*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα 6 και 7 τοις χιλίοις εκπαιδευτικών μηχανικών  (Αναγνώστηκε 19831 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΔΟΜΑ 6 ΚΑΙ 7 ΤΟΙΣ ΧΙΛΙΟΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 18, 2007, 11:47:07 πμ »
(εγώ πάντως, αν και όταν διοριστώ, δεν θα φέρω την παραμικρή αντίρρηση στο να παραμείνω στο ΤΣΜΕΔΕ)

Όποιος είναι έξω απο τον χορό πολλά τραγούδια λέει...

Και να συμπληρώσω εγώ ότι......

Τώρα που θα δούμε την νέα ειδική προσαύξηση στους μισθούς μας θέλω να σε δώ......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος returnaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 6 και 7 τοις χιλίοις εκπαιδευτικών μηχανικών
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 22, 2007, 08:30:28 μμ »
Μπορεί να είμαι έξω από το χορό, αλλά θα σας πω τι μου θυμίζει η γκρίνια σας: πριν λίγο καιρό τέλειωσα φαντάρος, η θητεία μου δεν θα έλεγα πως ήταν από τις πιο ευνοϊκές, ε είναι κάπως να βλέπεις ένα στρατόπεδο γεμάτο άντρες που να το παίζουν σκληρά αρσενικά και να καυχιούνται στις κοπελιές τους τι καλά που τα κατάφεραν στην πορεία ή στην άσκηση, και με το που βγαίνουν όλοι αυτοί να βρίζουν τις γυναίκες που δεν έχασαν 2 χρόνια από τη ζωή τους, που έχουν προχωρήσει σε σχέση με αυτούς, γενικώς όλο στη γκρίνια και αν γινόταν να στείλουν τις γυναίκες φαντάρους και να μείνουν αυτοί πίσω, μια χαρά θα τους καθόταν... ε όχι ρε παιδιά, δεν μπορούμε να τα βλέπουμε όλα όπως μας συμφέρει την εκάστοτε στιγμή. Σπουδάσαμε μηχανικοί; Ναι. Ξέραμε ότι μόλις τελειώσουμε, σε αντίθεση με τον απόφοιτο ΤΕΙ, έχουμε το δικαίωμα να δώσουμε εξετάσεις στο ΤΕΕ, να γίνουμε μέλη (και να αποκτήσουμε σφραγίδα μηχανικού) και αυτοδίκαια να γραφτούμε (και να πληρώνουμε) ΤΣΜΕΔΕ; Το ξέραμε. Είχαμε σκοπό να απορροφηθούμε στην εκπαίδευση; Πολύ αμφιβάλλω... πήραμε τη "γλύκα" του ιδιωτικού και καλά, γίναμε όλοι μεγάλοι και τρανοί developers, και κοιτάξαμε πού θα τρέξουμε να γλιτώσουμε από τη σκλαβιά... και εκεί βρέθηκε στο δρόμο μας η δευτεροβάθμια. Λοιπόν ερωτώ: ποιος από σας είναι διατεθιμένος να καταθέσει την άδεια άσκησης επαγγέλματος που έχει λάβει από το ΤΕΕ, ώστε να αποδεσμευτεί και από το ΤΣΜΕΔΕ, και να περάσει στο Ταμείο του Δημοσίου όπως οι υπόλοιποι ΠΕ19-20; Αν κάποιος είναι, μαγκιά του, ας το κάνει και ας κόψει μετά και τη γκρίνια. Προσέξτε: δεν κρίνω το αν θα έπρεπε να δικαιούται ο καθηγητής το επίδομα: ναι, το δικαιούται, εφόσον του γίνονται και οι κρατήσεις. Αλλά όχι και να απαιτεί να αποδεσμευτεί από το ΤΣΜΕΔΕ, τη στιγμή που καυχιέται στους ΤΕΙτζήδες πως είναι μέλος του ΤΕΕ!! Γυναικίστικη τακτική... (με καμία διάθεση να θίξω τα θηλυκά του φόρουμ... άλλο γυναίκα, αλλά "γυναικούλα").

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 6 και 7 τοις χιλίοις εκπαιδευτικών μηχανικών
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 23, 2007, 12:32:52 πμ »
Αγαπητέ συνάδελφε μηχανικέ returnaround στα περισσότερα που λές έχεις δίκιο να τα λές, απλά δες τις απαντήσεις που σου δίνω παρακάτω και θα καταλάβεις τί εννοώ

Μπορεί να είμαι έξω από το χορό,


Η αλήθεια είναι πως είσαι έξω απο το χορό, οπότε όταν δεν βιώνεις κάτι όσο και καλές προθέσεις να έχεις. Όσο και αντικειμενικός να είσαι δεν μπορείς να δείς τα πράγματα απο το πρίσμα αυτών που είναι μέσα στο χορό. Αυτό άλλωστε είναι και νόμος της φυσικής.

αλλά θα σας πω τι μου θυμίζει η γκρίνια σας:


Εμένα πάλι οι απόψεις σου, μου θυμίζουν τις δικιές μου απόψεις κατά ένα μεγάλο μέρος αν με ρωτούσες μόλις είχα απολυθεί απο τον στρατό. Παρεπιμπτώντος τώρα που τέλειωσες φαντάρος αρχίζει το πραγματικό παιχνίδι οπότε καλή δύναμη και τίμησε την ιδιότητα του μηχανικού που για μένα όπως φαντάζομαι και για σένα είναι πάνω απο όλα ιδέα. Άλλωστε λένε πως μόρφωση είναι αυτό που σου μένει οταν ξεχάσεις αυτά που διάβασες. Είμαι σίγουρος οτι απο τις σπουδές σου απόκτησες αυτή την αύρα του μηχανικού που πίστεψε με σε διαφοροποιεί στην μάχη της αγοράς εργασίας.

... ε όχι ρε παιδιά, δεν μπορούμε να τα βλέπουμε όλα όπως μας συμφέρει την εκάστοτε στιγμή.
 

Κοίτα να δείς. Εκτός απο την αύρα του μηχανικού υπάρχουν και κάποια κατοχυρωμένα δικαιώματα που τα διεκδικείς όταν πιστεύεις πως αδικείσε. Το να διεκδικείς είναι δημοκρατικό δικαίωμα το καθενός. Τωρα το άν οι διεκδικήσεις σου είναι δίκαιες ή όχι ας αποφασίσει η δικαιοσύνη. Η δικαιοσύνη είναι απο τις λίγες σταθερές που έχουν απομείνει σε ένα κόσμο γεμάτο μεταβλητές. Πάντως αυτά που ζητάμε πιστεύουμε όλοι οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί μηχανικοί ή τουλάχιστον όσοι ξέρω πως είναι ή φαίνονται δίκαια. Αν διαβάσεις τα post έχουν τεθεί πολλά επιχειρήματα. Θα προσπαθήσω να σου ξανααναφέρω κάποια απο αυτά.

Σπουδάσαμε μηχανικοί; Ναι. Ξέραμε ότι μόλις τελειώσουμε, σε αντίθεση με τον απόφοιτο ΤΕΙ, έχουμε το δικαίωμα να δώσουμε εξετάσεις στο ΤΕΕ, να γίνουμε μέλη (και να αποκτήσουμε σφραγίδα μηχανικού) και αυτοδίκαια να γραφτούμε (και να πληρώνουμε) ΤΣΜΕΔΕ; Το ξέραμε.
 

Κοίτα όλα αυτά τα ξέραμε, ειδικά για το ΤΕΕ και περήφανα αποκτήσαμε όλοι μας πιστεύω άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος απο το ΤΕΕ. Για την κατάσταση στο ΤΣΜΕΔΕ δεν θα έλεγα πως υπήρχε και ιδιαίτερη ενημέρωση. Ίσως μόνο οτι είναι το πιο εύρωστο ταμείο και πράγματι είναι. Απο κεί και πέρα όμως στην πορεία μάθαμε και αρκετά όχι και τόσο καλά μαντάτα...

Είχαμε σκοπό να απορροφηθούμε στην εκπαίδευση; Πολύ αμφιβάλλω...
 

Εννοείται πως όχι. Μετά απο επιτυχία στην σκληρή μάχη των πανελληνίων, στην συνέχεια μετά απο ξενύχτια 5 χρόνια για να βγάλουμε το πολυτεχνείο και.... να γίνουμε καθηγητές στην δευτεροβάθμια;Σίγουρα σαν φοιτητές δεν ήτανε μέσα στις επιλογές μας.

πήραμε τη "γλύκα" του ιδιωτικού και καλά, γίναμε όλοι μεγάλοι και τρανοί developers, και κοιτάξαμε πού θα τρέξουμε να γλιτώσουμε από τη σκλαβιά...
και εκεί βρέθηκε στο δρόμο μας η δευτεροβάθμια.
 

Όταν δίνεις έναν ωραίο αλλά σκληρό αγώνα στις εταιρίες, κατεβαίνεις να δώσεις ΑΣΕΠ και περνάς είναι δύσκολο συνάδελφε να μην αποδεχτείς ενα διορισμό. Πραγματικά μέχρι και συνάδελφοι με πολύ υψηλούς μισθούς προτάξανε την ποιότητα ζωής του εκπαιδευτικού αλλα και την πρόκληση η επόμενη γενιά φοιτητών που θα μπεί στο πολυτεχνείο να έχει προετοιμαστεί απο μηχανικούς. Μακάρι όταν ήμουνα μαθητής στο σχολείο να είχα και καθηγητές μηχανικούς...

Λοιπόν ερωτώ: ποιος από σας είναι διατεθιμένος να καταθέσει την άδεια άσκησης επαγγέλματος που έχει λάβει από το ΤΕΕ, ώστε να αποδεσμευτεί και από το ΤΣΜΕΔΕ, και να περάσει στο Ταμείο του Δημοσίου όπως οι υπόλοιποι ΠΕ19-20; Αν κάποιος είναι, μαγκιά του, ας το κάνει και ας κόψει μετά και τη γκρίνια.
 

Σχεδόν κανείς είναι η απάντηση. Μετά απο τόσο κόπο η ιδιότητα του μηχανικού είναι ανεκτίμητης αξίας. Σε αντιπροσωπεύει σαν άνθρωπο. Είσαι και νοιώθεις μηχανικός...

Προσέξτε: δεν κρίνω το αν θα έπρεπε να δικαιούται ο καθηγητής το επίδομα: ναι, το δικαιούται, εφόσον του γίνονται και οι κρατήσεις. Αλλά όχι και να απαιτεί να αποδεσμευτεί από το ΤΣΜΕΔΕ, τη στιγμή που καυχιέται στους ΤΕΙτζήδες πως είναι μέλος του ΤΕΕ!!
 

Πρόσεξε με τώρα για να καταλάβεις πού οφείλεται η αγανάκτηση και η πολύ μεγάλη αδικία στους εκπαιδευτικούς μηχανικούς. Με το που γίνονται εκπαιδευτικοί συνεχίζουν να είναι στο ΤΣΜΕΔΕ και δεν μπορούνε να πάνε στο δημόσιο. Θα μου πείς που είναι το κακό με αυτό; Λοιπόν επειδή εκτός απο ιδέες είμαστε και άνθρωποι και έχουμε και ανάγκες σε πληροφορώ πως ο εκπαιδευτικός μηχανικός άνω πενταετίας δεν βλέπει αύξηση στον μισθό του λόγω των εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ. Αν ας πούμε ένας ΠΕ19 μηχανικός παίνει 1250 ευρώ μετά 5 χρόνια υπηρεσίας, παίρνει 1250 ευρώ και μετά 15 χρόνια υπηρεσίας ενώ ο ΠΕ19 μή μηχανικός απόφοιτος πληροφορικής μαζί με όλους τους άλλους εκπαιδευτικούς που είναι  ασφαλισμένοι στο Δημόσιο θα πάνε 1400 ευρώ. Και το ακόμα χειρότερο είναι οτι ο απόφοιτος 4ετούς ΤΕΙ παίρνει παραπάνω απο τον απόφοιτο πολυτεχνείου(παγκοσμια πρωτοτυπία) - Για να καταλάβεις απόφοιτοι ΤΕΙ που είχαν το μεράκι να τελείωσουν και το πολυτεχνείο δεν δηλώνουν το δίπλωμά τους για να μην πέσουν μισθολογικά(αυτοί δεν περιποιούν τιμή που γίνανε μηχανικοί;). Όταν έχεις οικογένεια και υποχρέωσεις συνάδελφε η ιδιότητα του μηχανικού δεν τρώγεται πάντως. Το κακό με εμάς τους εκπαιδευτικούς μηχανικούς είναι οτι η πολιτεία δεν έχει αποφασίσει τί είμαστε. Στις εισφορές είμαστε μηχανικοί και στις αποδοχές εκπαιδευτικοί. Να σου δώσω ένα ακόμα παράδειγμα να καταλάβεις. Στους δημόσιους υπάλληλους μηχανικούς(σχεδόν σε όλους) δίνεται το επίδομα 6 & 7 τοις χιλίοις. Αυτό το επίδομα απο την αρχή τους έτους απο 350€ το μήνα πήγε 550€ το μήνα. Παράλληλα ανέβηκαν και οι εισφορές 60€ το μήνα επάνω για τους δημόσιους υπάλληλους μηχανικούς. Οι υπόλοιποι μηχανικοί παίρνοντας την αύξηση στο επίδομα μείον την αύξηση τις εισφορές είδανε μια αύξηση σημαντική στο μισθό τους και δεν διαμαρτυρήθηκαν. Εμείς όμως οι εκπαιδευτικοί μηχανικοί πήραμε μόνο της αύξηση στις εισφορές και όχι αύξηση στο επίδομα. Οπότε ο μηχανικός ξαφνικά απο αρχή τους έτους αντί να παίρνει π.χ 1250 το μήνα παίρνει 1190, ενώ οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί παίρνουνε αυτά που παίρνανε(τα ήδη παραπάνω απο εμάς - το χάσμα αυξάνεται) και οι άλλοι δημ. υπάλληλοι μηχανικοί είχαν αύξηση στο μισθό τους 150 ευρώ. Οπότε σε ρωτάω εσένα αν είσαι εκπαιδευτικός μηχανικός με 15 χρόνια υπηρεσίας και παίρνεις 150€ κάτω απο έναν φιλόλογο εκπαιδευτικό και 100€ κάτω απο έναν απόφοιτο ΤΕΙ εκπαιδευτικό και 500-700€ κάτω απο τους άλλους δημόσιους υπάλληλους μηχανικούς πώς αισθάνεσαι?

Η άποψη μας σαν εκπαιδευτικοί μηχανικοί είναι πως πρέπει να είμαστε μηχανικοί και στα επιδόματα και στις εισφορές. Έστω αυτό που ζητάμε είναι να μας δώσουν το δικαίωμα υπογραφής όπως στους δικηγόρους εκπαιδευτικούς ώστε να εκμεταλευτούμε με επιπλέον εργασία την ιδιότητα του μηχανικού, την υπογραφή μας. Αλλά ούτε υπογραφή μας δίνουνε, ούτε επιδόματα παρά μόνο εισφορές οι οποίες λόγω των φουσκωμένων επιδομάτων και μισθών των μηχανικών είναι πάντα υψηλές. Είμαστε δηλαδή μηχανικοί μόνο με υποχρεώσεις αλλά χωρίς δικαιώματα. 

Ελπίζω να κατάλαβες πως δεν διαμαρτυρόμαστε και δεν κλαιγόμαστε αναίτια. Άλλωστε για τις αδικίες αυτές όπως σου είπα έχουμε προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας και περιμένουμε εντός του έτους την απόφαση.

Οτιδήποτε διευκρίνηση θέλεις στα παραπάνω ευχαρίστως να σου δοθεί...
Παράθεση
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2007, 08:59:46 πμ από panzos »
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος returnaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 6 και 7 τοις χιλίοις εκπαιδευτικών μηχανικών
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 23, 2007, 07:46:37 μμ »
Φίλε Panzos, σε ευχαριστώ, ήσουν κατατοπιστικότατος.
Και έτσι όπως θέτεις το θέμα τώρα, είμαι μαζί σου 100%. Όσο για το θέμα "δικηγόροι", μην ξεχνάς ότι αυτοί είναι που γράφουν και τους νόμους και τους κώδικες, οπότε σαφώς και δεν θα αφήσουν ούτε γραμμάριο επαγγελματικού δικαιώματος να πέσει κάτω. Κατάφωρη αδικία εναντίον μας, και ξέρω μηχανικούς που ζήτησαν από ΠΥΣΔΕ άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου: άλλοι πήραν, άλλοι δεν πήραν, σε άλλους είπαν "εμείς δεν υπογράφουμε, αλλά εσύ αναλαμβάνεις το ρίσκο και κάνεις ότι θες". Στρουθοκαμηλισμός δηλαδή σε όλο του το μεγαλείο. Επίσης, έχω ακούσει ότι υπάρχουν και άλλες ειδικότητες στα ΤΕΕ (π.χ. οδοντίατροι) που διατηρούν και νόμιμη επιχείρηση... και να σου πω, λογικό είναι! Εφόσον ένας μηχανικός, ένας κτηνίατρος, ένας δικηγόρος, καλείται να διδάξει την "τέχνη" του, προτιμότερο δεν είναι για τους μαθητές του και την εκπαίδευση να είναι "μάχιμος", παρά να έχει βάλει τα βιβλία του και την καθημερινή πρακτική στη ναφθαλίνη; Δεν κοιτάζουν τα μαύρα της παραπαιδείας, η νόμιμη άσκηση του θεσμικά κατοχυρωμένου επαγγέλματος τους μάρανε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jordan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 6 και 7 τοις χιλίοις εκπαιδευτικών μηχανικών
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 18, 2007, 12:23:59 πμ »
Μήπως ξέρει κάποιος μηχανικός να μου γράψει γιατί ενώ μέχρι τώρα η υπηρεσία δεν κατακρατούσε εισφορές υπέρ ΤΕΑΔΥ, σε όσους μηχανικούς είχαν την ασφαλιστική κάλυψη του Δημοσίου μαζί με την κύρια σύνταξη του ΤΣΜΕΔΕ, ξαφνικά από τον Ιούλιο έχει εισάγει στον μισθό και αυτή την κράτηση;
Επίσης γιατί κάποιοι εκκαθαριστές ερμηνεύοντας με διαφορετικούς τρόπους τις υποχρεώσεις για ασφαλιστικές εισφορές, εισάγουν κρατήσεις του επικουρικού ταμείου του ΤΣΜΕΔΕ σε μηχανικούς που είναι ασφαλισμένοι στο Δημόσιο΄;
Τι νέα τπάρχουν από τις διεκδικήσεις του 7 τοις χιλίοις;

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 6 και 7 τοις χιλίοις εκπαιδευτικών μηχανικών
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 03:56:31 μμ »
Υπάρχει κανένα νέο για την διεκδίκηση του επιδόματος;
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 741
Σύνολο: 749

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.