*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερο και ώρα φαγητού  (Αναγνώστηκε 3182 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερο και ώρα φαγητού
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 03:14:22 μμ »
Η διεθύντρια του ολοημέρου μου ζήτησε να πηγαίνω τη 2η (13.20-14.00) και την 3η ώρα (14.50-15.30) για να διδάξω αγγλικά. Είναι δυνατόν την ώρα του φαγητού (14.00-14.40) να παραμένω στο σχολείο χωρίς να κάνω κάτι και χωρίς φυσικά να πληρώνομαι;;; Τί προτείνετε να κάνω;

Είναι πολύ συνηθισμένο να έχεις 2ωρο την 2η και 3η άρα του ολοήμερου ειδικά Αγγλικά αφού για μας η 2η είναι ουσιαστικά η πρώτη. Αφού δε πληρώνεσαι μπορείς ακόμα και να φύγεις από το σχολείο αν θες να πας να δεις μια βιτρίνα ή  να πάρεις ένα καφέ αφού το κυλικείο κλείνει στις2  συνήθως.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΙΤΗΣΗ  άλλο αν θές επειδή είσαι καλός άνθρωπος. Οι μόνιμοι δάσκαλοι υπεύθυνοι για το Ολοήμερο οι οποίοι πληρώνονται κανονικά αυτό το 40λεπτο θα το κάνουν αυτό. Επίσης κανείς δε μπορεί να σε βάλει να κάνεις εφημερία ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΕ 3 ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερο και ώρα φαγητού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:28:53 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερο και ώρα φαγητού
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 07:10:43 μμ »
Επίσης κανείς δε μπορεί να σε βάλει να κάνεις εφημερία ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΕ 3 ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ.
Ακόμα και σε 1 σχολείο να είμαστε οι ωρομίσθιοι, δεν κάνουμε εφημερίες. Πήρα και φέτος στο Υπουργείο μπας και άλλαξε κάτι από πέρσυ, μιας και οι συνάδελφοι προσπαθούσαν να με πείσουν ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνω εφημερία αφού είμαι σε ένα σχολείο. Λοιπόν, τίποτα δεν άλλαξε. Δεν κάνουμε εφημερίες, δεν ασχολούμαστε με σιτήσεις κλπ γιατί οι ωρομίσθιοι πληρωνόμαστε μόνο για την διδακτική ώρα. Στο Υπουργείο η υπάλληλος μου'πε να γκουγκλάρω "Καθηκοντολόγιο Καθηγητών" και θα βρω όλα τα διατάγματα κλπ. Εγώ γκούγλαρα τα "Καθήκοντα Ωρομίσθιων Καθηγητών" και τα έχει ΟΛΑ!!! Ψάξτε το. Αξίζει. Για να μη γινόμαστε κορόιδα κανενός (εκτός εάν θέλουμε να κάνουμε τους χαζούς για ευνόητους λόγους ;) ;) ;))

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερο και ώρα φαγητού
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 09:49:38 μμ »
Η διεθύντρια του ολοημέρου μου ζήτησε να πηγαίνω τη 2η (13.20-14.00) και την 3η ώρα (14.50-15.30) για να διδάξω αγγλικά. Είναι δυνατόν την ώρα του φαγητού (14.00-14.40) να παραμένω στο σχολείο χωρίς να κάνω κάτι και χωρίς φυσικά να πληρώνομαι;;; Τί προτείνετε να κάνω;

Είναι πολύ συνηθισμένο να έχεις 2ωρο την 2η και 3η άρα του ολοήμερου ειδικά Αγγλικά αφού για μας η 2η είναι ουσιαστικά η πρώτη. Αφού δε πληρώνεσαι μπορείς ακόμα και να φύγεις από το σχολείο αν θες να πας να δεις μια βιτρίνα ή  να πάρεις ένα καφέ αφού το κυλικείο κλείνει στις2  συνήθως.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΙΤΗΣΗ  άλλο αν θές επειδή είσαι καλός άνθρωπος. Οι μόνιμοι δάσκαλοι υπεύθυνοι για το Ολοήμερο οι οποίοι πληρώνονται κανονικά αυτό το 40λεπτο θα το κάνουν αυτό. Επίσης κανείς δε μπορεί να σε βάλει να κάνεις εφημερία ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΕ 3 ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ.
και γω οταν ειχα τομ κενο 2 με 2.50 στο ενα σχολειο πήγαινα σουπερ μαρκετ και επεστρεφα
στο αλλο εμεινα 5-6 φορες και ενω ειχα τριτη -τεταρτη τάξη στο κενο μου εκανα και την δουλεια της πεμπτης - εκτης. ωστοσο μια φορα που ειπα να φυγω , στραβομουτσουνιασε και ο δασκαλος και τα παιδια , το θεωρησαν υποχρεωση μου να το κανω..και απο τοτε δεν μενω παραπανω απο το ωραριο μου...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Adv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερο και ώρα φαγητού
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 11:12:39 πμ »
Η διεθύντρια του ολοημέρου μου ζήτησε να πηγαίνω τη 2η (13.20-14.00) και την 3η ώρα (14.50-15.30) για να διδάξω αγγλικά. Είναι δυνατόν την ώρα του φαγητού (14.00-14.40) να παραμένω στο σχολείο χωρίς να κάνω κάτι και χωρίς φυσικά να πληρώνομαι;;; Τί προτείνετε να κάνω;

Εγω απο προσωπικη εμπειρια ξερω οτι επιτηδες μας βαζουν αυτες τις συγκεκριμενες ωρες για να ειμαστε εκει ωστε να τις βοηθαμε με το φαγητο. Εμενα μου το ειπε ευθαρσως η δασκαλα περυσι. Οταν της ειπα οτι δεν υποχρεουμαι να το κανω αυτο, μου εδειξε μια εγκυκλιο οπου ελεγε οτι εμεις των αγγλικων οφειλουμε να βοηθαμε στα διαλειμματα αλλα παρελειψε να μου πει οτι αυτη η εγκυκλιος αφορα τις μονιμες και τις αναπληρωτριες.
Οποτε αν εισαι ωρομισθια να επιμεινεις να σε βαλει  3η και 4η ωρα. Εκτος αν θελεις εσυ ''απο την καλη σου την καρδια'' οπως λενε και οι συναδελφοι, να βοηθησεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2009, 11:22:27 πμ από Adventuress »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερο και ώρα φαγητού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:28:53 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερο και ώρα φαγητού
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 11:24:38 πμ »
Ή μπορείς να εξαφανίζεσαι εκείνη την ώρα σε κανένα καλό καφέ. Δεν είσαι υποχρεωμένη να είσαι εκεί. δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό αλλά νομίζω ότι μας βρίσκου βολικούς μερικές φορές. Ο΄δάσκαλος σε ένα από τα σχολεία που πηγαίνω έχει αποφασίσει να κλείνει το σχολείο στις 3 γιατί δεν του έχουν στείλει ακόμα όλες τις ειδικότητες, μόνο αγγλικά και γυμναστική (10 ώρες). Αντί να πηγαίνω λοιπόν στις 3 παρά 10 για μάθημα όπως έχουμε βάλει στο πρόγραμμα θέλει να πηγαίνω στις 1:15. Τρέχω λοιπόν κάθε μέρα σαν τη τρελή να προλάβω να είμαι εκεί στη ώρα μου παρά το ότι έχω κανονίσει όλο μου το πρόγραμμα διαφορετικά(φροντίστήριο, ιδιαίτερα, παιδί)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159842
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 573

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.