*

Αποστολέας Θέμα: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;  (Αναγνώστηκε 30184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος εβελινα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 09:28:48 μμ »
Ας παραθέσω κι εγώ λοιπόν το δικό μου σύστημα για το ασεπ. δεν ξέρω αν είναι το σωστό ή κάτι ξεχωριστο. ελπίζω πάντως να βοηθήσω κάπως και άλλους συναδέλφους.
ξεκίνησα διάβασμα τον απρίλη πριν τον διαγωνισμό. μόλις δηλαδή πήρα το πτυχίο. τέλειωσα την φιλολογία αθηνών και πιστεύω πως αυτό από μόνο του είναι ένα καλό εφόδιο γιατί αρκετά από όσα συνάντησα στον διαγωνισμό τα είχα δει και στην σχολή. κλασικά πήγα σε φροντιστήριο ( στο γνωστό για να μην... κάνω και διαφήμιση ) για τα αρχαία ( γνωστικό και διδακτική ). στο γνωστικό πιο πολύ για να τα βάλω σε μία τάξη. στα αρχαία επέμεινα πολύ στα σχολικά βιβλία, στον λέσκυ και στις σημειώσεις από το φροντιστήριο. ιστορία αγόρασα ένα βιβλίο ( του φροντηστιρίου επίσης ) και έμεινα σε αυτό. κακώς γιατί αρκετά δεν τα είχε κυρίως στην βυζαντινή περίοδο. νέα ελληνικά βασίστηκα στην γραμματολογία του πολίτη, στα σχολικά βιβλία και σε ένα βοήθημα του πατάκη σχετικά με τα κείμενα που είχαμε.
όσον αγορά τα παιδαγωγικά και την γενική διδακτική στο σχετικό βιβλίο του βερτσέτη και σε ένα βοήθημα επίσης του πατάκη με αρκετές ερωτήσεις ( 330 ). τέλος στην ειδική διδακτική ακολούθησα πιστά το σχέδιο του φροντιστηρίου. το είχα μάθει απ έξω και έβαλα και κάποια δικά μου στοιχεία που μου ήρθαν εκείνη την στιγμή. έγραψα 79 στην ειδ. διδακτική άρα πρέπει να ήταν σχετικά καλό.

όσον αφορά τους ρυθμούς διαβάσματος δεν ήταν εξαντλητικοί. 2 με 3 ώρες καθημερινά και τους 2 τελευταίους μήνες όλη μέρα. ειδικά όταν δουλεύεις δεν έχεις την πολυτέλεια του χρόνου.

τέλος θεωρώ πολύ σημαντική την "άνωθεν" βοήθεια. δεν ξέρω πως θα φανεί σε κάποιους αλλά πιστεύω πως ο Θεός βοηθάει τα μέγιστα. και αυτό το λέω ανεξάρτητα με το αν θα πετύχαινα γιατί ότι έπεσε βρισκόταν στις σημειώσεις μου, άρα εαν δεν πετύχαινα θα ήταν από δική μου αμέλεια.

ελπίζω έστω ελάχιστα να βοήθησα προσθέτοντας λίγο σε όσα σημαντικά διάβασα πιο πάνω. καλή προσπάθεια σε όλους!

υ.γ. μην ακούτε σε καμμία περίπτωση " εξυπνακισμούς" και ραδιο αρβύλες.κλείστε αυτιά και ακούστε μόνο τον εαυτό σας. ;)   



στην ειδικη διδακτικη ποιο μαθημα επελεξες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 10:06:11 μμ »
Παιδιά είστε όλοι μεγάλες ψυχές που δεν ξεχνάτε και εμάς τους αποτυχόντες, που μετά από έναν ακόμη ψυχοφθόρο ΑΣΕΠ μαζεύουμε τα κομμάτια μας και προσπαθούμε να πείσουμε τον εαυτό μας πως ίσως την επόμενη φορά τα καταφέρουμε. Όσον αφορά την δική μου περίπτωση θα θελα τα φώτα σας όσον αφορά την ειδική διδακτική. Είναι ο δεύτερος Ασεπ ( και φοβάμαι πως θα δίνω αιωνίως) και φέτος στην διδακτική ιστορίας δεν έχω πλησιάσει καν την βάση αν και γνώριζα το γνωστικό ,όταν είδα το βαθμό μου ένιωσα ότι είμαι τελείως ηλίθια! :-[ Εκτός από τα βιβλία καθηγητή που ανέβασε μία συνάδελφος (καλή της ώρα) τι άλλο θα μπορούσε να με βοηθήσει? Αρκετοί αναφέρετε ότι βασιστήκατε σε σημειώσεις αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε και σε βιβλία εξωσχολικά. Σκέφτομαι να ξενιτευτώ από το μικρό χωριό μου και να παρακολουθήσω φροντιστήριο γιατί δεν πάει άλλο, αλλά από ότι κατάλαβα ούτε αυτό εγγυάται κάτι. Τι να κάνω τελικά? Την τρέμω την διδακτική συνάδελφοι γιατί ως γλωσσολόγος  στο πανεπιστήμιο δεν διδάχθηκα ΤΙΠΟΤΑ και τώρα αναγκάζομαι να μπω στο τρυπάκι του Ασεπ!  ???


στη διδακτική ιστορίας έγραψα περίπου 86. δεν είμαι βέβαια στους διοριστέους. με βοηθησε το γενικότερο διάβασμα στην ιστορία και η διδακτική του Ιωάννη Θουκυδίδη. Φυσικά δες και τις οδηγίες διδασκαλιας. γιατί διάλεξες ιστορία αφού είσαι του φιλολογικού; συνήθως οι του φιλολογικού προτιμούν τα νεα που συνήθων γράφουν καλά.

Αποσυνδεδεμένος dkapas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 11:28:33 μμ »
Καλησπέρα…
Σας χαιρετώ από την όμορφη Κρήτη που διορίστηκα. Είμαι φιλόλογος και πέρασα με την δεύτερη στον ΑΣΕΠ αλλά όλα εντάξει. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι θέλει μελέτη σε βάθος. Η βιβλιογραφία που μελέτησα λίγο πολύ αναφέρεται από τους προηγούμενους. Εκείνο που πρέπει να προσέξει κάποιος είναι ο έλεγχος των γνώσεων από αυτά που μελετάει. Σε αυτό με βοήθησε και ο ηλεκτρονικός υπολογιστής.. Αγόρασα τρία CD για Ιστορία, Παιδαγωγικά και Νέα ελληνικά  με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής από το www.asepcd.gr Τα εγκατέστησα στον υπολογιστή μου και εξασκήθηκα. Το καλό είναι ότι οι απαντήσεις κάθε φορά εμφανίζονταν με διαφορετική σειρά οπότε ήταν σαν να έκανα ένα νέο τεστ. Τα βρήκα πολύ καλά. Με βοήθησαν να εμβαθύνω και να εντοπίσω που είχα πρόβλημα. Πιστεύω να πρόσφερα και εγώ κάτι στην προσπάθεια που κάνετε. Καλή τύχη σε όλους…

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 04:14:41 μμ »
Χρόνια πολλά σε όλους.Μπορεί να μου πει κάποιος πως λέγεται το βιβλίο του Μπόνια για το γνωστικό ιστορίας ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 08:36:51 μμ »
αχχχ και γω κρητικ
Καλησπέρα…
Σας χαιρετώ από την όμορφη Κρήτη που διορίστηκα. Είμαι φιλόλογος και πέρασα με την δεύτερη στον ΑΣΕΠ αλλά όλα εντάξει. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι θέλει μελέτη σε βάθος. Η βιβλιογραφία που μελέτησα λίγο πολύ αναφέρεται από τους προηγούμενους. Εκείνο που πρέπει να προσέξει κάποιος είναι ο έλεγχος των γνώσεων από αυτά που μελετάει. Σε αυτό με βοήθησε και ο ηλεκτρονικός υπολογιστής.. Αγόρασα τρία CD για Ιστορία, Παιδαγωγικά και Νέα ελληνικά  με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής από το www.asepcd.gr Τα εγκατέστησα στον υπολογιστή μου και εξασκήθηκα. Το καλό είναι ότι οι απαντήσεις κάθε φορά εμφανίζονταν με διαφορετική σειρά οπότε ήταν σαν να έκανα ένα νέο τεστ. Τα βρήκα πολύ καλά. Με βοήθησαν να εμβαθύνω και να εντοπίσω που είχα πρόβλημα. Πιστεύω να πρόσφερα και εγώ κάτι στην προσπάθεια που κάνετε. Καλή τύχη σε όλους…

αχχχ ποσο θα θελα να μαι στη θεση οντας κρητικοπουλα...εγω ευτυχως για πρωτη φορα τα πηγα καλα αλλα εφτασα στην πηγη και νερο δεν ηπια...τελος παντων,τωρα παω για την δευτερη με την ελπιδα το 70ρι μου να το κανω 75..αλλα για πες,αυτα ταcd πραγματι ειναι τοσο καλα οσο ειπες?ποσες περιπου ερωτησεις περιεχει το καθενα?και κατι ακομα,στα αρχαια τι προτεινετε περαν απο σχολικα και γραμματολογια σχολικη και γεωργοπαπαδακου??επισης οπως το χω ξσναπει δεν μπορω να δικαιολογησω με τιποτε το 46 που πηρα ενω τα πηγα καλα στις ερωτησεις αναπτυξης...αυτο στο οποιο καταληξαμε ειναι οτι μαλλον εγραψα πολλα αλλα δεν ξερω ασεπ ειναι αυτος..αν την επομενη γραψω λιγα τοτε ποιος μου λεει  οτι δεν θα την πατησω ξανα..??εσεις στα αναπτυξης τι κανατε?
τελος στην ιστορια εχασα πολλες ερωτησεις λογω λαθων στα σχολικα ..φετος τι να κανω?ποιους να εμπιστευτω?σχολικσ,ασεπιστικα βοηθηματα ή καποιον αλλο ιστορικο?εχετε κατι να προτεινετε?σκεφτομαι για παπαρηγοπουλο αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερω...

Αποσυνδεδεμένος dkapas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 01:00:44 πμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Λοιπόν Vania τα τρία CD που είχα πάρει  (Ιστορία, Νέα Ελληνικά και Παιδαγωγικά) με βοήθησαν σε δυο σημεία. Θέμα γνώσεων και  να  τονώσουν την αυτοπεποίθηση μου. Καλή η πολύωρη μελέτη αλλά κάποια στιγμή πρέπει να ελέγχεις εάν έχεις συγκρατήσει αυτά που μελέτησες  και να εντοπίζεις που υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή αν κάτι διαφεύγει από την μελέτη σου. Στην τελική  ένα είδος αξιολόγησης.  Βάλε τον εαυτό σου στην θέση ενός μαθητή.  Τα cd ιστορία και νέα ελληνικά έχουν το κάθε ένα από 240  ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής από προηγούμενους ασεπ αλλά και πολλές νέες ψαγμένες. Στα παιδαγωγικά είχαν τα  θέματα του ΄02, ΄05, ΄07  και τώρα είδα ότι έχουν και του ΄09. Σύνολο 320 ερωτήσεις. Το καλό ήταν ότι κάθε φορά που έκανα το τεστ οι απαντήσεις εμφανίζονταν με διαφορετική σειρά οπότε στην ουσία ήταν σαν να έκανα νέο τεστ. Παίζοντας με τον υπολογιστή μου κατάφερα σιγά σιγά να τονώσω την αυτοπεποίθηση μου ανεβάζοντας κάθε φορά το σκορ. Το κόστος θεωρώ ότι είναι πολύ μικρό. Τέλος πάντων μπες και στο site www.asepcd.gr και δες τα μόνη σου.
Στις ερωτήσεις ανάπτυξης την πρώτη φορά ήμουν φλύαρος. Την δεύτερη όχι και πήρα την ίδια βαθμολογία. ασεπ είναι αυτός όπως λες και εσύ. :) Τα σχολικά για την ιστορία πρέπει να τα μελετήσεις αλλά είναι καλά για μια βαθμολογία 75-80. Για παραπέρα πρέπει να την ψάξεις παραέξω. Με τον παπαρηγόπουλου θα τρελαθείς. Είναι τόμοι ολόκληροι. Δεν τον προτείνω γιατί θα  χαθείς. Αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω. Εύχομαι καλή χρονιά με επιτυχίες…

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 03, 2010, 11:52:56 πμ »
να σαι καλα για τις συμβουλες σου!τα cd θα τα παρω σιγουρα και θα σας πω και γω εντυπωσεις..η αληθεια ειναι οτι εγω λογω περιορισμενου χρονου δεν προλαβα να κανω περυσι πολλα τεστ αξιολογησης και ξερω πως αυτο μου κοστισε καπως στο γνωστικο.θα δειξει η επομενη που θελω να πιστευω πως θα ναι και η τελευταια...
μεχρι τοτε ομως οι συμβουλες ολων σας ειναι πολυτιμες!! :)

Αποσυνδεδεμένος EIRHNHKAT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;
« Απάντηση #105 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 12:13:43 πμ »
ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας? που πρέπει να επικεντρώσουμε την προσοχή μας?τι ακριβώς διαβάσετε οι διοριστέοι?το φροντηστήριο είναι απαραίτητο? και τέλος τι γίνεται με την ύλη?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.