*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 132353 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #392 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 11:20:58 μμ »
Η επιστολή του θεωρώ ότι είχε πολιτική σκοπιμότητα και η σκοπιμότητα αυτή δεν ήταν να αναδείξει τα προβλήματα του κλάδου, αλλά να περάσει μηνύματα υπέρ της αξιολόγησης και του ελέγχου βάσει επιδόσεων των μαθητών. Το ποιοι μαθητες καταλήγουν στα ΕΠΑΛ, ποια η ώς τότε σχολική τους πορεία, πώς νιώθουν που φοιτούν σε σχολείο «β διαλογής» που ξέρουν ότι οι καθηγητές της γενικής παιδείας θεωρούν δυσμενή τοποθέτηση, αν θα ήταν καλύτερο τελικά για την κοινωνία να μην φοιτούν καθολου (άρα να κάνουν τι;)… όλα αυτε δεν φαίνεται να τον απασχολούν.

Κι είπα κι εγώ... μόνο σε μένα φαίνονταν "κάπως" κάποια σημεία της επιστολής, και ιδίως η επανειλημμένη αναφορά στη "μη υποχρεωτικότητα" της φοίτησης στο λύκειο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:24:03 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #393 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 11:25:10 μμ »
Κι είπα κι εγώ... μόνο σε μένα φαίνονταν "κάπως" κάποια σημεία της επιστολής, και ιδίως η επανειλημμένη αναφορά στη "μη υποχρεωτικότητα" της φοίτησης στο λύκειο;

Εμένα μου φάνηκε πολύ κάπως. Σαν από άνθρωπο άσχετο με τον χώρο, που έχει όμως μια προκαθορισμένη άποψη για τον χώρο αυτό. Αν πας σε μια τάξη κ δείξεις ότι τα παιδιά τα σιχαινεσαι, τα θεωρείς ανάξια του επιπέδου σου και ανάξια επιπέδου γενικώς, και κατά βάθος δεν θεωρείς ότι πρέπει να φοιτούν σε σχολείο ενώ είναι ανήλικοι, καλό είναι να σκεφτείς τι κανεις στον χώρο αυτό. Δεν θέλω να ξεπλυνω τη συμπεριφορά, ειδικά αν σ αυτό το σχολείο υπάρχει κουλτούρα ασυδοσίας, γιστι δυστυχώς είμαι σε τέτοιο σχολείο που ευτυχώς είναι γυμνάσιο μιας αρκετά ήσυχης κοινωνίας κ δεν έχουμε δει έκτροπα. Υπάρχουν όμως πολλοί τρόποι να καταγγείλεις τα προβλήματα και δεν συμφωνώ με τον τρόπο που το έκανε αυτός.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #394 στις: Οκτώβριος 27, 2022, 12:18:14 πμ »
Στα δύσκολα παιδιά δεν επιβάλλεσαι με το ζόρι, αλλά  τα πλησιάζεις και  τα κερδίζεις με τον τρόπο σου (όπως και όσο μπορείς). Δεν περιμένεις  θαύματα αλλά μόνο τότε υπάρχει ελπίδα να έχει αποτέλεσμα η εκπαιδευτική παρέμβαση.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #395 στις: Οκτώβριος 27, 2022, 12:53:12 μμ »
καλά δε ντρεπόσαστε. Ουστ ρε!!! Που θα πείτε κιόλας ότι είχε πολιτική σκοπιμότητα και άλλες τέτοιες αηδίες. Ουστ ρε !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:24:03 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #396 στις: Οκτώβριος 27, 2022, 12:54:19 μμ »
Αυτά περι σκοπιμοτήτων τα λέτυε ανώνυμα. Για να δω έχετε τα αρχ........ να το γράψετε επώνυμα και δημόσια. Ουστ ρε και παλι ουστ !

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #397 στις: Οκτώβριος 27, 2022, 02:06:41 μμ »
Με λένε Κλέαρχο Κλουφέτο κι είχε πολιτική σκοπιμότητα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #398 στις: Οκτώβριος 27, 2022, 10:16:56 μμ »
Στα δύσκολα παιδιά δεν επιβάλλεσαι με το ζόρι, αλλά  τα πλησιάζεις και  τα κερδίζεις με τον τρόπο σου (όπως και όσο μπορείς). Δεν περιμένεις  θαύματα αλλά μόνο τότε υπάρχει ελπίδα να έχει αποτέλεσμα η εκπαιδευτική παρέμβαση.

Συμφωνώ. Επίσης ξέρω και συναδέλφους που έδειχναν την απέχθεια τους σε παιδθα, που πέρασαν άσχημα από καθολου δύσκολα παιδιά. Επίσης από προσωπική πείρα και σε πολύ μικρότερα παιδιά, όποτε πήγα με τον αέρα ότι θα σκίσω τη γάτα και θα δείξω ότι έχω το πάνω χέρι, η αποτυχία ήταν παταγώδης και η ένταση που πυροδοτήθηκε πολύ χειρότερη από την απλή φασαρία.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #399 στις: Οκτώβριος 27, 2022, 11:57:21 μμ »
Συμφωνώ. Επίσης ξέρω και συναδέλφους που έδειχναν την απέχθεια τους σε παιδθα, που πέρασαν άσχημα από καθολου δύσκολα παιδιά. Επίσης από προσωπική πείρα και σε πολύ μικρότερα παιδιά, όποτε πήγα με τον αέρα ότι θα σκίσω τη γάτα και θα δείξω ότι έχω το πάνω χέρι, η αποτυχία ήταν παταγώδης και η ένταση που πυροδοτήθηκε πολύ χειρότερη από την απλή φασαρία.

Όσοι είναι έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια λένε.

Εγώ λέω να ψηφίσουμε ένα νόμο, και όσοι υποστηρίζουν δημόσια ότι έφταιγε ο αναπληρωτής του ΕΠΑΛ, να πάει ο αναπληρωτής στο σχολείο τους και αυτοί να αναλάβουν υπηρεσία στο σχολείο του αναπληρωτή.

Α να μου χαθείτε, τζάμπα μάγκες!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2022, 12:10:37 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος domaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #400 στις: Οκτώβριος 28, 2022, 05:27:46 πμ »
Εμένα μου φάνηκε πολύ κάπως. Σαν από άνθρωπο άσχετο με τον χώρο, που έχει όμως μια προκαθορισμένη άποψη για τον χώρο αυτό. Αν πας σε μια τάξη κ δείξεις ότι τα παιδιά τα σιχαινεσαι, τα θεωρείς ανάξια του επιπέδου σου και ανάξια επιπέδου γενικώς, και κατά βάθος δεν θεωρείς ότι πρέπει να φοιτούν σε σχολείο ενώ είναι ανήλικοι, καλό είναι να σκεφτείς τι κανεις στον χώρο αυτό. Δεν θέλω να ξεπλυνω τη συμπεριφορά, ειδικά αν σ αυτό το σχολείο υπάρχει κουλτούρα ασυδοσίας, γιστι δυστυχώς είμαι σε τέτοιο σχολείο που ευτυχώς είναι γυμνάσιο μιας αρκετά ήσυχης κοινωνίας κ δεν έχουμε δει έκτροπα. Υπάρχουν όμως πολλοί τρόποι να καταγγείλεις τα προβλήματα και δεν συμφωνώ με τον τρόπο που το έκανε αυτός.

Συμπέρασμα: λόγω προεκλογικης περιόδου, ας κάνουμε το μαύρο-άσπρο

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #401 στις: Οκτώβριος 28, 2022, 08:07:35 πμ »
Συμπέρασμα: λόγω προεκλογικης περιόδου, ας κάνουμε το μαύρο-άσπρο

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ποιο άσπρο-μαύρο;
Δεν θεωρώ ότι ο άνθρωπος αυτός παρουσίασε μια καταστααη που δεν υπάρχει. Μάθημα την πρώτη μέρα μπορεί και σε τάξη γυμνασίου να πάει ένας καινούργιος και να μην καταφέρει να κάνει. Και την πρώτη κ τη δεύτερη κ την τρίτη.

Δεν αμφισβητώ την καταγγελία όσων συνέβησαν. Εμένα οι λύσεις που προτείνει με βάζουν σε σκέψη. Σ αυτές βλέπω πολιτική σκοπιμότητα ή έστω ιδεολογία. Το κείμενο δεν γράφτηκε για να δείξει τι περνάνε οι εκπαιδευτικοί, σε καμία περίπτωση. Είναι προφανές αυτό. Ούτε γράφτηκε για να προβληματίσει για τα «άγρια» επαλ ως κοινωνικό φαινόμενο, και φυσικά απουσιάζει παντελώς το ενδιαφέρον για τους μαθητες. Το κείμενο κινείται στη λογική ότι η εκπαίδευση είναι γραμμή παραγωγής με άψυχο υλικό στο οποίο γίνεται αυστηρός έλεγχος ποιότητας και διαδικασιών και το «σκάρτο» προϊον πετάγεται.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #402 στις: Οκτώβριος 28, 2022, 10:06:34 πμ »
Όσοι είναι έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια λένε.

Εγώ λέω να ψηφίσουμε ένα νόμο, και όσοι υποστηρίζουν δημόσια ότι έφταιγε ο αναπληρωτής του ΕΠΑΛ, να πάει ο αναπληρωτής στο σχολείο τους και αυτοί να αναλάβουν υπηρεσία στο σχολείο του αναπληρωτή.

Α να μου χαθείτε, τζάμπα μάγκες!!!
Αφορίζεις. Δεν είν' έτσι. Ο αναπληρωτής το μόνο που κατάφερε είναι να χάσει τη δουλειά του. Αν θ' αλλάξει κάτι στο ΕΠΑΛ; Όχι. Τα αίτια είναι κ ο ι ν ω ν ι κ ά. Κι ο Γεωργάκης αυτοπυρπολήθηκε. Δεν έριξε τη χούντα. Και κάτι ακόμη. Αν ο αναπληρωτής προσέγγισε σωστά την κατάσταση και τους ανηλίκους; Όχι. Πήγε κατά μέτωπο να πει "είμαι ο καθηγητής κι είστε υποχρεωμένοι".  Σε τέτοιες συνθήκες ά λ λ ο ς είν' ο δρόμος. Φέρθηκε ηλίθια.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #403 στις: Οκτώβριος 28, 2022, 11:51:24 πμ »
Αυτά περι σκοπιμοτήτων τα λέτυε ανώνυμα. Για να δω έχετε τα αρχ........ να το γράψετε επώνυμα και δημόσια. Ουστ ρε και παλι ουστ !
Ανώνυμη δεν ήταν και η επιστολή; Γιατί ζητάς οι σχολιαστές όσων πρότεινε και όχι όσων ανέφερε, να το κάνουν επώνυμα και τους προκαλείς κιόλας; Πιο λογικό θα ήταν εμείς να προκαλούμε τον συνάδελφο να μας αποδείξει την ταυτότητά του, πως υπάρχει παραίτηση και δεν ανήκει σε κάποιο κόμμα. Ναι, εγώ αμφισβήτησα και το αν υπάρχει. Ξέρεις γιατί; επειδή ναι αναδεικνύει την κατάσταση αλλά προτείνει λύσεις σαν πολιτικός. Επειδή ξεχωρίζει τον εαυτό του προκλητικά από τους συναδέλφους του, που λυπάται μάλιστα, αλλά δεν έχουν το σθένος του και μένεις με την εντύπωση της αχρηστίας τους. Κ ναι μπορεί να μην είναι προπαγανδιστικό και να έχουμε άδικο, είναι αρκετά ναρκισσιστικό όμως  το κείμενό του. Δεν μου αρέσει να φτιάχνω ήρωες από το μηδέν.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #404 στις: Οκτώβριος 28, 2022, 01:24:13 μμ »
Ανώνυμη δεν ήταν και η επιστολή; Γιατί ζητάς οι σχολιαστές όσων πρότεινε και όχι όσων ανέφερε, να το κάνουν επώνυμα και τους προκαλείς κιόλας; Πιο λογικό θα ήταν εμείς να προκαλούμε τον συνάδελφο να μας αποδείξει την ταυτότητά του, πως υπάρχει παραίτηση και δεν ανήκει σε κάποιο κόμμα. Ναι, εγώ αμφισβήτησα και το αν υπάρχει. Ξέρεις γιατί; επειδή ναι αναδεικνύει την κατάσταση αλλά προτείνει λύσεις σαν πολιτικός. Επειδή ξεχωρίζει τον εαυτό του προκλητικά από τους συναδέλφους του, που λυπάται μάλιστα, αλλά δεν έχουν το σθένος του και μένεις με την εντύπωση της αχρηστίας τους. Κ ναι μπορεί να μην είναι προπαγανδιστικό και να έχουμε άδικο, είναι αρκετά ναρκισσιστικό όμως  το κείμενό του. Δεν μου αρέσει να φτιάχνω ήρωες από το μηδέν.

Μάλλον δεν τα διαβάζεις όλα.  Ο συνάδελφος που παραιτήθηκε εξέφρασε τις απόψεις του. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσουμε σε όλες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι φάντασμα....... ή όργανο κάποιων!!
Διαβάστε την ανακοίνωση της τοπικής ΕΛΜΕ και εκθέστε τις απόψεις σας σε συνδυασμό με την επιστολή παραίτησης. Αρκετά με τις θεωρίες συνομωσίας

26.10.2022 - 16:42
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/anakoinoseis/397808_ekpaideytikoi-plithos-elleipseon-sto-epal-apo-opoy-paraitithike-o

Τι καταγγέλλει η ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς-Ιθάκης για το ΕΠΑΛ από το οποίο παραιτήθηκε ο εκπαιδευτικός που κατήγγειλε εκφοβισμό από μαθητές
Πλήθος προβλημάτων και ελλείψεων στο ΕΠΑΛ από το οποίο παραιτήθηκε ο εκπαιδευτικός που κατήγγειλε εκφοβισμό από μαθητές, καταγράφει η ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς-Ιθάκης, σημειώνοντας παράλληλα ότι τα φαινόμενα απαράδεκτης συμπεριφοράς «δεν χαρακτηρίζουν όλους τους μαθητές του συγκεκριμένου σχολείου».
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #405 στις: Οκτώβριος 28, 2022, 01:59:07 μμ »
Ανώνυμη δεν ήταν και η επιστολή; Γιατί ζητάς οι σχολιαστές όσων πρότεινε και όχι όσων ανέφερε, να το κάνουν επώνυμα και τους προκαλείς κιόλας; Πιο λογικό θα ήταν εμείς να προκαλούμε τον συνάδελφο να μας αποδείξει την ταυτότητά του, πως υπάρχει παραίτηση και δεν ανήκει σε κάποιο κόμμα. Ναι, εγώ αμφισβήτησα και το αν υπάρχει. Ξέρεις γιατί; επειδή ναι αναδεικνύει την κατάσταση αλλά προτείνει λύσεις σαν πολιτικός. Επειδή ξεχωρίζει τον εαυτό του προκλητικά από τους συναδέλφους του, που λυπάται μάλιστα, αλλά δεν έχουν το σθένος του και μένεις με την εντύπωση της αχρηστίας τους. Κ ναι μπορεί να μην είναι προπαγανδιστικό και να έχουμε άδικο, είναι αρκετά ναρκισσιστικό όμως  το κείμενό του. Δεν μου αρέσει να φτιάχνω ήρωες από το μηδέν.

Εσυ τα λες πιο χύμα. Και δεν είναι άστοχα όσα επισημαίνεις. Το πιο εύστοχο που λες, ότι προτείνει λύσεις σαν πολιτικός. Σίγουρα όχι σαν παιδαγωγός και σίγουρα όχι σαν κάποιος που είναι μέσα στα πράγματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.