*

Αποστολέας Θέμα: Γρίπη και κλείσιμο σχολείων για τα Χριστούγεννα 1 βδομάδα νωρίτερα  (Αναγνώστηκε 134055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Είναι απλά ΓΕΛΟΙΟΙ. Να μπούμε και σε γυάλα αν είναι! Δεν πάμε καλά. Σε μία χώρα όπου ο κόσμος μαζεύεται σε μαγαζιά με κόσμο και είναι ο ένας πάνω στον άλλον τα κρούσματα είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ. Αντε και κλείσαμε τα σχολεία;Δεν θα βγαίνουν τα παιδιά;Εμείς;Δεν θα πάμε πουθενά δηλαδή με κόσμο; Μην γινόμαστε υστερικοί!
Τα παιδιά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα αρρωστήσουν όλα γιατί το ανοσοποιητικό τους δεν είναι ωριμο.
Τα κρούσματα όμως αυξάνονται λόγω του χειμώνα καθώς η άμυνα του οργανισμού είναι πιο μικρή. Τα παιδιά στο σχολείο είναι αδύνατον να αντισταθούν στις ιώσεις καθώς τρέχουν, ιδρώνουν, βγάζουν τα ρούχα τους, κάθονται σε κρύες αίθουσες με ρεύματα αέρα από παντού. δεν υπάρχει τρόπος να τα προστατέψουμε στα σχολεία.

Σώπα; Και γω δηλαδή που δεν αρρώστησα ποτέ σε όλο το γυμνάσιο ήμουν το σούπερ παιδί με το σούπερ ώριμο σύστημα; Μην γινόμαστε υπερβολικοί. Γρίπη υπάρχει κάθε χρόνο. Κρούσματα υπάρχουν κάθε χρόνο. Από την εποχιακή έχουν πεθάνει κατά καιρούς περισσότερα άτομα από ότι από αυτοί. Αν είχες δουλέψει ποτέ σε φαρμακευτική όπως εγώ, θα έβλεπες τα κόλπα για να πουληθούν εμβόλια και φάρμακα. Όλα ένα τρυκ είναι. Υπερβάλλουν για να πουλήσουν. Και το κόλπο πιάνει!
Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ δεν θα θελα να χάσω δύο εβδομάδων ώρες, ειδικά επειδή είμαι ωρομίσθια, για μια χαζομάρα. Αν μου πουν να μην παω να μου τις πληρώσουν τουλάχιστον και να μου μετρήσουν και τα μόρια! Α ναι, και είμαι σε σχολείο που δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ κρούσμα! ΟΥΤΕ ΕΝΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
μα δεν ειναι θεμα τρυκ και χρηματων το αν θα κλεισουν τα σχολεια ή οχι..τα εμβολια εχουν ΗΔΗ αγοραστει, ο εμβολιασμος ειναι δωρεαν..που το βλεπεις εσυ το τρυκ των φαρμακευτκων στο αν θα τα κλεισουν ή οχι; δεν καταλαβαινω τη λογικη σου..τετοιες πανδημιες γινονται καθε 40 χρονια..δε νομιζω να πειραζει να ειμαστε λιγακι περισσοτερο προσεκτικοι και προληπτικοι. επιστημονες σε ολο τον κοσμο υποστηριζουν οτι τετοιες πρωτοβουλιες μειωνουν τη διασπορα..παντα εμεις οι ελληνες ομως ξερουμε τα παντα..
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
μα δεν ειναι θεμα τρυκ και χρηματων το αν θα κλεισουν τα σχολεια ή οχι..τα εμβολια εχουν ΗΔΗ αγοραστει, ο εμβολιασμος ειναι δωρεαν..που το βλεπεις εσυ το τρυκ των φαρμακευτκων στο αν θα τα κλεισουν ή οχι; δεν καταλαβαινω τη λογικη σου..τετοιες πανδημιες γινονται καθε 40 χρονια..δε νομιζω να πειραζει να ειμαστε λιγακι περισσοτερο προσεκτικοι και προληπτικοι. επιστημονες σε ολο τον κοσμο υποστηριζουν οτι τετοιες πρωτοβουλιες μειωνουν τη διασπορα..παντα εμεις οι ελληνες ομως ξερουμε τα παντα..
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Το σχολείο μου είναι κλειστό λόγω γρίπης. Χθες ο Δ/ντης Δευτεροβάθμιας πληροφόρησε τους δ/ντες των σχολείων ότι οι καθηγητές θα πρέπει να πηγαίνουμε στο σχολείο τις ημέρες που είναι κλειστό λόγω γρίπης. Μας κάλεσαν λοιπόν όλους να παρουσιαστούμε στις θέσεις μας.
Από ότι έμαθα είναι νέα (?) οδηγία του υπουργείου.
Οπότε κι αν ακόμη κλείσουν τα σχολεία μην είστε σίγουροι ότι θα αφορά τους εκπαιδευτικούς.

Ναι, πρόκειται για νέα οδηγία του Υπουργείου οι καθηγητές να παρουσιάζονται κανονικά στα σχολεία τις ημέρες που αυτό είναι κλειστό λόγω γρίπης.
Το διάβασα σε τοπική εφημερίδα.

Το δικό μας είναι κλειστό εδώ και 5 μέρες και από την δευτεροβάθμια ήρθε χαρτί στο σχολείο οι καθηγητές να μην πηγαίνουν επειδή είναι σε καραντίνα το σχολείο.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Το σχολείο στο οποίο πάω σήμερα έκλεισε.Οι ώρες θα περαστούν.

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Η οδηγία πάντως του υπεπθ μιλάει ότι είμαστε στη διάθεση της Δευτεροβάθμιας όσο χρόνο το σχολείο μας είναι κλειστό.


Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για την πρωτοβάθμια.
Το σχολείο μου έκλεισε αυτή την εβδομάδα (σχεδόν το 1/3 των μαθητών του σχολείου με συμπτώματα γρίπης),μοιράσαμε οι συνάδελφοι τις μέρες και χθες που είχα εγώ υπηρεσία ήρθε το χαρτί από το γραφείο, που μας καλούσε να είμαστε στη διάθεση της πρωτοβάθμιας σε περίπτωση που χρειαστεί να αναπληρώσουμε κάποιον άλλο συνάδελφο.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Από το δικό μας ήδη πήγαν 2 δασκάλες σε ένα άλλο στο οποίο έλειπαν οι δάσκαλοι.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Το σχολείο στο οποίο πάω σήμερα έκλεισε.Οι ώρες θα περαστούν.
Και μένα το ίδιο. Προφορικά όμως μου το είπε ο διευθυντής.  ::)
Άμα δεν δω σχετικό έγγραφο δε θα σταματήσω να ανησυχώ για τις ώρες.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Και εμένα προφορικά που το είπαν όμως στηρίζονται στην εγκύκλιο που υπήρχε ανέκαθεν,ότι δηλαδή οι ώρες δεν χάνονται με δική μας υπαιτιότητα...

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Από το δικό μας ήδη πήγαν 2 δασκάλες σε ένα άλλο στο οποίο έλειπαν οι δάσκαλοι.
Συγνώμη ρε παιδιά.... αυτό δεν είναι λιγάκι άκυρο;;;; Σε στέλνουν σε άλλο σχολειο για να αναπληρώσεις συνάδελφο... και άμα κολλήσεις και συ;;;;; τότε τι γίνεται;;; Υποτίθεται πως μπαίνουν όλοι σε "καραντίνα" και σε στέλνουν μέσα σε αυτήν;;;;;;
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
μα δεν ειναι θεμα τρυκ και χρηματων το αν θα κλεισουν τα σχολεια ή οχι..τα εμβολια εχουν ΗΔΗ αγοραστει, ο εμβολιασμος ειναι δωρεαν..που το βλεπεις εσυ το τρυκ των φαρμακευτκων στο αν θα τα κλεισουν ή οχι; δεν καταλαβαινω τη λογικη σου..τετοιες πανδημιες γινονται καθε 40 χρονια..δε νομιζω να πειραζει να ειμαστε λιγακι περισσοτερο προσεκτικοι και προληπτικοι. επιστημονες σε ολο τον κοσμο υποστηριζουν οτι τετοιες πρωτοβουλιες μειωνουν τη διασπορα..παντα εμεις οι ελληνες ομως ξερουμε τα παντα..

Εχουν αγοραστεί από που;Από το κράτος; Και το κράτος με ποιανού λεφτά τα αγόρασε;Με τα δικά μας φυσικά! Η ασιατική γρίπη δεν ήταν πριν από 40 χρόνια. Δεν θα ζούσα για να τη θυμάμαι! Εδώ υπάρχουν γιατροί που ανησυχούν για την ασφάλεια του εμβολίου. Και αν άκουσες διατάχθηκε και εισαγγελική έρευνα. Πιστεψέ με το να δώσουν εμβόλια και φάρμακα στα νοσοκομεία οι εταιρίες ειναι Νο1 προτεραιότητα. Υπάρχουν πολλά φάρμακα που δίνονται δωρεάν. Και πανάκριβα μάλιστα. Και κάνουν  ΟΤΙ μπορούν για να αυξήσουν τις νοσοκομειακές τους πωλήσεις. Μην βλέπεις μόνο το αν θα πληρώσεις επιτόπου. Πληρώνεις έμμεσα

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
η τελευταια πανδημικη γριπη ηταν πριν 40 χρονια..τωρα αν ζουσες τοτε ειναι δικο σου θεμα..εδω δεν εξεταζουμε ποιος πληρωνει τα εμβολια ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ οτι τα πληρωνουμε εμεις στην τελικη, αλλα αν πρεπει να κλεισουν τα σχολεια ή οχι!δε σχετιζεται η καραντινα των σχολειων με τις φαρμακευτικες εταιριες...και στην τελικη ειναι μια κατασταση πρωτογνωρη για τη γενια μας και ειναι ανευθυνο να ειμαστε μηδενιστες και να βλεπουμε παντου συνωμοσιες...επιφυλακτικοι ΝΑΙ αλλα οχι και να υποστηριζουμε οτι δεν ειναι τιποτε, ενα συναχι ειναι θα περασει...
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
ειδική δεν είμαι αλλά πάντως με προβληματίζουν 2-3 πραγματάκια:
συγγενείς που έχω στην Γερμανία μου λένε πως δεν ασχολούνται καν τα κανάλια με το θέμα... ???
χώρες όπως η Σουηδία, πολωνία, Γαλλία...δεν επιτρέπουν τον εμβολιασμό... ???
αν ισχύουν όλα τα παραπάνω, νομίζω πως η επιφυλακτικότητα είναι δικαιολογημένη...

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
. Δίνουν μια συνηθισμένη αντιβίωση ...

αντιβίωση;; ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 750
Σύνολο: 759

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.