*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966594 φορές)

0 μέλη και 34 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4900 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 06:29:58 μμ »
Εχω μια προταση που θα λυσει τα 3 φλεγοντα προβληματα του Υπουργειου: α) δε βρισκουν δασκαλους για να διδαξουν στα δημοτικα, β) εχουν πληθωρα αδιοριστων εκπαιδευτικων στη δευτεροβαθμια, γ) το λυκειο εχει χασει το μορφωτικο του ρολο και προσανατολιζεται στην προετοιμασια για τις πανελλαδικες εξετασεις.
Να γινει το ελληνικο συστημα οπως το γερμανικο ή το αγγλικο: πρωτον, δεν υπαρχουν Ε' και ΣΤ' δημοτικου (στις οποιες ουτως ή αλλως εισαγονται επιστημες που αποτελουν αντικειμενο καθηγητων δευτεροβαθμιας!), αλλά αυτες οι ταξεις ειναι μερος του γυμνασιου, και δευτερον, ο Αγγλος μαθητης που θελει να συνεχισει στο πανεπιστημιο, μετα το περας της υποχρεωτικης εκπαιδευσης προετοιμαζεται γι'αυτο το σκοπο. Ετσι θα εχουμε 4 χρονια δημοτικο, 6-7 χρονια γυμνασιο (τελος υποχρεωτικης εκπαιδευσης), 1-2 χρονια προετοιμασια για το πανεπιστημιο: α) οι δασκαλοι θα ειναι πλεον αρκετοι, β) θα γινουν μαζικοι διορισμοι καθηγητων δευτεροβαθμιας, γ) το λυκειο θ'αποδεσμευτει απο τις εισαγωγικες εξετασεις και θα μπορεσει να επανακτησει το μορφωτικο του ρολο.

Το μονο προβλημα ειναι το κτιριακο (πού θα βρεθουν οι παραπανω αιθουσες για να μπουν οι παραπανω μαθητες της δευτεροβαθμιας), αλλά αυτο λυνεται σε 2-3 χρονια. Αντι να ξοδεψουν τα λεφτα σε κτιρια για προνηπιο (θελουν να κανουν και το προνηπιο υποχρεωτικο, για να επιστρεφουν οι γυναικες στην αγορα εργασιας μια ωρα αρχυτερα), να ξοδεψουν τα λεφτα σε παραπανω αιθουσες για τα γυμνασια!

συμφωνω απολυτα οσο για το κτηριακο λυνετε θεληση να υπαρχει...
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:59 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4901 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 06:44:29 μμ »
Απεργήσατε? Εγω ναι.
Εγώ όχι. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στο σχολείο μου δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ ενημέρωση για την στάση εργασίας! :P Πώς γίνεται αυτό; Ρώτησα τους πάντες αν απεργήσουν και όλοι το έμαθαν από μένα! Ακόμα και την διεύθυνση ρώτησα.......

εσυ που το γνωριζες μερες πριν γιατι δεν ειχες ενημερωσει;και αφου το εμαθαν εστω και την τελευταια στιγμη γιατι δεν απεργησατε;; θελατε προετοιμασια;; ???

Θα σου απαντησω για τους αναπληρωτες στο δικο μας σχολειο: διοτι η απεργια δεν ηταν της ΟΛΜΕ, ηταν του ΠΑΜΕ. Η ΟΛΜΕ δεν κυρηξε απεργια, αλλά 3ωρη σταση εργασιας κι οσοι αναπληρωτες εκαναν 200 χλμ για τις 3 πρωτες ωρες, δεν ηταν διατεθειμενοι να κανουν σταση για τις 3 τελευταιες, ενω ηταν διατεθειμενοι ν'απεργησουν ολοκληρη τη μερα (και να μην κανουν καθολου αυτα τα 200 χλμ - ουτως ή αλλως, απο τα 50 ευρω που παιρνουν, τα 30 πανε στα μεταφορικα).
Θα μου πεις, αν δεν αγωνιστουν εστω και με σταση, δε θα εχουν δουλεια του χρονου! Εμ δεν ειναι ετσι, γιατι η πλεοψηφια διοριζεται το καλοκαιρι ή του χρονου (με τη μεταβατικη περιοδο που ειναι βεβαιοι οτι θα ισχυσει για οσους χρειαζονται ελαχιστα ακομη μορια προϋπηρεσιας) και δεν ενδιαφερεται για τους υπολοιπους που δε διοριζονται. Η μειοψηφια που δε διοριζεται του χρονου ελπιζει στη μεταβατικη περιοδο.
Αυτα λοιπον ειναι τα χαλια μας. Κι η ΟΛΜΕ εχει μεγαλο μεριδιο, γιατι δεν κυρηξε απεργια αλλά σταση.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4902 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 06:50:23 μμ »
Απεργήσατε? Εγω ναι.
Εγώ όχι. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στο σχολείο μου δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ ενημέρωση για την στάση εργασίας! :P Πώς γίνεται αυτό; Ρώτησα τους πάντες αν απεργήσουν και όλοι το έμαθαν από μένα! Ακόμα και την διεύθυνση ρώτησα.......

εσυ που το γνωριζες μερες πριν γιατι δεν ειχες ενημερωσει;και αφου το εμαθαν εστω και την τελευταια στιγμη γιατι δεν απεργησατε;; θελατε προετοιμασια;; ???

Θα σου απαντησω για τους αναπληρωτες στο δικο μας σχολειο: διοτι η απεργια δεν ηταν της ΟΛΜΕ, ηταν του ΠΑΜΕ. Η ΟΛΜΕ δεν κυρηξε απεργια, αλλά 3ωρη σταση εργασιας κι οσοι αναπληρωτες εκαναν 200 χλμ για τις 3 πρωτες ωρες, δεν ηταν διατεθειμενοι να κανουν σταση για τις 3 τελευταιες, ενω ηταν διατεθειμενοι ν'απεργησουν ολοκληρη τη μερα (και να μην κανουν καθολου αυτα τα 200 χλμ - ουτως ή αλλως, απο τα 50 ευρω που παιρνουν, τα 30 πανε στα μεταφορικα).
Θα μου πεις, αν δεν αγωνιστουν εστω και με σταση, δε θα εχουν δουλεια του χρονου! Εμ δεν ειναι ετσι, γιατι η πλεοψηφια διοριζεται το καλοκαιρι ή του χρονου (με τη μεταβατικη περιοδο που ειναι βεβαιοι οτι θα ισχυσει για οσους χρειαζονται ελαχιστα ακομη μορια προϋπηρεσιας) και δεν ενδιαφερεται για τους υπολοιπους που δε διοριζονται. Η μειοψηφια που δε διοριζεται του χρονου ελπιζει στη μεταβατικη περιοδο.
Αυτα λοιπον ειναι τα χαλια μας. Κι η ΟΛΜΕ εχει μεγαλο μεριδιο, γιατι δεν κυρηξε απεργια αλλά σταση.

δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω τα ειπες ολα...χθες σε αλλο τοπικ κατα τα αλλα εγινε καταγγελια για εναν δασκαλο με δημοσιουπαλληλικη συμπεριφορα......ΜΑΖΕΥΤΕ ΤΟΥΣΣ ΡΕΕΕΕΕΕ ολοι κοπτονται μεχρι να μπουν μετα αντε γεια δεν σε ξερω δεν με ξερεις..  γα@@ την ενοτητα μας... :( :-\ :-\
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4903 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 06:53:11 μμ »
Αυτο το "και ειναι στο ΑΣΕΠ" δεν καταλαβα ποιο ειναι το υποκειμενο της προτασης.Τι συνταξη ειναι αυτη για υπουργο Παιδειας!!!!

Την "ταξη στο πώς διοριζονται" εννοει ως υποκειμενο.

Τοτε ομως δεν θα ελεγε η ταξη, στο πως διοριζονται, ειναι ο/το ΑΣΕΠ ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:59 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4904 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 07:04:14 μμ »
Η Διαμαντω ειπε: Αυτή τη στιγμή είναι σε διαβούλευση ένα θεσμικό πλαίσιο, το κατέθεσα ήδη και τώρα συζητάμε, στους 3 μήνες θα είναι έτοιμο. Πρέπει λοιπόν να βάλουμε μία τάξη στο πώς διορίζονται και είναι στο ΑΣΕΠ και θα προσμετράται όλη η προϋπηρεσία, όπου και αν την έχουν κάνει. Είναι λοιπόν η εξέταση η αντικειμενική, που δε θα εξαιρείται κανένας


Δηλαδη μετα απο 3 μηνες θα ξερουμε περισσοτερα για την μεταβατικη περιοδο ???  ???   ::)

Αυτο το "και ειναι στο ΑΣΕΠ" δεν καταλαβα ποιο ειναι το υποκειμενο της προτασης.Τι συνταξη ειναι αυτη για υπουργο Παιδειας!!!!

εγω αλλο δεν καταλαβα..δηλαδη οι οαεδιτες εκκλησιαστικα κλπ θα αναγνωριστει η προϋπηρεσια μονο αν πετυχουν στο ασεπ;; καλο εεεε ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4905 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 07:18:39 μμ »
εγω αλλο δεν καταλαβα..δηλαδη οι οαεδιτες εκκλησιαστικα κλπ θα αναγνωριστει η προϋπηρεσια μονο αν πετυχουν στο ασεπ;; καλο εεεε ;D ;D

Αφου οι περισσοτεροι διοριζονται του χρονου μεσω του 40%...
Εξαλλου, συνηθως στα Εκκλησιαστικα (δεν ξερω για τη Σιβιτανιδειο) επιλεγουν καποιον που να εχει εστω πιασει τη βαση στον ΑΣΕΠ. (επειδη εχουν μεγαλη προσφορα "γνωστων" στη συνεντευξη, καπως πρεπει να διαλεξουν κι αυτοι ποιον θα ευνοησουν! :P)

Βρε παιδια, τις στατιστικες που εβαλε το alfavita τις βλεπετε? Εγω κανω zoom in να τα δω κι οι αριθμοι ειναι θολοι! Ποσα ειναι τα τμηματα Γ' γυμνασιου?
Επισης, ο πινακας που λεει "συνολικα στην Ελλαδα" περιλαμβανει τα σχολεια της Αττικης ή οχι? (επειδη εχουν βγαλει ξεχωριστο πινακα για την Αττικη...)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4906 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 07:20:13 μμ »


εγω αλλο δεν καταλαβα..δηλαδη οι οαεδιτες εκκλησιαστικα κλπ θα αναγνωριστει η προϋπηρεσια μονο αν πετυχουν στο ασεπ;; καλο εεεε ;D ;D

Ναι, αυτό θα ήταν το μόνο καλό που θα έβγαινε απ'  αυτήν την υπόθεση, μόνο που οι οαεδίτες διορίζονται μαζικά του χρόνου με το 40%. Οπότε αν σκοπεύει να καθιερώσει το ΑΣΕΠ 100% και να μας βάλει όλους να ξαναδώσουμε το καλυτερο θα ήταν να άλλαζε το σύστημα από του χρόνου κιόλας. Ειδικά αν δε σκοπεύει να διορίσει το 24μηνο. Αλλιώς του χρόνου θα διορίσει τον ορισμό της ευνοιοκρατίας και μετά θα μας βάλει τους υπόλοιπους να ξαναδώσουμε για 2η, 3η, 4η 5η φορά...

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4907 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 07:24:14 μμ »
ασχετο δεν ειδα ακομα αυτο που λες utenar αλλα βρηκα αυτο...να βρε που τελικα συμφωνουν καπου...ΔΟΕ και ΟΛΜΕ...ο Τεμπονερα ζει....!!

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank16_12_9_1239.php
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4908 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 07:29:15 μμ »


εγω αλλο δεν καταλαβα..δηλαδη οι οαεδιτες εκκλησιαστικα κλπ θα αναγνωριστει η προϋπηρεσια μονο αν πετυχουν στο ασεπ;; καλο εεεε ;D ;D

Ναι, αυτό θα ήταν το μόνο καλό που θα έβγαινε απ'  αυτήν την υπόθεση, μόνο που οι οαεδίτες διορίζονται μαζικά του χρόνου με το 40%. Οπότε αν σκοπεύει να καθιερώσει το ΑΣΕΠ 100% και να μας βάλει όλους να ξαναδώσουμε το καλυτερο θα ήταν να άλλαζε το σύστημα από του χρόνου κιόλας. Ειδικά αν δε σκοπεύει να διορίσει το 24μηνο. Αλλιώς του χρόνου θα διορίσει τον ορισμό της ευνοιοκρατίας και μετά θα μας βάλει τους υπόλοιπους να ξαναδώσουμε για 2η, 3η, 4η 5η φορά...

αν το εφαρμοζε απο του χρονου θα εθιγε ομως και ολους τους αλλους που ειναι να μπουν ...δεν ειναι λιγο αδικο για εκεινους;; :(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4909 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 07:30:30 μμ »

Αυτα λοιπον ειναι τα χαλια μας. Κι η ΟΛΜΕ εχει μεγαλο μεριδιο, γιατι δεν κυρηξε απεργια αλλά σταση.
Φυσικά και έχει μεγάλο μερίδιο η ΟΛΜΕ. Κι όταν λέμε ΟΛΜΕ, εννοούμε τα μέλη του ΔΣ που είναι υπεύθυνοι για τέτοιες αποφάσεις, που είναι συγκεκριμένα 4 από ΔΑΚΕ, 3 από ΠΑΣΚΕ, 2 ΣΕΚ, 1 ΕΣΑΚ-ΔΕΕ, 1 ΑΠΣΚ.
Τώρα...από 11 αφαίρεσε 1 της ΕΣΑΚ-ΔΕΕ (προσκείμενη ΚΚΕ->ΠΑΜΕ), που σίγουρα ψήφισε απεργία, μένουν 10. Αυτοί οι 10 δεν ξέρω τι ψηφίσανε, αλλά ας αναλάβουν τις ευθύνες τους. Αλλά και όποιος τους ψήφισε και σήμερα ήθελε να απεργήσει ... καλά να πάθει.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4910 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 07:35:44 μμ »


εγω αλλο δεν καταλαβα..δηλαδη οι οαεδιτες εκκλησιαστικα κλπ θα αναγνωριστει η προϋπηρεσια μονο αν πετυχουν στο ασεπ;; καλο εεεε ;D ;D

Ναι, αυτό θα ήταν το μόνο καλό που θα έβγαινε απ'  αυτήν την υπόθεση, μόνο που οι οαεδίτες διορίζονται μαζικά του χρόνου με το 40%. Οπότε αν σκοπεύει να καθιερώσει το ΑΣΕΠ 100% και να μας βάλει όλους να ξαναδώσουμε το καλυτερο θα ήταν να άλλαζε το σύστημα από του χρόνου κιόλας. Ειδικά αν δε σκοπεύει να διορίσει το 24μηνο. Αλλιώς του χρόνου θα διορίσει τον ορισμό της ευνοιοκρατίας και μετά θα μας βάλει τους υπόλοιπους να ξαναδώσουμε για 2η, 3η, 4η 5η φορά...

αν το εφαρμοζε απο του χρονου θα εθιγε ομως και ολους τους αλλους που ειναι να μπουν ...δεν ειναι λιγο αδικο για εκεινους;; :(

Έχεις δίκιο. Στους φιλολόγους όμως απο τους 160 του 40% οι 96 υπολογίζονται ότι είναι οεαδίτες. Και για να πω την προσωπική μου (και τίποτα άλλο) άποψη, η μεγαλύτερη αδικία είναι η κατάργηση του 24μηνου. Αυτό τουλάχιστον έχει παράγοντα ΑΣΕΠ! Αν πάλι αντικαθιστούσε το 40% με διορισμό με προϋπηρεσία και ΑΣΕΠ σε ποσόστωση δεν θα αδικούνταν κανείς. Το μόνο που θα έπρεπε να κάνει κανείς για να μετρήσει η προϋπηρεσία του είναι να πιάσει τη βάση σε έναν διαγωνισμό!

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4911 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 07:51:23 μμ »
Στο αλφαβήτα :
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank17_12_9_959.php
με μια πρόχειρη σύγκριση  διδασκόντων και μαθητών βγαίνει ακριβώς η ίδια αναλογία 1προς 8 και στα δημόσια και τα ιδιωτικά γυμνάσια –λύκεια.
Αν είναι έτσι ,τότε μήπως διογκώνει τα στοιχεία η υπουργός για λόγους εντυπωσιασμού;
Δεν νομίζω  τα ιδιωτικά γυμνάσια  και λύκεια να προσλαμβάνουν υπεράριθμους εκπαιδευτικούς αφού έχουν και επιχειρηματικό  χαρακτήρα.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4912 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 07:59:20 μμ »


Ναι, αυτό θα ήταν το μόνο καλό που θα έβγαινε απ'  αυτήν την υπόθεση, μόνο που οι οαεδίτες διορίζονται μαζικά του χρόνου με το 40%. Οπότε αν σκοπεύει να καθιερώσει το ΑΣΕΠ 100% και να μας βάλει όλους να ξαναδώσουμε το καλυτερο θα ήταν να άλλαζε το σύστημα από του χρόνου κιόλας. Ειδικά αν δε σκοπεύει να διορίσει το 24μηνο. Αλλιώς του χρόνου θα διορίσει τον ορισμό της ευνοιοκρατίας και μετά θα μας βάλει τους υπόλοιπους να ξαναδώσουμε για 2η, 3η, 4η 5η φορά...

αν το εφαρμοζε απο του χρονου θα εθιγε ομως και ολους τους αλλους που ειναι να μπουν ...δεν ειναι λιγο αδικο για εκεινους;; :(
[/quote]

Έχεις δίκιο. Στους φιλολόγους όμως απο τους 160 του 40% οι 96 υπολογίζονται ότι είναι οεαδίτες. Και για να πω την προσωπική μου (και τίποτα άλλο) άποψη, η μεγαλύτερη αδικία είναι η κατάργηση του 24μηνου. Αυτό τουλάχιστον έχει παράγοντα ΑΣΕΠ! Αν πάλι αντικαθιστούσε το 40% με διορισμό με προϋπηρεσία και ΑΣΕΠ σε ποσόστωση δεν θα αδικούνταν κανείς. Το μόνο που θα έπρεπε να κάνει κανείς για να μετρήσει η προϋπηρεσία του είναι να πιάσει τη βάση σε έναν διαγωνισμό!
[/quote]

συγγνώμη αλλα έχει ειπωθεί κάτι ότι θα καταργηθεί το 24μηνο;;;;; δεν το έχω ακούσει . Γνωρίζετε κάτι σχετικό;;; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4913 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 08:22:01 μμ »
Τα στοιχεία που δίνει το υπουργείο δίνουν ίδια αναλογία διδασκόντων – μαθητών και για τα ιδιωτικά γυμνάσια λύκεια και για τα δημόσια. Μάλιστα για τα δημόσια αν λάβουμε υπόψη τους 18000 αποσπασμένους που λέει η Διαμαντοπούλου τότε έχουν καλύτερη αναλογία τα ιδιωτικά. Μάλιστα και τα δύο εφαρμόζουν ακριβώς το ίδιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Αν σκεφτούμε ότι στα δημόσια περιλαμβάνονται σχολεία της επαρχίας με πολύ μικρό αριθμό μαθητών, τότε δεν μπορώ να καταλάβω την επιχειρηματολογία της υπουργού. Θέλω να πω ότι το πρόβλημα των αποσπάσεων είναι ανεξάρτητο από το πόσους θα διορίσει αλλά σχετίζεται με την ομαλή λειτουργία των σχολείων όσο αφορά τα κενά.
Ο αριθμός των διορισμών εξαρτάται από το πόσοι παίρνουν σύνταξη. Και η καλύτερη αναλογία  που υποτίθεται ότι έχει η Ελλάδα μεταξύ των χωρών του  οοσα  έχει να κάνει με την υλοποίηση του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 615
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.