*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 294390 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Karavidas-s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #700 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 06:34:42 μμ »
Θα πρέπει να τον έχω ενημερώσει από πριν, για να με καλύψει με άλλον ή ν ζητήσω άδεια κοντά σε φάση αναπλήρωσης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:53:15 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #701 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 09:02:38 μμ »
Karavidas, εσύ ενημέρωσε τον Διευθυντή σου ότι θέλεις να πάρεις άδεια και από πότε, κάνε την αίτησή σου και τα υπόλοιπα θα σε ενημερώσει ο ίδιος. Πάντως γενικά όταν κάποιος παίρνει άδεια, δεν περιμένει μέχρι να τον αντικαταστήσουν.
Και μην αγχώνεσαι τόσο. Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που παίρνει άδεια άνευ αποδοχών.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #702 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 09:08:48 μμ »

Επίσης :

Πάρε τηλέφωνο στη Διεύθυνση να μιλήσεις με τον υπεύθυνο αδειών.

Και ρώτησέ τον όλα αυτά που ρωτάς εδώ. Αυτός είναι αρμόδιος να σε ενημερώσει για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #703 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 09:17:38 μμ »
Σου παραθέτω και αυτό το απόσπασμα και αυτό το απόσπασμα ενημερωτικά.

«Οι αιτήσεις και τα σχετικά δικαιολογητικά υποβάλλονται το μήνα Ιούνιο, ώστε η ζητούμενη άδεια να αρχίζει με την έναρξη του σχολικού έτους. Μόνο σε σοβαρές και αιφνίδιες περιπτώσεις, οι οποίες δεν μπορούν να προβλεφθούν, θα είναι δυνατή η υποβολή σχετικών αιτήσεων των εκπαιδευτικών και κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.

Η άδεια αυτή χορηγείται με απόφαση της Περιφερειακής Διευθύντριας Εκπαίδευσης, ύστερα από σχετική γνωμοδότηση του Ανώτερου Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Α.Π.Υ.Σ.Π.Ε ή Α.Π.Υ.Σ.Δ.Ε.), για σχολικό και όχι για διδακτικό έτος και δεν μπορεί να παρατείνεται πέρα από πέντε (5) σχολικά έτη.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:53:15 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #704 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 09:18:29 μμ »
Οι άδειες άνευ αποδοχών για διάστημα μεγαλύτερο του ενός μηνός χορηγούνται από το ΑΠΥΣΔΕ και όχι από τη Διεύθυνση εκπαίδευσης.

Έχεις δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1552
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #705 στις: Οκτώβριος 13, 2022, 07:26:21 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καποιος συνάδελφος. Μια συνάδελφος θελει να παρει αδεια ανευ αποδοχων για προσωπικούς λόγους(οχι παιδια κλπ) για 1-2χρονια. Υπάρχει deadline στην ημερομηνία που θα ζητήσει την αδεια ή οχι;;
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #706 στις: Οκτώβριος 13, 2022, 08:55:36 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καποιος συνάδελφος. Μια συνάδελφος θελει να παρει αδεια ανευ αποδοχων για προσωπικούς λόγους(οχι παιδια κλπ) για 1-2χρονια. Υπάρχει deadline στην ημερομηνία που θα ζητήσει την αδεια ή οχι;;

Δες εδώ:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/349745_ekpaideytikoi-adeia-aney-apodohon-pote-kai-se-poioys-horigeitai

Γράφει:
.
.
Οι αιτήσεις και τα σχετικά δικαιολογητικά υποβάλλονται το μήνα Ιούνιο, ώστε η ζητούμενη άδεια να αρχίζει με την έναρξη του σχολικού έτους. Μόνο σε σοβαρές και αιφνίδιες περιπτώσεις, οι οποίες δεν μπορούν να προβλεφθούν, θα είναι δυνατή η υποβολή σχετικών αιτήσεων των εκπαιδευτικών και κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.
.
.
.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1552
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #707 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 05:01:04 μμ »
Δες εδώ:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/349745_ekpaideytikoi-adeia-aney-apodohon-pote-kai-se-poioys-horigeitai

Γράφει:
.
.
Οι αιτήσεις και τα σχετικά δικαιολογητικά υποβάλλονται το μήνα Ιούνιο, ώστε η ζητούμενη άδεια να αρχίζει με την έναρξη του σχολικού έτους. Μόνο σε σοβαρές και αιφνίδιες περιπτώσεις, οι οποίες δεν μπορούν να προβλεφθούν, θα είναι δυνατή η υποβολή σχετικών αιτήσεων των εκπαιδευτικών και κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.
.
.
.
Σευχαριστω πολυ!!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος inspire

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #708 στις: Δεκέμβριος 05, 2022, 12:30:54 μμ »
Γνωρίζετε τι ισχύει τελικά για το θέμα της άδειας ανατροφής άνευ αποδοχών, δίνεται μέχρι 31/8 ή μπορεί να είναι μικρότερο διάστημα;

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #709 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 02:24:37 μμ »
Καλησπέρα! Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα. Θέλω να πάρω άνευ 4μηνη από 12/1 κι η διδε μου λέει ότι την παίρνω υποχρεωτικά ως 31/8, χάνοντας δλδ κι άλλους μισθούς και το κυριότερο,τα μόρια κι άρα και το δικαίωμα μετάθεσης του χρόνου στο νομό μου (είμαι νεοδιοριστη του 2021). Επικαλέστηκα το νέο νόμο κι ότι αυτό ισχύει για τη 12μηνη άνευ και μου είπε η συνάδελφος ότι κάνω λάθος. Εν τω μεταξύ,η διδε α Αθήνας,όπου πήρα να ρωτήσω συναδελφικα, μου είπαν ότι η διδε μου κάνει λάθος κ δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να με υποχρέωσει για άδεια ως 31/8.
Θα αιτηθω για 4μηνη με τον αντίστοιχο νόμο αλλά φοβάμαι πως θα πάρω αρνητική απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος inspire

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #710 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 01:55:10 μμ »
Ακριβώς το ίδιο μου είπε κ εμένα η Α' Αθήνας, ενώ η δικιά μου διεύθυνση λέει τα δικά της. Δηλαδή η κάθε διδε πράττει κατά το δοκούν;

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #711 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 03:24:25 μμ »
Δυστυχώς έτσι καταλαβαίνω ..Εγώ αιτήθηκα την τετράμηνη, γράφοντας όλους τους νόμους τους νέους,που συζητήθηκαν εδω κι επισυναψα και τη γνωμοδότηση της νομικής συμβούλου της ΔΟΕ,τη διευκρινιστική εγκύκλιο του ΓΛΚ,αλλά και το αντίστοιχο απόσπασμα από την ιστοσελίδα του ίδιου του υπουργείου (δλδ το ίδιο το υπουργείο αναφέρει πως υφίσταται άδεια άνευ για ανατροφή,που μπορεί να δοθεί τμηματικά κ όχι φυσικά αναγκαστικά ως 31/8!!).
Κοινοποίησα κι ελμε νομού όπου ανήκει η διδε μου και ΟΛΜΕ,αλλά δεν έχω ελπίδες πολλές γιατί δε νομίζω να ασχοληθεί το σωματείο..

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #712 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 03:28:05 μμ »
Α και να ευχαριστήσω εδώ τα μέλη mitsor και panagtsa, που βοήθησαν πάρα πολυ, δεν θα κατάφερνα μόνη να βρω τέτοιες νομικές λεπτομέρειες..

Αποσυνδεδεμένος inspire

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #713 στις: Δεκέμβριος 11, 2022, 04:06:34 μμ »
Δυστυχώς έτσι καταλαβαίνω ..Εγώ αιτήθηκα την τετράμηνη, γράφοντας όλους τους νόμους τους νέους,που συζητήθηκαν εδω κι επισυναψα και τη γνωμοδότηση της νομικής συμβούλου της ΔΟΕ,τη διευκρινιστική εγκύκλιο του ΓΛΚ,αλλά και το αντίστοιχο απόσπασμα από την ιστοσελίδα του ίδιου του υπουργείου (δλδ το ίδιο το υπουργείο αναφέρει πως υφίσταται άδεια άνευ για ανατροφή,που μπορεί να δοθεί τμηματικά κ όχι φυσικά αναγκαστικά ως 31/8!!).
Κοινοποίησα κι ελμε νομού όπου ανήκει η διδε μου και ΟΛΜΕ,αλλά δεν έχω ελπίδες πολλές γιατί δε νομίζω να ασχοληθεί το σωματείο..

Έχω στείλει π.μ. γιατί μ' ενδιαφέρει κ εμένα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.