*

Αποστολέας Θέμα: Μια πρώτη αντίδραση στα λεγόμενα της υπουργού παιδείας  (Αναγνώστηκε 4983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μια πρώτη αντίδραση στα λεγόμενα της υπουργού παιδείας
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 05:53:14 μμ »
Οι δημοσιογράφοι δεν καταλάβαιναν ότι άλλο είναι ο διορισμός του μονίμου και άλλο ο διορισμός του αναπληρωτή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Μια πρώτη αντίδραση στα λεγόμενα της υπουργού παιδείας
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 06:01:53 μμ »
Τι να πούμε ρε παιδιά. Η κυρίά έχει χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.
άλλα λέει τη μία μέρα άλλα την άλλη. πλήρη σύγχυση διακρίνω.
από τα πολλά λόγια θα καταλήξουμε πάλι στα ίδια. είμαι σίγουρος.
επίσης, αν αυτό με την αποσπασμένη στην Τύλο ισχύει, τότε είμαστε πολύ Ουγκάντα ρε παιδιά πολύ Ουγκάντα. όποια και να ναι η αποσπασμένη, δεν της αξίζει τέτοια εκδικητικότητα έτσι;

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Μια πρώτη αντίδραση στα λεγόμενα της υπουργού παιδείας
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 06:02:46 μμ »
Από την εκπομπή της ΝΕτ με τους Λυριτζή -Οικονόμου :

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Με το βαθμό του πτυχίου όχι, αλλά θα σας πει κάποιος και η εμπειρία δε θα παίξει ρόλο που έχω κάνει μάθημα 5 χρόνια ως αναπληρωτής;
Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Βεβαίως, ας απαντήσω. Είπαμε την εξής βασική αρχή, η οποία συνάδει με την αρχή την οποία την προηγούμενη μέρα είχε πει η κυβέρνηση. Ότι θα πρέπει κάποιος να περνάει το ΑΣΕΠ και θα προσμετράτε όλη η εμπειρία που έχει. Κάθε μόριο που έχει κάθε εκπαιδευτικός, είτε ως ωρομίσθιος, είτε ως αναπληρωτής όλα αυτά τα χρόνια που τα μάζεψε σε όλη την Ελλάδα θα προσμετράνε απολύτως. Δηλαδή το ένα είναι το ΑΣΕΠ, το δεύτερο είναι αυτή η εμπειρία η οποία είναι και πολύ σημαντική. Δηλαδή είναι σημαντικό να έχεις έναν εκπαιδευτικό ο οποίος έχει εμπειρία.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Δηλαδή ένα άνθρωπος που ήταν έτοιμος να διοριστεί, έχοντας όλα αυτά τα προσόντα που λέμε, τα μόρια από την επαρχία, που έχει περάσει τα χρόνια του και ήταν έτοιμος τώρα να διοριστεί, του λέτε μπες και στο ΑΣΕΠ.

Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι που δεν έχουν περάσει από το ΑΣΕΠ. Αλλά θέλω να σας πω ότι είναι οι περισσότεροι, δηλαδή αυτή τη στιγμή και οι αναπληρωτές οι περισσότεροι έχουν περάσει στο ΑΣΕΠ. Υπάρχει ένας μικρός αριθμός ανθρώπων που δεν έχουν περάσει στο ΑΣΕΠ και έχουν συγκεντρώσει μόρια, οι οποίοι έρχονται από αρκετά μακριά και γι’ αυτό μίλησα για μεταβατικές περιόδους. Δηλαδή θέλω να κάνω σαφές, εγώ κατανοώ ότι αυτή τη στιγμή η ανησυχία και ο αναβρασμός κυρίως είναι στους αναπληρωτές και στους ωρομισθίους, δεν είναι στο χώρο των εκπαιδευτικών που είναι σήμερα στο σχολείο.
Εγώ καταλαβαίνω απολύτως την αγωνία αυτών των ανθρώπων. Θα ξεκινήσουμε, θα δω τους ίδιους και θα ξεκινήσει η διαβούλευση από τη Δευτέρα. Δηλαδή θα καταθέσουμε τις προτάσεις πάνω στις οποίες θα γίνει διάλογος. Κοιτάξτε, δεν φταίει ένας εκπαιδευτικός που επελέγη ως ωρομίσθιος ή για την πρόσθετη διδακτική στήριξη.

Είδατε σε τι κατάσταση βρέθηκα εγώ μόλις ανέλαβα. Σε όλη την Ελλάδα προσλάμβαναν ανθρώπους για την πρόσθετη διδακτική χωρίς κανένα κριτήριο. Ερχόταν ο εκάστοτε Διευθυντής Εκπαίδευσης και έπαιρνε έξι Φιλολόγους. Γιατί έπαιρνε αυτούς τους έξι και δεν έπαιρνε άλλους έξι που ήταν έξω; Και αναγκάστηκα πολύ γρήγορα να βάλω την προϋπόθεση το πότε πήρε κανείς το πτυχίο και το βαθμό.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Αυτοί έγιναν χωρίς κριτήρια δηλαδή;

Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Χωρίς κανένα, χωρίς κανένα. Ερχόταν ο Διευθυντής Εκπαίδευσης

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Και έλεγε: ελάτε εσείς.

Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Και έλεγε: εσείς θα είστε ωρομίσθιοι. Αυτοί οι άνθρωποι που πήγαν για ωρομίσθιοι πραγματικά δούλεψαν και έχουν μόρια και θα προσληφθούν, αλλά δεν μπορεί να συνεχιστεί, να επιλέγονται και οι Αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι χωρίς κριτήρια.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Χωρίς κανένα κριτήριο, μάλιστα.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Μπορείτε λοιπόν απευθυνόμενη στους Αναπληρωτές κυρίως, γιατί οι ωρομίσθιοι είναι μια διαφορετική υπόθεση…

Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Και για τους ωρομίσθιους θα…

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Ναι, κεντρικά το μεγάλο κομμάτι είναι οι Αναπληρωτές. Οι ωρομίσθιοι καλύπτουν άλλες ανάγκες. Μπορείτε να πείτε στους Αναπληρωτές πόσους θα προσλάβετε από το Υπουργείο Παιδείας την επόμενη χρονιά; Υπάρχει ένας σχεδιασμός με βάση τα κενά;

Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Ξέρετε κ. Λυριτζή ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα…

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Κι αν μπορείτε να προσλάβετε. Απ’ αυτή την άποψη το λέω.

Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Όχι, πρώτα - πρώτα είπαμε ότι στο χώρο της παιδείας…

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Είναι το μόνο Υπουργείο που παίρνει λεφτά.

Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Δεν μπορεί κανείς να πει ότι δεν προσλαμβάνω γιατί δεν έχω λεφτά. Νομίζω στην υγεία και στην παιδεία αυτό το πράγμα δεν γίνεται.

Αυτό λοιπόν που πρέπει να πούμε είναι ότι οι πίνακες του ΑΣΕΠ, που είναι εξέλιξη, θα λειτουργήσουν κανονικά για το 2010 – 2011. Γι' αυτό είπαμε ότι δεν θα υπάρξει ανατροπή στη ζωή κανενός και οι πίνακες αυτοί θα λειτουργήσουν όπως είναι γιατί ανακοινώθηκαν πριν από δυο χρόνια, δόθηκαν εξετάσεις. Κανένας δεν πρόκειται να βρεθεί ξαφνικά από τη μια στιγμή στην άλλη στο κενό. Να πούμε ότι η βασική αρχή η οποία θα υπάρξει για όλα είναι το ΑΣΕΠ, αλλά και η εμπειρία και τα μόρια.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Θα μετρήσουν όλα.

Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Θα μετρήσουν όλα. Αυτό λοιπόν…


δηλαδή ρε παιδιά με τα λίγα γράμματα που ξέρω, εννοεί απλά τους επιτυχόντες του Α.Σ.Ε.Π. ή διοριστέους; γιατί εγώ κατανοώ με αυτό πως δεν θα πειράξει τον πίνακα 24μηνο+ασεπ και το συζητά για το 40%!!! κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μια πρώτη αντίδραση στα λεγόμενα της υπουργού παιδείας
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 08:50:30 μμ »
προς landau και ατυχουλα:
σιγουρα δεν ειμαι αυτοκλητος σωτηρας. η ειδοποιος διαφορα μας ειναι οτι εγω μιλαω επωνυμα, εγω κανω τις οποιες κινησεις μου κανω -που εσεις τις μηδενιζετε, αλλα δεν με ενδιαφερει- και σημειωτεον: τα μορια μου, η επιτυχια μου στον ασεπ και το μεταπτυχιακο μου μαλλον θα με σωσουν. εσεις τι ειστε; μονιμοι; αναπληρωτες; αυτοπροσδιοριστειτε, συστηθειτε και μετα συζηταμε ο,τι θελετε. σε αντιθετη περιπτωση να σταματησετε τις φανφαρολογιες, μεσα απο την ανωνυμια σας. και εγω σημερα πηγα στην πορεια του πολυτεχνειου, εσεις; ρητορικη ερωτηση.
προς sartr:
ουδεμια σχεση εχω με την πεα. προφανως δεν εχεις διαβασει το αλλο κειμενο μας. ειμαστε υπερ του ασεπ, ειμαστε κατα της αποψης που καταθετετε: ''αναπληρωτης=βυσμα''. τετοιες τακτικες ειναι ονειδος για τον κλαδο και φαλκιδευουν οποιαδηποτε συντονισμενη προσπαθεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rodi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μια πρώτη αντίδραση στα λεγόμενα της υπουργού παιδείας
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 08:54:53 μμ »
Συναδελφοι την ωρα που εμεις "τρωγομαστε" μεταξυ μας, η κα Διαμαντοπουλου και το επιτελειο της ετοιμαζει την  διασπαση των αναπληρωτων απο τους μονιμους , δινοντας τους ΑΥΞΗΣΕΙΣ!!!  Συναδελφοι προσπαθουν να μας ΕΞΑΦΑΝΗΣΟΥΝ!!! Ας το καταλαβουμε και ας ενωθουμε. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟΜΕΡΕΣ ΔΙΚΙΟ, ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΟΛΙΚΟ ΑΔΙΚΟ!!!!ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ!!! δειτε σχετικη αναρτηση στο esos.gr:Η υπ. Παιδείας θα "ανοίξει" θέμα αυξήσεων καθηγητών και δασκάλων 
Τρίτη, 17 Νοέμβριος 2009 
Ρεπορτάζ:esos.gr
press@esos.gr

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2956&Itemid=79
 Πρόσκληση για συνάντηση εντός των ημερών  και στο ΔΣ της ΟΛΜΕ- μετά τη ΔΟΕ-  θα απευθύνει η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου, ενόψει της έναρξης της δημόσιας διαβούλευσης  επί του σχεδίου νόμου για το νέο εργασιακό καθεστώς των εκπαιδευτικών.
 Σύμφωνα με πληροφορίες η υπ. Παιδείας έλαβε το « πράσινο φω»ς από τη κυβέρνηση και για πρώτη φορά στις συναντήσεις που θα έχει με τα ΔΣ της ΟΛΜΕ και ΔΟΕ θα ανοίξει και το θέμα αυξήσεων των αποδοχών των εκπαιδευτικών , χωρίς ωστόσο να δεσμευτεί για τίποτα.
  Πάντως το κλίμα είναι δυσμενέστατο για τη κυβέρνηση στο χώρο των εκπαιδευτικών , μετά τις εξαγγελίες της υπ. Παιδείας.
 Ηδη , ενώ στις Γενικές Συνελεύσεις των Διδασκαλικών Συλλόγων που πραγματοποιήθηκαν πριν τις εξαγγελίες της κ. υπουργού , το κλίμα ήταν «ειρηνικό» , η Γενική Συνέλευση των προέδρων των Συλλόγων στις 27 Νοεμβρίου δεν αποκλείεται να λάβει αποφάσεις για δυναμικές κινητοποιήσεις.
 Η σημερινή έκτακτη συνεδρίαση του ΔΣ της ΟΛΜΕ αναβλήθηκε για αύριο Τετάρτη στις 10 το πρωί. Απ ότι φαίνεται οι καθηγητές θα προχωρήσουν σε έκτακτες Γενικές Συνελεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Μια πρώτη αντίδραση στα λεγόμενα της υπουργού παιδείας
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 17, 2009, 10:42:39 μμ »
spapioan γιατί νευριάζεις...
εγώ δε θα πω το όνομά μου γιατί δε με νοιάζει ούτε να έχω οπαδούς ούτε να γίνω συνδικαλιστικό στέλεχος. αλλά επειδή εσύ είσαι ''σωσμένος'' θέλω να σου πω εκτός από ''περαστικά'' να προσέξεις γιατί οι μαθητές σου θα σε αμφισβητούν καθημερινά και τότε δε θα σε σώσουν ούτε τα μεταπτυχιακά ούτε τα μόρια... και αφού κόπτεσαι τόσο πολύ για εμάς τους άμοιρους αδιόριστους μάθε ότι ζητάμε κυρίως σεβασμό και όχι ψίχουλα συμπαράστασης από έναν βολεμένο καθηγητάκο...

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μια πρώτη αντίδραση στα λεγόμενα της υπουργού παιδείας
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 07:13:37 μμ »
no comment. ατυχούλα, είσαι άξια της ατυχίας σου.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Μια πρώτη αντίδραση στα λεγόμενα της υπουργού παιδείας
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 08:02:11 μμ »
no comment. ατυχούλα, είσαι άξια της ατυχίας σου.

αγαπητέ....ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια  ;D ;D
όντως ανήκω στους άξιους ατυχώντες και όχι στους αναξίως επιτυχόντες την βολή τους.... :) :) :) αν ανήκα στους δεύτερους τώρα θα ήμουν με τα τσαρούχια αναπληρώτρια...  :D :D

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μια πρώτη αντίδραση στα λεγόμενα της υπουργού παιδείας
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 08:07:38 μμ »
Να περιμένουμε καμία "δεύτερη αντίδραση στα λεγόμενα της υπουργού παιδείας"; Κάτι πρωτότυπο αυτή τη φορά ε; :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161733
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.