*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία  (Αναγνώστηκε 6768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 18, 2020, 06:59:55 μμ »
Voucher, κοινώς ΕΣΠΑ, μπορούν να πάρουν οικογένειες με παιδιά έως 4 ετων, προκειμένου να φοιτήσουν σε δημόσιο ή ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό.
Όλα τα παιδιά γεννηθέντα το 2016 υποχρεωτικά πάνε σε δημόσιο ή ιδιωτικό Νηπιαγωγείο κ αποτελούν την ομάδα προνηπιων.
Τώρα όσοι ιδιωτικοί παιδικοί  σταθμοί που δε διαθέτουν ιδιωτικό Νηπιαγωγεί εγγραφούν προνήπια που κλείνουν τα 4 , παρανόμως το πράττουν.
Τα λέω σωστά emmaki;Διότι γνωρίζω κι εγώ ιδιωτικό παιδικό σταθμό που γράφει τα 4χρονα κανονικά, απορώ ποιος τους καλύπτει...υποδομή στο συγκεκριμένο δήμο υπάρχει από την πρώτη χρονιά που ξεκίνησε η διχρονη!

Πέρσι στους δήμους που εξαιρέθηκαν πήραν voucher και τα προνήπια που φοίτησαν σε παιδικό. Φέτος πιθανολογώ ότι θα γίνει το ίδιο, γιατί δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή μέχρι στιγμής στο κτιριακό θέμα. Άλλο που δε θέλουν εννοείται οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:15 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 18, 2020, 07:25:12 μμ »
Σωστά τα λες skathari, όμως φέτος όλοι οι δήμοι εντάχθηκαν στη δίχρονη υποχρεωτικά!Εννοείται πως υπάρχουν προβλήματα υποδομων, ακόμη κ σε εκείνους τους δήμους που μπήκαν από την πρώτη χρονιά στη δίχρονη, νομίζω ότι δεν τους πολυνοιαζει να στοιβαζονται νήπια κ προνήπια.Το χωροταξικό είναι μεγάλο θέμα!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 18, 2020, 07:34:09 μμ »
Θα τα στοιβάξουν τα παιδάκια, αυτό είναι το μέγα πρόβλημα και με τις ιώσεις και τον ιό που έχουμε, καταλαβαίνετε ίσως τι πρόκειται να γίνει....

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 18, 2020, 09:27:09 μμ »
Σωστά τα λες skathari, όμως φέτος όλοι οι δήμοι εντάχθηκαν στη δίχρονη υποχρεωτικά!Εννοείται πως υπάρχουν προβλήματα υποδομων, ακόμη κ σε εκείνους τους δήμους που μπήκαν από την πρώτη χρονιά στη δίχρονη, νομίζω ότι δεν τους πολυνοιαζει να στοιβαζονται νήπια κ προνήπια.Το χωροταξικό είναι μεγάλο θέμα!

Και πέρσι υποχρεωτική ήταν η δίχρονη μέχρι μέσα Αυγούστου αν θυμάμαι καλά που εξαιρέθηκαν τελικά κάποιοι δήμοι. Πιστεύω ότι θα συμβεί και φέτος, γιατί δεν άλλαξε κάτι από όσο είμαι σε θέση να ξέρω στην περιοχή μου τουλάχιστον. Όσο και να τα στοιβάξουν δε χωράνε. Εκτός αν εμφανίσουν τίποτα προκάτ τάξεις τελευταία στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:15 »

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 18, 2020, 09:49:40 μμ »
Voucher, κοινώς ΕΣΠΑ, μπορούν να πάρουν οικογένειες με παιδιά έως 4 ετων, προκειμένου να φοιτήσουν σε δημόσιο ή ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό.
Όλα τα παιδιά γεννηθέντα το 2016 υποχρεωτικά πάνε σε δημόσιο ή ιδιωτικό Νηπιαγωγείο κ αποτελούν την ομάδα προνηπιων.
Τώρα όσοι ιδιωτικοί παιδικοί  σταθμοί που δε διαθέτουν ιδιωτικό Νηπιαγωγεί εγγραφούν προνήπια που κλείνουν τα 4 , παρανόμως το πράττουν.
Τα λέω σωστά emmaki;Διότι γνωρίζω κι εγώ ιδιωτικό παιδικό σταθμό που γράφει τα 4χρονα κανονικά, απορώ ποιος τους καλύπτει...υποδομή στο συγκεκριμένο δήμο υπάρχει από την πρώτη χρονιά που ξεκίνησε η διχρονη!

Ακριβώς σε αυτή την περίπτωση αναφερόμουν εγώ. Αλλά απ ότι μίλησα κ με μια φίλη που αντιπετωπισε το ίδιο θέμα πέρσι μου είπε ότι πέρσι δεν δόθηκαν voucher σε 4χρονα από εσπα.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 18, 2020, 10:43:07 μμ »
Δοθηκαν
https://www.google.com/amp/s/www.in.gr/2019/09/09/greece/voucher-se-3-500-pronipia-se-13-dimous-poioi-exoun-dikaioma-symmetoxis/amp/
Άρα δόθηκαν στη δεύτερη φάση ΕΣΠΑ κ στους δήμους που μέχρι τον Αύγουστο του 19 δεν ήταν έτοιμοι για τη δίχρονη.Φετος δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι παρόμοιο, γιατί νομίζω και οι προαναφερθέντες δήμοι εντάχθηκαν.Ενα τηλέφωνο στο δήμο ας κάνουν οι ενδιαφερόμενοι , για να ξέρουν πως θα κινηθουν.
Μίλησα με τη διευθύντρια του παιδικού όπου πήγαινε ο γιος μου κ έχουν ήδη πονοκεφαλιασει, διότι οφείλουν να δεχτούν τον ίδιο αριθμό παιδιών , όπως κάθε χρόνια αλλά πρέπει να λάβουν κ τα μέτρα covid19 ήτοι ολιγομελή τμήματα με περιορισμένες αίθουσες.Αναστατωση εν γένει...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 19, 2020, 09:29:00 πμ »
Voucher, κοινώς ΕΣΠΑ, μπορούν να πάρουν οικογένειες με παιδιά έως 4 ετων, προκειμένου να φοιτήσουν σε δημόσιο ή ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό.
Όλα τα παιδιά γεννηθέντα το 2016 υποχρεωτικά πάνε σε δημόσιο ή ιδιωτικό Νηπιαγωγείο κ αποτελούν την ομάδα προνηπιων.
Τώρα όσοι ιδιωτικοί παιδικοί  σταθμοί που δε διαθέτουν ιδιωτικό Νηπιαγωγεί εγγραφούν προνήπια που κλείνουν τα 4 , παρανόμως το πράττουν.
Τα λέω σωστά emmaki;Διότι γνωρίζω κι εγώ ιδιωτικό παιδικό σταθμό που γράφει τα 4χρονα κανονικά, απορώ ποιος τους καλύπτει...υποδομή στο συγκεκριμένο δήμο υπάρχει από την πρώτη χρονιά που ξεκίνησε η διχρονη!


Πιθανοτατα δεν κανουν εγγραφη «κανονικη», αλλα κρατανε θεση σε περιπτωση που δεν ισχυσει η διχρονη

Στο δημο που ξερω, ετσι κανουν. Γινεται εγγραφη στο σχολειο και ταυτοχρονα δινονται τα στοιχεια απο τους γονεις στον παιδικο σταθμο. Μπαινουν σε ενα φακελο και θα δουν τι θα τα κανουν στη συνεχεια
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 19, 2020, 09:30:45 πμ »
Ακριβώς σε αυτή την περίπτωση αναφερόμουν εγώ. Αλλά απ ότι μίλησα κ με μια φίλη που αντιπετωπισε το ίδιο θέμα πέρσι μου είπε ότι πέρσι δεν δόθηκαν voucher σε 4χρονα από εσπα.

Δοθηκαν, αλλα δουηκαν αργα. Οπως αργα παρθηκε και η αποφαση να πανε στους παιδικους (τελη Αυγουστου ή αρχες Σεπτεμβρη βγηκε η αποφαση)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 19, 2020, 09:32:09 πμ »

Πιθανοτατα δεν κανουν εγγραφη «κανονικη», αλλα κρατανε θεση σε περιπτωση που δεν ισχυσει η διχρονη

Στο δημο που ξερω, ετσι κανουν. Γινεται εγγραφη στο σχολειο και ταυτοχρονα δινονται τα στοιχεια απο τους γονεις στον παιδικο σταθμο. Μπαινουν σε ενα φακελο και θα δουν τι θα τα κανουν στη συνεχεια

Ναι ναι αυτό ακριβώς κάνουν. Ρώτησα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 198
Σύνολο: 211

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.