*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 5614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manosge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • προσπαθώ οσο μπορώ!
    • Προφίλ
Ερώτηση για μεταθέσεις
« στις: Οκτώβριος 20, 2009, 03:59:49 μμ »
θα ηθελα να ρωτησω, εαν ξερει καποιος, εαν εχω δικαιωμα μεταθεσεις, διοτι ακουω διαφορα απο διάφορους και δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο. Για ενα νομο λενε και μετα καποιος αλλος οτι εχει καταργηθει. Δεν καταλαβαινω. Πηγαινω στο θεμα:
Ειναι η τριτη μου χρονιά διορισμενος, διοριστηκα σε ενα νομο Α οπου εκανα την προσωρινη μου τοποθετηση στο σχολειο που με εβαλαν. Στην συνεχεια εκανα αιτηση μεταθεσεις-οριστικη τοποθετηση και πηρα μεταθεση σε ενα νομο Β οπου εκανα την μια χρονια ( την περισινη), η οποια ηταν η οριστικη μου τοποθετηση9πηρα δηλαδη οργανικη εκει). Την επομενη χρονια κανω αιτηση βελτιωσης και πηγαινω σε ενα αλλο σχολειο στο ιδιο νομο Β, ομως αντι να υπηρετησω την χρονια αυτη, ζηταω και περνω αποσπαση (με δικη μου αιτηση) σε σχολειο του ιδιου νομου αλλα αλλης περιοχης ( απο Β στην Α περιοχη του νομου). Η ερωτηση ειναι, για οποιον ειχε το κουραγιο να διαβασει το παραπανω, εχω δικαιωμα μεταθεσης, και εαν οχι μηπως εχω δικαιωμα εστω βελτιωσης ή οχι ?

Ευχαριστω πολυ. καμια ιδεα? ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:18 »

Συνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:07:09 μμ »
Από τη στιγμή που έκανες βελτίωση πρέπει έστω μια χρονιά να υπηρετήσεις στη νέα θέση για να έχεις δικαίωμα μετάθεσης ή βελτίωσης. Εσύ από οτι λες δεν έκατσες στη θέση βελτίωσης αλλά αποσπάστηκες άρα... από όσα εγώ ξέρω δεν έχεις δικαίωμα. Δεν ξέρω το νόμο που το λέει αυτό ούτε αν πλέον εχει καταργηθεί όπως σου είπαν...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:09:29 μμ »
Νομίζω ότι από τη στιγμή που τοποθετήθηκες με βελτίωση σε ένα σχολέιο, αλλά δεν υπηρέτησες εκεί, δεν έχεις δικάιωμα για μετάθεση. Η βελτίωση νοείται ως μετάθεση, αν δεν κάνω λάθος.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 07:15:48 μμ »
Δεν εχεις δικαιωμα μεταθεσης. Απο τη στιγμη που κατελαβες οργανικη θεση απο βελτιωση πρεπει να υπηρετησεις ενα ετος στη νεα σου θεση για να θεμελιωσεις δικαιωμα μεταθεσης.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:18 »

Αποσυνδεδεμένος manosge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • προσπαθώ οσο μπορώ!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 07:31:20 πμ »
μου ειπε ενας παλιος καθηγητης οτι υπαρχει δυνατοτητα εαν παιρνεις καποια χρονια αποσπαση , μεσω λεει των καλοκαιριων να αποκτησεις ... δικαιωμα μεταθεσης? Τι κολπα ειναι αυτα; :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 12:03:29 πμ »
Κατα καιρους διακινειται η εν λογω φημη. Παρα ταυτα δεν υπαρχει απολυτως καμια περιπτωση να συμβει κατι τετοιο.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 12:42:14 πμ »
Από την στιγμή που υπηρέτησες έστω και μία χρονιά στο νομό Β έχεις θεμελιώσει δικαίωμα μετάθεσης άσχετα με το πότε πήρες οργανική θέση. Παρακαλώ όσοι γράφουν στο forum να είναι σίγουροι πριν γράψουν μια απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος προδρομος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 08:26:31 πμ »
Πέρυσι, αν και νεοδιόριστος ανέλαβα όλες τις μεταθέσεις στο γραφείο Δ.Ε., οπότε λόγω της εμπειρίας μου έχω την εξής άποψη για το θέμα σου:
είναι ξεκάθαρο πως εφόσον πήρες βελτίωση, για να έχεις δικαίωμα να κάνεις μετάθεση, πρέπει να υπηρετήσεις την θέση της (νέας) σου οργανικής.
Ωστόσο λόγω της απόσπασης σου και επειδή είναι με αίτηση σου και όχι για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε άλλη περιοχή του νόμου, κατά την γνώμη μου δεν την υπηρετείς και συνεπώς δεν έχεις δικαίωμα μετάθεσης.
Όσον αφορά αυτό που λες για τα...καλοκαιρία, νομίζω πως ο γνωστός σου εννοεί το εξής: συνήθως αυτές οι αποσπάσεις είναι για το διδακτικό και όχι για το σχολικό έτος, όποτε κάθε χρόνο είναι σαν να υπηρετείς 2 μήνες (Ιούλιο & Αύγουστο) στην οργανική σου. Μερικοί που παίρνουν διαδοχικές αποσπάσεις για αρκετά έτη, μαζεύουν πολλά δίμηνα ώστε να συμπληρώσουν τουλάχιστον 1 χρόνο στην οργανική και έτσι να βασιστούν σε αυτό και να έχουν δικαίωμα για αίτηση μετάθεσης. Ελπίζω να βοήθησα.
Σε κάθε περίπτωση, πάρε τηλέφωνο στο ΥΠΕΠΘ στο τμήμα μεταθέσεων 2103442276

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 10:09:57 πμ »
Από την στιγμή που υπηρέτησες έστω και μία χρονιά στο νομό Β έχεις θεμελιώσει δικαίωμα μετάθεσης άσχετα με το πότε πήρες οργανική θέση. Παρακαλώ όσοι γράφουν στο forum να είναι σίγουροι πριν γράψουν μια απάντηση.

Errare humanum est.

Ετσι και συ κανεις λαθος Panas. Ο manosge δεν εχει δικαιωμα μεταθεσης.

Η περιπτωσιολογια που αναφερεις αφορα οπωσδηποτε τους νεοδιοριστους, οχι ομως απαραιτητως τους μετατιθεμενους.

Ο manosge γραφει οτι υπηρετησε τρια χρονια. Μετα την πρωτη χρονια, πηρε μεταθεση και κατοπιν, στη νεα περιοχη μεταθεσης, δεν τοποθετηθηκε προσωρινα αλλα οριστικα δηλ. κατελαβε οργανικη θεση αμεσως, την οποια και υπηρετησε τη δευτερη χρονια μετα το διορισμο του. Στη συνεχεια, εκανε αιτηση βελτιωσης θεσης και πηρε νεα οργανικη, την οποια ομως δεν υπηρετησε, γιατι την τριτη χρονια αποσπαστηκε.
Αν μετα την μεταθεση του δεν επαιρνε οργανικη αλλα τοποθετουνταν προσωρινα και το επομενο ετος επαιρνε οργανικη, τοτε θα θεμελιωνε δικαιωμα μεταθεσης, εστω και αν δεν  υπηρετουσε καθολου τη νεα του οργανικη, οντας αποσπασμενος.

Παρακαλώ όσοι γράφουν στο forum να είναι σίγουροι πριν γράψουν μια απάντηση.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2009, 06:52:04 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος muppet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 09:12:36 μμ »
Γνωρίζει κανείς τί γίνεται στην περίπτωση που έχεις οργανική θέση, κάνεις τα χαρτιά για μετάθεση, βγει η μετάθεση σου για την Χ περιοχή και δεν θες να πας?Αν δε πας, αν δεν εμφανιστείς, ισχύει οτι παραμένουμε στην ίδια θέση, την θέση της οργανικής μας?Μπορούμε να το κάνουμε αυτό, να μη πάμε στην περιοχή μετάθεσης μας?Υπάρχουν κυρώσεις?Μήπως χάνουμε και την οργανική μας?
Please, ας απαντήσει κάποιος...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 10:34:56 πμ »
Mε βασει τις εγκυκλιους μεταθεσεων των προηγουμενων ετων (και υποθετω και την επικειμενη φετινη):

1. Αίτηση για ανάκληση της αίτησης μετάθεσης μπορεί να υποβληθεί μέχρι 31 Δεκεμβρίου.

2. Επιπλεον, αν ολοκληρωθει η διαδικασια μεταθεσεων και ανακοινωθουν τα αποτελεσματα, ανακληση μετάθεσης δεν προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις.

Τωρα, επι του πρακτεου, και κατα παρεκκλιση της νομοθεσιας , ακομη και αν εχουν ανακοινωθει τα αποτελεσματα των μεταθεσεων, μπορει εκπαιδευτικος να ανακαλεσει τη μεταθεση του εφοσον επικαλεστει σοβαρους λογους και διαθετει δυνατοτητα αθεμιτης κομματικης παρεμβασης. Στην περιπτωση αυτη δεν θα απωλεσει την οργανικη του, αφου δεν θα εχει ξεκινησε ακομη η διαδικασια πληρωσης των οργανικων κενων.

Φυσικα φετος δεν ειναι γνωστο κατα ποσο η νεα ηγεσια της διαφανειας και αξιοκρατιας του Υπεπθ θα ειναι διατεθειμενη να δεχθει τετοιες παρεκκλισεις...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 02:16:14 μμ »
Πέρυσι, αν και νεοδιόριστος ανέλαβα όλες τις μεταθέσεις στο γραφείο Δ.Ε., οπότε λόγω της εμπειρίας μου έχω την εξής άποψη για το θέμα σου:
είναι ξεκάθαρο πως εφόσον πήρες βελτίωση, για να έχεις δικαίωμα να κάνεις μετάθεση, πρέπει να υπηρετήσεις την θέση της (νέας) σου οργανικής.
Ωστόσο λόγω της απόσπασης σου και επειδή είναι με αίτηση σου και όχι για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε άλλη περιοχή του νόμου, κατά την γνώμη μου δεν την υπηρετείς και συνεπώς δεν έχεις δικαίωμα μετάθεσης.
Όσον αφορά αυτό που λες για τα...καλοκαιρία, νομίζω πως ο γνωστός σου εννοεί το εξής: συνήθως αυτές οι αποσπάσεις είναι για το διδακτικό και όχι για το σχολικό έτος, όποτε κάθε χρόνο είναι σαν να υπηρετείς 2 μήνες (Ιούλιο & Αύγουστο) στην οργανική σου. Μερικοί που παίρνουν διαδοχικές αποσπάσεις για αρκετά έτη, μαζεύουν πολλά δίμηνα ώστε να συμπληρώσουν τουλάχιστον 1 χρόνο στην οργανική και έτσι να βασιστούν σε αυτό και να έχουν δικαίωμα για αίτηση μετάθεσης. Ελπίζω να βοήθησα.
Σε κάθε περίπτωση, πάρε τηλέφωνο στο ΥΠΕΠΘ στο τμήμα μεταθέσεων 2103442276

Το διδακτικο ετος αρχίζει  1 Σεπτεμβρίου και λήγει 21 Ιουνίου του επόμενου έτους.Αρα δεν μπορει να μιλαμε για 2 μηνες τον χρονο οπως αναφερεις.
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 06:45:19 μμ »
Πέρυσι, αν και νεοδιόριστος ανέλαβα όλες τις μεταθέσεις στο γραφείο Δ.Ε., οπότε λόγω της εμπειρίας μου έχω την εξής άποψη για το θέμα σου:
είναι ξεκάθαρο πως εφόσον πήρες βελτίωση, για να έχεις δικαίωμα να κάνεις μετάθεση, πρέπει να υπηρετήσεις την θέση της (νέας) σου οργανικής.
Ωστόσο λόγω της απόσπασης σου και επειδή είναι με αίτηση σου και όχι για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε άλλη περιοχή του νόμου, κατά την γνώμη μου δεν την υπηρετείς και συνεπώς δεν έχεις δικαίωμα μετάθεσης.
Όσον αφορά αυτό που λες για τα...καλοκαιρία, νομίζω πως ο γνωστός σου εννοεί το εξής: συνήθως αυτές οι αποσπάσεις είναι για το διδακτικό και όχι για το σχολικό έτος, όποτε κάθε χρόνο είναι σαν να υπηρετείς 2 μήνες (Ιούλιο & Αύγουστο) στην οργανική σου. Μερικοί που παίρνουν διαδοχικές αποσπάσεις για αρκετά έτη, μαζεύουν πολλά δίμηνα ώστε να συμπληρώσουν τουλάχιστον 1 χρόνο στην οργανική και έτσι να βασιστούν σε αυτό και να έχουν δικαίωμα για αίτηση μετάθεσης. Ελπίζω να βοήθησα.
Σε κάθε περίπτωση, πάρε τηλέφωνο στο ΥΠΕΠΘ στο τμήμα μεταθέσεων 2103442276

Το διδακτικο ετος αρχίζει  1 Σεπτεμβρίου και λήγει 21 Ιουνίου του επόμενου έτους.Αρα δεν μπορει να μιλαμε για 2 μηνες τον χρονο οπως αναφερεις.

Αυτο ισχύει στην Α/θμια. Στη Β/θμια το διδακτικο ετος ληγει 30/6.
 Ωστοσο, δεν τιθεται ζητημα να ξεχρεωσει κανεις οργανικη με τα διμηνα Ιουλιου-Αυγουστου, οσες αλλεπαλληλες αποσπασεις και να παρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2009, 06:48:45 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για μεταθέσεις
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 24, 2009, 11:44:35 μμ »
Γνωρίζει κάποιος-α, με βεβαιότητα, με ποια σειρά γίνονται οι τοποθετήσεις;

π.χ.:

1. Υπεράριθμοι
2. Από βελτίωση
3. Από Μετάθεση
4. Απόσπαση
5. Νεοδιόριστοι

Ευχαριστώ πολύ.
Today is life, tomorrow never comes...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.