*

Αποστολέας Θέμα: Speaking-Writing B2 TIPS  (Αναγνώστηκε 5673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Speaking-Writing B2 TIPS
« στις: Νοέμβριος 20, 2009, 10:51:04 μμ »
Καλησπέρα!!Για μια φορα ακόμη συνάδελφοι τη βοήθεια σας.Έχω δύο ενήλικες που θέλουν να δώσουν το Μάιο το Lower Kρατικό Β2 πιο πιθανόν.Στο Reading&Llistening κάπως τα καταφέρνουν αλλά στα προφορικά κ έκθεση έχουμε πρόβλημα.Τους κάνω τα English for Adults κ για writing&speaking επιπλέον από το New Plus B2.Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να τους βοηθήσω να καλυτερεύσουν?Ξέρετε κάποιο άλλο καλύτερο βιβλίο?Τι άλλο μπορούν να κάνουν?Κάθε βοήθεια ειλικρινά είναι πολύτιμη.Ευχαριστώ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:26:28 »

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 01:05:12 πμ »
Συγνώμη αλλά μήπως το θέμα θα έπρεπε να το ανοίξω στην κατηγορία Μαθήματα κατ'οίκον?Αν έκανα λάθος πείτε μου πως μπορώ να το μετακινήσω.Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 04:33:44 μμ »
Αν κατεβασεις τα θεματα απο παλιοτερες χρονιες του κπγ απο ιντερνετ θα δεις οτι εχει οδηγιες και βημα βημα πως εξεταζουν και οως βαθμολογουν για να δεις που και πως πρεπει να προσανατολιστεις. Εχει παρα πολλα θεματα.
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 09:38:45 μμ »
Ευχαριστώ eleniCHO6.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:26:28 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 03:43:33 μμ »
Καλησπέρα!!Για μια φορα ακόμη συνάδελφοι τη βοήθεια σας.Έχω δύο ενήλικες που θέλουν να δώσουν το Μάιο το Lower Kρατικό Β2 πιο πιθανόν.Στο Reading&Llistening κάπως τα καταφέρνουν αλλά στα προφορικά κ έκθεση έχουμε πρόβλημα.Τους κάνω τα English for Adults κ για writing&speaking επιπλέον από το New Plus B2.Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να τους βοηθήσω να καλυτερεύσουν?Ξέρετε κάποιο άλλο καλύτερο βιβλίο?Τι άλλο μπορούν να κάνουν?Κάθε βοήθεια ειλικρινά είναι πολύτιμη.Ευχαριστώ!!!!!


κ γιατι δεν τους λες να δωσουν το toeic που δεν εχει speaking + writing?

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 11:18:55 μμ »
Το πρότεινα αλλά δεν ενθουσιάστηκανε.Να ρωτήσω ισχύει μόνο για 3 χρόνια,όχι έτσι?

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 09:25:09 πμ »
Ισχυει για παντα, προς το παρον τουλαχιστον!

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 12:15:22 πμ »
Σαν τα υπόλοιπα δηλαδή.Anyway,προς το παρόν προσανατολίζομαι για το κρατικό και βλέπουμε.Πάντως για να καλυτερεύσει κάποιος το speaking τι άλλο μπορεί να κάνει εκτός από τα αντίστοιχα part στα βιβλία?Υποθέτω αρκετό διάβασμα και ελπίζω για καλυτέρευση! 

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 11:55:09 πμ »
Σαν τα υπόλοιπα δηλαδή.Anyway,προς το παρόν προσανατολίζομαι για το κρατικό και βλέπουμε.Πάντως για να καλυτερεύσει κάποιος το speaking τι άλλο μπορεί να κάνει εκτός από τα αντίστοιχα part στα βιβλία?Υποθέτω αρκετό διάβασμα και ελπίζω για καλυτέρευση! 
δε καταλαβαίνω το λόγο που δε θέλουν να δώσουν toeic  ??? ενήλικες είναι απ' ό,τι διάβασα πιο πάνω..right? απο τη στιγμή κιόλας που εχουν πρόβλημα στο speaking - writing ... θα έπρεπε απο μόνοι τους να σου ζητήσουν να δουλέψετε πανω σε πτυχίο που αντιστοιχεί στις δυνατότητες τους...τι να πω?  ...κ θέλουν να δώσουν και το Μαη ??? ............
 για να καλυτερεύσουν σε writing δεχομαι οτι αρκει το εντατικό και σοβαρό διάβασμα, εξάσκηση, etc. etc
στο speaking ομως.....? αναρωτιέμαι..

ohh...μα τι λεω...ξεχνάω διαρκώς οτι κρατάμε το μαγικό ραβδάκι που τους κάνει ξεφτέρια σε χρόνο μηδεν  ::)  8)
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 12:20:41 μμ »
Όταν το συζητήσαμε μου είπανε ότι θέλουν να μπορούν και να συννενοούνται,δηλαδή να μπορούν να συμμετέχουν λίγο σε μια συζήτηση στα αγγλικά, όχι μόνο ένα πιστοποιητικό άρα προφανώς σκέφτονται ότι το TOIEC στην ουσία δεν τους το παρέχει αυτό εφόσον δε θα υπάρχει εξάσκηση speaking-writing.Δε λέω ίσως έχουν δίκιο από μια άποψη αλλά εγώ μάλλον πρέπει να βρω το μαγικό ραβδάκι!!Επίσης, να ρωτήσω για το κρατικό δε μπαίνουν κάποια συγκεκριμένα είδη στο writing αλλά νομίζω ότι πρέπει να τους κάνω αρκετά διαφορετικά ,σωστά?

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 02:32:14 μμ »
Όταν το συζητήσαμε μου είπανε ότι θέλουν να μπορούν και να συννενοούνται,δηλαδή να μπορούν να συμμετέχουν λίγο σε μια συζήτηση στα αγγλικά, όχι μόνο ένα πιστοποιητικό άρα προφανώς σκέφτονται ότι το TOIEC στην ουσία δεν τους το παρέχει αυτό εφόσον δε θα υπάρχει εξάσκηση speaking-writing.Δε λέω ίσως έχουν δίκιο από μια άποψη αλλά εγώ μάλλον πρέπει να βρω το μαγικό ραβδάκι!!Επίσης, να ρωτήσω για το κρατικό δε μπαίνουν κάποια συγκεκριμένα είδη στο writing αλλά νομίζω ότι πρέπει να τους κάνω αρκετά διαφορετικά ,σωστά?
δε το εχω δουλέψει καθόλου και δε μπορώ να σου πω  :-\
το "revised choices FCE and other B2 level exams (teacher's exam and resource pack)" της Burlington εχει ενα  τεστ απο καθε πτυχίο κ στο τέλος του βιβλίου υπάρχει κεφάλαιο "SOS notes for B2 level exams" πάνω στο speaking k writing που σ'ενδιαφέρει (εννοείται οτι εχει κ το ΚΠΓ)
δε ξέρω κάτι άλλο για αν σε βοηθήσω..
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Speaking-Writing B2 TIPS
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 01:28:52 πμ »
Ευτυχία ευχαριστώ για τη βοήθεια κ το ενδιαφέρον κ αν χρειαστεί να ασχοληθείς κάποια στιγμή με το κρατικό πες μου,βλέπω να αποκτώ μεγάλη εμπειρία αυτή τη χρονιά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.