*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1976817 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1050 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:31:27 μμ »
ΠΡΟΤΕΙΝΩ την ένωσή μας, για μια παιδεία καλύτερη. Και όχι μόνο για να διοριστούνε κάποιοι λίγοι...μέχρι τώρα τρωγόμαστε για το ποιοί θα πάρουνε τις λίγες θέσεις που υπάρχουνε..ας συνασπιστούμε για να διεκδικήσουμε περισσότερες θέσεις, κατάργηση της ωρομισθίας κλπ και ΟΧΙ για τους τρόπους διορισμού κάποιων λίγων θέσεων..έτσι όπως βαδίζουμε, λογικό είναι μια  μεγάλη μερίδα να μην είναι κανοποιημένοι. Ενώ με μια κοινή πορεία διεκδικήσεων, μπορούμε να καταφέρουμε πολλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:33 »

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1051 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:32:59 μμ »
δλδ. για να καταλαβω, αυτος που μολις βγαινει απο το πανεπιστημιο εχει ελαχιστες πιθανοντητες να διοριστει αφου κ να γραψει καλα, ενα 80 π.χ., θα τον προσπερασουν αυτοι που εχουν κ προυπηρεσια κ γραψαν το ιδιο ή κ καπως χειροτερα , οποτε θα βρεθει εκτος των 100 ατομων που διοριζονται. σωστα σκεφτομαι?

Δε θα εχει ελαχιστες πιθανοτητες, επειδη η προϋπηρεσια δινει ελαχιστο προβαδισμα στο διαγωνισμο: 6 μηνες πρϋπηρεσιας, δηλ 2-3 χρονια ωρομισθιας, δινουν μονο 0,5 μοριο στο διαγωνισμο. Εξαλλου, αν δεν ειναι αναμεσα στους λιγους που θα διοριστουν, τι θα κανει? Αν εχει καλη σειρα, θα παει αναπληρωτης ή ωρομισθιος... και τη μεθεπομενη χρονια φτου κι απο την αρχη με νεο ΑΣΕΠ!



αα δλδ. κατι σαν το σημερινο συστημα απλα αν δεν εχεις επιτυχια σε προηγουμενο ασεπ, δεν θα προσμετραται η προυπηρεσια σου, αν εχεις. σωστα?

στον μεθεπομενο ομως ασεπ, αν δεν διοριζεσαι, για να πας αναπληρωτης ή ωρομισθιος δεν θα μετραει η προυπηρεσία σου ουτε το 50% των μοριων που ειχες ως τωρα απο ασεπ. μονο οτι μορια εχεις πανω απο το 55. εε?

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1052 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:34:21 μμ »
Λιγο χλωμο το βλεπω να παραιτουνται οι αχρηστοι.Στο λυκειο μου υπαρχει ενας βαρεμενος που μπαινει μεσα κ μιλαει στα παιδια για τα προσωπικα του , πρεπει να χει προβληματα με τη γυναικα του κανεις δε του πε ομως να παρει   αδεια αλλα ολοι κανουμε τα στραβα ματια.

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1053 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:36:34 μμ »
Δεν είναι λοιπόν υποκριτικό να λες ότι όσοι δούλεψαν εκτός ΑΣΕΠ να πάνε να.... (μην πω τι) διότι και καλά ήταν βύσματα;

Δε μιλησα ΠΟΤΕ κατα οποιουδηποτε πηρε μορια (στο πρωινο ή την ΠΔΣ) εχοντας επιτυχια ΑΣΕΠ! Ισα-ισα που συμφωνησα με τον ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ να κλειδωθει ο πινακας για να διοριστουν ολοι σε βαθος χρονου, αλλά οι επιτυχοντες ΑΣΕΠ να προηγουνται.
Ειχε φανει κι απο προηγουμενα ποστ σου στα τοπικς των βιολογων οτι εισαι καραβυσμα που παιρνει ΠΔΣ τοσα χρονια στη σειρα χωρις ΑΣΕΠ και το μονο που σ'ενδιαφερει ειναι ο διορισμος και καθολου η εκπαιδευση! Για κατι τετοιες σαν κι εσενα ειναι που πρεπει να κλειδωθει ο πινακας και να μεινετε απεξω! Ουστ!
[/quote]

Δηλαδή εσένα την ΠΔΣ λόγω του ΑΣΕΠ σου την έδωσαν 10 ολόκληρες ώρες; Στην περίπτωσή σου ήταν αξιοκρατική η ΠΔΣ επειδή είχες ΑΣΕΠ ενώ εγώ ήμουνα το βύσμα; Είσαι πολύ αστεία το ξέρεις; Τα ουστ και τα ξουτ σε τίποτα προβατα στο χωριό σου, όχι σε μένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1054 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:39:56 μμ »
[ αλλά κάπου έχω βαρεθεί την καραμέλα ο εκπαιδευτικός οφείλει να φωτοβολεί. Δεν είναι αστέρας! Ετερόφωτο σώμα είναι και αντανακλά το φως της κοινωνίας και της πολιτικής βούλησης.
+ κανένας δεν είναι υπεράνθρωπος...ο σεβασμός που σου δείχνει ο εργοδότης σου - είτε είναι ιδιώτης είτε το κράτος- και ο οποιος εκφράζεται με τις συνθήκες εργασίας που σου παρέχει κ την αμοιβή, είναι αυτά που δίνουν τη δύναμη..ας είμαστε ρεαλιστές..κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να δώσει κ να προσφέρει, ειδικά σε μια τέτοια δουλειά που χρειάζεται απίστευτη ενέργεια κ αγάπη, αν προηγουμένως απο κάπου δεν αντλει κ ο ίδιος...

φωτεινές εξαιρέσεις μπορεί να υπάρχουν γιατί μπορεί να είναι τυχερές κ να αντλούν συναισθηματικά κ οικονομικά αποθέματα απο άλλους ανθρωπους κ άλλους τομείς...αυτο είναι όμως το ζητούμενο;;να στηρίξουμε τη μόρφωση των παιδιών μας στην καλή θέληση κ στη δύναμη κ την ακτινοβολία των εξαιρέσεων;;;;
ειπώθηκε κάτι για τα ψυχολογικά προβλήμ των εκπαιδευτικών..πρώτη θα υποστηρίξω ότι πρέπει οι εκπαιδ να περνάνε απο ουσιαστκή κ όχι τυπική ψυχιατρ εξέταση..αναρωτηθήκαμε όμως ποτέ μήπως οι συνθήκες δημιουργούν αυτα τα ψυχολογικα;;; το εξεταστικό σύστημα με την πίεση που δημιουργει στα παιδιά κ της οποιας αποδέκτης είναι ο εκπαιδ;;; τα τμήματα των 25 κ 30 ατόμων που αποτελούνται απο ψυχές που θέλουν προσοχή κ σημασία κ πού να την πρωτοπροσφέρει ο εκπαιδευτικός;;; στην ανασφάλεια του αν έχει δουλειά τον επομενο χρόνο κ στα μπαγαζια που φορτώνει κάθε σβκο για να δουλέψει στην αλλη άκρη της  ελλάδας χωρίς να ξέρει την επομενη χρονιά ποιος καινούγιος νόμος θα ρθει κ αν θα πάνε στο βροντο οι κοποι του;;; στους υπέρογκους μισθούς που παιρνει;;;θυμάμαι καθηγητές που δεν έβγαιναν για καφέ απο τις 20 του μήνα κ μετά γτ τους είχαν σωθει τα λεφτά κ περιμεναν να πληρωθούν... :-X
θυμάμαι μια φίλη μου που της έκοψε κ έφυγε εξωτερικό , να μου λέει όταν πήγαινα πδσ στην άλλη άκρη του κόσμου, πως ποτέ δεν μπορεσε να καταλάβει πώς είναι δυνατον στην Ελλάδα να δουλεύουμε χωρίς να πληρωνόμαστε κ να χει κάτι μάτια γεμάτα απορία κ οικτο μαζί...
το ότι υπάρχουν καποιοι μόνιμοι που βαριούνται να δουλεψουν κ που εκμεταλλ τη μονιμότητα του δημοσίου τομέα, είναι κρίμα να χαρακτηρίζει χιλιάδες ανθρώπους που προσέφεραν κ προσφέρουν πολλά....και στην τελική δε χρειάζεται να καθιερωθει αξιολογηση για να τιμωρηθούν αυτοι..ας μη δούλευε το μεσον κ τα βύσματα κ εμείς οι ίδιοι ως εκπαιδ κοινότητα μέσα στο σχολειο θεωρώ ότι μπορούμε να απομονώσουμε κα να αναγκάσουμε τους εκπαιδ αυτους ή
να δουλεψουν ή να παραιτηθούν[/b]..


Aξιολόγηση κ μπόνους στους καλούς καθηγητές...τους άλλους δεν τους θέλουμε.Να φύγουν γίνεται???Οχι.Είναι μόνιμοι.Στο φροντ αν δε δίνεις ,φεύγεις.Είναι απλά τα πράγματα.Να φύγουν όσοι φτάνουν στο σημείο να κλαίνε κ να τους περιγελούν οι μαθητές.Δεν ήταν γιαυτήν τη θέση...την έχουν όμως....

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1055 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:46:36 μμ »
Κ πραγματικά δεν καταλαβαίνω όταν μιλάμε για τα λεφτά που βγάζουν οι δημόσιοι.Ξεχνάμε ότι τα καλύτερα ιδιαίτερα τα ''ψαρεύουν οι μόνιμοι καθηγητές''?Λίγα βγάζουν??Αν είσαι άξιος...επιβιώνεις...αν βαριέσαι ,μαραζώνεις κ φυτοζωείς.Επιλογές είναι αυτές....

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1056 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:52:50 μμ »
Δεν είναι λοιπόν υποκριτικό να λες ότι όσοι δούλεψαν εκτός ΑΣΕΠ να πάνε να.... (μην πω τι) διότι και καλά ήταν βύσματα;

Δε μιλησα ΠΟΤΕ κατα οποιουδηποτε πηρε μορια (στο πρωινο ή την ΠΔΣ) εχοντας επιτυχια ΑΣΕΠ! Ισα-ισα που συμφωνησα με τον ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ να κλειδωθει ο πινακας για να διοριστουν ολοι σε βαθος χρονου, αλλά οι επιτυχοντες ΑΣΕΠ να προηγουνται.
Ειχε φανει κι απο προηγουμενα ποστ σου στα τοπικς των βιολογων οτι εισαι καραβυσμα που παιρνει ΠΔΣ τοσα χρονια στη σειρα χωρις ΑΣΕΠ και το μονο που σ'ενδιαφερει ειναι ο διορισμος και καθολου η εκπαιδευση! Για κατι τετοιες σαν κι εσενα ειναι που πρεπει να κλειδωθει ο πινακας και να μεινετε απεξω! Ουστ!

Δηλαδή εσένα την ΠΔΣ λόγω του ΑΣΕΠ σου την έδωσαν 10 ολόκληρες ώρες; Στην περίπτωσή σου ήταν αξιοκρατική η ΠΔΣ επειδή είχες ΑΣΕΠ ενώ εγώ ήμουνα το βύσμα; Είσαι πολύ αστεία το ξέρεις; Τα ουστ και τα ξουτ σε τίποτα προβατα στο χωριό σου, όχι σε μένα.
[/quote]
Παιδια ηρεμια τα λογια μου επιβεβαιωνονται.Να λοιπον η δικη μου προταση:Να διοριστουμε ΟΛΟΙ στην περιβοητη μεταβατικη περιοδο γιατι ολοι ειμαστε θυματα του συστηματος.ΟΛΟΙ και επεξηγω: και αυτοι που εχουν προυπηρεσια απο ασεπ και αυτοι που εχουν μονο προυπηρεσια και αυτοι απο την πδσ ασχετως του πως την απεκτησαν. Μην ξεχνατε οτι αναγκαστικα χορευουμε στο χορο τους.Εκμεταλευομαστε τις συνθηκες που μας δινονται καθε φορα.Ομως το κρατος εχει μια συνεχεια και δεν θα επρεπε να αποκοπτεται βιαια.Γι'αυτο πρεπει ΟΛΟΙ να δικαιωθουμε

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1057 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 08:55:50 μμ »
Έχω πάει σε σχολείο να συνεννοηθώ για πδσ. Ο υποδιευθυντής μου είπε ότι κανόνισε το πρόγραμμα όπως το κουβεντιάσαμε.
Ο λυκειάρχης είχε αντίθετη άποψη. Μου είπε "τι θέλει εδώ αυτό το τσουτσέκι? φύγε από εδώ,αυτό δεν είναι παιχνίδι."
Αποκάλεσε συνάδελφο τσουτσέκι μπροστά στους μαθητές! Στους μαθητές πως θα συμπεριφέρεται?
Με ήξερε και από χθες και με χαρακτήρισε έτσι?
Παιχνίδι? Για ποιο παιχνίδι μιλάει?
Κάνω τόσα χλμ βάζοντας από την τσέπη μου,χωρίς βιβλιάριο υγείας,χωρίς επίδομα ανεργείας για να παίξω?
Όλος αυτός ο αγώνας θα πάει χαμένος?
Όσοι υποστηρίζουν την κατάργηση των μορίων,τα δρομολογία που κάνουμε εμείς τα έκαναν?

Να κλείσουν οι πίνακες. Να μπαίνουν πλέον μόνο όσοι έχουν "επιτυχία" στο ασεπ.
Να μη χαθεί ούτε εκατοστό μορίου. Για να μαζευτούν αυτά τα μόρια λιώσαμε στο διάβασμα (οι έχοντες ασεπ) και λιώσαμε και σόλες (όσοι τίμια μπήκαμε στις σχολικές τάξεις).


Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1058 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:03:32 μμ »
Δεν είναι λοιπόν υποκριτικό να λες ότι όσοι δούλεψαν εκτός ΑΣΕΠ να πάνε να.... (μην πω τι) διότι και καλά ήταν βύσματα;

Δε μιλησα ΠΟΤΕ κατα οποιουδηποτε πηρε μορια (στο πρωινο ή την ΠΔΣ) εχοντας επιτυχια ΑΣΕΠ! Ισα-ισα που συμφωνησα με τον ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ να κλειδωθει ο πινακας για να διοριστουν ολοι σε βαθος χρονου, αλλά οι επιτυχοντες ΑΣΕΠ να προηγουνται.
Ειχε φανει κι απο προηγουμενα ποστ σου στα τοπικς των βιολογων οτι εισαι καραβυσμα που παιρνει ΠΔΣ τοσα χρονια στη σειρα χωρις ΑΣΕΠ και το μονο που σ'ενδιαφερει ειναι ο διορισμος και καθολου η εκπαιδευση! Για κατι τετοιες σαν κι εσενα ειναι που πρεπει να κλειδωθει ο πινακας και να μεινετε απεξω! Ουστ!

Δηλαδή εσένα την ΠΔΣ λόγω του ΑΣΕΠ σου την έδωσαν 10 ολόκληρες ώρες; Στην περίπτωσή σου ήταν αξιοκρατική η ΠΔΣ επειδή είχες ΑΣΕΠ ενώ εγώ ήμουνα το βύσμα; Είσαι πολύ αστεία το ξέρεις; Τα ουστ και τα ξουτ σε τίποτα προβατα στο χωριό σου, όχι σε μένα.
Παιδια ηρεμια τα λογια μου επιβεβαιωνονται.Να λοιπον η δικη μου προταση:Να διοριστουμε ΟΛΟΙ στην περιβοητη μεταβατικη περιοδο γιατι ολοι ειμαστε θυματα του συστηματος.ΟΛΟΙ και επεξηγω: και αυτοι που εχουν προυπηρεσια απο ασεπ και αυτοι που εχουν μονο προυπηρεσια και αυτοι απο την πδσ ασχετως του πως την απεκτησαν. Μην ξεχνατε οτι αναγκαστικα χορευουμε στο χορο τους.Εκμεταλευομαστε τις συνθηκες που μας δινονται καθε φορα.Ομως το κρατος εχει μια συνεχεια και δεν θα επρεπε να αποκοπτεται βιαια.Γι'αυτο πρεπει ΟΛΟΙ να δικαιωθουμε

Δύσκολο, αλλά συμφωνώ, γιατί και οι συνάδελφοι -γιατί όλοι συνοδοιπόροι στην ταλαιπώρια είμαστε- που δεν είχαν επιτυχία στον ΑΣΕΠ, δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να διορισθούν και να ακυρωθεί ο αγώνας τους.
Και το λέω εγώ που και ΑΣΕΠ έδωσα 3 φορές και επιτυχούσα ήμουν.

[/quote]

Αποσυνδεδεμένος foutsouri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1059 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:05:21 μμ »
και λιώσαμε και σόλες (όσοι τίμια μπήκαμε στις σχολικές τάξεις).

Ειπαμε και αλλοι μπηκαν τιμια στην εκπαιδευση και χωρις ασεπ και πδσ, απλα ωρομισθιοι σε ειδικοτητες με ελλειψεις και σε σμεα.Απο εδω και στο εξης αφου θελουν να υιοθετησουν τον μονοδρομο ασεπ να μην μπαινουν στους πινκας χωρις αυτον.Εμεις τι φταιμε που προερχομαστε απο το προηγουμενο συστημα που οι ιδιοι δημιουργησαν?

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1060 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:05:32 μμ »
Με εκνευρίζει και μόνο η ιδέα ότι σκέφτηκαν να καταργήσουν τα μόρια.
Με ρωτάς εμένα κυρία μου πως τα απέκτησα?
Με τι αγώνα πάω από σχολείο σε σχολείο χωρίς να πληρώνομαι?
Χωρίς να ασφαλίζομαι?
Και δε θα μετράνε τα μόρια και θα κινδυνεύει με έως 8 χρόνια φυλάκισης όποιος υπογράφει ψευδή υπεύθυνη δήλωση ότι δε δουλεύει σε φροντιστήριο?
Και τρέχουμε απλήρωτοι !
Και δεν έχουμε ασφάλεια!
Και απαγορεύεται να δουλέψουμε σε φροντιστήριο μπας και πάρουμε κανένα ένσημο,μπας και βγάλουμε έστω τα ναύλα μας!
Και δε δικαιούμαστε επίδομα αλληλεγγύης!
Και μας κόβεις και τα μόρια?

Ε ΟΧΙ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ
Ε ΟΧΙ
ΌΛΑ ΈΧΟΥΝ ΈΝΑ ΌΡΙΟ
ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΈΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ
Ε ΌΧΙ

Αποσυνδεδεμένος kwnstantina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1061 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:07:11 μμ »
Και εγώ συμφωνω... είμαι επιτυχουσα 2 φορες κ φετος αναπληρωτρια σε νησι. Γιατι να μην μετρησει η προυπηρεσια μου; ειχα και πδσ και αναπληρωση μεσω ασεπ... σημαινει δηλαδη οτι δεν ειμαι ικανη για κατι; και δεν παιρνουν πδσ μονο οι βυσματιες... αστα που ξερω κοσμο που διοριστηκε μεσω ασεπ και δεν μπορει να χειριστει την ταξη του και να κανει το μαθημα του. καλως ή κακως μονο η θεωρια του ασεπ δεν κανει τη δουλεια, η προυπηρεσια ειναι πολυ σημαντικη και οποιος δεν το καταλαβαινει μαλλον εχει καποιο προβλημα.......

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1062 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:12:29 μμ »
Δεν πρέπει να υποτιμηθεί καμία κατηγορία.
Όλοι κάναμε,κάνουμε και θα κάνουμε τον αγώνα μας για τη βελτίωση της ποιότητας της ζωής μας.
Όλοι παλεύουμε,ο καθένας με τον τρόπο του.
Και το διάβασμα είναι αγώνας και πολύ μεγάλος μάλιστα,είναι δεδομένο αυτό.
Και το τρέξιμο από σχολείο σε σχολείο με άθλιες συνθήκες εργασίας είναι αγώνας.
Κανένας δεν πρέπει να αδικηθεί.
Τι θα πει ένα μεγάλο μέρος εκπαιδευτικών που είναι τώρα στους πίνακες θα μείνει ανικανοποίητο?

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1063 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 09:19:58 μμ »
ρε παιδια σκεφτειτε ψυχραιμα. εως κ τωρα ισχυει καποιος νομος που λεει οτι οσοι εχουν συμπληρωσει 30 μηνες προυπηρεσιας χωρις ασεπ κ οσοι εχουν συμπληρωσει 24 μηνες με μια επιτυχια ασεπ διοριζονται. δε μπορει ξαφνικα να βγει νεος νομος που να καταργει τον παλιο χωρις να υπαρξει μεταβατικη περιοδος. οσοι ετρεχαν χιλιομετρα απο το σπιτι τους για να παρουν μετα απο 6 μηνες 350 ευρω ηξεραν βασει του νομου οτι θα μαζεψουν προυπηρεσια κ θα διοριστουν. δε γινεται καποιο ατομο που εχει 20 μορια προυπηρεσιας να του πουν τωρα "αντε γεια". αυτο που πιστευω οτι θα γινει οτι θα παψει να ισχυει η προυπηρεσια για τους καινουριους.
με τα stage ειναι διαφορετικο. απ'ο,τι ξερω δεν υπαρχει καποιος νομος που να λεει οτι αν ανανεωνεται η συμβαση διοριζεσαι. απλα ηταν κοινο μυστικο. αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161737
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.