*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών  (Αναγνώστηκε 3746 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cruel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« στις: Οκτώβριος 23, 2009, 05:19:09 μμ »
Καλησπέρα,

Είμαι ΠΕ19 και είχα διδάξει δύο χρόνια σε Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία. Πέρυσι δεν  είχα κάνει τα χαρτιά μου γιατί ήμουν φαντάρος. Για φέτος έχω κάνει αίτηση κανονικά για ολοήμερα, ωρομίσθιος και αναπληρωτής. Βλέπω όμως τον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών
(http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_diorismwn_09/PE19.00.html ) και δεν με έχει καθόλου; 
Τι μπορεί να συμβαίνει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:35 »

Αποσυνδεδεμένος chgeorge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 07:38:35 μμ »
Μα δεν ενημερώθηκε ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Dejavu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 07:56:30 μμ »
Μα δεν ενημερώθηκε ακόμα.

Κάνεις λάθος. Ο πίνακας διορισμών είναι ενημερωμένος.

Καλησπέρα,

Είμαι ΠΕ19 και είχα διδάξει δύο χρόνια σε Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία. Πέρυσι δεν  είχα κάνει τα χαρτιά μου γιατί ήμουν φαντάρος. Για φέτος έχω κάνει αίτηση κανονικά για ολοήμερα, ωρομίσθιος και αναπληρωτής. Βλέπω όμως τον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών
(http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_diorismwn_09/PE19.00.html ) και δεν με έχει καθόλου; 
Τι μπορεί να συμβαίνει;

Δεν ξέρω. Νομίζω πως από την στιγμή που έκανες τα χαρτιά σου φέτος θα έπρεπε να είσαι μέσα στους πίνακες. Πάρε για καλό και για κακό τηλέφωνο το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος chgeorge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 09:12:46 μμ »
Από κάτω λέει τελευταία ενημέρωση 22/9, αυτό διάβασα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:35 »

Αποσυνδεδεμένος chgeorge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 09:17:45 μμ »
Άρα αυτός είναι ο πίνακας αναπληρωτών για φέτος;

Αποσυνδεδεμένος Cruel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 09:47:21 μμ »
Μήπως έχει σχέση ότι δεν έχω καταθέσει τα χαρτιά ότι τελείωσα τον στρατό;
Επίσης ένα μεταπτυχιακό που έχω σε Πληροφοριακά Συστήματα αν το καταθέσω κερδίζω κάτι;
Με 3 μόρια προϋπηρεσία και Παιδαγωγική Επάρκεια από ΑΣΠΑΙΤΕ μπορώ να ελπίζω σε κάτι καλύτερο από ολοήμερα δημοτικά; Για αναπληρωτής δύσκολο ε;

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 11:28:11 μμ »
Το σίγουρο είναι οτι δεν μπορείς να διοριστείς αν δεν έχεις τελειώσει τον στρατό!
Ίσως είναι και ένας λόγος να μην είσαι στον Πίνακα που φαίνεται η θέση που έχει καθένας μας για να διοριστεί!

Αν είχες πολλά μόρια και ήσουν σε σειρά διορισμού δεν θα μπορούσες να διοριστείς....


Εκτιμώ οτι φέτος ή δεν θα πάρει αναπληρωτές ή θα πάρει πολύ λίγους αργότερα!

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 11:46:24 μμ »
Άρα αυτός είναι ο πίνακας αναπληρωτών για φέτος;

Έχει βγει μόνο ο πίνακας διορισμών, στον οποίο φαίνεται η πραγματική προϋπηρεσία του καθενός και από τον οποίο γίνονται οι διορισμοί του 40%...

Οι πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων δεν έχουν βγει ακόμη, γιατί περίμεναν τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ, τα οποία πλέον έχουν ανακοινωθεί, οπότε σε λίγες μέρες λογικά θα ανακοινωθούν και αυτοί...

Cruel κατ'αρχήν καλός πολίτης...
Δεν σε έχει στον πίνακα διορισμών γιατί δεν είχες εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις, όταν έκανες αίτηση για αναπληρωτής, σωστά;
Να πας στη Δευτεροβάθμια να καταθέσεις το πιστοποιητικό τύπου Α' και εκείνοι με τη σειρά τους θα το διαβιβάσουν στο ΥΠΕΠΘ. Για να είσαι 100% σίγουρος για τα γραφειοκρατικά, πάρε τηλέφωνο στο ΥΠΕΠΘ....

Σου παραθέτω τα παρακάτω από τη φετινή εγκύκλιο διορισμών που είχε βγει για τις υπόλοιπες ειδικότητες, σε αφορά...

"VIII. Στις διατάξεις του άρθρου 5 του Ν.3528/2007 (ΦΕΚ 26/9-2-2007 τ.Α΄-Υπαλληλικός Κώδικας) ορίζεται ότι δεν διορίζονται υπάλληλοι: i) όσοι δεν έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή δεν έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές, ii) όσοι έχουν αναγνωρισθεί ως αντιρρησίες συνείδησης και δεν έχουν εκπληρώσει, σύμφωνα με τις ειδικές διατάξεις της στρατολογικής νομοθεσίας, άοπλη θητεία ή εναλλακτική πολιτική κοινωνική υπηρεσία.

IX. Στις διατάξεις του άρθρου 10 του ίδιου ως άνω νόμου ορίζεται ότι οι υποψήφιοι υπάλληλοι πρέπει να έχουν τα προσόντα διορισμού τόσο κατά το χρόνο λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων όσο και κατά το χρόνο του διορισμού.
     Από το συνδυασμό των ανωτέρω διατάξεων προκύπτει ότι οι υποψήφιοι άρρενες εκπαιδευτικοί, προκειμένου να υποβάλουν αίτηση διορισμού, πρέπει να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις κατά το χρόνο λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων."

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 12:28:26 πμ »
Εκτιμώ οτι φέτος ή δεν θα πάρει αναπληρωτές ή θα πάρει πολύ λίγους αργότερα!

Κι όμως τα κενά είναι πάρα πολλά στην περιφέρεια και σίγουρα σε πολλούς νομούς δεν θα φτάσουν οι μόνιμοι...
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος aktorion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 12:54:46 πμ »
Να ρωτήσω κατι γιατί πάνω που νόμιζα ότι το εχω το θέμα με τους διορισμούς έφυγα πίσω στα αποδυτήρια.

Εαν κάποιος είναι στην θέση 25 τον διοριστέων του ΑΣΕΠ ΠΕ19 τότε αφού θα πάρουν 72 ΠΕ19 & 48 ΠΕ20 =120 άτομα για 2 χρόνια.
Άρα σε ένα έτος αντιστοιχούν 60, οπότε φέτος από ΑΣΕΠ θα πάρουν 60 άτομα με την παραπάνω αναλογία.
Αφού από ΑΣΕΠ παίρνουν 60% καί είμαστε 60 (τα νούμερα βγαίνουν πολύ στρογγυλά btw, ανέλπιστο για πραγματική περίπτωση) το υπόλοιπο 40% θα το πάρουν από τον ενιαίο πίνακα διορισμών, δηλαδή 40 άτομα απο τον ενιαίο πίνακα διορισμών.

Οπότε αφού από τον ενιαίο πίνακα διορισμών οι 40 προηγούνται, προηγούνται και οι 24 στον ΠΕ19, προηγούνται και οι έχοντες παιδαγωγική κατάρτηση ΠΕ20 8 άτομα, άρα σε περνάνε 40+24+8=72.

Συνεπώς είσαι στην 73 θέση στην επιλογή περιοχής. Καλά τα λέω ? ή δεν τα έχω υπολογίσει σωστά.

Και μία επιπλέον ερώτηση, αυτοί που είναι στον ενιαίο πίνακα διορισμών, μπαίνουν εκεί με μόρια, παιδαγωγική .... αλλά χωρίς ΑΣΕΠ ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 01:28:51 πμ »
Να ρωτήσω κατι γιατί πάνω που νόμιζα ότι το εχω το θέμα με τους διορισμούς έφυγα πίσω στα αποδυτήρια.

Εαν κάποιος είναι στην θέση 25 τον διοριστέων του ΑΣΕΠ ΠΕ19 τότε αφού θα πάρουν 72 ΠΕ19 & 48 ΠΕ20 =120 άτομα για 2 χρόνια.
Άρα σε ένα έτος αντιστοιχούν 60, οπότε φέτος από ΑΣΕΠ θα πάρουν 60 άτομα με την παραπάνω αναλογία.
Αφού από ΑΣΕΠ παίρνουν 60% καί είμαστε 60 (τα νούμερα βγαίνουν πολύ στρογγυλά btw, ανέλπιστο για πραγματική περίπτωση) το υπόλοιπο 40% θα το πάρουν από τον ενιαίο πίνακα διορισμών, δηλαδή 40 άτομα απο τον ενιαίο πίνακα διορισμών.

Οπότε αφού από τον ενιαίο πίνακα διορισμών οι 40 προηγούνται, προηγούνται και οι 24 στον ΠΕ19, προηγούνται και οι έχοντες παιδαγωγική κατάρτηση ΠΕ20 8 άτομα, άρα σε περνάνε 40+24+8=72.

Συνεπώς είσαι στην 73 θέση στην επιλογή περιοχής. Καλά τα λέω ? ή δεν τα έχω υπολογίσει σωστά.

Και μία επιπλέον ερώτηση, αυτοί που είναι στον ενιαίο πίνακα διορισμών, μπαίνουν εκεί με μόρια, παιδαγωγική .... αλλά χωρίς ΑΣΕΠ ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Προσωπικά έχω 'χαθεί' στο συλλογισμό σου. Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Τα πράγματα είναι απλά: Στην επιλογή περιοχών θα προταθούν οι του 40% (ΠΕ19-ΠΕ20) και ακολουθούν οι του ΑΣΕΠ. Θα γίνει μία κοινή λίστα για το 40% με βάση τα μόρια και μία κοινή λίστα για τον ΑΣΕΠ προφανώς με βάση τη βαθμολογία.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος aktorion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος Πίνακας Διορισμών
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 02:32:22 πμ »
Προσωπικά έχω 'χαθεί' στο συλλογισμό σου. Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Τα πράγματα είναι απλά: Στην επιλογή περιοχών θα προταθούν οι του 40% (ΠΕ19-ΠΕ20) και ακολουθούν οι του ΑΣΕΠ. Θα γίνει μία κοινή λίστα για το 40% με βάση τα μόρια και μία κοινή λίστα για τον ΑΣΕΠ προφανώς με βάση τη βαθμολογία.

Οκ αυτό είχα καταλάβει και εγω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.