές μαθητών, οι οποίες υπερκαλύπτονται από τους διευθυντές υπό το φόβο της αξιολόγησης, με σκοπό να προτείνουμε ο ένας στον άλλον ιδέες για καλύτερη διαχείριση προβληματικών συμπεριφορών.Γιατί εκτός από το bullying που υφίστανται οι μαθητές, υπάρχει και αυτό που στρέφεται εναντίον των καθηγητών τους.

Και μη φοβάστε....Όλοι μαθαίνουμε με τον καιρό...πρέπει όμως να σπάσουμε αυτή τη σιωπή που πολλές φορές επιλέγουμε, υπό το φόβο ότι κάποιοι θα αμφισβητήσουν τις ικανότητές μας....Και είναι καιρός να στείλουμε κι ένα μήνυμα πίσω στο Υπουργείο για τη δική μας αξιοπρέπεια....

Η αλήθεια είναι ότι στα μαθήματα που κάνω ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι που να με έφερε σε υπερβολικά δύσκολη ή αμήχανη θέση.(Στο σχολείο δεν έχω μεγάλη εμπειρία,αλλά κι εκεί καλά ήταν τα πράγματα). Ήμουν τυχερή μάλλον.
Αλλά τώρα που διάβασα το μήνυμά σου προβληματίστηκα περισσότερο με  κάτι που μου είπε μια μαθήτρια ΄Β λυκείου,όταν την είχα ρωτήσει πώς πήγε με τους βαθμούς της γενικά: «Όλα πολύ καλά, εκείνος ο φυσικός μου την έφερε, αλλά μην ανησυχείς, θα τον φτιάξω εγώ, θα βρει το αυτοκίνητό του καμένο» Φάνηκε εκνευρισμένη.Προς στιγμήν πάγωσα γιατί δεν είχε ξαναμιλήσει έτσι, με τέτοια επιθετικότητα. Άριστη μαθήτρια, ήρεμο σχετικά παιδί, αλλά ανήσυχο πνεύμα. Μου είπε ότι έκανε πλάκα. Μήπως έπρεπε να το συζητήσω περισσότερο μαζί της; Νιώθω ότι έκανα κακώς που το άφησα έτσι και το σκέφτομαι μέχρι τώρα. Κι αν το εννοούσε;;; :-\

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 15, 2014, 10:23:30 πμ »
Στο ΕΠΑΛ Αμοργού πριν μερικά χρόνια: μαθήτρια έβριζε χυδαία μέσα στην τάξη. Της έκανα επανειλημμένες συστάσεις. Αυτή τίποτα. Την έστελνα στον ''μαθητοπατέρα'' διευθυντή-όπως επιβεβαιώθηκε αργότερα-μου την γύρναγε πίσω. Γίνεται ο σύλλογος στο τέλος του τετραμήνου. Εκεί εγώ κι ένας ακόμα συνάδελφος εκφράζουμε τα παράπονά μας για τη συμπεριφορά της μαθήτριας (δηλαδή απασχόλησε το σύλλογο η συμπεριφορά της) Έρχεται η ημέρα να πάρουν τους ελέγχους: έρχεται η μάνα με τσαμπουκαλίδικο στυλάκι και μου λέει: εσύ έχεις πρόβλημα με το παιδί μου; της εξηγώ τι συμπεριφορά της κόρης της η οποία ήταν παρούσα στην ενημέρωση και με ειρωνικό υφάκι μπροστά στη  μάνα της μου μίλαγε η κόρη της χωρίς εκείνη να της κάνει καμία παρατήρηση...Και το κορυφαίο, γυρνάει και μου λέει η μάνα της, '''ξέρεις όταν η κόρη μου τσακώνεται με το πατέρα της και τον βρίζει άμα έχει δίκιο ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΙΖΕΙ!(φυσικά έμεινα κάγκελο...) Η ιστορία  έχει και συνέχεια που με έκανε να αηδιάσω για το σχολέιο: της είπα πως η περίπτωσή της ειχε απασχολήσει το Σύλλογο. ''Αλήθεια; μου κάνει. Και φωνάζοντας μπροστά σε όλους τους συναδέλφους και τους γονέις που βρίσκονταν εκεί μέσα, μου λέει πάμε τώρα στο διευθυντή να μου του πει κι ίδιος!'' Μπάινουμε και οι δύο μέσα στο γραφείο του Διευθυντή και του λέω ''απασχόλησε ή όχι η περίπτωση της συγκεκριμένης μαθήτριας το Σύλλλογο; Διευθυντής: ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Και φεύγοντας  λέει η μάνα στον διευθυντή ''Δημήτρη θα πάμε το Σάββατο για καφέ έτσι δεν είναι;'' Το σιχάθηκα το σχολέιο κι ούτε ήθελα να ξαναπατήσω. Δυστυχώς οι διευθυντές είναι κώλος και βρακί με τις τοπικές κοινωνίες και τους καθηγητές τους εχουν για να τους θωπεύουν πολλαπλώς...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 235
Σύνολο: 237

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.