*

Αποστολέας Θέμα: Κυκλάδες  (Αναγνώστηκε 112300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 16, 2009, 03:41:49 μμ »
Πάλι καλά. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι είναι πολύ παράξενο που θέλουν να κάνουν τα ΠΕΚ στη Σύρο και όχι στον Πειραιά αν σκεφείς ότι πολλοί νεοδιόριστοι θα είναι από την Αθήνα. Θα γλιτώναν έτσι τουλάχιστον κάποια έξοδα για ξενοδοχείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:48 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 16, 2009, 05:51:25 μμ »
Όντως, dodop, είναι πολύ "παράξενο". Αν σκεφτούμε όμως ποιος ωφελείται από αυτή την απόφαση, δηλαδή η τοπική αγορά της Σύρου, όσοι έχουν ενοικιαζόμενα, π.χ., το μυστήριο λύνεται. Το κράτος παρουσιάζεται ανάλγητο, από την στιγμή που καλεί εγκύους, γυναίκες με παιδιά, να ξενιτευτούν σε δύο φάσεις, πρώτα σε έναν κοντινό προορισμό και μετά σε έναν... εξωτικό. Δεν μας ρωτάνε αν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να νοικιάσουμε δωμάτιο για εβδομάδες, χώρια τα λοιπά έξοδα. Ξέρω σίγουρα ότι στους λιμενικούς δίνουν ένα επίδομα πρώτης εγκατάστασης. Εμάς μας καλούν να πληρώσουμε από την τσέπη μας. Η ΟΛΜΕ τι λέει γι' αυτό άραγε; Και κάτι άλλο: μου ζητούν να διαγραφώ από ασφαλιστικό ταμείο για να ορκιστώ, έτσι; Και αν μου συμβεί κάτι κατά την διάρκεια της εκεί διαμονής μου, ποιος θα αναλάβει τα έξοδά μου, οεο?     

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 16, 2009, 05:57:30 μμ »
Νομίζω ότι δε διαγράφεσαι άμεσα. Παίρνεις αντίγραφο πρωτοκολου ορκομωσίας και μετά πας στο ΙΚΑ με το βιβλιάριο σου. Μετά με τη βεβαίωση διαγραφής του ΙΚΑ πας στο ΟΠΑΔ και τέλος το βιβλιάριο στο σφραγίζει ο διευθυντής του σχολείου. Οπότε δε διαγράφεσαι αμέσως.
Τώρα αν βρεθούμε στην Ανάφη δεν έχω ιδέα που θα βρούμε ΙΚΑ και ΟΠΑΔ αλλά κάτι θα έχουν σκεφτεί και για εμάς. Αν έχεις προστατευόμενα μέλη μην ξεχάσεις τα βιβλιάρια τους και τις φωτογρφίες τους.
Μάλλον πρέπει να πάμε στο ΙΚΑ και στον ΟΠΑΔ στη Σύρο την τελευταία μέρα των ΠΕΚ. Αν πάθουμε τίποτα το ΣΚ μέχρι να πάμε στο σχολείο θα υπάρχει πρόβλημα αλλά δε νομίζω ότι και αυτό δε θα αντιματωπιστεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2009, 06:07:41 μμ από dodop »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 16, 2009, 06:05:51 μμ »
Ευχαριστώ. Να ένα blog που περιγράφει την κατάσταση, αλλά στα Δωδεκάνησα: http://moukelis.blogspot.com/2008/08/blog-post_27.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυκλάδες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:48 »

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 16, 2009, 06:12:42 μμ »
Νομίζω ότι κάπως έτσι θα είναι μόνο που το Σύρος-Ανάφη θα είναι 11 ώρες. ???

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 16, 2009, 06:15:36 μμ »
Επίσης νομίζω ότι διαγραφή από το ΙΚΑ μπορείς να κάνεις και μέσω ΚΕΠ, δεν ξέρω όμως πόσο χρόνο θέλει.

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 16, 2009, 11:36:56 μμ »
Δηλαδή δεν μπορείς να πάρεις αυτοκίνητο; (οχι ότι θα το χρειαστώ εκεί, αλλά θα το πάρω στη Σύρο για ορκομωσία - ΠΕΚ οπότε μετά σκέφτομαι να πάω από Σύρο όπου με τοποθετήσουν και συνεπώς δεν μπορώ να το αφήσω στη Σύρο να ξεχειμωνιάσει)

Solil ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις τίποτα και για την ερώτηση περί αυτοκινήτου;

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι δε θα αισθάνομαι και πολύ άνετα στο καίκι, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν πάθω κάτι ή αν χρειαστώ κάτι αρκετά σημαντικό ώστε να υπερνικήσω το φόβο μου αν θα μπορώ να φύγω.

Συγγνώμη για την καθυστέρηση, μόλις είδα το μήνυμά σου. Απ' ό,τι θυμάμαι, υπήρχαν κάποια αυτοκίνητα  στη Θηρασιά, το θέμα είναι ότι δε ξέρω πώς βρέθηκαν εκεί, γιατί αυτά τα καραβάκια που λέω δε χωράνε αυτοκίνητα. Σίγουρα, όμως, κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Πάντως, εκεί δε νομίζω να σου χρησιμεύσει και πολύ, πέραν της μετακόμισης και των όποιων μετακινήσεων εντός του νησιού.

Ξέχασα να πω, ότι τα καθημερινά δρομολόγια φεύγουν από την Οία (από το Αμμούδι συγκεκριμένα και διαρκούν γύρω στο μισάωρο), για δρομολόγιο από το λιμάνι του Αθηνιού ή των Φηρών θα πρέπει να ρωτήσεις.

Επίσης, το κέντρο υγείας στη Θηρασιά έχω ακούσει ότι είναι πάρα πολύ καλό (σε αντίθεση με των Φηρών).

Όσο για τους μαθητές, στο γυμνάσιο αν θυμάμαι καλά υπάρχουν 10-12 μαθητές (και 15-17 καθηγητές - κάπου εκεί).

Για ό,τι άλλο θελήσεις, στη διάθεση σου :)   
 

Αποσυνδεδεμένος vk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 17, 2009, 12:33:57 μμ »
Στην πρωτοβαθμια μου ειπαν να παρουσιαστω την Παρασκευη.
Θα εχουμε λετε τελειωσει μεχρι τις 4 το απογευμα?
Στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου το πουν με σιγουρια.
Εσεις της πρωτοβαθμιας εχετε κλεισει ηδη την επιστροφη?

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 18, 2009, 01:10:53 μμ »
Καλημέρα!  Σήμερα μίλησα πάλι με τα ΠΕΚ Πειραιά. Η επιμόρφωση των φιλολόγων θα γίνει στη Σύρο. Αρχίζουν την Δευτέρα, 8.30 το πρωί, στο ΣΕΚ Σύρου, περιοχή Λιβάδια Μάννα. Αν κάποιος συνάδελφος πάει για ορκωμοσία σήμερα ή αύριο και μάθει κάτι επιπλέον, ας μας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 18, 2009, 01:59:54 μμ »
Συνάδελφοι, επειδή η περιοχή Λιβάδια Μάννα της Σύρου είναι έξω από την πόλη και σχετικά μακρια από το λιμάνι, να πάρετε ένα ταξάκι για να μην ταλαιπωρηθείτε :)
Όσοι εχετε πάει από την προηγουμενη μέρα, ψάξτε το λίγο.Όταν είχα πάει εγώ οι περισσότεροι κάτοικοι δε γνώριζαν τη ΔΔΕ και ταλαιπωρήθηκα.
Καλή αρχή σε όλους!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος mariat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 18, 2009, 03:45:22 μμ »
καλησπέρα!και σε εμάς ΠΕ60 μας είπαν να παρουσιαστούμε στη Σύρο στις 21/8 Παρασκευή!Εγώ πάντως 'εκλεισα επιστροφή για Παρασκευη το βράδυ καθώς δεν υπήρχε κανένα εισιτήριο για επιστροφή με το καράβι που φεύγει στος 4 το απόγευμα!!!

Αποσυνδεδεμένος howlands

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:05:32 πμ »
το ωράριο στα γραφεία είναι 7.30-7.45 ως τις 14.30, καθημερινά, Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρι. Διακοπές δηλαδή γιοκ. Γι'αυτό παίρνεις μεγαλύτερη άδεια από τους καθηγητές σε σχολεία (22 μέρες). Πίκρα...

καλησπέρα σε όλους!
Είμαι κι εγώ νεοδιόριστη στις κυκλάδες! Όσον αφορά το γραφείο, εμένα μου είπαν ότι από τη στιγμή που σε πάνε εκεί χωρίς να το έχεις δηλώσει, έχεις μεν το ωράριο του γραφείου (δηλ. 8ωρο) αλλά έχεις όλες τις διακοπές των καθηγητών και αυτό γιατί δεν το έχεις δηλώσει (όπως γίνεται δηλαδή όταν ζητάμε απόσπαση για γραφείο).
Όταν πήγαμε να ορκιστούμε στη Σύρο, ο διευθυντής μας είπε, όποιος δεν έχει πρόβλημα να πάει σε γραφείο και το προτιμά από το να πάει σε κάποια απομακρυσμένη περιοχή, να το δηλώσει. Αυτό όμως δεν νομίζω ότι θεωρείται επίσημη δήλωση.... Η επίσημη δήλωσή μας λέει μόνο σχολεία! Κάπως έτσι δεν είναι τα πράγματα; Ξέρει κάποιος να μου πει σίγουρα τι γίνεται; Δήλωσα να πάω σε γραφείο και απλά δεν θέλω να μου έρθει απότομα!
Πάντως γενικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με το όλο σύστημα! Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι έριξα πολύ διάβασμα για να περάσω και δεν θα με πτοήσει τώρα κάποιο νησί ή κάποιο γραφείο....

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:32:15 πμ »
Απ' ό,τι ξέρω (το έχω γράψει κι εδώ) αν το έχεις δηλώσει, έστω και "ανεπίσημα", έχεις ωράριο και άδειες γραφείου. Γι' αυτό άλλωστε σας ρωτάνε αν θέλετε, γιατί θέλουν κόσμο στα γραφεία το καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος howlands

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Κυκλάδες
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 22, 2009, 11:14:30 πμ »
Ευχαριστώ ioanna για την άμεση απάντηση! Απλά πιστεύω ότι κάποια πράγματα θα έπρεπε και αυτοί να μας τα διευκρινίζουν, γιατί οι δικές μου πληροφορίες για το θέμα "γραφείο" ήταν τελείως διαφορετικές! Δεν πειράζει! Όπως είπα και πριν πέρασα από ΑΣΕΠ, δεν θα με τρομάξει το οποιοδήποτε γραφείο....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 600
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.