*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)  (Αναγνώστηκε 37263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 04, 2010, 11:25:06 μμ »
Οι διευθυνσεις έχουν διοικητικό προσωπικό,επαρκές για να καλυφθούν οι ανάγκες.

Δεν ισχύει αυτό.

Εμμένω σε αυτό που έγραψα.Δυστυχώς δεν μπορώ να γράψω στοιχεία,γιατί θα εκθέσω και θα εκτεθώ.


Αυτό που γράφεις είναι σίγουρο ότι δεν ισχύει και δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί η επιμονή σου να δίνεις λανθασμένες εντυπώσεις.




"Από τη δημοσίευση του παρόντος, απαγορεύεται η απόσπαση εκπαιδευτικού προσωπικού σε θέσεις χωρίς πλήρη εκπαιδευτικά και διδακτικά καθήκοντα. Επίσης, ορίζεται ότι οι υφιστάμενες κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος αποσπάσεις εκπαιδευτικών μειώνονται υποχρεωτικά κατά εβδομήντα τοις εκατό (70%), το αργότερο μέχρι 30.8.2010."


Επιτέλους δικαιοσύνη.Γιατί δεν μπορεί π.χ. εγώ πέρσι να έδινα το 1/3 του μισθού μου σε βενζίνες,λάδια service αυτοκινήτου,εκτός τον κίνδυνο και την ταλαιπωρία να διανύω καθημερινά 200 και 240 χλμ και να παίρνω τα ίδια μόρια και χρήματα με τον άλλο που πηγαίνει χαλαρός κατά τις 8-8:30,δίπλα στο σπίτι του με μηδενικά έξοδα.
Και δε θα είχα  πρόβλημα,αν είχαν κάποιο αντικείμενο εργασίας ή αν ήταν εξυπηρετικοί.Αλλά να μπαίνεις σε γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης,να βλέπεις 20 άτομα και να μη σηκώνεται ένας να σου πεί τί θέλεις ή όταν βρεις κάποιο να σου λέει "εγώ αποσπασμένος είμαι εδώ.Δε γνωρίζω.Ρωτήστε τον τάδε ή τον δείνα".Αυτά ήταν απαράδεκτα.
Επιτέλους ένα νοικοκύρεμα.ΝΑ σφίξουν και μερικοί καλοαναθρεμμένοι κ..λοι,που τα είχαν όλα στο πιάτο μέχρι τώρα.

Καταλαβαίνω βέβαια την προσωπική σου πικρία και τη σέβομαι μάλιστα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να διαστρεβλώνουμε την πραγματικότητα.
Συνήθως, το τι θέλουμε να γίνει με το τι πρέπει να γίνει και το τι γίνεται τελικά έχουν διαφορά.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:43 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 04, 2010, 11:33:26 μμ »
Οι διευθυνσεις έχουν διοικητικό προσωπικό,επαρκές για να καλυφθούν οι ανάγκες.
Τελευταίες προσλήψεις διοικητικού προσωπικού,τόσο στην κεντρική Υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ,όσο και στις περιφερειακές διευθύνσεις έγιναν με το γραπτό διαγωνισμό του 2004,τον 2/1Γ/2004(αυτός ήταν ο αριθμός της προκήρυξης.)

μηπως αναφερεσαι σε πρωτοβάθμια μόνο;;;;

Ναι,για πρωτοβαθμια μιλάω.Για δευτεροβάθμια,δε γνωρίζω.

έχω την εντυπωση ότι στις δευτεροβάθμιες δεν υπάρχει  το διοικητικό προσωπικό΄με αυτο το καθεστώς που υπάρχει στη πρωτοβάθμια
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2010, 11:55:59 μμ από aeee »

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 04, 2010, 11:37:40 μμ »
Οι διευθυνσεις έχουν διοικητικό προσωπικό,επαρκές για να καλυφθούν οι ανάγκες.
Τελευταίες προσλήψεις διοικητικού προσωπικού,τόσο στην κεντρική Υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ,όσο και στις περιφερειακές διευθύνσεις έγιναν με το γραπτό διαγωνισμό του 2004,τον 2/1Γ/2004(αυτός ήταν ο αριθμός της προκήρυξης.)

Από πού προκύπτει αυτό;;;;
Ειδικά Α/θμια στις Σέρρες απ' ότι λένε και είναι από τις 12-13 οργανικές διοικητικών είναι καλυμένη η μία κι αυτή θα "χηρέψει" λόγω σύνταξης σύντομα...

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:00:13 μμ »
Οι διευθυνσεις έχουν διοικητικό προσωπικό,επαρκές για να καλυφθούν οι ανάγκες.


Δεν ισχύει αυτό.

Εμμένω σε αυτό που έγραψα.Δυστυχώς δεν μπορώ να γράψω στοιχεία,γιατί θα εκθέσω και θα εκτεθώ.



Αυτό που γράφεις είναι σίγουρο ότι δεν ισχύει και δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί η επιμονή σου να δίνεις λανθασμένες εντυπώσεις.




Καταλαβαίνω βέβαια την προσωπική σου πικρία και τη σέβομαι μάλιστα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να διαστρεβλώνουμε την πραγματικότητα.
Συνήθως, το τι θέλουμε να γίνει με το τι πρέπει να γίνει και το τι γίνεται τελικά έχουν διαφορά.



Λοιπόν,η δική μου εμπειρία έχει ως εξής.Έχω προσληφθεί σε 4 διαφορετικές διευθύνσεις μέχρι τώρα.Σε όλες το διοικητικό προσωπικό ήταν πλεονάζον.Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στο διοικητικό προσωπικό,χωρίς να συμπεριλαμβάνω τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς.
Τόσο τυχαίο ήταν αυτό?Στο 100% του δείγματός μου?
Ό,τι όμως και να λέμε και να γράφουμε εδώ στο φόρουμ,αν όντως υπάρχουν ελλείψεις αυτό θα φανεί από το Σεπτέμβριο,όταν κάθε κατεργάρης θα είναι στον πάγκο του?
 ;D  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2010, 02:04:38 μμ από alexel »
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:43 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:11:32 μμ »
Οι διευθυνσεις έχουν διοικητικό προσωπικό,επαρκές για να καλυφθούν οι ανάγκες.
Τελευταίες προσλήψεις διοικητικού προσωπικού,τόσο στην κεντρική Υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ,όσο και στις περιφερειακές διευθύνσεις έγιναν με το γραπτό διαγωνισμό του 2004,τον 2/1Γ/2004(αυτός ήταν ο αριθμός της προκήρυξης.)

Από πού προκύπτει αυτό;;;;
Ειδικά Α/θμια στις Σέρρες απ' ότι λένε και είναι από τις 12-13 οργανικές διοικητικών είναι καλυμένη η μία κι αυτή θα "χηρέψει" λόγω σύνταξης σύντομα...
Απ'ότι είδα οι Σέρρες έχουν 5 γραφεία.Με την προκήρυξη 2/1γ/2004 διορίστηκαν 2 άτομα ΤΕ κατηγορίας,1 στις Σέρρες,1 στο Σιδηρόκαστρο.
Δεν αποκλείω κάποιες απομακρυσμένες διευθύνσεις να έχουν πρόβλημα.
Όπου υπάρχει αντικειμενικό πρόβλημα,θα φανεί.
Πάντως το γεγονός ότι καλούν το 70% των αποσπασμένων πίσω κάτι δείχνει.
Μάλλον ότι το 30% μόνο χρειάζεται στις θέσεις που έχει τοποθετηθεί.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:23:15 μμ »
σοβαρά, alexel, πιστεύεις οτι ξέρουν τι τους γίνεται εκεί στο υπουργείο; Κάθονται στο γραφείο και τραβάν γραμμές με τα μολύβια τους, και μετά λένε οτι χαράσουν την εκπαιδευτική πολιτική, τρομάρα τους!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:27:36 μμ »
Πάντως το γεγονός ότι καλούν το 70% των αποσπασμένων πίσω κάτι δείχνει.
Μάλλον ότι το 30% μόνο χρειάζεται στις θέσεις που έχει τοποθετηθεί.
Στη λογική αυτή και οι περικοπές 12% των επιδομάτων και 30% των δώρων σημαίνει ότι μάλλον δεν μας χρειάζονται αυτά τα χρήματα και γι' αυτό μας τα κόβουν.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:44:50 μμ »
σοβαρά, alexel, πιστεύεις οτι ξέρουν τι τους γίνεται εκεί στο υπουργείο; Κάθονται στο γραφείο και τραβάν γραμμές με τα μολύβια τους, και μετά λένε οτι χαράσουν την εκπαιδευτική πολιτική, τρομάρα τους!

Κοίτα,η αλήθεια είναι πως δεν είμαι προκατειλημμενη.Ξεκινάω πάντα, καλη τη πίστει, μέχρι αποδείξεως του εναντίου.  :)
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 05, 2010, 02:46:51 μμ »
Πάντως το γεγονός ότι καλούν το 70% των αποσπασμένων πίσω κάτι δείχνει.
Μάλλον ότι το 30% μόνο χρειάζεται στις θέσεις που έχει τοποθετηθεί.
Στη λογική αυτή και οι περικοπές 12% των επιδομάτων και 30% των δώρων σημαίνει ότι μάλλον δεν μας χρειάζονται αυτά τα χρήματα και γι' αυτό μας τα κόβουν.

Από χθες ξεκίνησες να έχεις ρέντα με τα ανέκδοτα.Να τα συνεχίσεις βρε!!!

;D  ;D  ;D
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:00:57 μμ »
Λοιπόν,η δική μου εμπειρία έχει ως εξής.Έχω προσληφθεί σε 4 διαφορετικές διευθύνσεις μέχρι τώρα.Σε όλες το διοικητικό προσωπικό ήταν πλεονάζον.Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στο διοικητικό προσωπικό,χωρίς να συμπεριλαμβάνω τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς.
Τόσο τυχαίο ήταν αυτό?Στο 100% του δείγματός μου?
Ό,τι όμως και να λέμε και να γράφουμε εδώ στο φόρουμ,αν όντως υπάρχουν ελλείψεις αυτό θα φανεί από το Σεπτέμβριο,όταν κάθε κατεργάρης θα είναι στον πάγκο του?  ;D  ;D

Στις διευθύνσεις και στα γραφεία που ξέρω εγώ το διοικητικό προσωπικό κυμαίνεται στο 10-20%.

Σε κάθε διεύθυνση που πήγαινες τους ρωτούσες αν είναι εκπαιδευτικοί ή διοικητικοί; Και αφού υπάρχουν τόσοι πολλοί διοικητικοί πώς έπεφτες πάντα σε εκπαιδευτικούς που έπιναν καφέδες και δεν εξυπηρετούσαν κανέναν; Γιατί δεν πήγαινες σε διοικητικούς να κάνεις τη δουλειά σου;
Η προκατάληψη που έχεις τελικά δεν κρύβεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2010, 03:03:26 μμ από jak13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:14:12 μμ »
Λοιπόν,η δική μου εμπειρία έχει ως εξής.Έχω προσληφθεί σε 4 διαφορετικές διευθύνσεις μέχρι τώρα.Σε όλες το διοικητικό προσωπικό ήταν πλεονάζον.Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στο διοικητικό προσωπικό,χωρίς να συμπεριλαμβάνω τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς.
Τόσο τυχαίο ήταν αυτό?Στο 100% του δείγματός μου?
Ό,τι όμως και να λέμε και να γράφουμε εδώ στο φόρουμ,αν όντως υπάρχουν ελλείψεις αυτό θα φανεί από το Σεπτέμβριο,όταν κάθε κατεργάρης θα είναι στον πάγκο του?  ;D  ;D

Στις διευθύνσεις και στα γραφεία που ξέρω εγώ το διοικητικό προσωπικό κυμαίνεται στο 10-20%.

Σε κάθε διεύθυνση που πήγαινες τους ρωτούσες αν είναι εκπαιδευτικοί ή διοικητικοί;
9 μήνες ήταν αρκετοί για να γνωριστούμε.Μέχρι και ποιοί ήταν από καθαρό ΑΣΕΠ ήξερα.
Και αφού υπάρχουν τόσοι πολλοί διοικητικοί πώς έπεφτες πάντα σε εκπαιδευτικούς που έπιναν καφέδες και δεν εξυπηρετούσαν κανέναν;
Υπάρχουν πολλοί διοικητικοί,αλλά υπάρχουν πολλοί περισσότεροι εκπαιδευτικοί.Είπα ότι όταν μπαίνεις μέσα δεν έχουν την ευθιξία να σηκωθούν και να σε ρωτήσουν τί θες.Δε διαχώρησα τους μεν από τους δε.
Γιατί δεν πήγαινες σε διοικητικούς να κάνεις τη δουλειά σου;
Πώς να πάω στον οικονομολόγο-διοικητικό να κάνω τη δουλειά μου,όταν αντί να είναι αυτός εκκαθαριστής,έχει μπει στη θέση του ο δάσκαλος ή ο γυμναστής για να πάρει τα μόρια.
Η προκατάληψη που έχεις τελικά δεν κρύβεται.
Το γεγονός ότι προσπαθείς να μας παρουσιάσεις το άσπρο μαύρο και το μαύρο άσπρο δεν κρύβεται.
Θα μας πεις και σε ποιο γραφείο είσαι αποσπασμένος,για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη?
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:14:37 μμ »
q
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2011, 02:16:34 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:18:33 μμ »
Πάντως το γεγονός ότι καλούν το 70% των αποσπασμένων πίσω κάτι δείχνει.
Μάλλον ότι το 30% μόνο χρειάζεται στις θέσεις που έχει τοποθετηθεί.

Αυτά που γράφεις είναι μερικά από τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί η Διαμαντοπούλου για να δικαιολογήσει τη μείωση των προσλήψεων. Με τη διαφορά όμως ότι τα χρησιμοποιεί γι`αυτούς που είναι εκτός εκπαίδευσης και δε ξέρουν. Ας μην τα χρησιμοποιούμε κι` εμείς επειδή δίνουμε πολλά στις βενζίνες! Άλλο το να απαιτήσουμε να αλλάξει ο τρόπος που γίνονται οι αποσπάσεις και η μοριοδότηση και άλλο να τα ισοπεδώνουμε όλα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πλαίσιο Αποσπάσεων (2010)
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 05, 2010, 03:29:29 μμ »
;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2011, 02:17:09 μμ από alceste »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.