*

Αποστολέας Θέμα: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας  (Αναγνώστηκε 91216 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #350 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 06:12:33 μμ »
Καλημέρα σας!! Πάλι μόνη μου θα απαντήσω στο ερώτημα που η ίδια έθεσα!Τα νέα χαρμόσυνα! Λοιπόν και βέβαια μπορούμε να καταθέσουμε το μεταπτυχιακό που δίνει παιδαγωγική επάρκεια, στη μέση της σχολικής χρονιάς, προκειμένου να αλλάξει η θέση μας στον πίνακα! Από το υπουργείο παιδείας η ενημέρωση!

Αν κρίνω από το nickname σου πρέπει να είσαι δασκάλα, άρα έχεις παιδαγωγική επάρκεια, όπως όλοι οι δάσκαλοι. Συνεπώς ένα μεταπτυχιακό που δίνει παιδαγωγική επάρκεια στην περίπτωση του πίνακα των δασκάλων δεν θα άλλαζε καμία σειρά. Πιθανολογώ ότι εννοείς μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής, αν κρίνω από τον τίτλο του παρόντος θέματος ("προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης") όπου παραθέτεις το ερώτημά σου ή τα ερωτήματά που διατύπωσες σε άλλο θέμα (http://www.pde.gr/index.php?topic=25267.msg550110#msg550110). Ξεκαθάρισε λίγο στο μυαλό σου τι είναι η παιδαγωγική επάρκεια και τι η ειδική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Αγγελική_ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Πληροφορικής Γενικής και Ειδικής Αγωγής
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #351 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 06:23:44 μμ »
Τα έχω όλα πλήρως ξεκαθαρισμένα στο μυαλό μου.  ;) Αν εξαιρέσεις το nick το οποίο είναι παραπλανητικό όλα είναι πολύ οργανωμένα! ::)  Είμαι πληροφορικός ΠΕ19 (γενικής και ειδικής αγωγής) και το βασικό μου πτυχίο δε μου προσέδιδε παιδαγωγική επάρκεια. :-[  Εντός λίγων ημερών, θα είμαι απόφοιτη μεταπτυχιακού παιδαγωγικού τμήματος, και η παιδαγωγική επάρκεια που θα αποκτήσω θα αλλάξει τη θέση μου στον πίνακα.  ;D ;D Σε κάλυψα;  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2012, 06:26:59 μμ από daskalitsa »
Κάνε θετικές σκέψεις!

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #352 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 10:55:33 μμ »
3μηνη επιμόρφωση ΑΣΠΑΙΤΕ??????

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #353 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 11:36:32 μμ »
Καλό είναι να διαβάζετε προσεχτικά την εγκύκλιο κι όταν ζητάτε διευκρινήσεις από το υπουργείο να διατυπώνετε με σαφήνεια το ερώτημά σας. Σε κάθε περίπτωση μην μένετε στην προφορική απάντηση ενός υπαλλήλου. Έτσι λοιπόν στη σελίδα 23 της εγκυκλίου αναπληρωτών 2011 λέει επ' ακριβώς:

4. Μετά την κατάρτιση και  κύρωση των πινάκων πρόσληψης αναπληρωτών και ωρομίσθιων, τροποποίηση της σειράς κατάταξης είναι επιτρεπτή μόνο στις περιπτώσεις, που οι υποψήφιοι αποκτήσουν την ιδιότητα του πολυτέκνου ή αποκτήσουν πτυχίο ή βεβαίωση τρίμηνης επιμόρφωσης της ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην  ΣΕΛΕΤΕ) ή προσκομίζοντας πιστοποιητικά ειδικών κατηγοριών (ομόζυγης αναιμίας, σκλήρυνση κατά πλάκας) ή πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α΄ ή πιστοποιητικό χρόνου κτήσης πτυχίου ή βαθμού πτυχίου. Επίσης μετά την κατάρτιση και κύρωση των πινάκων πρόσληψης δύναται να καταχωρηθεί και η ιδιότητα του τριτέκνου.

Διευκρίνηση για όσους δεν γνωρίζουν: η βεβαίωση τρίμηνης επιμόρφωσης της ΑΣΠΑΙΤΕ αφορά ΜΟΝΟ σε τεχνικούς κλάδους και μουσικούς αποφοίτους ωδείων, που δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση.

Συνεπώς: οτιδήποτε άλλο από αυτά που αναφέρετε κι από αυτά που αναφέρθηκαν σε άλλο θέμα με ανάλογη ερώτηση (όπως μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής, ειδικεύσεις σε νοηματική ή braille κλπ κλπ) δεν μπορεί να κατατεθεί στη μέση της χρονιάς.
Nα σε ρωτήσω κάτι...;  Αυτό το κομμάτι της εγκυκλίου που πολύ εύλογα αναφέρεις (γιατί αυτό ισχύει στην γενική αγωγή), είναι απ'την εγκύκλιο αναπληρωτών-ωρομισθίων γενικά ή απ'την εγκύκλιο αναπληρωτών-ωρομισθίων ειδικής αγωγής;
Έχει μεγάλη σημασία αυτό που διευκρινίζω και πριν βιαστείς να πεις στους άλλους να προσέχουν τι διαβάζουν...πρέπει να ξέρεις πως όπως ακριβώς η επιμόρφωση της ΑΣΠΑΙΤΕ είναι κριτήριο κατάταξης στους πίνακες για κάποιες ειδικότητες,έτσι ακριβώς και το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής είναι κριτήριο κατάταξης στους πίνακες ειδικής αγωγής,στους οποίους η κατάταξη γίνεται πρωτίστως βάσει προσόντων και δευτερευόντως (μεταξύ των εχόντων τα ίδια προσόντα) με βάσει την προϋπηρεσία.
Οπότε είναι εύλογο να γίνεται η προσμέτρηση του μεταπτυχιακού ειδικής αγωγής ανά πάσα στιγμή...και απ'όσο ξέρω έτσι γίνεται...αν και δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν έχω διαβάσει την εγκύκλιο ειδικής αγωγής λεπτομερειακά,γιατί στις λεπτομέρειες αναφέρονται αυτά...
Δεν ισχύουν στην ειδική αγωγή τα ίδια μέτρα και σταθμά με την εγκύκλιο γενικής αγωγής,κάτι που φάνηκε και με την εμφάνιση της προϋπηρεσίας στους πίνακες ειδικής και μετά τον Ιούνιο του 2010, σε αντίθεση με την γενική αγωγή...
Ψάξτε το καλύτερα και φυσικά στην σωστή εγκύκλιο... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #354 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 11:48:03 μμ »
Σημειωτέον πως για την braille και την νοηματική δεν ισχύει η προσμέτρησή τους ανά πάσα στιγμή (κι αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι) γιατί απλούστατα δεν αποτελούν κριτήριο κατάταξης στον ενιαίο πίνακα της ειδικής...το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής όμως αποτελεί κριτήριο κατάταξης...είναι άλλο παπα-ευαγγέλιο.
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #355 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 02:08:44 πμ »
Καλό είναι να διαβάζετε προσεχτικά την εγκύκλιο κι όταν ζητάτε διευκρινήσεις από το υπουργείο να διατυπώνετε με σαφήνεια το ερώτημά σας. Σε κάθε περίπτωση μην μένετε στην προφορική απάντηση ενός υπαλλήλου. Έτσι λοιπόν στη σελίδα 23 της εγκυκλίου αναπληρωτών 2011 λέει επ' ακριβώς:

4. Μετά την κατάρτιση και  κύρωση των πινάκων πρόσληψης αναπληρωτών και ωρομίσθιων, τροποποίηση της σειράς κατάταξης είναι επιτρεπτή μόνο στις περιπτώσεις, που οι υποψήφιοι αποκτήσουν την ιδιότητα του πολυτέκνου ή αποκτήσουν πτυχίο ή βεβαίωση τρίμηνης επιμόρφωσης της ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην  ΣΕΛΕΤΕ) ή προσκομίζοντας πιστοποιητικά ειδικών κατηγοριών (ομόζυγης αναιμίας, σκλήρυνση κατά πλάκας) ή πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α΄ ή πιστοποιητικό χρόνου κτήσης πτυχίου ή βαθμού πτυχίου. Επίσης μετά την κατάρτιση και κύρωση των πινάκων πρόσληψης δύναται να καταχωρηθεί και η ιδιότητα του τριτέκνου.

Διευκρίνηση για όσους δεν γνωρίζουν: η βεβαίωση τρίμηνης επιμόρφωσης της ΑΣΠΑΙΤΕ αφορά ΜΟΝΟ σε τεχνικούς κλάδους και μουσικούς αποφοίτους ωδείων, που δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση.

Συνεπώς: οτιδήποτε άλλο από αυτά που αναφέρετε κι από αυτά που αναφέρθηκαν σε άλλο θέμα με ανάλογη ερώτηση (όπως μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής, ειδικεύσεις σε νοηματική ή braille κλπ κλπ) δεν μπορεί να κατατεθεί στη μέση της χρονιάς.
Nα σε ρωτήσω κάτι...;  Αυτό το κομμάτι της εγκυκλίου που πολύ εύλογα αναφέρεις (γιατί αυτό ισχύει στην γενική αγωγή), είναι απ'την εγκύκλιο αναπληρωτών-ωρομισθίων γενικά ή απ'την εγκύκλιο αναπληρωτών-ωρομισθίων ειδικής αγωγής;
Έχει μεγάλη σημασία αυτό που διευκρινίζω και πριν βιαστείς να πεις στους άλλους να προσέχουν τι διαβάζουν...πρέπει να ξέρεις πως όπως ακριβώς η επιμόρφωση της ΑΣΠΑΙΤΕ είναι κριτήριο κατάταξης στους πίνακες για κάποιες ειδικότητες,έτσι ακριβώς και το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής είναι κριτήριο κατάταξης στους πίνακες ειδικής αγωγής,στους οποίους η κατάταξη γίνεται πρωτίστως βάσει προσόντων και δευτερευόντως (μεταξύ των εχόντων τα ίδια προσόντα) με βάσει την προϋπηρεσία.
Οπότε είναι εύλογο να γίνεται η προσμέτρηση του μεταπτυχιακού ειδικής αγωγής ανά πάσα στιγμή...και απ'όσο ξέρω έτσι γίνεται...αν και δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν έχω διαβάσει την εγκύκλιο ειδικής αγωγής λεπτομερειακά,γιατί στις λεπτομέρειες αναφέρονται αυτά...
Δεν ισχύουν στην ειδική αγωγή τα ίδια μέτρα και σταθμά με την εγκύκλιο γενικής αγωγής,κάτι που φάνηκε και με την εμφάνιση της προϋπηρεσίας στους πίνακες ειδικής και μετά τον Ιούνιο του 2010, σε αντίθεση με την γενική αγωγή...
Ψάξτε το καλύτερα και φυσικά στην σωστή εγκύκλιο... ???

Το γνωρίζω ότι το μεταπτυχιακό Ε.Α. αποτελεί προσόν κατάταξης. Η παράγραφος που αναφέρει τις περιπτώσεις τροποποίησης της σειράς κατάταξης μετά την κύρωση των πινάκων είναι κοινή και στις δύο εγκυκλίους. Από την αντίστοιχη λοιπόν παράγραφο μέσα από την εγκύκλιο Ε.Α. δεν φαίνεται ότι προσμετράται ανά πάσα στιγμή, όπως η επιμόρφωση της ΑΣΠΑΙΤΕ. Αντιγράφοντας μέσα από την εγκύκλιο Ε.Α. 2011-2012 (όπου αναφέρονται ακριβώς τα ίδια με την εγκύκλιο γενικής):

ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ VΙ: Μετά την κατάρτιση και κύρωση των πινάκων πρόσληψης αναπληρωτών ΕΑΕ και ωρομίσθιων ΕΑΕ, τροποποίηση της σειράς κατάταξης είναι επιτρεπτή μόνο στις περιπτώσεις, που οι υποψήφιοι αποκτήσουν την ιδιότητα του πολυτέκνου ή αποκτήσουν πτυχίο ή βεβαίωση τρίμηνης επιμόρφωσης της ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) ή προσκομίσουν πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής ή πιστοποιητικά ειδικών κατηγοριών (ομόζυγη μεσογειακή αναιμία, σκλήρυνση κατά πλάκας) ή πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α΄ ή πιστοποιητικό χρόνου κτήσης πτυχίου ή βαθμού πτυχίου. Επίσης, μετά την κατάρτιση και κύρωση των πινάκων πρόσληψης δύναται να καταχωρηθεί και η ιδιότητα του τριτέκνου.


Σημείωση: η ακριβής φράση μου ήταν "να διαβάζετε προσεχτικά", όχι "να προσέχετε τι διαβάζετε". Έχει μεγάλη διαφορά η μία διατύπωση με την άλλη. Στην πρώτη αυτό που εννοείται είναι ότι αν κάποιος διαβάσει προσεχτικά είναι πιθανότερο να βρει την απάντηση στο ερώτημά του. Στην δεύτερη εννοείται ότι αυτός που διαβάζει δεν είναι σε θέση να καταλάβει τι διαβάζει. Επίσης συμβούλευσα, ως παθούσα και μαθούσα, αυτός που ρωτάει να ζητάει εγγράφως τις απαντήσεις γιατί πολλές φορές οι υπάλληλοι λένε ό,τι θέλουν. Τέσπα. Εγώ έδωσα μία απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε. Αν η απάντηση δεν αρέσει είναι άλλο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2012, 02:20:02 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #356 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 03:22:00 μμ »
OK, τότε είναι σωστά διασταυρωμένο...!
Παρεξήγησες το ύφος μου...επειδή κι εγώ μίλησα κάπως,ενώ η πρόθεσή μου ήταν να πω απλά να μην είμαστε βιαστικοί όταν πρόκειται για κάτι, όπως η ειδική αγωγή, που σε πολλά παρεκλίνει απ'τα κοινά δεδομένα.
Επίσης εμένα δεν με αφορά προσωπικά, το μεταπτυχιακό μου έχει ήδη κατατεθεί,αλλά εγώ ήμουν απ'τους τυχερούς που το είχα πριν την εγκύκλιο χωρίς να χάσω χρονιά,απλά επειδή έχω προβληματιστεί με αφορμή με συζητήσεις με άλλους (μια και είμαι στο χώρο) έθεσα μια άλλη παράμετρο...
Πάντως thanks για τη διευκρίνιση...έχω κι εγώ φίλους που αναρωτιούνται γι αυτό...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 695
Σύνολο: 703

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.