*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966640 φορές)

0 μέλη και 31 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5222 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 11:57:41 μμ »
Πριν, κατα τη διάρκεια και μετά το τέλος της χούντας, τα τομάρια που εκμεταλεύτηκαν καταστάσεις  ήταν από το ίδιο υλικό φτιαγμένα. Σε πολλές περιπτώσεις ήταν οι ίδιοι.
GiannisV, δεν πιστεύω ότι η ιστορία θα δώσει κάποια ελαφρυντικά στους πρωτεργάτες και χαφιέδες της χούντας. Αν ξέρεις μερικούς από τους χαφιέδες του τότε, παρατήρησε τους προσεκτικά. Είναι τραγικά γελοίοι. Άν δείξεις κατανόηση κάνε μια ανακαίνιση στον εαύτο σου. (Δεν είναι ειρωνία)

Και δεν εκλαμβάνεται ως τέτοια. Δε δείχνω κατανόηση, απλά θεωρώ οτι επειδή κάποιος αντιμάχεται το κακό, αυτό δε τον κάνει αυτομάτως καλό. Έτσι δεν είναι? Αν μέλη μιας συμμορίας εγκληματιών, επιτεθούν σε μέλη μιας αντίπαλης συμμορίας, προκειμένου να πάρουν τον έλεγχο κάποιας περιοχής, αυτό σημαίνει οτι τα μέλη της πρώτης συμμορίας είναι "δίκαιοι" και "καλοί"?

Δηλαδή κάποιος που αντιμάχεται τη χούντα, στη περίπτωσή μας, σημαίνει οτι είναι εξ ορισμού "δημοκράτης"? Μα και ο Δ. Ιωαννίδης εναντιώθηκε στο Γ. Παπαδόπουλο.

http://www.youtube.com/watch?v=ujwH6BMadJU&feature=related

συμφωνω Landau αλλα αυτα εχει ο διαλογος...ας μας βαλλουν προστιμο...συνηθισαμε πια... ;D ;D


Οι ίδιοι άνθρωποι που μας έλεγαν να διαβάζουμε για να μπούμε στο πανεπιστήμιο, για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε στη ζωή μας....
??? ??? ??? θολωσα τοσο που δεν το καταλαβα... :-[ :-[εξηγησε μου...

Ασ'το, δε πειράζει. Ίσως είναι λάθος επιχείρημα, στο οποίο οδηγούμαι από την οργή που νιώθω για τη προηγούμενη γενιά. Θυμάμαι, όταν πήγα να βγάλω ακτινογραφία θώρακα (ήθελαν και ακτινογραφία θώρακα για να μας βάλουν στο ολοήμερο) ο γιατρός εκεί, (της γενιάς των γονιών μας) με ρώτησε "είσαι ευχαριστημένος από τη σταδιοδρομία σου μέχρι τώρα?" Του απαντάω ξερά ένα "όχι", θυμωμένος που έστω και έκανε αυτή την ερώτηση. Μου λέει "για ποιό λόγο?". Του είπα για την επαγγελματική αστάθεια, τα λίγα χρήματα, το γεγονός οτι ούτε τώρα ούτε αργότερα (αν διοριστώ) θα μπορέσω να βρίσκομαι κάπου σταθερά, και οτι για λίγα χρήματα θα περιδιαβαίνω όλη την Ελλάδα, και στη πόλη μου θα γυρίσω μετά από τουλάχιστον δέκα χρόνια, και μου απάντησε με μια αφέλεια, "ε, περιπέτεια, νέος άνθρωπος είσαι, θα έπρεπε να χαίρεσαι".
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:40:09 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5223 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:08:42 πμ »
ατυχες παραδειγμα νομιζω...
οσο για τον γιατρο .....ενταξει παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν τετοιοι...αλλα αν δεις τα πραγματα απο την θετικη του πλευρα...ποτε θα ξαναεβλεπες ολες αυτες τις ομορφιες της ελλαδος;; οταν θα εβγαινες σε συνταξη;; ;D ;D ;D

μην αρχισετε τωρα την γκρινια...πλακα κανω...
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5224 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:10:41 πμ »

Ασ'το, δε πειράζει. Ίσως είναι λάθος επιχείρημα, στο οποίο οδηγούμαι από την οργή που νιώθω για τη προηγούμενη γενιά. Θυμάμαι, όταν πήγα να βγάλω ακτινογραφία θώρακα (ήθελαν και ακτινογραφία θώρακα για να μας βάλουν στο ολοήμερο) ο γιατρός εκεί, (της γενιάς των γονιών μας) με ρώτησε "είσαι ευχαριστημένος από τη σταδιοδρομία σου μέχρι τώρα?" Του απαντάω ξερά ένα "όχι", θυμωμένος που έστω και έκανε αυτή την ερώτηση. Μου λέει "για ποιό λόγο?". Του είπα για την επαγγελματική αστάθεια, τα λίγα χρήματα, το γεγονός οτι ούτε τώρα ούτε αργότερα (αν διοριστώ) θα μπορέσω να βρίσκομαι κάπου σταθερά, και οτι για λίγα χρήματα θα περιδιαβαίνω όλη την Ελλάδα, και στη πόλη μου θα γυρίσω μετά από τουλάχιστον δέκα χρόνια, και μου απάντησε με μια αφέλεια, "ε, περιπέτεια, νέος άνθρωπος είσαι, θα έπρεπε να χαίρεσαι".

Και μετά από αυτή την απάντηση, συνάδελφε, πώς και δεν είσαι φυλακή για φόνο! ???

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5225 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:17:35 πμ »
ατυχες παραδειγμα νομιζω...
οσο για τον γιατρο .....ενταξει παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν τετοιοι...αλλα αν δεις τα πραγματα απο την θετικη του πλευρα...ποτε θα ξαναεβλεπες ολες αυτες τις ομορφιες της ελλαδος;; οταν θα εβγαινες σε συνταξη;; ;D ;D ;D

μην αρχισετε τωρα την γκρινια...πλακα κανω...

Ε, ναι και πότε άλλοτε θα του δοθεί η ευκαιρία να οδηγήσει σε τέτοιες συνθήκες...

IMGP0683.jpg (825 KB)

Καλέ περιπέτεια, περιπέτεια!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:21:07 πμ από GiannisV »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:40:09 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5226 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:23:10 πμ »

Ασ'το, δε πειράζει. Ίσως είναι λάθος επιχείρημα, στο οποίο οδηγούμαι από την οργή που νιώθω για τη προηγούμενη γενιά. Θυμάμαι, όταν πήγα να βγάλω ακτινογραφία θώρακα (ήθελαν και ακτινογραφία θώρακα για να μας βάλουν στο ολοήμερο) ο γιατρός εκεί, (της γενιάς των γονιών μας) με ρώτησε "είσαι ευχαριστημένος από τη σταδιοδρομία σου μέχρι τώρα?" Του απαντάω ξερά ένα "όχι", θυμωμένος που έστω και έκανε αυτή την ερώτηση. Μου λέει "για ποιό λόγο?". Του είπα για την επαγγελματική αστάθεια, τα λίγα χρήματα, το γεγονός οτι ούτε τώρα ούτε αργότερα (αν διοριστώ) θα μπορέσω να βρίσκομαι κάπου σταθερά, και οτι για λίγα χρήματα θα περιδιαβαίνω όλη την Ελλάδα, και στη πόλη μου θα γυρίσω μετά από τουλάχιστον δέκα χρόνια, και μου απάντησε με μια αφέλεια, "ε, περιπέτεια, νέος άνθρωπος είσαι, θα έπρεπε να χαίρεσαι".

Και μετά από αυτή την απάντηση, συνάδελφε, πώς και δεν είσαι φυλακή για φόνο! ???

Απ ό,τι μου λένε οι φίλοι μου, γιατί εγώ δεν έχω αυτή την άποψη για τον εαυτό μου, είμαι εξαιρετικά υπομονετικός...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5227 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:26:57 πμ »
πλακα πλακα πολυ ωραια φωτογραφια ελπιζω να εχει λαστιχα καλα το οχημα.. :o ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5228 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:33:40 πμ »
πλακα πλακα πολυ ωραια φωτογραφια ελπιζω να εχει λαστιχα καλα το οχημα.. :o ;D ;D

lol το πίσω από τη πλευρά του συνοδηγού έσκασε πρόσφατα λόγω βίδας που το τρύπησε (δεν ήταν δική μου η βίδα, ψάχτηκα, και δε ταίριαζε σ' αυτές που μου λείπουν). Αναγκαστικά οδηγησα με σκασμένο, (οχι προς τα εκεί, σε άλλη διαδρομή, εδώ οι μόνες νταλίκες που συναντούσα ήταν αυτές που κουβαλούσαν ξυλεία, οπότε ήταν πολύ ωραία) αφού πρώτα το φούσκωσα πρόχειρα (αργότερα ξεφούσκωσε πάλι, κάτι σα προεκλογικές και μεθεκλογικές δηλώσεις ένα πράγμα) σ' ένα βενζινάδικο στη θεσσαλονίκη.  ;D ;D ;D ;D
τελικά το διόρθωσα, κράτησα και τη βίδα.

Και χάρηκα που σου άρεσε η φωτογραφία.  :) :) :) Την έβγαλα κάτω από σχετικά δύσκολες συνθήκες (κάθε φορά που πήγαινα εκεί ήταν ένα αμάξι που ερχόταν πίσω μου με μεγάλη ταχύτητα (ήταν ντόπιος) και εκείνη την ημέρα, καθώς σταμάτησα με αλάρμ για να τη βγάλω άκουσα ένα παρατεταμένο κορνάρισμα, και κάτι λέξεις που έμοιαζαν με γαλλικά....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:37:37 πμ από GiannisV »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5229 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:37:36 πμ »
πλακα πλακα πολυ ωραια φωτογραφια ελπιζω να εχει λαστιχα καλα το οχημα.. :o ;D ;D

lol το πίσω από τη πλευρά του συνοδηγού έσκασε πρόσφατα λόγω βίδας που το τρύπησε (δεν ήταν δική μου η βίδα, ψάχτηκα, και δε ταίριαζε σ' αυτές που μου λείπουν). Αναγκαστικά οδηγησα με σκασμένο, (οχι προς τα εκεί, σε άλλη διαδρομή, εδώ οι μόνες νταλίκες που συναντούσα ήταν αυτές που κουβαλούσαν ξυλεία, οπότε ήταν πολύ ωραία) αφού πρώτα το φούσκωσα πρόχειρα (αργότερα ξεφούσκωσε πάλι, κάτι σα προεκλογικές και μεθεκλογικές δηλώσεις ένα πράγμα) σ' ένα βενζινάδικο στη θεσσαλονίκη.  ;D ;D ;D ;D
τελικά το διόρθωσα, κράτησα και τη βίδα.
ετσι πρεπει ..να παιρνουμε ενθυμια απο οσα μερη επισκεπτομαστε...εγω μαζευω πετρες και μετα τις ζωγραφιζω με το τοπιο που μ αρεσε περισσοτερο απο την περιοχη που επισκεφτηκα...εσυ πηρες...τη βιδα...ολοι κατι παιρνουμε τελικα... ;D ;D ;D

ασε που μαθαινεις και ......γαλλικα... ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:41:11 πμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5230 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:41:36 πμ »
πλακα πλακα πολυ ωραια φωτογραφια ελπιζω να εχει λαστιχα καλα το οχημα.. :o ;D ;D

lol το πίσω από τη πλευρά του συνοδηγού έσκασε πρόσφατα λόγω βίδας που το τρύπησε (δεν ήταν δική μου η βίδα, ψάχτηκα, και δε ταίριαζε σ' αυτές που μου λείπουν). Αναγκαστικά οδηγησα με σκασμένο, (οχι προς τα εκεί, σε άλλη διαδρομή, εδώ οι μόνες νταλίκες που συναντούσα ήταν αυτές που κουβαλούσαν ξυλεία, οπότε ήταν πολύ ωραία) αφού πρώτα το φούσκωσα πρόχειρα (αργότερα ξεφούσκωσε πάλι, κάτι σα προεκλογικές και μεθεκλογικές δηλώσεις ένα πράγμα) σ' ένα βενζινάδικο στη θεσσαλονίκη.  ;D ;D ;D ;D
τελικά το διόρθωσα, κράτησα και τη βίδα.
ετσι πρεπει ..να παιρνουμε ενθυμια απο οσα μερη επισκεπτομαστε...εγω μαζευω πετρες και μετα τις ζωγραφιζω με το τοπιο που μ αρεσε περισσοτερο απο την περιοχη που επισκεφτηκα...εσυ πηρες...τη βιδα...ολοι κατι παιρνουμε τελικα... ;D ;D ;D

Δε νομίζω οτι τη πήρα από εκεί. Υποψιάζομαι οτι μου την έβαλε η διαχειρίστρια της οικοδομής, αλλά δε μπορώ να είμαι βέβαιος.... ::)
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5231 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:43:29 πμ »
πλακα πλακα πολυ ωραια φωτογραφια ελπιζω να εχει λαστιχα καλα το οχημα.. :o ;D ;D

lol το πίσω από τη πλευρά του συνοδηγού έσκασε πρόσφατα λόγω βίδας που το τρύπησε (δεν ήταν δική μου η βίδα, ψάχτηκα, και δε ταίριαζε σ' αυτές που μου λείπουν). Αναγκαστικά οδηγησα με σκασμένο, (οχι προς τα εκεί, σε άλλη διαδρομή, εδώ οι μόνες νταλίκες που συναντούσα ήταν αυτές που κουβαλούσαν ξυλεία, οπότε ήταν πολύ ωραία) αφού πρώτα το φούσκωσα πρόχειρα (αργότερα ξεφούσκωσε πάλι, κάτι σα προεκλογικές και μεθεκλογικές δηλώσεις ένα πράγμα) σ' ένα βενζινάδικο στη θεσσαλονίκη.  ;D ;D ;D ;D
τελικά το διόρθωσα, κράτησα και τη βίδα.
ετσι πρεπει ..να παιρνουμε ενθυμια απο οσα μερη επισκεπτομαστε...εγω μαζευω πετρες και μετα τις ζωγραφιζω με το τοπιο που μ αρεσε περισσοτερο απο την περιοχη που επισκεφτηκα...εσυ πηρες...τη βιδα...ολοι κατι παιρνουμε τελικα... ;D ;D ;D

ασε που μαθαινεις και ......γαλλικα... ;D ;D

Μπορείς και ζωγραφίζεις τόσο καλά?!?!
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5232 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:44:44 πμ »
πλακα πλακα πολυ ωραια φωτογραφια ελπιζω να εχει λαστιχα καλα το οχημα.. :o ;D ;D

lol το πίσω από τη πλευρά του συνοδηγού έσκασε πρόσφατα λόγω βίδας που το τρύπησε (δεν ήταν δική μου η βίδα, ψάχτηκα, και δε ταίριαζε σ' αυτές που μου λείπουν). Αναγκαστικά οδηγησα με σκασμένο, (οχι προς τα εκεί, σε άλλη διαδρομή, εδώ οι μόνες νταλίκες που συναντούσα ήταν αυτές που κουβαλούσαν ξυλεία, οπότε ήταν πολύ ωραία) αφού πρώτα το φούσκωσα πρόχειρα (αργότερα ξεφούσκωσε πάλι, κάτι σα προεκλογικές και μεθεκλογικές δηλώσεις ένα πράγμα) σ' ένα βενζινάδικο στη θεσσαλονίκη.  ;D ;D ;D ;D
τελικά το διόρθωσα, κράτησα και τη βίδα.
ετσι πρεπει ..να παιρνουμε ενθυμια απο οσα μερη επισκεπτομαστε...εγω μαζευω πετρες και μετα τις ζωγραφιζω με το τοπιο που μ αρεσε περισσοτερο απο την περιοχη που επισκεφτηκα...εσυ πηρες...τη βιδα...ολοι κατι παιρνουμε τελικα... ;D ;D ;D

ασε που μαθαινεις και ......γαλλικα... ;D ;D

Μπορείς και ζωγραφίζεις τόσο καλά?!?!
:-[ :-[ :-[ναι :-[ :-[ :-[
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5233 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 12:53:51 πμ »
 :) :) :) :) :) :)
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5234 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 10:49:11 πμ »
 

 

 

ΘΕΜΑ: «ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ»

 

       O Σύλλογος Δασκάλων Νηπιαγωγών Βόνιτσας αναγνωρίζοντας τα ενδημικά άτοπα που κυριαρχούν και διαμορφώνουν τις εξελίξεις στη χώρα μας και συναισθανόμενος το βάρος της ευθύνης που του αναλογεί ως εξακτινομένος φορέας –άμεσα ή έμμεσα – του νέου Υπουργείου Παιδείας της νέας Υπουργού, αποφάσισε να συμμετάσχει ως εταιρεία «λαϊκής βάσης» στο διαγωνισμό για την εκτέλεση έργου με τίτλο «Σχέδιο Δράσης για τη βελτίωση του συστήματος επιλογής του εκπαιδευτικού δυναμικού και των στελεχών εκπαίδευσης» ,που προκήρυξε το Υπουργείο Παιδείας και Δια βίου Μάθησης και δημοσιεύτηκε με το υπ.αριθ.18908/17-12-09 έγγραφο του. Διαγωνισμός ο οποίος αναφέρεται στην υποβολή προτάσεων από ιδιώτες ή εταιρείες κι αφορά τις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών και συνάδει όπως είναι φανερό, με το Δημόσιο χαρακτήρα της εκπαίδευσης. Με τη συμμετοχή μας στηρίζουμε την Πρωτοπόρο και Καινοτόμο Υπουργό μας –δυστυχώς για αυτήν την Αμερική πρόλαβε και την ανακάλυψε άλλος-στο εγχείρημα της ανάθεσης σε ιδιώτες της νομοπαρασκευαστικής λειτουργίας του κράτους.

 

    Εάν επιλεχθεί η πρόταση μας , αρνούμαστε κατηγορηματικά  την είσπραξη της αμοιβής των 96.000 ευρώ ,την οποία όμως θα τη διαθέσουμε ως εξής:

 

Α. το ποσό των 50.000 ευρώ για την αναβάθμιση του λογισμικού του Υπουργείου, αφού με τόσες διαβουλεύσεις ,μπορεί να τεθεί εκτός λειτουργίας.

 

Β. το ποσό των 46.000 θα διατεθεί για την ψυχανάλυση-ψυχοθεραπεία των επιτελών του νέου Υπουργείου Παιδείας ,γιατί σύμφωνα με την επιστήμη της Ψυχολογίας για να επιλύσεις τα προβλήματα των άλλων ,πρέπει πρώτα να τακτοποιήσεις τα δικά σου.

 

   Στηρίζοντας μάλιστα  δημοκρατικές διαδικασίες όπως αυτή της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης  δημοσιοποιούμε μέρος των προτάσεων μας .

 

ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ-ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ:

       Παύση των διορισμών κι επαναφορά της αλληλοδιδακτικής μεθόδου με το βάρος της διδασκαλίας να μεταφέρεται στους πρωτόσχολους. Αρχική αναλογία εκπαιδευτικών – μαθητών 1/50 ,μέχρι να επιτευχθεί ο τελικός στόχος που είναι 1/150. Η υπάρχουσα κτιριακή υποδομή είναι βέβαιο ότι θα λειτουργήσει ενισχυτικά στην άμεση εφαρμογή της.

 

ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ – Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΩΝ ΙΜΙΩΝ:

     Άρση του δικαιώματος  μετάθεσης. Οι εκπαιδευτικοί παραμένουν στις θέσεις τους εφ΄όρου ζωής. Εξαιρούνται οι μεταθέσεις στη Μεθόριο. Τυχών οικογενειακά προβλήματα που θα προκύψουν είναι σίγουρο ότι θα λυθούν από τους παχυλούς μισθούς μας. Έμπνευσή μας για αυτό το σημείο της πρότασης μας αποτέλεσε η Κυρά της Ρω.

 

ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ:

Καταργούνται οι αποσπάσεις ,με εξαίρεση αυτές που πραγματοποιούνται σε γραφεία Βουλευτών ,γιατί είναι γνωστό ότι κάθε Βουλευτής θέλει το Δάσκαλό του.

 

ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ:

«….…Δεν αρκεί να λέμε εμείς ότι η Παιδεία πρέπει να γίνει πρώτη εθνική προτεραιότητα. Πρέπει, ταυτόχρονα, αυτός ο στόχος να γίνει υπόθεση όλων. Της Τοπικής και Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης, της τοπικής κοινωνίας, του κάθε γονιού και του κάθε υπεύθυνου…».

      Με εφαλτήριο τις δηλώσεις του Πρωθυπουργού της χώρας όταν αυτός ήταν Υπουργός Παιδείας το 1995 και με δεδομένο ότι η αποκέντρωση είναι άκρως κοινωνική διαδικασία ,προτείνουμε την επαναφορά του συστήματος του Δημοδιδάσκαλου. Σύστημα που θα είναι δημοσυντήρητο. Οι Δήμοι συνεπικουρούμενοι από τους γονείς θα αναλάβουν το κόστος μισθοδοσίας των εκπαιδευτικών ,ενώ η ασφάλιση θα γίνεται σύμφωνα με το προοδευτικό κι οικονομικά ωφέλιμο πρόγραμμα των STAGE.

 

ΣΤΕΛΕΧΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ:

    Θα επιλέγονται αυτοί που δεν έχουν κανένα τυπικό προσόν π.χ διδακτορικά ,μεταπτυχιακά , αλλά μόνο ουσιαστικά προσόντα ,όπως η κομματική ταυτότητα. Έτσι κι αλλιώς τα στελέχη της εκπαίδευσης δεν είναι τίποτα άλλο παρά οι γραμματειακοί υποτελείς του εκάστοτε Υπουργού και της κουστωδίας του.

 

ΑΣΕΠ:

    Διακοπή λειτουργίας των Παιδαγωγικών Τμημάτων ,αφού το πτυχίο που απονέμουν ,δεν κατοχυρώνει την επιστημονική γνώση κι επάρκεια ,η οποία διασφαλίζεται μόνο με τη συμμετοχή σε διαγωνισμούς 2ωρης διάρκειας ,που δεν έχουν σχέση με τα οράματα και τις επιδιώξεις του εκπαιδευτικού κόσμου.

 

     Οι παραπάνω προτάσεις τίθονται προς διαβούλευση μέχρι τις 31-12-2009 κι ώρα 00:00 ,με την ευχή το νέο έτος να δυναμώσει τα μυαλά όλων αυτών ,που με τις αποφάσεις τους προκαλούν τον οίκτο μας κι ενισχύουν την πεποίθηση μας ότι κινήματα ανάλογα με αυτό του 2006, δε θα χρειαστούν 10 χρόνια για να επαναληφθούν.

 
το εγραψε ο συλλογος  δασκαλων βονιτσας και το  πηρα απο την αλφαβητα.Ευφυεστατο ελπιζω να το στειλαν στο υπουργειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2009, 10:53:43 πμ από billimember »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5235 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 11:19:29 πμ »
 :o Μάλλον πρόκειται για χριστουγεννιάτικη πλάκα. . .  :-X :-X :-X
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 636
Σύνολο: 645

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.